Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 704
Регистриран на: 29.05.2011
Пол: Мъж
Кара: E39 530D 184 кс. седан

Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от dak » 29 Сеп 2017, 18:34

Колеги от няколко дни ми направи впечатление , че когато се изкачвам по някакъв налкон и се наложи да дръпна ръчната след като я освоборя тя още държи :shock: освобождава се сама след като потегля , получава се само гогато наклона е нагоре , ако при спускане я дръпна няма проблем :confused: Колата е 530д седан с ръчни скорости 99г.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1953
Регистриран на: 11.08.2009
Местоположение: Добрич
Кара: Е39 '02 530d

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от LUCIFER'S » 29 Сеп 2017, 19:45

Вероятността за това заклинване е по- големия луфт между феродото на челюстите и барабана който ти е във вътрешността на задния диск... пробвай през дупката на болта за джантите да ги натегнеш т.е да намалиш тоя луфт. Ако не се оправи провери кое колело ти заклинва защото може да имаш счупена пружина там... другия проблем.
На мен пък взе последно доста трудно да се дърпа ръчната...
Fortuna fortes metuit, ignavos premit.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от awful » 30 Сеп 2017, 11:54

При волвотата е има тази екстра на ръчната като си на наклон е дърпаш след което като пуснеш ръчната колата стои на наклона но на зад не може да мръдне след което като поеглиш напред се от блокира много е добра екстрата че някои хора им е трудно да потеглят със ръчна на наклон.На волвото ръчната е във диска като на бмвтата.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 704
Регистриран на: 29.05.2011
Пол: Мъж
Кара: E39 530D 184 кс. седан

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от dak » 30 Сеп 2017, 17:49

Днес разгледах какво е положението , лявото колело от реглажа през дупката го натегнах до край и пак се върти , най вероятно накладките за ръчната са износени , другото колело си е ОК . За сега проблема остава но много по слабо изразен след интервенцията.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 17.09.2013
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: е39 525д

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от Dimitar_VN » 30 Сеп 2017, 20:31

Здравейте , и аз искам да си натегна ръчната на колата , обаче сега гледах клипчета в тубата и процедурата изисква сваляне на диска, ако има друг вариант ще съм благодарен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1953
Регистриран на: 11.08.2009
Местоположение: Добрич
Кара: Е39 '02 530d

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от LUCIFER'S » 30 Сеп 2017, 21:04

Dimitar_VN написа:Здравейте , и аз искам да си натегна ръчната на колата , обаче сега гледах клипчета в тубата и процедурата изисква сваляне на диска, ако има друг вариант ще съм благодарен.


Не четеш ли колега... сваляш джантата, даже и на някои става и с джанта, като отвиеш един от болтовете и наглашиш отвития да е долу, защото зъбатата гайка за натягане/отхлабване е долу, съотвенто, ако си свалил джантата дупката през която с отвертка натягаш трябва да е долу и ръчкаш и проверяваш... стига да не ти е спекла гайката... все пак си свали джантата като за начало...
Fortuna fortes metuit, ignavos premit.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 17.09.2013
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: е39 525д

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от Dimitar_VN » 30 Сеп 2017, 21:08

Благодаря колега за информацията , се пак реших и в тубата да видя , ще пробвам по калпазанския начин :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 102
Регистриран на: 3.11.2009
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: 525 TDS '97

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от mmc » 02 Окт 2017, 14:29

Само да вметна, че тези видия в тубата са хубави и горе долу виждаш за кво стаа дума. Но ако искаш да си я направиш както трябва, те съветвам да видиш и процедурата в ТИС, защото там има указани някои дребни пинизи, които в тубата не са отразени. Може би защото там видията все са правени от ентусиасти като нас, дето къде разбрали, къде не , ръчкат. Особено когато уж работата не е толкова сложна. Разбира се, има и положения когато ТИС не е до там прав и има и по лесни начини за правене на нещо.

Пиниза, поне за мен, беше , че ако се опитате да си настроите ръчната за конкретно колело, не става само с въртене на врътката. Или много го натягаш , или не държи толкова добре. Навярно един оборт на тази врътка прави твърде голяма разлика.

Та първо трябва да освободиш жилата на ръчната. После натягаш врътката, така че диска все пак да може да се върти в това положение, но да усещаш и някаква лека контра, ама много лека. Посля отиваш на ръчната, натягаш съответното жило така, че на 2ри зъб на ръчната, колелото да не може се върти, но при отпусната ръчна да се върти.

Аз се опитах на го направя или само чрез жилата или само чрез врътката но поне при мене не се получи. по гореописания начин успях да си я настроя много по прецизно.

Малък съвет - сложи си 2 срещуположни болта на диска за да може по лесно да го въртиш на ръка и да тестваш. не се залъгвай, че щом не можеш да бутнеш диска с ръка, е добре. После като качиш джантата и пробваш, много е вероятно да не държи толкова колкото си си мислил.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 17.09.2013
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: е39 525д

Re: Въпрос за ръчна спирачка при наклон ?

Мнение от Dimitar_VN » 02 Окт 2017, 18:40

Аз в тубата попаднах на такъв клип.Там момчето каза ,че е хубаво да се разхлабят жилата и след това да натягаш колелото.Смятам така да пробвам и ще пиша.Благодаря за съвета.

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook