проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1200
Регистриран на: 26.09.2006
Местоположение: NEW YORK-Empire state
Пол: Мъж
Кара: X5 2003 e39 540

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от sadex5 » 12 Яну 2011, 14:43

И аз това се учудих, и особенно за пробата през датчика на радиатора, предполагам с окъсяване на клемите :D
Колега, ти сигурен ли си че имаш резистори, да не си от новия модел перка електронно управляваната.....Я иди при друг майстор !!!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1053
Регистриран на: 26.06.2006
Местоположение: Мон
Кара: e60ka

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от krasi_bmw » 12 Яну 2011, 19:11

в перката влизат 4 кабела ,виждам и 2 резистора , за това мисля ,че е с 3 степени.а на датчика на радиатора са 3 кабела,просто сравнявам от е36 ,което имах беше с един резистор и две степени със сигурност и 3 кабела влизаха в перката.Нямам време сега да ги разлобя ,това виждам през решетката..колата е 98г .м52

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1053
Регистриран на: 26.06.2006
Местоположение: Мон
Кара: e60ka

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от krasi_bmw » 14 Яну 2011, 0:53

просто попитах от датчика на водния радиатор кои степени се пускат. а това намерих в търсачката за 3те степени. :arrow: ; Тази перка на климата е много важна не само за климатика но и за ДВГ-то .Колегите от форума са дали много точна ремонтна информация . евала За един ден оправих вентилатора .Проблема беше в намалящите резистори . Резисторите са свързани последователно за първа скорост -0,5+ 0,2, За втора само 0,2, За 3-та директно.Те изгарят когато се увеличи натоварването на ел мотора а също така и при намаляването на четките МОЖЕ ДА СЕ ЗАМЕНЯТ С ДВА ОТ 1 ОМ/50Вт ПАРАЛЕЛНО СВЪРЗАНИ ЗА 0,5ОМА И С ОЩЕ ДВА ПО СЪЩИЯ НАЧИН ЗА ДРУГАТА СКОРОСТ Ел мотора е капсулован но се отваря много лесно с малък флекс След това се прикапва на СО2 АКО ВИ СЕ ЗАНИМАВА С ТОВА РЕМОНТА ВИ ИЗЛИЗА ПОЧТИ БЕЗ ПАРИ +

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Cyberloner » 22 Мар 2018, 10:44

И моята водна помпа си замина тези дни, отворих я и изглежда ще тряба да сменя четките.
Въпросът ми е някой знаел и къде мога да намеря четки с подходящ размер?

Размерът е 4,9х4,9мм със страничен извод.

Имат и дросел, но той може да се запази, така че не е надължително и новите да са с такъв.

Дължината нямам идея колко е затова също, ако може някой да каже ще съм много благодарен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 20.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Dyakov » 22 Мар 2018, 12:08

Не съм я отварял помпата, но по параметрите които цитираш, мисля че тези: https://vikiwat.com/product/17844/chetka-medno-grafitna-5x5x7-5-mm-sas-stranichen-izvod-ot-tyasnata-strana.html ще свършат работа с малко пилване.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Cyberloner » 22 Мар 2018, 13:00

Гледах ги тези, но са доооста къси, иначе пилването не е проблем.
като меря оригиналанта четка, тя в момента е 6,2мм , а каналът на четкодържателя е дълъг ~10mm
Изображение

Това, което съм набелязъл, за момента, като заготовки, които с известно пилене може да паснат са тези:
https://vikiwat.com/chetka-medno-grafit ... rosel.html
https://vikiwat.com/chetka-medno-grafit ... izvod.html

https://vikiwat.com/chetka-medno-grafit ... izvod.html (тези може и да са ОК, ама като не съм в Пловдив, не мога да отида с шублера на място да ги премеря)

https://vikiwat.com/chetka-medno-grafit ... izvod.html

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 163
Регистриран на: 1.01.2016
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: е60 530i

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от philip_vd » 22 Мар 2018, 15:30

Здравейте колеги!
Три помпи на приятели съм ремонтирал с тези четки с номенклатурния номер в прикачения файл без никакъв проблем до сега(2 години). Изглеждат точно като оригиналните но има малко пилене от едната страна, както и при фиксиране на дължината на четките. Отгоре също трябва да се изпили съвсем малко легло за да легне пружината, която натиска четката в него, както е при оригиналната четка.
ПС: С този модел четки си ремонтирах и моторчето на механизъма за вдигане на шофьорското стъкло.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Cyberloner » 22 Мар 2018, 16:16

Изглеждат ОК, и се обадих в някакъв магазин на Сливница, от къде обаче ми казаха малко странни размери, спрямо това, което пише на сайта на производителя.
Явно ще тябва да се разходя да видя какво точно имат.

Притеснява ме най-вече позицията на извода - другото с пилене все ще го докарам някак. Но повечето четки, които намриа са с централен извод, а няма как да ги ползвам, защото там е каналчето за притискащата пружина.


Между другото - след като се сложат новите четки как се сгалбя цялото нещо, защото те ще стърчат и ще ги натиска отзад пружината, а трябва все пак да се нахлузи цялото нещо около колектора. Аз разглобих помпата без да правя отвор в корпуса и сега като я гледам се чудя как ще я сглобя в някакъв момент :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 163
Регистриран на: 1.01.2016
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: е60 530i

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от philip_vd » 22 Мар 2018, 17:27

На четките които съм показал кабела излиза странично в горната част, но трябва да изпилиш малко и от горе за да се получи точно разстоянието от кабела до горния ръб на четката, където ще натиска пружината(ще гледаш от оригиналната). Това разстояние е важно, защото след време като се поизносят четките, кабела им опира в четкодържателя и четките ще се заклинят в него.
А иначе наместването си е пипкава работа, но не е голяма философия. Първия път опитах да вържа четките с конец в горно положение, но после му хванах цаката как става по лесно. Качваш едната четка върху лагера на ротора и след това с тънка отверка или тел буташ другата четка срещу пружината до като се качи и тя на лагера. Това е пипкавата част. :lol: След това лекичко с въртеливи движения прибутваш леко капака с четкодържателя до като се качи върху колектора на ротора и прилепне плътно до корпуса и тогава с отверка го закотвяш с трите скоби от корпуса към помпата.
Също внимавай да не оставиш кабелите на четките прекалено дълъги за да не опрат някъде в корпуса при събирането на помпата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Cyberloner » 22 Мар 2018, 17:54

Това с качавнето върху лагера и аз си го мислех, и вероятно така ще направя, а относно дължината на фитилчето - отрязъл съм само едната четка за сега, така че ще измеря колко е на другата и ще го направя същото.

Това, което заблеявам, е че на почти всички четки които намирам из нета, извода излиза от единия ръб, но в най-задната част, сдокато при оригиналните четки си има "месо" и зад него.
Ето го на снимката.
Изображение

Такива четки не мога да намеря никъде, че да ги изпиля и да съм спокоен, че е възможно най-близо до истинското :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 163
Регистриран на: 1.01.2016
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: е60 530i

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от philip_vd » 22 Мар 2018, 18:42

Не мога да отворя снимката. Ако при пиленето от горната част на четката не се прекъсва кабела няма проблем. Иначе тези четки сам ги купувал от магазина на Косер АД във Видин.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Cyberloner » 22 Мар 2018, 20:09

Дано сега работи линка
https://1drv.ms/f/s!Aon8lUbSlTLwiocfHdEqB9yHxy7OPA

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 163
Регистриран на: 1.01.2016
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: е60 530i

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от philip_vd » 22 Мар 2018, 22:23

Е това са старите четки. Вземи ги и отиди в някой авто или специализиран магазин и ще намериш подобни, които с минимално пилене ще станат. Добре е кабела да излиза отстрани както при оригиналните.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: проблем с водната ел. помпа ,рециклира ли се ?

Мнение от Cyberloner » 23 Мар 2018, 12:28

Намерих!
OB9038 на AS-PL в един магазин на Сливница и са 1:1 катп размер, позиция на кабела и дълбочина на каналчето за пружуната отзад.

Предишна

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook