Въпрос за автоматични фарове при Е39

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 894
Регистриран на: 19.09.2008
Местоположение: Burgas
Пол: Мъж
Кара: **** ми янко
Мечтае да кара: CL65 AMG

Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от LizarD » 27 Дек 2017, 22:47

Весела Коледа колеги!
Имам следния въпрос: Възможно ли е да се активира дългите на 30% през деня и да обръща на къси през нощта?
Автомобила е Е39 2002 03. Имам уж автоматични фарове (А символ), а така и не съм усетил ползата от тази опция.
До колкото прочетох в книжката на колата, тея автоматични фарове били, като влезна в тунел да пуска късите.
Имам и Rain Sensor ако това е от значение.
От Бургас съм.
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2190
Регистриран на: 5.01.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от meha » 28 Дек 2017, 7:47

Възможно е! Ако лайт модула е съответното ниво обаче. Щом имаш автоматични светлини се предполага ,че трябва да е такъв(ако някой не го е подменил) и само да се кодира колата.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от PeReZ » 28 Дек 2017, 12:00

LizarD написа:Възможно ли е да се активира дългите на 30% през деня и да обръща на къси през нощта? ...


Разбира се, че е възможно, ако колата е оборудвана с тази екстра (автоматични фарове). Това е една доста приятна функция и винаги си я добавям, дори когато колата няма автоматични фарове фабрично.
На едната ми Е39-ка си ретрофитнах фабричния комплект за автоматични фарове (врътка за фаровете, лайтмодул, сензор за дъжд + светлина (RLS)), а на другата ми Е39-ка си го направих с мой сензор и модул, но определено е функция, която е полезна и внася удобство.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 894
Регистриран на: 19.09.2008
Местоположение: Burgas
Пол: Мъж
Кара: **** ми янко
Мечтае да кара: CL65 AMG

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от LizarD » 29 Дек 2017, 15:49

PeReZ написа:
LizarD написа:Възможно ли е да се активира дългите на 30% през деня и да обръща на къси през нощта? ...


Разбира се, че е възможно, ако колата е оборудвана с тази екстра (автоматични фарове). Това е една доста приятна функция и винаги си я добавям, дори когато колата няма автоматични фарове фабрично.
На едната ми Е39-ка си ретрофитнах фабричния комплект за автоматични фарове (врътка за фаровете, лайтмодул, сензор за дъжд + светлина (RLS)), а на другата ми Е39-ка си го направих с мой сензор и модул, но определено е функция, която е полезна и внася удобство.

Какво трвбва да проверя за да разбера дали автомобилът ми е оборудван с всичко нужно? Имам сензор за дъжд, ìАuto на врътката преди нулата, лайт сензор не съм напълно сигурен (rls). Колата е 2002 03 и има сравнително нов лайт модул (не съм сиг кой точно)
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от PeReZ » 31 Дек 2017, 17:00

Трябва да провериш дали:
:arrow: лайтмодулът ти е 3B, 4 или 4B, т.е. .C19 или по-нов.
:arrow: врътката за фарове има положение Auto.
:arrow: сензорът за дъжд е само за дъжд или за дъжд и светлина (RLS). На него си пише дали е RLS или не.

Най-лесно би станало чрез диагностика, но може и визуално да провериш какъв е лайтмодула (все пак една кирлива пластмаса се сваля, за да видиш лайдмодула), както и сензора за дъжд (само сваляш пластмасите около огледалото и виждаш дали пише RLS).
За сензорът за дъжд може да се ориентираш и по лещата, която се вижда отвън.

Така изглежда обикновен сензор за дъжд (има 4 "очи"):
Изображение

А ето как изглежда сензор за дъжд и светлина (има 8 "очи"):
Изображение
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 894
Регистриран на: 19.09.2008
Местоположение: Burgas
Пол: Мъж
Кара: **** ми янко
Мечтае да кара: CL65 AMG

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от LizarD » 31 Дек 2017, 22:15

RLS и LCM III B Пише зад двата модула. :))))
Изображение Изображение
И докато рових в колата за тоя лайт модул открих интересна джаджа а именно:
ИзображениеИзображение Изображение
За какво мога да го ползвам това нещо? Колата ми има нетипична антена, телефонна слушалка без нищо по нея (Като радиостанция няква такава никва), това нещо и някаква глупост зад CD-то.
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 187
Регистриран на: 30.07.2017
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 3.0TFSI със Revo stage 3 ;)

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от Хрuсто » 06 Яну 2018, 17:46

Извинявам се ме пиша в темата на колегата. Как с експерта да подкарам дългите да палят на процент автоматично при контакт/запален мотор?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от PeReZ » 06 Яну 2018, 18:48

LizarD написа:RLS и LCM III B Пише зад двата модула. :))))
Изображение Изображение
И докато рових в колата за тоя лайт модул открих интересна джаджа а именно:
ИзображениеИзображение Изображение
За какво мога да го ползвам това нещо? Колата ми има нетипична антена, телефонна слушалка без нищо по нея (Като радиостанция няква такава никва), това нещо и някаква глупост зад CD-то.


Нещо не се отварят снимките, поне към настоящия момент, но за питанията от темата - ти имаш всичко необходимо, за да имаш автоматични фарове. Ако при положение АВТО на фаровете, когато затъмниш сензора за дъжд и светлина, не ти се включват късите, значи е добре да се види с диагностика и ако се налага - да се кодира лайтмодула.
Иначе аз съм с подобна на твоята конфигурация, само че съм активирал "дневни светлини на дългите" и така, когато съм на АВТО, през деня съм на дълги на процент, а когато стане тъмно, сама си включва късите.

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 2.06.2017

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от СВ2666АС » 25 Яну 2018, 21:54

колега PeReZ какъв модул ползва,за сензора предполагам може да се сложи и най обикновен за светлина

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от PeReZ » 25 Яну 2018, 22:59

Модулът е мое производство, т.е. ползвах за основа един modLight2, към който закачих сензор (фоторезистор в моя случай) и си написах програмка, която следи сензора и управлява врътката за фаровете.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от Elesar74 » 26 Яну 2018, 10:08

Язе пък ми се наложи да си сменя пак предния джам, щото се чупи от хвръкнал камък на магистралата и този, дето го взех, е с RLS сензор, а стандартно колата е само с този за дъжд. Имам врътка за автоматични фарове, сега имам и сензор на джама, но едва ли има окабеляване до LCM-a, който трябва да сменя също с поне 3B. Та ще се отваря WDS-a и за тази операция, щото не може то да има някаква функция макар и в зачатък и да не работи. :D
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от PeReZ » 26 Яну 2018, 14:12

То няма и нужда от окабеляване до ЛЦМ-а, така че може да минеш и без WDS-a.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от Elesar74 » 26 Яну 2018, 14:53

Май си прав, според тази схема. Даже до LCM-a няма нищо, като гледам.
Capture-2.PNG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 14.12.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: карам бавно 'щот ме кефи
Детайли за колата: 520i touring 04/1999
M52b20TU - 20 6S 3/4

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от Vik » 26 Яну 2018, 16:46

"Скоро" - около коледа беше, на познат с Х5 2004-та пусках дневните на %.
Клата си имаше и автоматични светлини, като желанието на човека беше, при ключ в положение А постоянно, да светят дневните (дълги) и при влизане в тунел/гараж или като се стъмни, автоматично да си се включва ксенона (късите) и да гаснат дневните.
С НавКодер-а стана от раз, без никакви хардуерни интервенции и промени.
Единствено, при положение че са се активирали късите заради слаба светлина, ако стане нормално светло има едно забавяне от около минута преди да се самоизключат късите и да светнат дневните дълги светлини.

Успех.
Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1163
Регистриран на: 5.07.2008
Местоположение: banlieu parisienne
Пол: Мъж
Кара: 530da turing

Re: Въпрос за автоматични фарове при Е39

Мнение от nightdriver » 26 Яну 2018, 20:29

Елезаре , имаш стандартно окабляване , в случая трябва ти само подходящия LCM 3В или 4 и това е .
Миналото лято колегата Иво Борисов ми монтира автоматични светлини , та все още ми е прясна цялата история ...
Изображение

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook