Борд. компютър за навигации с Андроид.

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от PeReZ » 19 Юни 2017, 11:49

Описание на IBUS interface и IBUS-APP
Най-накрая е готово приложението, което подкарва ОЕМ бордовия компютър на нещо различно от оригиналните навигации и МИД управления.
Приложението е написано и създадено от Adrian Kittner от немския BMW форум, приложението е платено, отключването му струва 22 Евро, които можете да платите чрез Пейпал или чрез дебитна карта в сайта на създателите му или директно през менюто на приложението.

Освен приложението, Ви е необходим IBUS interface модул.

В случая говорим за приложение за Андроид (версия 5.1 или по-нова), така че системата е съвместима с китайските навигации с Андроид, както и с телефони, таблети и други Андроид устройства с действащо USB.
Приложението добавя следните функции:
1. Данни от бордовия компютър + възможност за ресетване на среден разход и средна скорост.
2. Настройва часовника и датата по тези на устройството с Андроид, на което е качено приложението, така че най-накрая и ние с афтърмаркет навигациите можем да си имам часовник на таблото.
3. Таймери за печка, вентилация, както и директно включване на печка/вентилация.
4. Добавя десетки допълнителни, които обаче ще нарека "експериментални", понеже не работят на 100%, така че на този етап може да се разчита само на горните три, а номер4 приемете за допълнение, което е теството. Това включва: кодиране на US мигачи за колите с ЛЦМ3 и нагоре, кодиране на дневни светлини на дългите при колите с ЛЦМ3 и нагоре, сгъване и разгъване на огледалата за колите, които имат такива огледала, троен мигач, дневни светлини на габаритите или халогените, самозаключване в движение, самоотключване при гасене.

Работи без значение дали вашата кола е с голям или малък борд компютър. От настройките на приложението си избирате какъв е вашият борд и готово. *Имайте предвид, че при Е39/Е38/Е53 с малък борд (малкото табло) показва по-малко данни от бордовия компютър (липсват среден разход, средна скорост и др.)

Работи на BMW E46/E39/E38/E53 и други.

Ето едно кратко видео, за да добиете представа:


Приложението има няколко езика на менюто му, сред които е и български език.

Приложението може да бъде свалено от тук (ще се старая в сайта ми винаги да е качена най-новата действаща версия на програмата): tar.bg
Освен мултимедия или устройство с Андроид, на което да инсталирате приложението, ви трябват още:
IBUS interface, т.е. четец за IBUS комуникация, който да е поддържан от Андроид, както и от приложението. Такъв можете да намерите ТУК.
Свързва към колата чрез 12V, маса и IBUS, а от другата страна се свързва към USB порт на навигацията.
Силно ви препоръчвам да не оставяте IBUS интерфейс зад мултимедийната система, а в жабката, защото в редки случаи (например при ъпдейт) е възможно да се наложи да го изключите и включите.
Упътване за инсталация на интерфейса и приложението, както и отключването му: http://modbm.com/app/

Ето го какво представляват и самите интерфейси:
Изображение

------------------------------------------------------------------------------

От няколко месеца тестваме, както и колегата hummer, който е първият бета тестер :smoke: и реших да пусна тази тема, за да можем лека-полека да споделяме мнения, идеи или да задаваме въпроси.
А сега личните ми впечатления:
Инсталацията е и на хардуера, и на софтуера, е лесна, даже бих казал елементарна.

Накратко описвам какво трябва да направите, за да подкарате бордовия компютър:
1. Свързвате интерфейса към: 12V (постоянни или ACC), маса и IBUS (и трите кабела ги имате на буксата на фабричното радио, където сега сте включили Андроид навигацията).
2. Инсталирате приложението във Вашето Андроид устройство. Отваряте приложението.
3. Свързвате USB-то на IBUS интерфейса към свободно USB на Вашето Андроид устройство и в този момент Андроид трябва да Ви попита дали давате разрешение това приложение да се отваря, когато засече IBUS интерфейса. Слагате отметка на "винаги" и после натискате OK.
4. Отивате в менюто на приложението горе вляво (три чертички), после на "ИНФОРМАЦИЯ ЗА АВТОМОБИЛА" (Vehicle information). Потвърждавате, че приложението успешно прочите последните 7 символа от Вашата рама.
5. След това отивате в менюто на приложението горе вдясно (трите точки) и отивате в меню "ОТКЛЮЧВАНЕ", откъдето би следвало да се отключи приложението.

-----------------------------------------------------------------------------
Схеми, допълнителна информация, съвети

Качвам 2-те BMW радио букси, схемите им и кабелите, които са нужни за IBUS interface, както и техните обичайни цветове, ако това може да е полезно за някого.

Кръгли пинове:
При колите с по-стар радиомодул, буксата е "кръглите пинове" или позната още като BMW 17 pin connector. В програмите със схемите тази букса се нарича: X18126
Изображение
А тук е цялата схема:
Изображение


**********************************************************************************


Плоски пинове:
При колите с по-новия тип радиомодул, буксата е "плоските пинове" или позната още като BMW 40 pin connector. В програмите със схемите тази букса се нарича: X13646.
Изображение

А тук е цялата схема:
Изображение
Последна промяна PeReZ на 04 Фев 2023, 7:14, променена общо 11 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 809
Регистриран на: 21.01.2008
Кара: E61 525d'09

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от hummer » 19 Юни 2017, 12:05

:bchug:

Да за другите екстри като :троен мигач ,халоген при мигач ,светене на габарити при отлкючване/заключване не може да се мери с modLight2 :bchug:

Вече китайските навита (андроид) Са напълно функционални ;)



младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 430
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: х5 4.6is
Детайли за колата: трака..на 8 цилиндъра

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от Батман » 21 Юни 2017, 13:35

Тази "благинка" на е53 ще може ли да се подкара?!?
:bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от PeReZ » 21 Юни 2017, 13:43

Аз съм тествал само на Е39 до този момент.
Иначе според създателя на приложението, то работи на Е38/Е39/Е46/Е53, така че би трябвало да си работи.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 21 Юни 2017, 20:40

Браво , сега да се включат хейтърите на китайските навигации с Андроит / привърженици на морално и функционално остарелите ОЕМ навигации.
Иначе например Ерисина става така напълно завършен варянт за съвременна мултимедия за изброените модели в добавък с Modlight2 :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 809
Регистриран на: 21.01.2008
Кара: E61 525d'09

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от hummer » 21 Юни 2017, 20:51

Zlatiyan_Genchev написа:Браво , сега да се включат хейтърите на китайските навигации с Андроит / привърженици на морално и функционално остарелите ОЕМ навигации.
Иначе например Ерисина става така напълно завършен варянт за съвременна мултимедия за изброените модели в добавък с Modlight2 :)


:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от PeReZ » 06 Юли 2017, 21:06

Ето го упътването за инсталация: http://modbm.com/app/
Последна промяна PeReZ на 04 Фев 2023, 7:14, променена общо 1 път

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 4.05.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW e83

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от stefan7461 » 14 Сеп 2017, 11:41

за е83 става ли.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от PeReZ » 06 Дек 2017, 22:20

Да, работи и в Е83.
Добавена е поддръжка на Е46, както и други модели. Подобрена е поддръжката за Е53 и са изчистени всички познати (поне за мен) бъгове, освен прибирането на огледалата за Е53.
:arrow: Добавени са нови фукнции, дизайнът на програмата е леко променен, за да бъде по-функционален.
:arrow: Добавена е поддръжка на ДСП, т.е. вече не е необходимо да се премахва, когато сложим китайска навигация. Заплаща се допълнително.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Борд. компютър за китайски навигации с Андроид.

Мнение от stony1 » 07 Дек 2017, 12:09

Zlatiyan_Genchev написа:Браво , сега да се включат хейтърите на китайските навигации с Андроит / привърженици на морално и функционално остарелите ОЕМ навигации.
Иначе например Ерисина става така напълно завършен варянт за съвременна мултимедия за изброените модели в добавък с Modlight2 :)

Всеки има право да харесва различни технологични джаджи. Ня мисля, че операционната система е от значение, защото на пазара има такива навигации и с Windows. По-скоро е въпрос на предпочитание, кой какво харесва и иска да има в автомобила си. Това с хейта май си е типично Българска черта.
Евала на колегите, които се занимават с различни доработки на любимата марка, за да може всеки да задоволи прищявките си.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

Потребител
Аватар
Мнения: 48
Регистриран на: 15.11.2012
Пол: Мъж

Re: Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от valkov1989 » 08 Апр 2018, 17:53

Имам няколко въпроса към приложението-с новата версия съм 2.0
1.Как да си свържа да ми показва парктроника като дам на задна(с ръчка съм)
2.Е46 може ли да показва температура на маслото или е само за Е39?



Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от PeReZ » 08 Апр 2018, 18:46

1. От Settings -> PDC and reverse ->
Screenshot_20180408-194318.png

Като, естествено, трябва да си разкачил Reverse кабела на навигацията, за да не вади екран от камера за заден ход при включване на задна.

2. По-скоро май зависи от комбинацията на модулите и годината на производство на колата. Т.е. работи и в Е46, но дали на твоето ще работи, нямам представа.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Потребител
Аватар
Мнения: 48
Регистриран на: 15.11.2012
Пол: Мъж

Re: Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от valkov1989 » 08 Апр 2018, 21:34

За парктроника прегледах настройките и при мен са същите.Като включа на задна нищо не ми показва на навито.Кабела за ревърса не съм го свързал никъде и за това мисля че тя не знае кога съм на задна?


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от Hristo » 08 Апр 2018, 22:30

Тази новата опция с конските сили - Power скалата има ли някакви тънкости, за да заработи? При мен е празно-само с чертичка :| Да не би да работи само на е39 с електронна газ, аз съм с жило :roll:
При мен стават и бъгове с показването на имената на песните/с оригиналния андроидски плеър/ след известно време вече не се показват и другите показания за темп. на масло и антифриз и те се запиляват от екрана на големия борд, но не ми е голяма загуба. Като спра да не показва песните се държи добре ИКЕ-то :mhihi: Освен да си купя Poweramp и да видя с него как ще е.

При мен става и аномалия ако му дам да направи рикуест на километрите/то си е отбелязано че може да предизвика проблеми с таблото/ така че го имайте предвид, ако спрат да ви излизат лампите по таблото за мигачи, халогени, дълги...
Светльо, от там са били октомврийските ни премеждия, но от декември е фикснато :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Борд. компютър за навигации с Андроид.

Мнение от PeReZ » 09 Апр 2018, 8:27

Ее, браво, че този скапан проблем се оказа с ъолкова просто решение. При мен няма проблеми с изписването на песните, само че аз съм с Malaysk ROM, който, между другото, препоръчвам.
Това с конските сили работи с моята кола, а също е с жило.

valkov1989, програмата разбира по IBUS кога си на задна и кога не, така че май проблемът няма да е в липсата на свързване на Reverse. Ако искаш отвори expert мод, прочети комуникацията, когато включиш и изключиш задна няколко пъти и ми изпрати лога (или скрийшот) на ЛС, за да се опитам да преценя дали нещо по ibus не причиняава липсата на pdc визуализацията.

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook