Проблем с температурата на двигателя - 530d

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от BT9028BA » 17 Дек 2014, 20:22

Проблема ми е може би в термостата но като не съм на 100% сигурен искам да чуя и още някое мнение, преди да съм го сменил.

Колата е 530d 2002г. с ръчни скорости
На място като запаля колата си загрява за около 10-15мин до средата при температура на въздуха около 0-градуса. А при движение и трябват около 5мин да достигне средата. В града проблеми нямам, но като изляза да карам извънградско, и намаля парното на около 20-градуса и стрелката почва да се връща, пускам на свободна скорост и веднага си отива на мястото. Също и като дам парното да духа на 25-32-градуса на скорост пак си загрява до средата и не мърда.
Проблема ми се появява само когато температурата на въздуха е около 0-градуса. Ако е над 5-10градуса тоя проблем го нямам.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 979
Регистриран на: 16.03.2009
Пол: Мъж
Кара: F01 пет точка нула L

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от doomy525 » 17 Дек 2014, 20:23

нивото на антифриза как е? виж през скритите менюта темп как варира като градуси като се връща стрелката до колко градуса и като е загряла и не го прави проблема каква е горната и долна граница
enjoy life and drink cold beer

Политиката у нас е по-страшна от организираната престъпност

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от BT9028BA » 17 Дек 2014, 20:29

doomy525 написа:нивото на антифриза как е? виж през скритите менюта темп как варира като градуси като се връща стрелката до колко градуса и като е загряла и не го прави проблема каква е горната и долна граница


Стои си на минимума в казанчето и не мърда от 3-4 месеца.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от adovet » 17 Дек 2014, 20:55

Термостат

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 345
Регистриран на: 28.02.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 530ДА 193к.с. 2001г. Комби

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от todorakis82 » 17 Дек 2014, 23:21

BT9028BA написа:Проблема ми е може би в термостата но като не съм на 100% сигурен искам да чуя и още някое мнение, преди да съм го сменил.

Колата е 530d 2002г. с ръчни скорости
На място като запаля колата си загрява за около 10-15мин до средата при температура на въздуха около 0-градуса. А при движение и трябват около 5мин да достигне средата. В града проблеми нямам, но като изляза да карам извънградско, и намаля парното на около 20-градуса и стрелката почва да се връща, пускам на свободна скорост и веднага си отива на мястото. Също и като дам парното да духа на 25-32-градуса на скорост пак си загрява до средата и не мърда.
Проблема ми се появява само когато температурата на въздуха е около 0-градуса. Ако е над 5-10градуса тоя проблем го нямам.

Колега много бързо загрява за 5 минути, и аз съм с 530да преди месец смених и двата термостата и при движение и трябват 10-12 мин. стрелката да отиде на 12 часа. При мен температурата стига 91-96 градуса не ли много за дизел. И аз съм за термостат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от BT9028BA » 17 Дек 2014, 23:29

todorakis82 написа:
BT9028BA написа:Проблема ми е може би в термостата но като не съм на 100% сигурен искам да чуя и още някое мнение, преди да съм го сменил.

Колата е 530d 2002г. с ръчни скорости
На място като запаля колата си загрява за около 10-15мин до средата при температура на въздуха около 0-градуса. А при движение и трябват около 5мин да достигне средата. В града проблеми нямам, но като изляза да карам извънградско, и намаля парното на около 20-градуса и стрелката почва да се връща, пускам на свободна скорост и веднага си отива на мястото. Също и като дам парното да духа на 25-32-градуса на скорост пак си загрява до средата и не мърда.
Проблема ми се появява само когато температурата на въздуха е около 0-градуса. Ако е над 5-10градуса тоя проблем го нямам.

Колега много бързо загрява за 5 минути, и аз съм с 530да преди месец смених и двата термостата и при движение и трябват 10-12 мин. стрелката да отиде на 12 часа. При мен температурата стига 91-96 градуса не ли много за дизел. И аз съм за термостат.


За толкова си загрява в движение, може би оказва и влияние печката, а и температурите не са станали много ниски още.

Иначе да добавя, че колата има много силно парно, на 32-градуса не се стои в колата

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1637
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от Z3Ro* » 18 Дек 2014, 0:17

Аз логика в това да намаляваш парното и температурата на мотора да пада, не виждам. По принцип обратно се случват нещата, дори и термостатът да е останал отворен частично. Според мен или температурния сензор не работи коректно, или перката на климата се включва, когато не е нужно. Също опитай първо да долееш охладителна течност. А за да изключиш и проблем с таблото, най- добре диагностика... :yes: Както колегата преди мен попита, каква е температурата от скритото меню, когато стрелката пада?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от BT9028BA » 18 Дек 2014, 9:27

Z3Ro* написа:Аз логика в това да намаляваш парното и температурата на мотора да пада, не виждам. По принцип обратно се случват нещата, дори и термостатът да е останал отворен частично. Според мен или температурния сензор не работи коректно, или перката на климата се включва, когато не е нужно. Също опитай първо да долееш охладителна течност. А за да изключиш и проблем с таблото, най- добре диагностика... :yes: Както колегата преди мен попита, каква е температурата от скритото меню, когато стрелката пада?


Аз съм с малкия борд и не знам на него може ли да се гледа температурата

ентусиаст
Аватар
Мнения: 979
Регистриран на: 16.03.2009
Пол: Мъж
Кара: F01 пет точка нула L

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от doomy525 » 19 Дек 2014, 0:05

Може, да. В момента на завъртане на ключа от нулева към първа позиция задържаш бутона за нулиране на брояча на километрите. Изчакваш да изпише off и цъкаш пак, после стигаш до 7мо меню с натискане на всяка цифра. Изкарва 7.0, стигаш до 7.3 пак с три натискания тоя път и воала. :lol: Разликата между големия и малкия борд е, че на големия си въвеждаш сбора от VIN номера, за да отключиш скритото меню и го правиш един път, а при малкия всеки път, но без да въвеждаш сбора от номера :)
enjoy life and drink cold beer

Политиката у нас е по-страшна от организираната престъпност

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от BT9028BA » 19 Дек 2014, 9:31

doomy525 написа:Може, да. В момента на завъртане на ключа от нулева към първа позиция задържаш бутона за нулиране на брояча на километрите. Изчакваш да изпише off и цъкаш пак, после стигаш до 7мо меню с натискане на всяка цифра. Изкарва 7.0, стигаш до 7.3 пак с три натискания тоя път и воала. :lol: Разликата между големия и малкия борд е, че на големия си въвеждаш сбора от VIN номера, за да отключиш скритото меню и го правиш един път, а при малкия всеки път, но без да въвеждаш сбора от номера :)


Днеска ще пробвам да видя със скритото меню какво ще покаже, и вечерта ще пиша

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от BT9028BA » 19 Дек 2014, 15:23

Пуснах си температурата от малкия борд и вече ми стана ясно че е термостат.
Карах градско около 20км. и температурата повече от 75-77 градуса не се вдигна. Постоянно варираше между 71-72 до 77градуса. На километража температурата я показваше на средата а на борда около 70градуса. Излязох малко и извънградско да покарам. Докато карах нормално температурата си стоеше на 70-75градуса, като увеличих скоростта до 160-180км рязко почна да се покачва и отиде до 95-96 градуса, след като върнах газта веднага почна да пада температурата и за около 2-3км стигна пак до 71-75-градуса. През цялото време стрелката на километража стоеше на средата и не мръдна.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от dankata » 19 Дек 2014, 16:13

Понеже и моята май е за термостат забелязах, че когато стигне 70-72гр стрелката е съвсем леко наляво от средата. При 63-66гр е осезаемо наклонена вече.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от Ivo_Borisov » 19 Дек 2014, 18:31

Стрелката е горе между 75 и 115 градуса, така че най добре скритото меню за евентуален проблем с термостатите.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от Elesar74 » 19 Дек 2014, 23:24

BT9028BA написа:Пуснах си температурата от малкия борд и вече ми стана ясно че е термостат.
Карах градско около 20км. и температурата повече от 75-77 градуса не се вдигна. Постоянно варираше между 71-72 до 77градуса. На километража температурата я показваше на средата а на борда около 70градуса. Излязох малко и извънградско да покарам. Докато карах нормално температурата си стоеше на 70-75градуса, като увеличих скоростта до 160-180км рязко почна да се покачва и отиде до 95-96 градуса, след като върнах газта веднага почна да пада температурата и за около 2-3км стигна пак до 71-75-градуса. През цялото време стрелката на километража стоеше на средата и не мръдна.

Типични признаци за термостат колега. Когато я напънеш, вдига температурата, а когато си караш спокойно, температурата пада. Отворен е големия и няма как колата да загрее. Като ти е загряла колата на 70-75 градуса, излез, вдигни капака и пипни дебелия маркуч отляво на радиатора, ниско долу. Ако е топъл, термостата е отворен и е за смяна.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1499
Регистриран на: 28.09.2005
Кара: любимата ни марка да е първа ;)
Мечтае да кара: римска колесница с М-пакет ;)

Re: Проблем с температурата на двигателя - 530d

Мнение от spower » 21 Дек 2014, 18:54

Пробвах метода за изкарване на температурата стигам до 7 меню и връща ... с малкия борд съм. Като не успях закачих инпата и гледах живи данни там изправена стрелка 74-75С задържам газта на 1500об/мин. Качи до 76С като пуснах газта отиде пак на 75С . Пуснах парното и температурата отиде на 71С. Откакто съм взел колата все правих теста с долния маркуч на радиатора никога не е бил топъл. Температурата винаги стига средата и не мърда от там. Но като гледам съм за термостат. ;) Колата е 530д ръчка с един термостат.
Чуквам първа, чуквам втора, а на трета палиме мотора: :lalala: https://bit.ly/3fQigcM

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook