DSP аудио система

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: DSP аудио система

Мнение от PeReZ » 29 Сеп 2016, 20:27

Днес за пръв път видях и чух М Аудио и съм очарован. Изкефих се стабилно.
Субуферите на М аудио нямат общо с елипсите на Х/К от Е46.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: DSP аудио система

Мнение от stony1 » 30 Сеп 2016, 13:41

PeReZ написа:Днес за пръв път видях и чух М Аудио и съм очарован. Изкефих се стабилно.
Субуферите на М аудио нямат общо с елипсите на Х/К от Е46.


Не всички Е46 са с елипси. Кабриото е с един голям двунамотков суб. Диаметърът му е колкото на субовете от е39 М аудио пакета. Дори в Е36 кабрио се използва същия говорител. Та при Е39 не са открили топлата вода.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: DSP аудио система

Мнение от In_Memoriam » 30 Сеп 2016, 15:13

PeReZ написа:Днес за пръв път видях и чух М Аудио и съм очарован. Изкефих се стабилно.
Субуферите на М аудио нямат общо с елипсите на Х/К от Е46.


Кой го има, понеже и на мен ми е интересно да го чуя.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: DSP аудио система

Мнение от ares2 » 01 Окт 2016, 10:23

ставаше дума за тези говорители от кабрио да..
аз забравих да го напиша
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 15 Окт 2016, 22:00

Четох назад в темата, че говорителите на DSP системата са 8-омови.
Понеже съм намерил много хубави, но 4-омови говорители, живо се интересувам дали някой, въпреки всичко, е правил експеримент да сложи именно 4-омови на DSP :paranoid:
Четох мнения (вероятно на някакви ламери, понеже не го вярвам), че DSP усилвателя, едва ли не, си саморегулирал тока в изхода, така че нямало проблем да се сложи 4-омов говорител :lol: Не че не е възможно, но някакси не ми се вярва усилвател от тези години да има такава функционалност. От икономическа гледна точка още повече не ми се вярва инженерите да са го усложнили там, за някой си бъдещ тунер, да може да си сложи 4-омови говорители :dunno:

И друго да питам:
1. Някой мерил ли е колко точно е захранващото напрежение на крайните стъпала на DSP?
2. Kакви са крайните стъпала на DSP - интегрални или дискретни? Конкретен номер?
3. Мостово ли е връзването на говорителя или пуш-пул?
4. Изобщо, ако някой има информация(линк) в детайли какво животно се крие в "оная черната кутия отзад" ще съм благодарен :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: DSP аудио система

Мнение от stony1 » 04 Ное 2016, 8:00

Nickelback написа:Четох назад в темата, че говорителите на DSP системата са 8-омови.
Понеже съм намерил много хубави, но 4-омови говорители, живо се интересувам дали някой, въпреки всичко, е правил експеримент да сложи именно 4-омови на DSP :paranoid:
Четох мнения (вероятно на някакви ламери, понеже не го вярвам), че DSP усилвателя, едва ли не, си саморегулирал тока в изхода, така че нямало проблем да се сложи 4-омов говорител :lol: Не че не е възможно, но някакси не ми се вярва усилвател от тези години да има такава функционалност. От икономическа гледна точка още повече не ми се вярва инженерите да са го усложнили там, за някой си бъдещ тунер, да може да си сложи 4-омови говорители :dunno:

И друго да питам:
1. Някой мерил ли е колко точно е захранващото напрежение на крайните стъпала на DSP?
2. Kакви са крайните стъпала на DSP - интегрални или дискретни? Конкретен номер?
3. Мостово ли е връзването на говорителя или пуш-пул?
4. Изобщо, ако някой има информация(линк) в детайли какво животно се крие в "оная черната кутия отзад" ще съм благодарен :yes:


В черната кутия има два вида крайни стъпала. Едните са едноканални B+H и към тях са свързани субуфъра и останалите четири 13 см говорители. другите са стандартни двуканални крайни стъпала в интегрално изпълнение и са за средно и високочестотните говорители.
Крайните стъпала, които са B+H са tda1560q, другите в момента не се сещам какви бяха.
Какво точно има в черната кутия ще опиша по-късно когато се прибера и усилвателят е пред мен.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 05 Ное 2016, 0:40

Ясно :| Изчетох дейташийта, няма да ми мине "номера"... Чипът в клас B/H си е мислен за 8-омови драйвери, още повече пък в конкретния продукт. Мерси за инфото, ще се радвам да споделиш и какво още има "под капака" :bchug:
Явно ще трябва да търся 8-омови говорители за съвсем конвенционално аудио. От преди имам отлични впечатления от Seas, но не са от най-евтините. Някой може ли препоръча някакви докъм 100-120лв. на парче? :paranoid: Просто търся баланса с усилвателя, който има потенциал, но и си мисля, че няма смисъл от прекалено скъпи, понеже пък в един момент усилвателят идва ботълнек :dunno:

Гледам тук разни:

http://loudspeakerfreaks.com/Producten_ ... ep_A_ID=66
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: DSP аудио система

Мнение от ares2 » 05 Ное 2016, 3:15

http://loudspeakerfreaks.com/Product.as ... ct_ID=5542
ето това дали няма да стане?

преди време и аз търсих някакъв заместител и накрая си купих оригиналните .
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 05 Яну 2017, 21:10

Пак съм аз, понеже не ме свърта :ok:
Тук покрай празниците седя и си гледам, гледам и си седя, вече купените 4-омови говорители и сърце не ми дава да ги продавам... И пак се разрових по темата "4-омови говорители на DSP усилвател - възможно ли е?". Предния път като съм разглеждал дейташийта на TDA1560

http://www.spelektroniikka.fi/kuvat/tda1560Q.pdf

не съм догледал и си отчитам два съществени пропуска в изводите, които си бях направил:
1. В дейташийта никъде не се споменава изрично, че TDA1560 е проектиран да работи САМО с 8-омов товар :!: Пише единствено, че има максимална мощност от 40W, както и да се подберат подходящи термални режими на работа (все пак има и защита от прегряване). Съответно не е изключена възможността да работи с товар дори от 1ом :!: И тук стигаме до второто ми грешно заключение, а именно:

2. Гледайки фиг.4, стр.8 от дейташийта и понеже не съм си играл с class-H усилватели, съм се подвел, че крайното стъпало "рязко" ( :mhihi: ) превключва към по-високото вторично захранващо напрежение (Vp), когато са необходими над 8.5волта. Сега мислейки трезво осъзнавам, че това изобщо не е вярно, защото:
2.1. В аналоговата схемотехника почти не съществува понятието "рязко" :mhihi:
2.2. Разгледах някои и други схеми на class-H усилватели и съвсем ясно се вижда как няма никакъв ключов елемент или схемно звено, което да е отговорно да превключи рязко към Vp напрежението. Не вярвам TDA1560 да работи по-различно...

Реално си разсъждавам върху ей тази опростена схема и стигам до извода, че няма как 4-омов говорител да изгори или пък краен транзистор, просто защото стъпалото си саморегулира тока в изхода, реално, чрез регулиране на захранващото напрежение на последния рейл:

Изображение

Тоест има вариант дори при 4-омов говорител крайното стъпало никога да не започне да черпи максимума на захранващото напрежение :idea:
Допускам, че по този начин работният режим на крайните транзистори няма да е същия и няма да е оптимален при гранични мощности, но... това е положението. Може да се повишат изкривяванията :dunno:

Разбира се това е засега на теория. Предстои като имам време да взема осцилоскопа и да измеря реално и да сравня как се държи TDA1560 с 4-омов товар :roll:

Искам благословията ви да се опитам, да си гръмна стъпалото като приемам всякаква критика :ok: Като имам резултати ще пиша тук, ако ли не - ще ме видите в раздел "купува" с тема "купувам DSP усилвател" :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: DSP аудио система

Мнение от stony1 » 06 Яну 2017, 8:49

Стъпалото няма как да го "гръмнеш", но имам един спомен, че усилвателят влизаше в "протекшън" и на изхода нямаше никой. Аз лично съм го пробвал с говорители 2 Ома.
Трябва да се поровя из записките да видя какво ще намеря. Сега обаче съм се заровил с един iDrive контроллер и съм оставил аудиото на заден план.
Интересното при ДСП и Лоджик 7 усилвателите е, че процесорът управлява и крайните стъпла. Те си имат пин за диагностика и чрез него процесорът съди за състоянието на чипа. Освен защитата от прегряване имат и вградена токова защита. До колкото помня особенността при това управление е, че диагностичната шина е обща за всички. При това положение, проблем в което и да е крайно стъпало ще доведе до "No sound" без значение дали е прегряло или токът е превишил зададените граници.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 06 Яну 2017, 10:48

Мерси за инфото! Иначе да един пин е за дигностиката на TDA1560 :yes:

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: DSP аудио система

Мнение от Dyakov » 30 Мар 2017, 23:17

Колеги, да използвам темата. Има ли някой, който е ретрофитвал DSP система от Stereo audio? Как процедирахте с инсталацията във вратите, добавяхте пинове и усукани двойки от буксите на колонките (захранващите снопове за вратите) или използвахте готови инсталации от донори?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: DSP аудио система

Мнение от Ivo_Borisov » 31 Мар 2017, 6:18

Аз съм слагал дсп. Ползвал съм и двата начина, където съм нямал готова инсталация съм добавял.

Изпратено от моят SM-G900F с помощта на Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: DSP аудио система

Мнение от Dyakov » 31 Мар 2017, 8:26

Иво, мисля че ти беше минал от Hifi към DSP. Инсталацията във вратите, не е ли еднаква при двете системи? Hifi инсталация доста по-лесно се намира и има малко преправяне.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: DSP аудио система

Мнение от Ivo_Borisov » 31 Мар 2017, 8:35

Еднакви са. Само после иска пренареждане на буксите на усилвателя и добавяне на кабела за бас-а.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook