Боядисване броня

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 205
Регистриран на: 4.05.2011
Мечтае да кара: на Игор колите

Боядисване броня

Мнение от Mitko_Bs1 » 10 Авг 2011, 18:52

Здравейте колеги имам въпрос на който не намерих отговор в търсачката и той е как да си боядисам предната броня сам, Какви мат'рияли са ми нужни по точно какви бой, лакове, шкурки не говоря за професионално боядисване имам в излишък една броня на която има надрасквания и искам да я оправя що годе не ми се дават сума ти пари по бояджии ...мисля че ще е полезно да има такава тема
Баварец вадя от гараж...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1258
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 525 tds ЧЕРНАТА ПИЧЕЛОВКА
Детайли за колата: С чио чипс :D

Re: Боядисване броня

Мнение от **Novobraneca » 10 Авг 2011, 18:55

Слагаш един пулверизатор на задния край на прахосмукачката, взимаш малко блажна боя за огради и пердашиш :kuku: ,колега има си хора за тая работа......после снимки в сеир-а що имало :dummy:
ШЕСТАКА СИ Е ШЕСТАК ;) [OO==[|][|]==OO] ;)
Продавам E39 523I на части viewtopic.php?f=15&t=206351&p=2266070#p2266070

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 205
Регистриран на: 4.05.2011
Мечтае да кара: на Игор колите

Re: Боядисване броня

Мнение от Mitko_Bs1 » 10 Авг 2011, 19:21

:kuku: :kuku: ..... някакви други идеи?
Баварец вадя от гараж...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: Боядисване броня

Мнение от mad_presley » 10 Авг 2011, 19:57

Mitko_Bs1 написа::kuku: :kuku: ..... някакви други идеи?

И какви други идеи очакваш, след като това са си е за професионалисти. Иди първо да видиш, колко струва един бояджийски пистолет, налягания, влагоуловители......Останалото, за което питаш (бои, лакове, шкурки и кит), ще ти го обяснят във всеки магазин.

Та както ти каза колегата @**Novobraneca, отиваш в един магазин за бои, питаш какво ти трябва за боядисване, подготвяш, пълниш боята в пулверизатора, пръскаш основа, после лак и накрая обираш утечките :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 176
Регистриран на: 3.04.2011
Местоположение: София
Кара: каквото набара:)

Re: Боядисване броня

Мнение от taran » 10 Авг 2011, 20:07

Щом е броня,вземи си кит за брони.Прилепваемостта му към пластмаси е по-добра,и е по-еластичен от нормалния.Марки засега няма да споменавам :) .
Шкурки...Малко е според зависи с какво оборудване разполагаш...Ма да приемем,че ще я правищ на ръка.Трябват ти поне едно две трупчета,да не са много твърди,че ръбовете им ще надерът бронята.
Р100,за да занулиш където има напукана боя.Р150,маираш местата където ще китваш.Р220,разширяваш около китваните места.
Кита също се шлайфа с 150,като изправиш местата,може и с 180,220.
За да нанасяш кита трябват шпакли.
Като си я изкитвал,трябва да я грундираш-ако имаш компресор и пистолет за боядисване-акрилен грунд 3/1 или 4/1,поне на две ръце.Да на грунда му викат още шприц,филер фюлер...Ако нямаш оборудване-спрей,но си е умряла работа,тънък,ако го нанасяш на много ръце,прави дефекти...
Грунда се шлайфа на 360,400,500,водно 800,100.
Приемеме,че си я лъснал бронята и чака боя.Боята може да е база лак(металик,перла или монохромна),или акрилна (само за монохромните)
Преди боята детайла се обезмаслява,продукта е "силиконремуувър" или смивка за силикон,или обезмаслител.
Бършеш с напоен с продукта парцал или хартиена кърпа и след това със сух парцал или кърпа.
Ако пръскаш акрилна боя,нанасяш една ръка,изчакваш 15-тина минути и повтаряш.Начина на смесване на боя и втвърдител трябва да ти го кажат в магазина.Някои цветове са непокривни и може да се наложи нанасяне на много(4-5 и повече ръце),други изискват определена подложка...
Ако пръскаш металик-нанасяш една ръка,след 10-тина минути боята трябва да е изсъхнала,матира при изсъхването,нанасяш втора,плътна ръка,след като изсъхне и тя се пръска т.нар капков слой,които има за цел да "извади" ефектните частици.При пръскането на металика има известни осообенности,които не мога да обясня от клавиатурата-ако не се нанася както трябва,или ползваш много скапан пистолет,покритието може да стане на петна,или раета.При конвенционалните бои някои цветове се влияят много и от налягането с което се пръска...
Лака като акрилната боя,има лакове който се пръскат на ръка и половина-една полу суха ръка,на капки и една плътна.
Ако ще го правиш със спрей също ще стане нещо,но се съмнявам да е читаво.
Успех.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1258
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 525 tds ЧЕРНАТА ПИЧЕЛОВКА
Детайли за колата: С чио чипс :D

Re: Боядисване броня

Мнение от **Novobraneca » 10 Авг 2011, 21:17

taran написа:Щом е броня,вземи си кит за брони.Прилепваемостта му към пластмаси е по-добра,и е по-еластичен от нормалния.Марки засега няма да споменавам :) .
Шкурки...Малко е според зависи с какво оборудване разполагаш...Ма да приемем,че ще я правищ на ръка.Трябват ти поне едно две трупчета,да не са много твърди,че ръбовете им ще надерът бронята.
Р100,за да занулиш където има напукана боя.Р150,маираш местата където ще китваш.Р220,разширяваш около китваните места.
Кита също се шлайфа с 150,като изправиш местата,може и с 180,220.
За да нанасяш кита трябват шпакли.
Като си я изкитвал,трябва да я грундираш-ако имаш компресор и пистолет за боядисване-акрилен грунд 3/1 или 4/1,поне на две ръце.Да на грунда му викат още шприц,филер фюлер...Ако нямаш оборудване-спрей,но си е умряла работа,тънък,ако го нанасяш на много ръце,прави дефекти...
Грунда се шлайфа на 360,400,500,водно 800,100.
Приемеме,че си я лъснал бронята и чака боя.Боята може да е база лак(металик,перла или монохромна),или акрилна (само за монохромните)
Преди боята детайла се обезмаслява,продукта е "силиконремуувър" или смивка за силикон,или обезмаслител.
Бършеш с напоен с продукта парцал или хартиена кърпа и след това със сух парцал или кърпа.
Ако пръскаш акрилна боя,нанасяш една ръка,изчакваш 15-тина минути и повтаряш.Начина на смесване на боя и втвърдител трябва да ти го кажат в магазина.Някои цветове са непокривни и може да се наложи нанасяне на много(4-5 и повече ръце),други изискват определена подложка...
Ако пръскаш металик-нанасяш една ръка,след 10-тина минути боята трябва да е изсъхнала,матира при изсъхването,нанасяш втора,плътна ръка,след като изсъхне и тя се пръска т.нар капков слой,които има за цел да "извади" ефектните частици.При пръскането на металика има известни осообенности,които не мога да обясня от клавиатурата-ако не се нанася както трябва,или ползваш много скапан пистолет,покритието може да стане на петна,или раета.При конвенционалните бои някои цветове се влияят много и от налягането с което се пръска...
Лака като акрилната боя,има лакове който се пръскат на ръка и половина-една полу суха ръка,на капки и една плътна.
Ако ще го правиш със спрей също ще стане нещо,но се съмнявам да е читаво.
Успех.

:clap: :clap: :clap:
ШЕСТАКА СИ Е ШЕСТАК ;) [OO==[|][|]==OO] ;)
Продавам E39 523I на части viewtopic.php?f=15&t=206351&p=2266070#p2266070

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Боядисване броня

Мнение от barty » 10 Авг 2011, 21:30

Днес платих 100лв за моята задна броня. Стана много добре :yes: Ако за 20 - 30лв икономия ти се занимава и накрая да стане нищо...
:yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 176
Регистриран на: 3.04.2011
Местоположение: София
Кара: каквото набара:)

Re: Боядисване броня

Мнение от taran » 10 Авг 2011, 22:12

Що го заядохте колегата...Нека се пробва.Може да му идва отръки и от него,да излез добър майсор.Никой на този свят не се е родил с бояджииски пистолет в ръка.
А,пистолети за боядисване има както по ~1000лв,така и по 40-50,ма никой от тях не върши работа сам.
И макар че фнишното боядисване да дава крайния облик на продукта,ако подготовката не струва,и най-скъпата боя и най-добрия бояджия няма да помогнат.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Боядисване броня

Мнение от b00st » 10 Авг 2011, 22:31

taran написа:...

браво за изчерпателния отговор, виждам колега, че явно си навътре в нещата и се занимаваш. искам да те попитам за нещо по просто. значи имам едни бъбреци, който са пластмасови (черни) и точно в момента ще слизам да ги боядисам пак, че се бяха изпонадраскали. прецакаха се нещата с тях 1вия път. снощи ги изшкурих, измих ги с обезмаслител и съм взел боя на спрей която е синтетична (черна). пръснах ги без грунд (знам, че принципно трябва но нямах под ръка) и боята хвана перфектно само от една ръка черно отразяваше като огледало. Изчаках малко и викам да им сложа лак извадих такъв на спрей на dupli color (motip) обаче като ги пръснах се прецакаха тотално, станаха покритие като портокал, лъскавото на боята отиде подяволите... обръщам гледам пише да не се ползва върху бои със синтетични смоли. Та сега зех една шкура 800 шкурих ги пак и пак ще ги пръскам имам един друг лак пише на него uv защита пак на motip и е синтетичен май с него нямаше проблем като тествах отделно...
Та кажи ми има ли проблем да се боядиса без грунд за пластмаса и евентуално още трябва ли да ги шкуря (засега съм ги минал с 800 навсякъде)? И за пукнатини мога ли да ползвам смола (полиестерна или епоксидна)?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 176
Регистриран на: 3.04.2011
Местоположение: София
Кара: каквото набара:)

Re: Боядисване броня

Мнение от taran » 11 Авг 2011, 20:42

zBoost написа:
taran написа:...



На половината въпрос си си отговорил-спазвай написаното на опаковките.
За пукнатините,по-разумно е да ползваш кит,но след него ще трябва обезателно да грундираш.Кита "пие" боята и се личи на края.Самите китове са на базата на полиестерна смола+пълнител.
Успех.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 87
Регистриран на: 18.05.2008
Местоположение: софия 0888515697
Пол: Мъж
Кара: е 39 530д
Детайли за колата: Е 39 530д комби 2000г

Re: Боядисване броня

Мнение от rocki1 » 12 Авг 2011, 21:49

Mitko_Bs1 написа:Здравейте колеги имам въпрос на който не намерих отговор в търсачката и той е как да си боядисам предната броня сам, Какви мат'рияли са ми нужни по точно какви бой, лакове, шкурки не говоря за професионално боядисване имам в излишък една броня на която има надрасквания и искам да я оправя що годе не ми се дават сума ти пари по бояджии ...мисля че ще е полезно да има такава тема



здр.колега преди месец и аз се правих на майстор -бояджия, на моята броня,дадох за материали около 70лв,и резултата беше Ужасен,съжалявам че не дадох 100лв и да ми я направят както трябва.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 296
Регистриран на: 4.03.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 520i M52B20TU

Re: Боядисване броня

Мнение от mishoval » 12 Авг 2011, 23:28

Mitko_Bs1 написа:Здравейте колеги имам въпрос на който не намерих отговор в търсачката и той е как да си боядисам предната броня сам, Какви мат'рияли са ми нужни по точно какви бой, лакове, шкурки не говоря за професионално боядисване имам в излишък една броня на която има надрасквания и искам да я оправя що годе не ми се дават сума ти пари по бояджии ...мисля че ще е полезно да има такава тема


Колега, не се занимавай с глупости, приятелски съвет! На старото ми Ауди В3 реших да си правя тази гъзарийка - бояджията /приятел/ ми взе повече пари, отколкото на елемент от колата - то не бе шкурене, шприцоване, обработки, боядисване, камери - резултата беше повече от добър, но има ли смисъл? При първото натискане на бронята на някой паркинг или съсед боята се напуква и почват проблемите....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 205
Регистриран на: 4.05.2011
Мечтае да кара: на Игор колите

Re: Боядисване броня

Мнение от Mitko_Bs1 » 16 Авг 2011, 15:39

mishoval написа:
Mitko_Bs1 написа:Здравейте колеги имам въпрос на който не намерих отговор в търсачката и той е как да си боядисам предната броня сам, Какви мат'рияли са ми нужни по точно какви бой, лакове, шкурки не говоря за професионално боядисване имам в излишък една броня на която има надрасквания и искам да я оправя що годе не ми се дават сума ти пари по бояджии ...мисля че ще е полезно да има такава тема


Колега, не се занимавай с глупости, приятелски съвет! На старото ми Ауди В3 реших да си правя тази гъзарийка - бояджията /приятел/ ми взе повече пари, отколкото на елемент от колата - то не бе шкурене, шприцоване, обработки, боядисване, камери - резултата беше повече от добър, но има ли смисъл? При първото натискане на бронята на някой паркинг или съсед боята се напуква и почват проблемите....



‎"Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от аматьори. Професионалистите са построили Титаник." :yes:
Баварец вадя от гараж...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1258
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 525 tds ЧЕРНАТА ПИЧЕЛОВКА
Детайли за колата: С чио чипс :D

Re: Боядисване броня

Мнение от **Novobraneca » 16 Авг 2011, 23:45

Да видим колега, какво си сътворил? Дай снимки :roll:
ШЕСТАКА СИ Е ШЕСТАК ;) [OO==[|][|]==OO] ;)
Продавам E39 523I на части viewtopic.php?f=15&t=206351&p=2266070#p2266070

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 205
Регистриран на: 4.05.2011
Мечтае да кара: на Игор колите

Re: Боядисване броня

Мнение от Mitko_Bs1 » 26 Авг 2011, 19:27

чакам един колега от форума да ми прати пистолет и ще взема и компресор и се мятам :mhihi: хаха
Баварец вадя от гараж...

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook