Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от da6ip » 01 Мар 2010, 23:23

колеги това е за Е60, обаче тъй като кормилните уредби сс Е39 са много подобни, а и тук като цяло колите са по-стари, сметнах че може да имате идеи и съвети по темата. ето линк към темата в Е60 секцията, а по-долу е целия ми пост, ще се радвам ако имате съвет!
viewtopic.php?f=40&t=192963

Вижте видеото долу (знам че е Ауди това :yes: ) - моя шум е от точно същия тип, но много по-слаб засега, и само се появява в началото на завъртането на кормилото от изправено положение - първите 45 градуса изквичава леко и после спира. Ако го завъртя в обратната посока - същото.

Какво може да е това? За пръв път днес го чувам. Ровя се из форумите в момента и най-честото решение е или смяна на течността и "изплакване" на системата, или смазване на рейката по някакъв по-елементарен начин, и ако това не проработи се сменя цялата рейка :conf:

Знаете ли за някакво по-българско решение на проблема че предпочитам да си сменя рейката чак като и свърши механичния живот.. :mhihi:

http://www.youtube.com/watch?v=9tBqpYmBAaA&NR=1
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 327
Регистриран на: 20.11.2007
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: е39 525

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от 520_i » 02 Мар 2010, 5:05

Хидравличната помпа.
ИзображениеИзображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1428
Регистриран на: 23.04.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 530xd

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от badsharki » 02 Мар 2010, 9:00

И аз си мисля за хидравлична помпа, но все пак провери и нивото на хидравличното масло.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 615
Регистриран на: 10.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '98 E39 M52B20

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от Gemar » 02 Мар 2010, 10:39

Нивото на маслото провери. Обикновено маркучите на хидравликата протичат в даден момент и нивото започва да спада.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 359
Регистриран на: 11.07.2005
Местоположение: Slivnica
Пол: Мъж
Кара: E39 520 97", E46 320d 05"
Мечтае да кара: ново БМВ
Детайли за колата: изтъркани задни гуми, тук-таме за изчукване и боя :D

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от e39 FEN » 02 Мар 2010, 13:26

Първо провери маслото, ако е малко му долей или направо го смени цялото с ново хубаво масло, ако виенето продължи отиваш за хидравлична помпа :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от mad_presley » 02 Мар 2010, 13:42

Това се чува прекалено силно в купето, за да е хидравлична помпа. Ако пък наистина е хидравлична помпа, то този шум трябва да се чува много силно, като се отвори капака.
Аз съм по-склонен да вярвам, че този звук идва някъде зад волана в купето. Нещо от лентови кабели, маншона на кормилния прът или кой знае какво още, но определено звучи като търкане на пластмаса в пластмаса. Също може и самия кормилен прът да опира в леглото си някъде.

При изгасен двигател пробвал ли си да видиш, дали този шум го има?

EDIT: Ето какво намерих по въпроса http://www.bimmerboard.com/forums/posts/404665 Явно наистина проблема може да е в хидравличната помпа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 615
Регистриран на: 10.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '98 E39 M52B20

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от Gemar » 02 Мар 2010, 14:07

Всъщност Преслав е прав - надали е от помпата - сега го слушах на по-усилени слушалки. Първия път чух мученето на помпата и затова реших че е от нея, но това наистина се чува от интериора.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от da6ip » 02 Мар 2010, 15:14

благодаря на всички колеги за мненията

довечера ще пробвам на изгасен двигател как е

при мен шума е доста по-слаб от това на видеото, и става винаги при първите 45 градуса на завъртане на кормилото, като че ли докато помпата вдига налягането, ако изобщо технически това е логично, понеже нямам точна идея как работи тази помпа

тази помпа част от рейката ли е? или е отделен компонент?

по западните форуми масово се сменя течността и се "флъшва" системата, а после се сменя цялата рейка, или кормилната колона и почти винаги това решава проблема (не е чудно). ако моя шум е 100% идентичен, значи и при мен е някъде оттам. но още нямам отговор на поста ми там - пуснах им видеото и там да кажат дали това имат.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от da6ip » 02 Мар 2010, 22:37

днес я слушах с отворен капак на двигателя (бях сам и стоях до колата и така слушах едновременно интериора и откъм двигателя): помпата се чува отделно как бръмчи тихичко откъм двигателя, и не мисля че има нередовен шум оттам оттам.

"виенето" от кормилото всъщност се чува само като почвам и спирам да въртя. независимо в кое положение е волана, и независимо колко дълго го въртя - при започване на движението изскърцва леко със звука от клипа, и при спиране на движението също изскърцва. ако го въртя съвсем бавно скърца по-продължително.

по други форуми се лансира и версията че е някакъв "слип ринг" който е там където се захваща кормилото за колоната.

не я проверих на загасен двигател, утре ще го направя..
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

ентусиаст
Аватар
Мнения: 979
Регистриран на: 16.03.2009
Пол: Мъж
Кара: F01 пет точка нула L

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от doomy525 » 02 Мар 2010, 23:02

Колега аз имах един такъв проблем с едно Ауди (просто споделям опит). Наистина беше от хидравличната помпа, но вътре имаше едни семеринки, които се бяха разместили (огънали) с времето и се притриваха една в други и от там идваше един ужасяващ звук, направо все едно търкаш метал в метал със сила. Смених ги тея двете семеринки и всичко се оправи (казвам опит от Ауди, а не от БМВ - нещата може да са различни)
enjoy life and drink cold beer

Политиката у нас е по-страшна от организираната престъпност

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1428
Регистриран на: 23.04.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 530xd

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от badsharki » 03 Мар 2010, 8:48

doomy525 написа:...казвам опит от Ауди, а не от БМВ - нещата може да са различни...

Определено са различни. :mhihi:
Шегата настрана, щом не идва от хидравличната помпа, остава да търсиш проблема там където каза Пресли.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 1.07.2008
Местоположение: Papenburg-Germany
Пол: Мъж
Кара: 525tds

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от bera » 03 Мар 2010, 19:47

da6ip написа:днес я слушах с отворен капак на двигателя (бях сам и стоях до колата и така слушах едновременно интериора и откъм двигателя): помпата се чува отделно как бръмчи тихичко откъм двигателя, и не мисля че има нередовен шум оттам оттам.

"виенето" от кормилото всъщност се чува само като почвам и спирам да въртя. независимо в кое положение е волана, и независимо колко дълго го въртя - при започване на движението изскърцва леко със звука от клипа, и при спиране на движението също изскърцва. ако го въртя съвсем бавно скърца по-продължително.

по други форуми се лансира и версията че е някакъв "слип ринг" който е там където се захваща кормилото за колоната.

не я проверих на загасен двигател, утре ще го направя..


Здравей ,колега.
Това скърцане .скърцане както го описваш го имах и аз (за съжаление съм имал повечето проблеми свързани с Е39) Чува се от кормилния прът където отива към рейката има една "става". Значи ще ти кажа аз какво направих и проблема изчезна. Взех масльонката и сипах обилно масло на пръта и "ставата" и то се стече някъде надолу по него.....направих пълен десен-пълен ляв и скърцането изчезна. Ако искаш провай и ти надявам се да се получи и при тебе аз вече една година не съм го чувал....
Успех.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от da6ip » 05 Мар 2010, 22:59

пробвах днес на изключен двигател и тогава не се чува това виене или скърцане или там каквото е. опасявам се че следователно е от самото серво. ще видим дали ще се усили с времето.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 147
Регистриран на: 31.07.2006
Местоположение: София, България
Кара: BMW 520i '97

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от vlindos » 23 Юли 2010, 11:58

тече ти маслото вероятно или от маркучи или от рейката. ако е от рейката се вижда под нея от двата и края при маншоните. Трябва да се махне кората под двигателя. Долей масло и се надявай да не липсва пак.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 27.11.2010
Пол: Мъж

Re: Странно "виене" от кормилната уредба - от какво може да е?

Мнение от Boris Mitev » 27 Ное 2010, 14:50

Здравейте имам проблем с кормилната колона. Кормилната колона ми се заклучи и на компютъра ми показва червен волан с катинар . Можете ли да ми помогнете . Благодаря ви предварително !

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook