Конденз от климатика във въздуховодите

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 6.10.2007
Местоположение: София
Мечтае да кара: S63, но не AMG, а B44tu

Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от E30_DK » 10 Юни 2012, 18:39

Здравейте колеги,
вчера се случи нещо странно с климатика на колата - след като около 1 час и половина карах на климатик настоен на 23 градуса, а отвън показваше, че е 33 градуса, изведнъж чух как нещо зад шофиорската седалка клокочи доста силно. Спрях и бързо открих от къде идва - разглобих въздуховода за задните седалки и като пипнах вътре беше пълно с вода - с помоща на един плик, който подлагах вътре източих 100-150 милилитра вода. Спрях климатика, пусках дори парното само за отзад да духа и за 10мин водата се изпари.
Този проблем си го е имала колата и преди, защото съм хващал вода отзад и съм се чудел от къде е дошла, но сега вече стана сериозно и разбрах от къде идва проблема.
Знам, че има 2 маркучета за оттичане на вода от климатика, които излизат от двете страни на скростите, но те за такава вода от въздуховодите ли са и ако да, от къде тръгват - явно са запушени? Някакви други предположения за това водоотделяне?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от Ivo_Borisov » 10 Юни 2012, 19:34

Може тези маркучета да са ти запушени, те са за отвеждане на водата от конденза. Както ги виждаш от долу до скоростите, влизат горе в кутията на климата където са радиаторите за отопление и клима.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от vladobate » 10 Юни 2012, 20:02

Ще споделя как е при Е34 може и да има нещо общо та да си помогнеш. При сваляне на мокетена кора откъм пасажерското място , вляво откъм краката посока радиатора парното се открива директно изхода от легенчето под кондензатора на климата където се събира водата и преминава в гумен маркуч отвеждащ надолу под колата. Ако можеш да стигнеш до там се вади маркуча и бъркаш с нещо подходящо да отпушиш в двете посоки ( нагоре-надолу).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 6.10.2007
Местоположение: София
Мечтае да кара: S63, но не AMG, а B44tu

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от E30_DK » 16 Юни 2012, 18:34

Днес имах време и се заех да проверя тези маркучи - от долната стана (при скоростите) си бяха ОК... бърках но нямаше нищо в тях. Разглобих половината табло да намеря от къде тръгват и се оказа, че е нужно само по една кора (от двете старани) да се свали за да се достигне до началната точка на маркучите. На снимката се вижда коя кора трябва да се свали, а със стрелката съм посочил капачката, която трябва да се отвори и имате достъп до маркуча. Като бръкнах с пръст в маркуча извадих кал. Набутах един маркуч 10мм, който влезе абсолютно плътно, надух с уста и нищо не се случи - добре се беше затлачил отходния маркуч. С помоща на крачна помпа успях да направя малка пробойна през която след това прокарах вода и след няколко редувания на надуване с помпата и вода маркуча се отпуши и водата започна да си изтича свободно. Същата операция я повторих и от другата стана и предполагам, че проблема с конденза във въздуховодите е отстранен... ако не ще пиша отново за помощ.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от vladobate » 16 Юни 2012, 20:22

E30_DK написа:Днес имах време и се заех да проверя тези маркучи - от долната стана (при скоростите) си бяха ОК... бърках но нямаше нищо в тях. Разглобих половината табло да намеря от къде тръгват и се оказа, че е нужно само по една кора (от двете старани) да се свали за да се достигне до началната точка на маркучите. На снимката се вижда коя кора трябва да се свали, а със стрелката съм посочил капачката, която трябва да се отвори и имате достъп до маркуча. Като бръкнах с пръст в маркуча извадих кал. Набутах един маркуч 10мм, който влезе абсолютно плътно, надух с уста и нищо не се случи - добре се беше затлачил отходния маркуч. С помоща на крачна помпа успях да направя малка пробойна през която след това прокарах вода и след няколко редувания на надуване с помпата и вода маркуча се отпуши и водата започна да си изтича свободно. Същата операция я повторих и от другата стана и предполагам, че проблема с конденза във въздуховодите е отстранен... ако не ще пиша отново за помощ.

Е сега разбра ли че не е било конденз ами жива вода натрупана и преляла поради запушените отводни канали за които писах по-горе. Дишай спокойно вече няма да имаш проблем .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 12.10.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39 TDS

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от Vladocbr » 17 Юни 2012, 8:20

Здравейте колеги понеже забелязвам че когато съм на климатик под колата няма петно от конденз реших да проверя въпросните маркучи дали са проходими но ме е страх да не счупя тази капачка на снимката. Питането ми е какак се сваля издърпва се на пред или на горе? Предварително благодаря.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 6.10.2007
Местоположение: София
Мечтае да кара: S63, но не AMG, а B44tu

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от E30_DK » 17 Юни 2012, 9:40

Vladocbr написа:Здравейте колеги понеже забелязвам че когато съм на климатик под колата няма петно от конденз реших да проверя въпросните маркучи дали са проходими но ме е страх да не счупя тази капачка на снимката. Питането ми е какак се сваля издърпва се на пред или на горе? Предварително благодаря.


Капачката се вади нагоре. Подпъхваш една тънка, права отверка като започнеш от единия край и с леко въртеливо движение откопчаваш щипковия механизъм. Като е откопчано от трите захващащи места капачката вече е свободна да излезе нагоре.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 12.10.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39 TDS

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от Vladocbr » 17 Юни 2012, 10:12

Благодаря за бързия отговор махнах капачетата напълних си бузите с вода и чрез тънко маркуче я издухах в отворите при което си изтече безпроблемно.
Поздрави.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 341
Регистриран на: 22.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Х5 3.0 Д
Мечтае да кара: X5 M 5.0D

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от ivailo » 28 Юли 2019, 18:51

vladobate написа:
E30_DK написа:Днес имах време и се заех да проверя тези маркучи - от долната стана (при скоростите) си бяха ОК... бърках но нямаше нищо в тях. Разглобих половината табло да намеря от къде тръгват и се оказа, че е нужно само по една кора (от двете старани) да се свали за да се достигне до началната точка на маркучите. На снимката се вижда коя кора трябва да се свали, а със стрелката съм посочил капачката, която трябва да се отвори и имате достъп до маркуча. Като бръкнах с пръст в маркуча извадих кал. Набутах един маркуч 10мм, който влезе абсолютно плътно, надух с уста и нищо не се случи - добре се беше затлачил отходния маркуч. С помоща на крачна помпа успях да направя малка пробойна през която след това прокарах вода и след няколко редувания на надуване с помпата и вода маркуча се отпуши и водата започна да си изтича свободно. Същата операция я повторих и от другата стана и предполагам, че проблема с конденза във въздуховодите е отстранен... ако не ще пиша отново за помощ.

Е сега разбра ли че не е било конденз ами жива вода натрупана и преляла поради запушените отводни канали за които писах по-горе. Дишай спокойно вече няма да имаш проблем .


При мен няма капаче,е39 3д фейс 12-2001г

67235770_629039190918769_4174544058061946880_n.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 365
Регистриран на: 17.03.2010
Пол: Мъж
Кара: Е39 530D

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от bmw20009 » 29 Юли 2019, 5:34

И при мен няма капаче е 39- фейс, прим мен като пусна климатика първо почва една неприятна миризма, как я лекувате тази миризма :help:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от FaceOff » 29 Юли 2019, 19:07


младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: Конденз от климатика във въздуховодите

Мнение от Dyakov » 30 Юли 2019, 8:57

Зависи доколко е замърсен изпарителя. Метода с пяните и пръскалата работи на слабо до средно замърсени. Ако е много замърсен и е направил голяма гъба, някой път единствения вариант е сваляне, дори и замяна. Аз лично съм изпръскал 10-а флакона, от всички възможни места (отгоре, отдолу, едновременно итн.), но не помогна особено.

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook