Климатроника не работи коректно - РЕШЕН

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Климатроника не работи коректно - РЕШЕН

Мнение от Elesar74 » 05 Сеп 2014, 9:42

Нещо му става на тоя климатик, климатроник. От известно време го наблюдавам как при зададена температура, да речем 25 градуса, външни 20, в купето духа студено. Колата е нормално загряла, това вентилаторче в панела на управлението го чистих миналата година, може ли термо резистора да се е бъгясал нещо? Охлаждането е включено, по принцип никога не го изключвам, независимо от сезона. Врътката на средните духалки е на трите червени сложена. Не е нормално да духа студ, че и не спира да духа, кога си му указал да духа топло. И така го забелязвам, последно време не може да поддържа температурата в купето, я доста студено, я много топло, някак в широки амплитуди се движи и се усеща и е некомфортно. Докато ти духа студ в краката, изведнъж се сменя с топло. Много е гадно. Някак си работи когато и както си иска.

P.S. Ниско ниво на охладителната течност. И няма парно. Наливаш и парното идва:D.
Последна промяна Elesar74 на 20 Яну 2017, 10:17, променена общо 1 път
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 05 Юни 2015, 9:06

Колеги, вдигам си старата тема, защото проблема при мен си остава. След като успешно реших проблема с изчезващия антифриз и вече има антифриз, който не мърда от нивото, колата пак няма парно. Аз общо взето не изключвам охлаждането никога, карам така целогодишно. Все пак като му задам някаква температура, то не си ли знае какво да пуска, охлаждане или топло, за какво е климатроник и всички тези електроники в него? Обаче, какво става вчера и по принцип. Навън 29,5 градуса, паля колата, задавам 22 на панела и климата почва да охлажда яко до зададените градуси, духа на макс. и т.н.. Това добре. Обаче след час и нещо, времето се смени тотално, изведнъж заваля, застудя и аз пак тръгвам на някъде, навън вече е 16 градуса, на климатроника зададох 24, но последния пак пуска охлаждането и през духалките духа студ. Не силно, ама духа и в колата се усеща, че става студено. Спра ли охлаждането, изпотява се предния джам. И ни така, ни иначе. И не че като го спра парното идва, не. По някое време си идва, ама общо взето, когато си иска. Ако задам по-високи градуси на панела, парното идва, сякаш го провокирам. Като върна предишните стойности и изчезва. Сутринта паля, колата е студена тръгвам, карам малко и проверявам, от духалките леееко духа, ама духа студ(охлаждането е вкл.). Защо духа студ, когато навън е по-студено от зададените градуси в купето? Не знам. Карам си, колата вече си е нормално загряла, стрелката си е на средата, обезвъздушавах я след като беше извършен ремонта по проблема с антифриза и общо взето не мога да разбера защо няма парно. От малкото маркуче в разширителния съд тече течност, маркучите са топли, но в купето няма никой. Тествах ел.клапите, зададох различни температури в двете зони с разлика от 8-10 градуса и започна да духа различно, което е добре мисля. Панела на управлението го вадих скоро да го прегледам за замърсявания, идеално чист е вътре, даже смених и термодатчика обаче нищо не решава проблема с парното и неговата липса. Почнах да си мисля за радиаторчето в купето, ама дори и не ми се мисли в тази посока, като знам какъв филм е. Като карам усещам как парното идва на тласъци някак, духа си студено, изведнъж се сменя рязко температурата, започва да духа топло и това е много гадно. Зимата особено с това парно, веднъж карах едни хора, (изкл. е охлаждането), в колата стана като хладилник, хората си закопчаха якетата, какво остава да ги съблекат, както е обикновено. Както карам, спирам климатика изобщо, после го пускам пак(нещо като рестарт) и понякога се оправя понякога не. От управлението ли е, от какво е, не знам.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 476
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: Русенец в Пловдив
Кара: Е39 520i 98г.
Мечтае да кара: Всичко на което пише BMW

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Stennli » 05 Юни 2015, 9:57

Таралежа е странна птица,не го ли ритнеш не излита :)
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 05 Юни 2015, 12:07

Хубаво, но тогава защо разделят температурата на въздуха, когато се зададат различни стойности на двете зони? Това не е ли сигнал за изправност?

P.S. Моите клапи са без допълнителната помпа.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Ivo_Borisov » 05 Юни 2015, 20:30

Ако имаш възможност пробвай с друго управление. Тези аномалии не са нормални и си мисля че би трябвало да е управлението, нали то командва всичко.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от metodi80 » 06 Юни 2015, 0:16

Свали управлението , отвори го и почисти термо-датчика за вътрешната температура , ще се изненадаш какъв ще е ефекта ..... Има и клипчета в youtube ....
Ако не се промени нищо , тогава си обърни внимание на клапаните за парното (които колегата е посочил в линка).

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 06 Юни 2015, 13:17

Нали това казах, че го свалях управлението и съм го чистил и даже датчика сменях. Вчера, след кратък размисъл, взех едни други клапи, днес мисля да ги сменя. Ще пиша после по някое време.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 15 Юни 2015, 14:45

Значи. Смених аз клапите с други, като че ли нещата станаха по-лоши. Вчера си карам следобяда, жега навън 36,5, климатика си духа студено, зададени 22 градуса, като че ли ги държеше, ама няма как да ги измеря. Как да е, хладно беше. После вечерта пак карам, навън вече е 24, аз пускам на климатроника 27 и гледам как вентилатора качва оборотите и почва да духа по-силно. Духа, ама студ. Духа си така доста време, позамръзнахме, аз го намалих ръчно, по едно време се включи топлото и си стоя топло докато пристигнах. Тия "новите" клапи като ги взех, погледнах в отворите, видях от едната страна част от уплътнението вътре да виси. Не знам в тия клапи ли е проблема, но вече нямам идеи. И забелязах, че като вдигна оборотите, парното като че ли "идва". Като паднат и изчезва. Май говори за обезвъздушаване.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Denmark » 15 Юни 2015, 23:48

Elesar74 написа:Значи. Смених аз клапите с други, като че ли нещата станаха по-лоши. Вчера си карам следобяда, жега навън 36,5, климатика си духа студено, зададени 22 градуса, като че ли ги държеше, ама няма как да ги измеря. Как да е, хладно беше. После вечерта пак карам, навън вече е 24, аз пускам на климатроника 27 и гледам как вентилатора качва оборотите и почва да духа по-силно. Духа, ама студ. Духа си така доста време, позамръзнахме, аз го намалих ръчно, по едно време се включи топлото и си стоя топло докато пристигнах. Тия "новите" клапи като ги взех, погледнах в отворите, видях от едната страна част от уплътнението вътре да виси. Не знам в тия клапи ли е проблема, но вече нямам идеи. И забелязах, че като вдигна оборотите, парното като че ли "идва". Като паднат и изчезва. Май говори за обезвъздушаване.


да, виж дали е обезвъдушена добре, като най-лесно и бързо нещо.
иначе по описанието ти, тия клапи дето си сложил изглежда да са смяна.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 132
Регистриран на: 17.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е61 525d, F11 525d xDrive
Мечтае да кара: само BMW-та

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от jivakula » 16 Юни 2015, 5:11

Според мен не е от обезвъздушаване или от клапите отвън. Колегата казва, че е сменял термо резистора на панела!?! Не знаех, че и това нещо се разваля в е39. Не съм чувал до момента.
По скоро панела не мери правилно температурата в купето, а това може да се дължи и на проблем с другите два датчика и/или на моторчето(да не се върти винаги когато колата работи) и така няма да се измерва правилната температура.
При мен се получава същия проблем с температурата и се оказва, че моторчето невинаги се върти (понякога е блокирало)и терморезистора не се обдухва от турбинката с въздуха от купето.

Sent from my LG G2 mini using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 17.12.2007
Местоположение: София
Кара: бързо

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Teogop » 16 Юни 2015, 8:33

Колега, провери с INPA стойностите на датчиците за темп в купето и отвън.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 16 Юни 2015, 9:25

jivakula написа:Според мен не е от обезвъздушаване или от клапите отвън. Колегата казва, че е сменял термо резистора на панела!?! Не знаех, че и това нещо се разваля в е39. Не съм чувал до момента.
По скоро панела не мери правилно температурата в купето, а това може да се дължи и на проблем с другите два датчика и/или на моторчето(да не се върти винаги когато колата работи) и така няма да се измерва правилната температура.
При мен се получава същия проблем с температурата и се оказва, че моторчето невинаги се върти (понякога е блокирало)и терморезистора не се обдухва от турбинката с въздуха от купето.

Sent from my LG G2 mini using Tapatalk


Смених го защото имам този проблем не от вчера. Миналата зима умрях от студ в тая кола. Помислих дали не е дал фира тоя терморезистор и го смених. После като видях, че няма ефект, върнах пак стария, запазих го. Че не бяха с еднаква стойност. За беля пък батерията на лаптопа с диагностиките даде фира и ... няма пълно щастие де. Ще ги замеря тези стойности при първа възможност.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 132
Регистриран на: 17.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е61 525d, F11 525d xDrive
Мечтае да кара: само BMW-та

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от jivakula » 16 Юни 2015, 11:34

Това си и мислех, че проблема не е в терморезистора.
Направи диагностика на панела IHKA като си оправиш компютъра и виж дали има грешки.

Sent from my LG G2 mini using Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 16 Юни 2015, 13:06

Значи аз преди време правих няколко пъти диагностика с INPA и ISTA-D, тествах с INPA всички модули, вкл. и този на климатроника, но никакви грешки не е имало. Това е правено по времето, когато проблема си е бил "активен".
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Климатроника не работи коректно.

Мнение от Elesar74 » 12 Авг 2015, 9:26

Здравейте колеги, пак с моите ядове с това парно. Посред нощ реших да правя диагностики, малко прясно инфо
Снимка номер едно, колата работи на място, на паркинга и е нормално загряла. На духалките врътката е на трите червени, охлаждането не е включено.
11082015002[1].jpg

Зададената температура е 32 градуса
Странното е защо при зададена температура 32 градуса, Heat exchanger left and right, показват температура 20 и 22 градуса на изходящия поток към купето. Същевременно температурата в купето се мери коректно от управлението и е 25-26 градуса.

Снимка номер две, тук включвам охлаждането
11082015006[1].jpg


И температурата на двата датчика започва да пада още, а аз съм задал топло, не охлаждане.

Снимка номер три, филма е пълен вече, тук колата е угасена, работи само на контакт, втора позиция на ключа.
11082015007[1].jpg


На духалките такава жега, че не мога да си държа ръката. Филтрите ги смених вчера, ако има някакво значение. Някакви предположения?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook