Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 18 Апр 2010, 17:37

Здравейте колеги, най-накрая ми остана достатъчно време за да мога да пусна една методика за добавяне на камери за скорост в навигационните ни карти. Крайния резултат е, че на екрана на навигацията се появяват икони за камерите, а при наближаване на тези камери, се чуват два гонга и каката Ви предупреждава, че отпред има камера. Също така ще имате възможност да си избирате освен дневен режим на цветовата схема и нощен такъв. За това бях писал в основната тема за навигационните карти. Изрично казвам, че процедурата ще има смисъл да се прави само от колегите с МК4/HIGH навигационни компютри. За всички други-ще си караме така, както до сега.
За начало си изтеглете този архив: v32Speedcams/NightMode. Той съдържа следните неща:
v32_speedcams_nighmode - фолдер с имидж на ъпдейта, който Ви е необходим за да се появят камерите и да се активира звуковото известяване. Различава се от предишния, който бях пуснал, само по новия splash screen (екрана, който се появява при влизането в колата) и по небето в режим 3D на картата-тези неща ми харесаха повече от "оригиналните", но при желание човек може да ги промени по свой вкус ;). Това са те:
Изображение Изображение
POIConverter_setup408 - фолдер с програма за конвертиране на различни формати ПОИ-та в най-подходящия за случая TomTom .asc формат. Стават и други Garmin, iGO, Mio и т.н. формати, но при някои от тях срещнах несъвместимости с POISoN и за това препоръчвам .asc формата.
gtk2-runtime-2.14.7-2009-01-13-ash.exe - програма, която инсталира едни библиотеки на компа, които пък са необходими за да работят другите програми, с които ще бъркате в картата. Това не е последна версия на библиотеките, но при мен на Windows7, само тя работеше коректно. Ако някой иска, може да си тури и по-нови версии от тук.
navspeak.exe - програма, с която може да се променят фразите, които каката ни говори, докато ни води към крайната цел.
navtweak.exe - програма, с която може да се променят splash screen-а, небето, цветовите схеми, надписите в менюто, иконите и още разни неща, които и сами ще може да видите, докато работите с нея ;).
POISoN.exe - програма, с която се вкарват камерите за скорост в базата данни на картата.
След като инсталирате gtk2-runtime, копирайте navspeak.exe, navtweak.exe и POISon.exe в папката bin - C:\Program Files\GTK2-Runtime\bin и ги стартирайте от там, ако не Ви се правят шорткъти на десктопа.
Колегите с най-добрата за момента карта на България, ще трябва да си направят имидж от нея с UltraIso или MagicIso. След това да отворят имиджа със същата програма и да екстрактнат файловете carindb и BIBLIOGR в един фолдер на десктопа с името DB, например ( става и с drag'n'drop).
Колегите, които искат да добавят камери в ДВД-то BMW Road Map 2010 HIGH, да екстрактнат папката DB и файла BIBLIOGR в този фолдер.
Пак на десктопа си направете и още една папка newDB.
ИзображениеИзображение
Тези, които имат старата катра на Navteq, могат да ползват имиджа, който така или иначе имат вече на комповете си.
1. Отваряте POISoN.
2. Forward
3. Select map database folder
Изображение
4. В отворилия се прозорец кликате на Desktop или там, където сте поставили DB фолдера и го избирате.
Изображение
5. Open. Получавате долната картинка с разнообразна информация за ПОИ-тата, които има в картата. Забележете бройката на всички ПОИ-та - 349 750 и броя на ПОИ-тата в military base - 0.
Изображение
6. Forward
7. Import. Вкарвате всички .asc файлове, които Ви трябват един по един. Всеки път след вкарването на нови камери, програмата ще Ви показва каква е била бройката им.
Изображение Изображение
8. Forward
9. Select output folder. В появилия се прозорец кликате на Desktop или там, където сте поставили newDB фолдера и го избирате.
10. Copy original files
Изображение
11. Save Changes
Изображение
12. Quit за да излезете от програмата.
В резултат ще получите нови carindb и BIBLIOGR файлове, които трябва да върнете с влачене или copy/paste в отворения имидж на картата в UltraIso/MagicIso.
13. Запазете новия имидж някъде и използвайте ImgBurn за да запишете новата си карта на диск с обем 800 MB.
Вкарването на спийд камери в картата би имало най-голям смисъл, при карти с добро покритие на пътната мрежа, за да могат камерите да се показват на пътя, а не някъде в полето. За радост на всички ни, такава карта за България вече имаме. За Западна Европа, където картите на Navteq са идеални, може да се ползват старите имиджи и при тях ще отпадне нуждата от 800 МБ диск. Те ще могат да се запишат и на стандартен. Най-разпространеното място за сваляне на спиййд камери е:www.poiplaza.com/. Разбира се, че има и други сайтове, но тях ще ги намери, който търси ;).
За да промените splash screen-а, ще Ви трябва програмата navtweak.exe. Отворете в UltraIso/MagicIso имиджа на софтуера за ъпдейт на компа. Извадете файла navboot, който се намира в /V_2/RR/0101/BMWC01S/app_sw
Изображение
Стартирайте navtweak.exe и отворете файла navboot. След това разгледайте възможностите за промяна на различни неща ;).
Изображение
Картинката при зареждане на компа може да се смени от 14 ред на таба rombitmaps в images. Просто натискате десен бутон в/у реда и Replace с картинка, която Вие искате. Важно е картинката да е 400х234, 256 colours gif.
А сега малко OSCAR-и :lol:.
Програмите navtweak, navspeak и POISoN може да ползваме благодарение на колегите nomad от xoutpost.com, който направи програмите и ccfj1 за подробните обяснения.
Специални благодарности и на колегите Elesar74, който ми даде тестовия МК4 и на ivanov 530d, който ме подсети, че на света има и по-големи CD-та от 700 МБ :clap:
Последна промяна ivo1bg на 24 Фев 2015, 22:36, променена общо 5 пъти

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 18 Апр 2010, 17:57

Между другото, каката се обажда за камери, дори когато камерата не е на нашия път, а е на съседна улица например. Представете си, че около колата има един кръг от около 300 м. и всяка камера попаднала в него ще кара кака да се обажда.
Ето и още два варианта за splаsh screen
Изображение Изображение
За втория чакам мнение от един модератор дали да го ползваме ;).

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от Elesar74 » 18 Апр 2010, 19:57

Ей сбори се ей. Едно голямо БРАВО. Надявам се всички колеги, които ще се възползват от този MANUAL, да оценят труда на Иво, от който ще имаме не малка полза. Благодарско от мен.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 18 Апр 2010, 20:41

Голема борба падна :mhihi: . Да е жив и здрав Илко, че както бях зациклил.........щях да се сетя след две седмици за по-големите дискове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 3.03.2006
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: Каквото запали

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от NAPSTERS » 18 Апр 2010, 20:44

Elesar74 написа:Ей сбори се ей. Едно голямо БРАВО. Надявам се всички колеги, които ще се възползват от този MANUAL, да оценят труда на Иво, от който ще имаме не малка полза. Благодарско от мен.


:yes:
когато умен човек спори с глупак, спорят двама глупаци.
http://www.vbox7.com/play:a44cbadb
Изображение
Изображение

некъв ентусиаст
Аватар
Мнения: 3687
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F02 750iL

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от Ilko Ivanov » 18 Апр 2010, 21:19

ivo1bg написа:Голема борба падна :mhihi: . Да е жив и здрав Илко, че както бях зациклил.........щях да се сетя след две седмици за по-големите дискове.

По някога и аз не виждам очевидното и се налага някой да удари едно рамо :D

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 18 Апр 2010, 21:39

:lol: Така е. Ти кажи пробва ли новата екстра или това не ти е до главата в този момент ;).

некъв ентусиаст
Аватар
Мнения: 3687
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F02 750iL

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от Ilko Ivanov » 18 Апр 2010, 21:44

ivo1bg написа::lol: Така е. Ти кажи пробва ли новата екстра или това не ти е до главата в този момент ;).

Още не съм,на улицата където ми е гаража няма камери,а колата все още не може да се мръдне от там :mhihi:

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 18 Апр 2010, 22:38

Е д-а-а, ама за събора ще си на пушка :yes: .

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 19 Апр 2010, 22:12

За всички колеги, който питат какви са им компютрите в колите, показвам какво представлява МК4. Ако вашият комп е такъв, значи процедурата работи ;).
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от mad_presley » 19 Апр 2010, 22:47

Новата екстра работи перфектно, но има проблем със къстъм софтуера с Night Vision. Aко се изключи гласовото предупреждение за камери, 1-во се сменя езика на немски и 2-ро започва да прекъсва музиката на всяка камера (няма глас за предупреждение, но намалява музиката винаги), a във Варна всеки светофар е с камера...представете си, дали мога и една песен да изслушам като хората :mrgreen:
Аз за сега се връщам към обикновената v32 :D

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 19 Апр 2010, 23:02

Да, това наистина е наприятно, но пък борбата продължава :D Venceremos!!! :bang:
П.П. Понеже бързах да върна компота на колегата Elesar74 и сега не мога да пробвам, ще кажеш ли кое минава на немски? Езика на каката или целия интерфейс?

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 20 Апр 2010, 1:10

mad_presley написа:Aко се изключи гласовото предупреждение за камери ................... 2-ро започва да прекъсва музиката на всяка камера (няма глас за предупреждение, но намалява музиката винаги), a във Варна всеки светофар е с камера...представете си, дали мога и една песен да изслушам като хората :mrgreen:
Аз за сега се връщам към обикновената v32 :D

Решено :mhihi: . Просто когато минеш на Silent Mode си увеличи гласа на навигацията докрай от "nav volume" в "set" менюто ;). Така няма да има заглъхване на музичката.

П.П. Мисля си, че оправих и преминаването на немски език, но тук ще трябват тестери :lol: .

Дружба Тийм
Аватар
Мнения: 5675
Регистриран на: 4.05.2002
Местоположение: Keep walking
Пол: Мъж
Кара: 535xD

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от Giorceto » 20 Апр 2010, 9:49

Довечера, като/ако се видим, ще тестваме на мойта няма проблеми :)
Докъдето и да си стигнал, продължавай напред...
Почивки в Турция Почивка в Алания| Почивка в Дидим| Доставка от Англия|

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Как да си сложим speedcams в навигационната карта.

Мнение от ivo1bg » 20 Апр 2010, 10:13

Разбира се, че ще се видим :). Идвай, че ме изеде отвътре дали е станало :mrgreen: .

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook