DSP аудио система

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: DSP аудио система

Мнение от Elesar74 » 16 Яну 2018, 10:09

В моето комби има "куфар" в десния джоб над акумулатора, в който има един говорител с данни 2x4 ома. Куфара е със син етикет отвън и номер завършващ на 371. Четох преди разни неща за DSP системите и се оказа че субовите отзад са два вида, този със номер 176 и горните данни и такъв, с оранжев етикет и говорител вътре 8х8 ома. Оранжевите етикети на кутиите значат, че системата е TOP HIFI DSP PROEFESSIONAL. А сините, че е само HIFI DSP. Чудех се едно време, дали си заслужава да сменя сегашния суб, с такъв с оранжев етикет.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: DSP аудио система

Мнение от Dyakov » 16 Яну 2018, 11:00

Само леко уточнение, едното е HiFi System Professional DSP (TOP-HIFI SYST), а другото само HIFI SYSTEM (без DSP).

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: DSP аудио система

Мнение от Elesar74 » 16 Яну 2018, 16:07

Да. Въпроса е защо има два вида буфери за комбито. Някъде четох, че синият етикет бил по-нова версия, а характеристиките същите. Но пък самият говорител е различен. Не знам.
И си отговорих
Capture.PNG


371 е от 1999 г.
176 е от 1996 г.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: DSP аудио система

Мнение от Dyakov » 16 Яну 2018, 20:25

Не точно, основната разлика е, че при ДСП импеданса е 8 ома, за разлика от 4-те при HIFI, а и честито Е39 е вече в раздел класик на РиълОМ-а. :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: DSP аудио система

Мнение от Elesar74 » 17 Яну 2018, 14:27

За сметка на това са добавили нови марки цял бюлюк.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: DSP аудио система

Мнение от gentata » 17 Яну 2018, 23:52

Nickelback написа:Лоша работа... Допусках, че може да е така, но не го вярвах :dunno: Това си е живо разхищение и типичен швабски оувъринженеринг :ok:
Ще търся и аз dualcoil май :dunno:

Докато ровех намерих разни интересни неща за DSP ампа и съба:

http://bmwtips.com/tipsntricks/tips_pages/DSP.htm

http://bmwtips.com/tipsntricks/DSP%20an ... yzed__.htm

..

Тази тема със звуковия анализатор съм я чел преди доста време и на мен ми стана интересно защо се получава така с "дупката" в диапазона 40-80Hz но или е умишлено направено или е като вторичен ефект от това че усилвателя се е появил първо в Е38 и честотните характеристики на изходните стъпала са проектирани за озвучаването на различното купе на Е38. Но така или иначе са я натаманили (до някъде) работата с използването на говорители и обеми за тези изходни характеристики на каналите на усилвателя. Ако се променят говорители, обеми, честотни характеристики (АЧХ) на канали, то много е вероятно получения ефект да е далеч от желания. В това число влиза и промяната на pump up кондензаторите с такива с по-голям капацитет че да се свали още долната честота на стъпалото за суба. Но пък не пречи да се пробва :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 18 Яну 2018, 0:08

Да, аз така и не разбрах от написаното дали този дроп се появява чисто акустично (мерено с измервателен микрофон нейде из купето) или това е суперпозиция на ел. сигнала мерен на разните канали. Вярвам е първото.
Тоя моя усилвател още не съм го свалил даже, камо ли пък да го отворя и да му гледам чиповете :ok: , но ако DSP-то е истинско DSP (за сигналния процесор говоря), то не са много вариантите от тия години (подозирам TI и Analog Devices) и може и да успея да изнамеря някой друг стар туул от познати и да се опитам да му смъкна "програмата". Може пък да подлежи на настройка :dunno: Най-малкото коефициентите на филтрите му може и да има възможност да се свалят и да се прекарат през Simulink за анализ и тюнинг :) Ще се види и нарочната дупка евентуално, ако е софтуерна настройка. Гадая просто, докато не видя що за чипове има под капака :ok: Странното е, че из нета не намирам някой да е седнал да го ривърс инженерва :dunno: Не съм и търсил кой знае колко де... :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: DSP аудио система

Мнение от Elesar74 » 18 Яну 2018, 10:20

DSP усилвателите са произвеждани от 3 различни производителя, Philips, Lear и Loewe. Като знам, че Philips-ите са най-некачествени откъм изпълнение. Възможно ли е от тази гледна точка да говорим за различни характеристики?
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 18 Яну 2018, 21:23

Elesar74 написа:DSP усилвателите са произвеждани от 3 различни производителя, Philips, Lear и Loewe. Като знам, че Philips-ите са най-некачествени откъм изпълнение. Възможно ли е от тази гледна точка да говорим за различни характеристики?


На графиката, която е снел тоя пич се вижда дроп от над 10dB, което адски мнооого. Когато БМВ дават поръчка, за какъвто и да било електронен модул на няколко производителя, те подготвят и съответната процедура по валидация параметрите, за да си гарантират еднаквост. Знаете - БМВ държат (държаха :D ) на качеството и процедурата им е адски строга и в никакъв случай не търпи такива големи разлики. Разлика от производител до производител обикновено се проявява в дългосрочен план най-вече в аспекта на надежност и волатилност на параметрите. Но чак 10dB разлика в АЧХ-то... не го вярвам :dunno:

Търся си повреден усилвател да почна, да го ръчкам :) Ако някой има за продаване да се обажда :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 28 Яну 2018, 0:04

Благодарение на колегата Dyakov намерих Philips усилвател за експерименти :bchug: Намерих половин час, поразглобих го и стигнах дотук, че нещо се закучи и май трябва да откачам крайните стъпала от радиаторите :ok:

Изображение

Изображение

Изображение

Поне намерих пролука и едвам снимах DSP-то - Motorola DSP56001FE33. Отзад май се вижда второ :shock:

Изображение

Хубавото е, че IDA Pro поддържа Motorola 56k DSP фамилията и ще може да видим какво има вътре като софтуер :ok:

https://www.hex-rays.com/products/ida/processors.shtml

Даже един пич си е написал и той дисасемблер, явно е интересен процесор:

https://sourceforge.net/projects/lib5600x/

Само да видя дали ще намеря JTAG да му взема акъла :dunno:

Като остане време продължаваме напред :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: DSP аудио система

Мнение от gentata » 28 Яну 2018, 11:01

Nickelback написа:...Даже един пич си е написал и той дисасемблер, явно е интересен процесор:

https://sourceforge.net/projects/lib5600x/

Само да видя дали ще намеря JTAG да му взема акъла :dunno: ..

Стига да не е заключен :yes:

Ето още снимки на тази платка:
IMG_1884.JPG

IMG_1889.JPG

IMG_1880.JPG

За съжаление нямам на платката с усилвателите. Просто не съм разглобявал DSP но ще се наложи че един от каналите, в задна дясна врата е избягал и е въпрос на време да се случи и това :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 919
Регистриран на: 12.11.2005
Местоположение: Враца
Пол: Мъж

Re: DSP аудио система

Мнение от kalingk » 28 Яну 2018, 20:58

Да не прозвучи малко грубо,но може и говорителя да е.Доста са придирчиви точно тези в задните врати.Аз имам такъв който само съска(едвам се чува нещо от него),но при смяната му всичко си дойде на мястото.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: DSP аудио система

Мнение от Nickelback » 28 Яну 2018, 21:56

gentata написа:
Nickelback написа:...Даже един пич си е написал и той дисасемблер, явно е интересен процесор:

https://sourceforge.net/projects/lib5600x/

Само да видя дали ще намеря JTAG да му взема акъла :dunno: ..

Стига да не е заключен :yes:

Ето още снимки на тази платка:
...


Благодаря за снимките, мисля че видях, че не съм развил едно-две болчета :mrgreen:

JTAG-а, ако е фюзнат, живи и здрави :ok: EPROM-a и SRAM-a са отвън, никакъв проблем да се sniff-и в "определени моменти" и да се свалят (най-малкото) таблиците с коефициентите.

П.С. - ето какво има по силовата част:
- 4 канала изпълнени с TDA1560Q с капацитети 2x4700uF на канал - вероятно за двунамотковите говорители на баскасата
- 4 канала изпълнени с TDA1560Q с капацитети 2x2200uF на канал - вероятно за средночестотните в предни врати и задна кора
- 4 канала изпълнени с TDA1553Q с капацитети 1x2200uF на канал - вероятно за пищялки в предни и задни врати

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: DSP аудио система

Мнение от gentata » 30 Яну 2018, 0:00

kalingk написа:Да не прозвучи малко грубо,но може и говорителя да е.Доста са придирчиви точно тези в задните врати.Аз имам такъв който само съска(едвам се чува нещо от него),но при смяната му всичко си дойде на мястото.

Защо да е грубо, възмоно е да е и говорител в общия случай.
Но в моя случай съм измерил всички кабели до всички говорители из купето, всички са здрави. Всички говорители излизат (не са изгорели а и си свирят по принцип) на буксите на усилвателя. От въпросния говорител не се чува абсолютно нищо - тишина и за това съм го заподозрял усилвателя. За пробата включвах и друг говорител, за който знам със сигурност че е здрав, но ефект нямаше. Като се позатопли ще си поиграя, пък ще видим какво ще излезе.

Ето интересно инфо за DSP-усилвателя (на немски е). Човека се е заиграл да разгадае архитектурата на усилвателя и е описано по модули (в общи линии) кое какво прави. Споменати са кросоувърите за 12-те канала. Всичко се случва вътре в DSP-процесорите Motorola 56004. И май са му достоверни pinout-ите на буксите за разлика от циркулиращата в нета снимка с грешните позиции на пиновете в буксите.
ПП Чичо Гошо прави чудеса, особенно с непознатите (за мен) езици :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: DSP аудио система

Мнение от Dyakov » 30 Яну 2018, 12:36

Много полезна и интересна информация. Прочетох я и доста от досега неизвестните ми неща ми се изясниха. Описал е подробно поредицата от АЦП/Процесори/ЦАП/стъпала и кросоувъри. Разбрах и защо е необходимо да бъде вземан сигнал точно от предните канали на радиото при ретрофитването на ДСП. Също от вашите снимки и неговите се виждат част от разликите в архитектурата между DSP 1 и DSP 2. Написано е и как да се използва коаксиалния вход на усилвателя с USB периферия.
Поздравления колеги за труда до тук и успех със свалянето на Firmware-а.
А отнсно схемите ИСТА (само нея използвам за ретрофити) за нищо не ме е подвеждала, аболютно точни според година и компоненти. :bchug:

ПредишнаСледваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook