Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 12.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: e39 525dA
Мечтае да кара: M-Power

Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от FireFoXa » 15 Май 2018, 15:47

Здравейте, колеги!
От месец съм горд собственик на е39 525dA декември 2001г. :mrgreen: Порадвах и се малко и започнах да се заигравам с "дреболийките".

Историята на автомобила е колкото банална, толкова и реална - мой приятел го закупува преди 3 години от първи собственик (дядо германец - естествено) и преди месец я купувам аз. Като цяло гледан и обслужван автомобил с нормални забележки за годините и километрите си.

Чичо Ханс преди години е монтирал в автомобила допълнителен катализатор или по-скоро DPF филтър, който се монтира между средните и крайни гърнета на компанията HJS модел City-Filter®. Налична е оригиналната фактура и документация на филтъра. За скромната сума от 680 евра през 12.2008 година, германеца е направил автомобила си Евро 4 (стандартно този модел е Евро 3), и е можел да си го кара по-дълго време в градовете (сигурно и застрахователни облаги е имал).
Тук в България, колата е регистрирана като Евро 3, и според застрахователя ми към момента няма особена разлика между Евро 3 и 4, съответно не виждам и смисъл да се опитвам да го променям.

В този ред на мисли, с цел да си запазя по-дълго здрава рециклираната турбина и като цяло да отпуша колата (Има чип монтиран при Лъчо в София) съм решил да премахна оригиналните катализатори и този филтър. Оригиналните два разбрах че вървят около 200лв изкупна цена.

Някой сблъсквал ли се е с такъв филтър и има ли идея дали има някаква стойност тук в България? :help:
В книжката и на сайта това което прочетох, е написано че е един вид самопочистващ се и се препоръчва на 200 000км да се сваля и чисти. Не намерих информация от какъв точно материал е направен.

Също така приемам съвети за място където изкупуват катализатори във Варна или Шумен. :help:

Поздрави! :bchug:
П.П. Порових в търсачката, но не намерих подходяща тема.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от FaceOff » 15 Май 2018, 17:10

Заводски колата би трябвало да е с четири катализатора, (в много редки случаи един, както беше моята кола).
Веднъж съм носил катализатор в насипно състояние на един арабин при който съм си правил доста неща, даде ми някви пари, и ми каза, че ще му направят изследване и след това ще ми додаде колкото още трябва.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от Ganchev__ » 15 Май 2018, 17:21

По-добре не сваляй нищо и си карай колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от Ivo_Borisov » 15 Май 2018, 20:15

Ако имах твоята система не бих я свалил. Аз даже ще слагам нови катализатори на мястото на тия дето са свалили автоджамбазите като са вкарали колата в Бг. ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от mfandakov » 15 Май 2018, 21:34

Аз си търся катализатори,хората се "разделят" със работещи системи. :dunno:
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

Кръстникът
Online
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от c04 » 15 Май 2018, 22:46

Ganchev__ написа:По-добре не сваляй нищо и си карай колата.

И моят съвет е този.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от drifty » 16 Май 2018, 7:37

Карай си я така, че лека полека затягат нещата и после ще се чудиш от къде да си набавиш катализаторите..
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 12.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: e39 525dA
Мечтае да кара: M-Power

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от FireFoXa » 16 Май 2018, 11:21

FaceOff написа:Заводски колата би трябвало да е с четири катализатора, (в много редки случаи един, както беше моята кола).

Странно, моята е с два катализатора след турбината, а след тях преди да стане една тръба има две средни резонаторни гърнета, след тях вече е сложен тоя DPF City Filter. Гледахме я, изглежда всичко и е заводско.

mfandakov написа:Аз си търся катализатори,хората се "разделят" със работещи системи. :dunno:

Според мен, катализатор който е на 17 години и са минавали изгорели газове през него 350 000км, е всичко друго но не и работеща система. Да не говорим, че ако се счупи нещо там, и такава тапа може да направи, че не ми се мисли...

drifty написа:Карай си я така, че лека полека затягат нещата и после ще се чудиш от къде да си набавиш катализаторите..

Честно да ти кажа това не го вярвам. На запад могат да затягат положението колкото си искат, но нали някой трябва да им изкупува дараците като излязат от гаранция. Източна Европа ще си остане още дълги години моргата на Европа.
Все пак това ако стане, има нови катализатори на приемливи цени. Не мисля да изхвърля този филтър на HJS, по-скоро ще го прибера някъде за всеки случай. Той така или иначе е допълваща система.

Мерси за мненията, ама как така никой не каза да ги махна тея катализатори. :mrgreen: :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от Ivo_Borisov » 17 Май 2018, 15:55

Катализатора работи и на 350 хил. Затова след махането, колите започват да пушат. :winky:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от FaceOff » 17 Май 2018, 17:53

На мястото на тия резонатори е имало катализатори. На твое място щях да изтърбуша горните катализатори, и за тия 200 лева, които взема, да сваля допълнителния ДПФ и да го дам да го изчистят.

Пп. Да, върши страхотна работа и на 350 хиляди, 30 км след основен ремонт се върна колата за още един... :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 12.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: e39 525dA
Мечтае да кара: M-Power

Re: Допълнителен катализатор/DPF в е39 525d 01' на HJS

Мнение от FireFoXa » 28 Май 2018, 10:48

Да внеса малко ъпдейт към темата.
Колата вече няма катализатори. Бяха си направо запушени, нищо не минаваше през тях. Махнати са двата след турбината (заменени с тръби), премахнат е и допълнителния DPF на HJS, посредата има някакви меки връзки, които изглеждат оригинални. В допълнение беше изолиран EGR(AGR) системата на двигателя и свален и почиствен входящия колектор, който си беше меко казано пълен :D Също така се оказа, че мотора имал т.нар. "вихрови клапи" или "пеперудки", и с оглед да не се събудя някоя сутрин с "пеперудки в стомаха" а.к.а. в мотора, те също бяха премахнати :D Абе общо взето миналата седмица имаше бая олекотяване :D :D :D

Резултата е доста интересен, колата не стана по-шумна, единствено турбото се чува малко повече, което даже си е и много приятно. Колата СПРЯ да пуши. Преди при всяко настъпване вадеше чернилка, докато сега като се кара в града леко, и след това се изреже някъде, тогава изкарва само първия път черно. Извън града не си и помисля да изпуши. Разлика във вървежа сякаш не усещам, но някакси по-леко върви автомобила. Разхода също изглежда без промяна.

П.П. Ако някой му се занимава с въпросния DPF на HJS, и иска да си сложи още едно гърне пречистващо в колата, може да ми пише на лично да се разберем нещо. Дават го да става за една сурия дизелови коли, които заводски излизат Евро 3. :bchug:

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook