Помощ за ncs expert

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 19:46

Здравейте колеги от скоро се опитвам да работя с експерта и срещам някои затруднения преди малко например стигнах до момента в който ми иска паролата за вграждане на променения файл и не можах да открия как беше (с това вече се оправих) искам да попитам кои модули,еку трябва да се кодират за различните функции аз например искам да си пусна дневни светлини дълги на % или американ стайл мигачи на е39 кои модули трябва да прекодирам. Въобще има ли някъде по подробна информация за това и за работа въобще с експерта и dummy има ли начин при е39 да издава и някакъв звук при откл. закл. и кои са командите които трябва да бъдат променени и пр. Ако може малко да обобщим и обогатим всякаква информация относно тези програми защото лично аз от доста време се лутам и мъча но информацията която намирам е доста оскъдна като за едва навлизащ в тази материя повече информация има в чуждоезичните сайтове ама там определено не ми е силата сигурен съм че има още много колеги като мен за това моля който може да помогне с нещо да пише в темата за да си бъдем полезни.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от (h)aman » 01 Фев 2017, 21:35

Тези неща, за които питаш, се кодират в ЛМ модула. Най-лесно е да си прочетеш модула, отваряш го с NCS Dummy и ти ги има преведени на английски всички неща, които можеш да кодираш. Лошото е, че трябва поне малко английски да знаеш, иначе трудна работа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 17.05.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от Giovanni » 01 Фев 2017, 22:39

За пищенето при отключване/заключване трябва да имаш оригинална аларма и се кодира в GM модула.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 22:45

Giovanni написа:За пищенето при отключване/заключване трябва да имаш оригинална аларма и се кодира в GM модула.

С оригинална аларма съм колега но кои са командите които трябва да променя на activ
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 22:48

(h)aman написа:Тези неща, за които питаш, се кодират в ЛМ модула. Най-лесно е да си прочетеш модула, отваряш го с NCS Dummy и ти ги има преведени на английски всички неща, които можеш да кодираш. Лошото е, че трябва поне малко английски да знаеш, иначе трудна работа.

Абе то за малко английски поназнайвам ама как се записва променения файл след като му сложиш отметката с dummy-то
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от Ivo_Borisov » 01 Фев 2017, 22:55

За всичко което питаш има писано във форума и то много. А за работа с нцс знам едно, иска се много четене.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от (h)aman » 01 Фев 2017, 23:02

jorfii написа:
(h)aman написа:Тези неща, за които питаш, се кодират в ЛМ модула. Най-лесно е да си прочетеш модула, отваряш го с NCS Dummy и ти ги има преведени на английски всички неща, които можеш да кодираш. Лошото е, че трябва поне малко английски да знаеш, иначе трудна работа.

Абе то за малко английски поназнайвам ама как се записва променения файл след като му сложиш отметката с dummy-то



1) Отваряш NCS Dummy
2) избираш Chasis E39
3) на Module избираш модула, който ще кодираш, но е важно версията да съответства на твоята, тъй като всеки модул има по няколко версии
4) на FSW/PSW or Nettodata trace натискаш browse и зареждаш твоя файл FSW_PSW.TRC , като преди това си прочел съответния модул с Експерта
5) цъкаш си кодировките които искаш с тикчета
6) натискаш Export FSW/PSW , след това Export FSW_PSW.MAN
7) връщаш се в NCS Expert и натискаш Change job > избираш SG_CODIEREN
8 ) натискаш Execute job и чакаш да изпише Coding ended

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 23:11

(h)aman написа:
jorfii написа:
(h)aman написа:Тези неща, за които питаш, се кодират в ЛМ модула. Най-лесно е да си прочетеш модула, отваряш го с NCS Dummy и ти ги има преведени на английски всички неща, които можеш да кодираш. Лошото е, че трябва поне малко английски да знаеш, иначе трудна работа.

Абе то за малко английски поназнайвам ама как се записва променения файл след като му сложиш отметката с dummy-то



1) Отваряш NCS Dummy
2) избираш Chasis E39
3) на Module избираш модула, който ще кодираш, но е важно версията да съответства на твоята, тъй като всеки модул има по няколко версии
4) на FSW/PSW or Nettodata trace натискаш browse и зареждаш твоя файл FSW_PSW.TRC , като преди това си прочел съответния модул с Експерта
5) цъкаш си кодировките които искаш с тикчета
6) натискаш Export FSW/PSW , след това Export FSW_PSW.MAN
7) връщаш се в NCS Expert и натискаш Change job > избираш SG_CODIEREN
8 ) натискаш Execute job и чакаш да изпише Coding ended

Ето това е обяснение каквото се надявах да получа точно нещо подобно имах в предвид когато пуснах темата благодаря колега утре ще опитам :clap: А как мога да разбера коя версия на модула трябва да използвам
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 17.05.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от Giovanni » 01 Фев 2017, 23:13

QUIT_AKUST_SCHAERF - aktiv (1 пискане при заключване)
QUIT_AKUST_ENTSCH - aktiv ( 2 пискания при отключване)

Когато се ползват тези кодировки трябва да се обърне внимание на следното:
DWA_QUITTIERUNG при aktiv ще пиши и свети само ако всички врати и капак/багажник са затворени. Няма да има сигнализация ако някой от датчиците за отворен/а врата/капак не работи. При nicht_aktiv на този параметър ще пищи/мига при незатворена врата/капак/багажник.

Версията на модула NSC-a сам си я засича. Например GM3.C05

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от Ivo_Borisov » 01 Фев 2017, 23:15

jorfii написа:
(h)aman написа:
jorfii написа:
(h)aman написа:Тези неща, за които питаш, се кодират в ЛМ модула. Най-лесно е да си прочетеш модула, отваряш го с NCS Dummy и ти ги има преведени на английски всички неща, които можеш да кодираш. Лошото е, че трябва поне малко английски да знаеш, иначе трудна работа.

Абе то за малко английски поназнайвам ама как се записва променения файл след като му сложиш отметката с dummy-то



1) Отваряш NCS Dummy
2) избираш Chasis E39
3) на Module избираш модула, който ще кодираш, но е важно версията да съответства на твоята, тъй като всеки модул има по няколко версии
4) на FSW/PSW or Nettodata trace натискаш browse и зареждаш твоя файл FSW_PSW.TRC , като преди това си прочел съответния модул с Експерта
5) цъкаш си кодировките които искаш с тикчета
6) натискаш Export FSW/PSW , след това Export FSW_PSW.MAN
7) връщаш се в NCS Expert и натискаш Change job > избираш SG_CODIEREN
8 ) натискаш Execute job и чакаш да изпише Coding ended

Ето това е обяснение каквото се надявах да получа точно нещо подобно имах в предвид когато пуснах темата благодаря колега утре ще опитам :clap: А как мога да разбера коя версия на модула трябва да използвам

Ето тема със същото заглавие като твоето, където има същото обяснение, което ти е дал колегата. Мързи ви да търсите и да четете:
viewtopic.php?f=35&t=367503&p=4250915&hilit=ncs#p4250915
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от (h)aman » 01 Фев 2017, 23:23

Когато четеш модула в експерта ти пише. Примерно:
1) цъкаш Process ECU
2) избираш GM и натискаш ОК, излиза ти едно прозорче пак натискаш ОК
3) натискаш Change job, избираш Codierdaten_lesen > OK
4) натискаш Execute job
5) Под реда JOBNAME = CODIERDATEN_LESEN трябва да пише нещо от сорта GM5.C04 и разни други след него, като C.04 е версията на твоя модул

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 23:26

Ivo_Borisov написа:За всичко което питаш има писано във форума и то много. А за работа с нцс знам едно, иска се много четене.

Ами то вече много съм изчел голяма част от мненията които прочетох са твои колега но никъде не намерих как един начинаещ като мен да свърши работата стъпка по стъпка. По голяма част от мненията които не са просто чесане на клавиатурата са променяш еди кво си ..... на active това добре ама как точно става тази работа никой не се наема да обясни аз лично напредвам малко по малко и мисля че скоро ще се справя с това но идеята е да могат и други колеги след мен да се възползват от написаното нали това е идеята на форума :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от Ivo_Borisov » 01 Фев 2017, 23:36

Като съвет, има наистина много писано във форума. Пишеш ключова дума която те интересува и четеш. Например "ncs" и ще ти излезнат много резултати за кодиране. Няма смисъл да се пускат едни и същи теми. :wave:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 23:47

Ivo_Borisov написа:Като съвет, има наистина много писано във форума. Пишеш ключова дума която те интересува и четеш. Например "ncs" и ще ти излезнат много резултати за кодиране. Няма смисъл да се пускат едни и същи теми. :wave:

Колега видях темата която си качил тук истината е че съм я чел и преди при лутанията ми относно нцс-а но ако се вгледаш ще забележиш че повечето въпроси зададени там нямат конкретен отговор изместени от неизбежните препирни кой разбира повече и в края на краищата един начинаещ в тази област пак остава с пръст в уста без да разбере нищо от изписаното но пък лично за мен намерих много важна информация а именно
AKMB – Instrument cluster 4
ABG - Airbag
LWS – Light module
IHK - Heater/AC
GM5 - General Module
PDC - Parktronic
SM - Seat Memory
GT - Navigation Computer
TV1 - TV
RAD - Radio
ALSZ - Central Light Switch
RLS - Rain Light Sensor

Трябват ми обяснения за:

-DXC
-VGSG
-AEWS
-SVT
-TCU
-6DMOT
така че направо си го добавих в любими на браузера и ти благодаря. :wave:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 23.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e-36 вече и е39
Мечтае да кара: х6 ама има време

Re: Помощ за ncs expert

Мнение от jorfii » 01 Фев 2017, 23:51

(h)aman написа:Когато четеш модула в експерта ти пише. Примерно:
1) цъкаш Process ECU
2) избираш GM и натискаш ОК, излиза ти едно прозорче пак натискаш ОК
3) натискаш Change job, избираш Codierdaten_lesen > OK
4) натискаш Execute job
5) Под реда JOBNAME = CODIERDATEN_LESEN трябва да пише нещо от сорта GM5.C04 и разни други след него, като C.04 е версията на твоя модул

Голямо благодаря колега явно си разбрал какво точно питам в темата и си си направил труда да ми обясниш като на второкласник :bowdown:
утре започвам борбата отново.
Изображение

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook