Ремонт на АБС МОДУЛ 001

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 15.08.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320d 02

Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от Mamar4o » 06 Апр 2015, 17:53

Здравейте колеги и на мен ми се прецака абс модула и питах на 1 място и ми обявиха 250лева за ремонт.Ако ще тия пари да ги изкарвам за 1час няма да им пълня гушите на прословутите майстори и съм решил сам да си го ремонтирам.Стигна ли до платката е лесно,но с какво да го одрежа този черния капак както е одрязан на снимката. Изображение
Моля за помощ,ако успея ще ремонтирам и вашите на символична цена :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 22.01.2012
Пол: Мъж
Кара: Сива Бима
Мечтае да кара: Черна Голяма Бима
Детайли за колата: Лачена

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от hacker4eto1 » 06 Апр 2015, 18:05

един лист ножовка и си ти , силикона е тегава работа ,после да махнеш поцинкованото покритие инак не лепни калая и запояваш :yes:
Изображение
Последен проект https://youtu.be/oRvrTuwa_Rg


Аватар
Мнения: 1321
Регистриран на: 10.03.2006
Местоположение: Peterborough
Кара: CLS350 и Е39

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от ivoo » 06 Апр 2015, 18:08


старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от zvetiko » 06 Апр 2015, 19:13

Mamar4o написа:Здравейте колеги и на мен ми се прецака абс модула и питах на 1 място и ми обявиха 250лева за ремонт.Ако ще тия пари да ги изкарвам за 1час няма да им пълня гушите на прословутите майстори и съм решил сам да си го ремонтирам.Стигна ли до платката е лесно,но с какво да го одрежа този черния капак както е одрязан на снимката. Изображение
Моля за помощ,ако успея ще ремонтирам и вашите на символична цена :bchug:


Изображение

Колега, ако разгледаш много внимателно подчертаните места, ще видиш многобройните тънки златни нишки, за електрически вериги. Сигурно с бургия ще успееш да премахнеш силиконовото покритие, без да ги прекъснеш, имаш необходимото да ги провериш, имаш златен припой от 58лв/гр и останалото необходимо за да ги презапоиш...
Не случайно този модул струва около 800 евро. Рециклирането му за мен е загубена кауза- не зная вече колко обаждания съм получавал да го пререциклирам, защото първите 150-250лв са останали без покритие. За мен единственото правилно решение е модул втора ръка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 15.08.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320d 02

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от Mamar4o » 06 Апр 2015, 20:27

Отворих го счупих 2 макетни ножчета(само това имах под ръка) рязах като луд и успях.До колкото видях имам 2 скъсани нишки :yes: До тук изглежда добре утре ще го разгледам по подробно и като си го монтирам обратно ще ви кажа резултата.Мисля да ги презапоя всичките нишки и да ги залея с топлоустойчив силикон,който издържа до 300градуса и се бетонира за 24часа.Така според мен няма да се късат и модула ще стане вечен (да се надяваме :D ) За златен припой не знам,мисля че и оловен ще свърши работа :bchug: Да попитам като съм го свалил нужно ли е пак да се кодира за колата или 1 път щом е кодиран няма проблеми ? :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от metodi80 » 06 Апр 2015, 21:01

На малко грешен път си ......
Викаш стигнеш ли до платката и е лесно .... напротив , тогава почва трудното !
Опитай да премахнеш силикона , особено ако прекъснатите нишки (обикновено посребрените) са в близост до златните ..... значи почти сигурно при премахването на силикона от посребрените,си откъснал тънките като косъм златни нишки, които са в съседство (колкото и да си внимателен) .....
Ако пък имаш късмет, посребрените да са по - далече от златните , тогава може и да махнеш силикона , но пък запояването е да си е*е......
Ако мислиш , че с обикновен припой , ще стане , далече , ама много далече си от истината !
Трябва да ползваш стеаринова киселина с която да обработиш преди спояването , или ти трябва специализиран припой (различен за посребрените и за златните връзки). Освен това ти трябва мощен поялник ( от и над 60 вата) , който същевременно да е с тънка човка , за да може да легне на мястото за запояване , без да хваща съседни участъци.
Защо мислиш , че тези , които предлагат такъв ремонт , го правят за такава цена , ми щото или не е лесно ,или са вложили пари в апаратура и материяли ( за да е малко по -лесно). Както вече беше коментирано в тази тема (и не само в нея) , по добре е да се купи нов модул (примерно от e-bay, защото е на поносима цена) , или друг втора ръка (въпреки , че това също не е за предпочитане , понеже не се знае колко ще кара).
По принцип предлагам такъв ремонт , но честно казано го избягвам , именно по причина , че е труден , резултата не е 100% гарантиран (в смисъл въпреки опита ми има процент на неуспешни ремонти, макар и малък.....).
За заливането с термоустойчив силикон , то това ти е най -малката грижа ....
Не е нужно да прекодираш ..... то това си е твоя модул и ти нищо не си правил по него , освен спояване ....
Може да се наложи само да изчистиш грешката (ако не я изчисти сам)....
Та мога да ти пожеля успех .....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 15.08.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320d 02

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от Mamar4o » 06 Апр 2015, 22:27

Силикона го махнах лесно,утре ще видя как ще стане със спояването :yes: И спокойно в работата си имам всичко микроскоп+всякакви тиноли,флюс на паста,а за поялника няма смисъл да говоря 300евро е бройката на Ersa до 450 градуса :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от Elesar74 » 07 Апр 2015, 8:57

Няма ли да стане с поялник с горещ въздух по-лесно?
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от zAcK » 07 Апр 2015, 9:08

zvetiko написа:Не случайно този модул струва около 800 евро.


Само една корекция. Модулът може да се закупи от Германия нов за около 700 лева.
За толкова купих нов за 520-ката преди 4-5 години, че не ми се занимаваше с глупости и още си работи перфектно :bchug: :ok:

P.S. Имам и един 001 тука в офиса, за резерва. Ако някой ден карам нещо различно от Е39, ще го продам :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от metodi80 » 07 Апр 2015, 10:30

Mamar4o написа: И спокойно ....

По някакъв начин съм ти прозвучал неспокойно ли ?!

Elesar74 написа:Няма ли да стане с поялник с горещ въздух по-лесно?

Да , с подходящ накрайник (от най -тънките, именно този вариянт ползвам аз) .....

zAcK написа:Само една корекция. Модулът може да се закупи от Германия нов за около 700 лева.
За толкова купих нов за 520-ката преди 4-5 години, че не ми се занимаваше с глупости и още си работи перфектно :bchug: :ok:


Най -добрия вариянт и според мен (не за цената , а за подхода към нов модул).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 15.08.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320d 02

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от Mamar4o » 08 Апр 2015, 17:01

Колега не с заяждам просто така си говоря :yes: Така да подновя темата оказа се,че в работата нямам такъв златен припой имаме оловни няколко вида,безоловен със със сребро Sn96Ag4,но бяхте прави не стана и не се и опитвах :D Въобще не знаех с какво се захващам.Купих си златен на другия ден,пак беше мъка,но успях да споя всичко златните (тънките нишки) се спояват лесно,но другите се късат супер лесно като задържа с поялника.Преди малко слагам модула(с одрязан капак) абс-а и блокажа изгаснаха,но незнам защо стрелката за температура избяга максимално в дясно и ми се включи ел.перката.Помислих,че датчика за температура е заминал,но извадих модула завъртях ключа и лампите светнаха,а стрелката за температура не помръдва...... Дали може да е защото го сложих без капака и не съм сложил силикон или просто съм прецакал нещата..... Нещо не мога да навържа нещата този модул и температурата на водата каква връзка имат :shock: :kuku:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 7.12.2009
Пол: Мъж
Кара: е36 325tds,e39 520d,Alpina D10
Мечтае да кара: Alpina D5

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от TERLIKA » 08 Апр 2015, 23:02

май си гейм овер :) и аз така един майстор го барника слагаме го и перката щеше да излети :) :mhihi:
1981 – Немското списание “ Auto, Motor und Sport” ораганизира заедно с Shell маратон, целящ изминаването на максимален брой километри с колкото се може по-малко гориво. 3-литровия автомобил все още не е актуалена тема, но БМВ 318i Alpina побеждава в своя клас с разход от 2,672 литра на 100 километра.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от metodi80 » 08 Апр 2015, 23:13

Mamar4o написа: Дали може да е защото го сложих без капака и не съм сложил силикон или просто съм прецакал нещата..... Нещо не мога да навържа нещата този модул и температурата на водата каква връзка имат :shock: :kuku:


Имат общо , комуникационните линии CAN-L и CAN-H , които излизат от 36 и 37 пин на компютъра и отиват към абс-модула и към таблото . Ако си окъсил тези линии или нещо друго в модула (макар и да не го виждаш) , може да се получи този ефект ....
Проблема не е в това , че не си сложил силикон , няма нищо общо .... проблема най -вероятно е в това , че нещо се е омазало по платката на абс-а ....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 15.08.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320d 02

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от Mamar4o » 08 Апр 2015, 23:54

metodi80 написа:
Mamar4o написа: Дали може да е защото го сложих без капака и не съм сложил силикон или просто съм прецакал нещата..... Нещо не мога да навържа нещата този модул и температурата на водата каква връзка имат :shock: :kuku:


Имат общо , комуникационните линии CAN-L и CAN-H , които излизат от 36 и 37 пин на компютъра и отиват към абс-модула и към таблото . Ако си окъсил тези линии или нещо друго в модула (макар и да не го виждаш) , може да се получи този ефект ....
Проблема не е в това , че не си сложил силикон , няма нищо общо .... проблема най -вероятно е в това , че нещо се е омазало по платката на абс-а ....


Благодаря ти много колега,с електроника се занимавам от 3 години и половина (сега уча и задочно) и не съм толкова навътре в нещата като теб.Наистина много ми помогна оценявам го и много харесвам такива хора като теб,въпреки знанията си не се правиш на интересен и си обективен във всяко едно нещо ЕВАЛА ! Утре правя един последен опит,ако не стане ще го ремонтирам с 5килограмовия чук и ще си поръчам един от ибей :yes:


Аватар
Мнения: 1321
Регистриран на: 10.03.2006
Местоположение: Peterborough
Кара: CLS350 и Е39

Re: Ремонт на АБС МОДУЛ 001

Мнение от ivoo » 10 Апр 2015, 0:21

Mamar4o написа:ще го ремонтирам с 5килограмовия чук и ще си поръчам един от ибей :yes:


Запази си чука обаче, защото може да ти трябва и за другия. :lol: Коя е гаранцията като го вземеш от eBay няма да е същия като твоя?

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook