Ръчна спирачка - регулиране

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 14.02.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: E39 520i

Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от kluna_ » 12 Сеп 2012, 20:00

Здравейте,
имам зле работеща даже може да се каже не работеща ръчна спирачка.
Минах преглед но искам да я оправя, защото ме дразни.
Опитах да натегна болтовете под кожата на ръкохватката но ефект няма.
Как точно се натяга жилото и какво трябва да направя...? :?:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от mfandakov » 12 Сеп 2012, 20:31

Ами просто е сменяш това :) http://de.bmwfans.info/parts/catalog/E3 ... ake_shoes/ номер 10
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1057
Регистриран на: 10.10.2008
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: E65 black- sport package

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от racing_team_vidin » 12 Сеп 2012, 21:43

сваляш гумата, завърташ диска единия от отворите да е леко вдясно и надолу, ако светнеш с фенерче, ще видиш има механизъм за регулиране, с права отвертка се регулира(подобно е на всички коли с барабанни спирачки отзад(по стари)

От схемата на колегата, механизма за регулиране е с Номер 6

ентусиаст
Аватар
Мнения: 937
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Разград
Пол: Мъж
Кара: е60 525 x-drive
Мечтае да кара: M6

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от Sesko » 12 Сеп 2012, 21:55

mfandakov написа:Ами просто е сменяш това :) http://de.bmwfans.info/parts/catalog/E3 ... ake_shoes/ номер 10


Не е задължително да се сменят колега , повечето случаи се оправя с регулиране както е описал колегата над мен :lol:
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3330
Регистриран на: 29.03.2007
Местоположение: Pleven
Пол: Мъж
Кара: E60 530D F07 530D
Мечтае да кара: и да не приближава сервиза :)
Детайли за колата: трошляче някакво :)

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от spacepl » 12 Сеп 2012, 22:12

Мързи ме да го превеждам.

The parking brake is a drum system integrated into the rear brake rotors. It can be adjusted with the wheels installed, although the rear wheels will have to be raised off the ground.

- Lift the parking brake lever boot out of console. While holding cables stationary, loosen parking brake cable nuts until cables are completely slack.

- Raise rear of car.

- Remove one lug bolt from each rear wheel. Turn road wheel until lug bolt hole lines up with parking brake adjuster [dead bottom, ie 6 o'clock position]

- Using flat-bladed screwdriver, reach into brake drum through lug hole. Turn brake adjuster until wheel no longer turns. Back adjuster off 12 notches.

- Working inside the car, set parking brake several times to seat cable. Then pull parking brake lever up 2 notches. Tighten cable adjusting nuts until it is just possible to turn rear wheels with slight resistance.

- Release lever and make sure rear wheels turn freely.

- Turn on ignition. Pull up parking brake lever 1 notch and make sure that parking brake warning light comes on. If not, adjust parking brake warning light contact switch.

- Install parking brake lever boot. Install road wheel lug bolts.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 14.02.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: E39 520i

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от kluna_ » 13 Сеп 2012, 6:47

Благодаря,
ще проверя и пробвам всичко...после ще кажа резултата.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от Ivo_Borisov » 13 Сеп 2012, 7:34

Ето го и в ТИС-а http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/01/50/67
Аз вчера сменях едното жило на ръчната, че се беше скъсало и днес ще регулирам, защото не ми остана време вчера. Иначе смяната си е гадна работа, откача се кардана, генерацията и още няколко неща. Общо взето си е трудоемко. Ако някой има за смяна жило, мога да помагам със съвети. :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от Ivo_Borisov » 13 Сеп 2012, 14:42

Колеги, пробвах това с регулирането, но нещо не ми се получава. Струва ми се че отверката влиза между пружината и долната челюст/дано ме разбирате/ и не става. Нека някой ако е регулирал, да помогне със съвет! :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3330
Регистриран на: 29.03.2007
Местоположение: Pleven
Пол: Мъж
Кара: E60 530D F07 530D
Мечтае да кара: и да не приближава сервиза :)
Детайли за колата: трошляче някакво :)

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от spacepl » 13 Сеп 2012, 15:38

Мда, има нещо такова, помъчи се повече и приложи повече сила, ще стане и аз бях така. Светни си със нещо през дупката на болта и погледни да ли си я позиционирал правилно. Трябва да виждаш ето това кръглото със зъбите.

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 100
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: 520i benzin/ gaz 1997

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от IVORY » 13 Сеп 2012, 16:03

Колега моята ръчна също не държеше -особено едното колело,та реших да видя за какво става въпрос.Първия начин е както е описал колегата„racing_team_vidin„,ноооо е игра през тая дупка да успееш.Аз реших да сваля калотките и да извадя диска -за да видя за какво аджиба става въпрос.Феродото беше почти ново-просто врътнах една навивка на механизма за регулиране и пробвах да видя как влиза диска(трябва да постъргва по феродото като го въртиш).след което сглобих и сега имам ръчна.Успех
Последна промяна IVORY на 14 Сеп 2012, 17:16, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 8.05.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж
Кара: 525 tds, но заслужава да кара Х6
Мечтае да кара: М5, но кара 525 tds

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от Стефановски » 13 Сеп 2012, 19:02

Колеги, ами ако задната спирачка е дискова, а не челюстна как стават настройките?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от Ivo_Borisov » 13 Сеп 2012, 19:10

Ще пробвам по упорито :) На снимките в обяснението ми се струваше много лесно, ама явно не е :lol:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1163
Регистриран на: 5.07.2008
Местоположение: banlieu parisienne
Пол: Мъж
Кара: 530da turing

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от nightdriver » 13 Сеп 2012, 23:00

Ivo_Borisov написа:Ще пробвам по упорито :) На снимките в обяснението ми се струваше много лесно, ама явно не е :lol:


Най- бързо става , да свалиш диска и въртиш на ръка чарка до положение , при което диска трудно да влезе върху челюстите , после взимаш плоската отверка и ги отпускаш докато диска започне да се върти свободно . И да стържат леко , не е проблем , после ще се оходят
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 221
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: на вода!
Мечтае да кара: Airbus A380! :)

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от JOTTO_DEL » 14 Сеп 2012, 15:52

Правих тази процедура преди 3 месеца само, че при Е46! Първо отвих гаиките на ръчната (тези които обтягат жилата вътре в купето) и след това мъчих да наглася така диска, че да видя цилиндърчето със "зъбите" и от там да го регулирам. Но падна доста игра и реших да махна дисковете и от там вече нещата стават доста по-лесни. При мен челюстите бяха доста изтрити, но ги нагласих и регулирах да видя колко ще държи ръчната с износени. След като е натегнах първо от цилиндърчето после от вътре в купето и вече имах ръчна спирачка, но вече 3-ти месец карам и усещам как всеки изминал ден по-малко се отпуска и скоро е очаквам пак да спре да държи, но при мен знам, че са за смяна челюстите(феродото). :mhihi:
Затова по-добре първо виж дали имаш феродо и тогава натягай, защото ако е на свършване ще ти изкара някои друг месец и пак ще трябва да разглабяш. Успех! :yes:
Изображение
Sheer driving pleasure BMW

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Ръчна спирачка - регулиране

Мнение от Ivo_Borisov » 16 Сеп 2012, 15:12

При мен стана с регулиране, но като свалих дисковете. Иначе нямам нерви да ръчкам с отверката и да пробвам дали стана :lol: Сега ръчната е супер, още повече че съм и с нови накладки :lalala:
Изображение

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook