Съотношение при слагане на различна широчина гуми

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 20.04.2013
Местоположение: Netherlands
Пол: Мъж
Кара: BMW 5 (E39) 530d 24_V M57-D30 135KW
Мечтае да кара: Килимчето на Аладин :D

Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от Станислав Хвърков » 25 Апр 2013, 16:32

Здравейте колеги, имам един въпрос относно съотношението гуми - джанти. Знам че доста се е писало по различни теми относно това, обаче от известно време насам искам да сменя джантите на колата си понеже ми се виждат много на вътре, колата ми е 530 2000г. и сякаш са от 3-ка. Сегашните ми джанти са от този модел http://htownwheels.com/wp-content/uploa ... Wheels.png , иска ми се да сложа 19-ки, но повечето които намерих са джанти без гуми и ето тук идва проблема какви гуми да сложа, понеже искам задните гуми да са по широки от предните. Как да подбера правилното съотношение между предни и задни и колко широки гуми да сложа , за да не опират?
Благодаря ви предварително!
Звездите са звезди защото са високо

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 3.03.2006
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: Каквото запали

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от NAPSTERS » 25 Апр 2013, 21:02

добре дошъл във форума :) .
широчината на гумата е процент от височината, примерно ако отпред си с 245/40/19 отзад може да са 250/255/30/19. това са само примерни стойности. най точно ще разбереш в някои онлайн калкулатор за гуми, също така зависи дали и джантите са ти с еднаква широчина.
когато умен човек спори с глупак, спорят двама глупаци.
http://www.vbox7.com/play:a44cbadb
Изображение
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от Alexch » 26 Апр 2013, 0:02

По-принцип, ако и 4-те джанти са ти с еднаква ширина (примерно 8J), най-добре е всичките гуми да са еднакви.

При по-големите комплекти доста често задните са по-широки (примерно предни 8J, задни 9J). В този случай задните гуми също трябва да са по-широки, като гледаш да спазиш общия диаметър на колелото, изчислявайки с калкулатора, както Милен препоръча. Допустимо е задните гуми да са с няколко милиметра по-голям диаметър от предните. :yes:

П.С. И гледнай ЕТ-то (офсета) да не е много повече от 20, защото пак ще ти стоят навътре :winky:
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от Dirty M5 driveR » 26 Апр 2013, 5:46

Аз като съвет бих казал да избереш такава ширина гуми, които ще паснат на ширината на джантите, т.е. бордовете да са "изправени", не разтеглени каквато е модата напоследък. Прилагам една табличка, в която може да видиш за конкретните ширини джанти какви гуми са подходящи. А вече височината им ще съобразиш с помощтта на разни калкулатори така, че да не опират никъде по купе, калници и прочие.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 641
Регистриран на: 19.09.2010
Местоположение: Madrid-Плевен
Пол: Мъж
Кара: Е39 528i
Мечтае да кара: комбайн в парламента

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от LUBO 555 » 26 Апр 2013, 6:03

Добре дошъл!
Ето ти една таблица/калкулатор на гуми,които са еквивалент на зададеният от теб размер.Горе посочваш размер,който искаш да сложиш и всички,които излизат по-долу са възможен вариант,като гледаш графиката и разликата между двата размера.Избираш този,който не дава голяма разлика в диаметър,метри за оборот ит.н.,за да нямаш проблем особено ако колата ти е автоматик
http://www.google.es/url?sa=t&rct=j&q=e ... 5796,d.ZGU
ИзображениеИзображение

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 20.04.2013
Местоположение: Netherlands
Пол: Мъж
Кара: BMW 5 (E39) 530d 24_V M57-D30 135KW
Мечтае да кара: Килимчето на Аладин :D

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от Станислав Хвърков » 26 Апр 2013, 8:35

Благодаря колеги, много съм щастлив че получих бързи отговори. Всичката информация ме е много полезна понеже живея извън България и няма кой да ми помага. Таблицата е супер дано да помогне и на други които търсят отговора на същия въпрос.
Звездите са звезди защото са високо

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от mad_presley » 26 Апр 2013, 9:30

Ето тук са описани всички джанти, с какви гуми трябва да са според BMW http://felgenkatalog.auto-treff.com/

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 144
Регистриран на: 19.12.2008
Местоположение: Долна Митрополия
Пол: Мъж
Кара: biturbo wc,Honda cbr929rr
Детайли за колата: Audi A6'12 3.0tdi

Re: Съотношение при слагане на различна широчина гуми

Мнение от МИТАКА1654 » 27 Апр 2013, 16:23

За да не ти седят джантите "прибрани",не е нужно да минаваш на 18" или 19",а да си с джанти с ЕТ не по-високо ЕТ от 15.

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook