Зареждане на акумулатор

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 4.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '99 BMW 525 TDS

Зареждане на акумулатор

Мнение от krasi76 » 01 Яну 2010, 21:51

ЧЕСТИТА НОВА 2010 ГОДИНА, Колеги!

Имам следния въпрос:
Може ли да пусна акумулаторът да се зарежда със зарядно, без да се сваля от колата и без изобщо да се разкачват клемите дори? Понеже знам, че ако махна акумалатора, може да имам проблеми след това... а ми се иска да го заредя, понеже известно време няма да се движи колата. :confused:
И трябва ли някакво по специално зарядно за зареждане на т. нар. "сух" акумулатор, или всички стават? :)
525 TDS

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1163
Регистриран на: 5.07.2008
Местоположение: banlieu parisienne
Пол: Мъж
Кара: 530da turing

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от nightdriver » 01 Яну 2010, 23:40

за много години на всички !

колега наскоро я правих тази операция със сваляне на акумулатора:

ако го сваляш и имаш навигация , изчакай да загаснат диодите на навито / около една минута/ и тогава откачаш смело клемите

аз мисля , че и без да откачаш клемите може да зареждаш , но нека компетентни колеги се изкажат , иначе моя е сух и го държах около 12 часа на зарядното и засега го гледам държи :driving:

иначе казват , за време на зареждане се изчислява: капацитета на акумулатора , делено на 12 ампера = време на зареждане

значи за 90А , времето е 7.5h
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от Ivo_Borisov » 02 Яну 2010, 10:09

За много години колеги :wave: Аз съм зареждал моя и без да го махам.Като се изключат системите и заспи колата би трябвало да не е проблем че се зарежда без да се сваля.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1953
Регистриран на: 11.08.2009
Местоположение: Добрич
Кара: Е39 '02 530d

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от LUCIFER'S » 02 Яну 2010, 10:56

За много години и много километри на всички и от мен!
На место не съветвам да се зарежда, клемите трябва да се откачат, или най-малкото плюса задължително!!!!
Другото което е , че когато акумулатора се зарежда (пълно зареждане) почва да "ври", някои акумулатори си имат отдушник, но други нямат и много рядко, но понякога се случва да гръмне акумулатора, всичко става мазало в киселинен р-р.... ;)
Fortuna fortes metuit, ignavos premit.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1258
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 525 tds ЧЕРНАТА ПИЧЕЛОВКА
Детайли за колата: С чио чипс :D

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от **Novobraneca » 02 Яну 2010, 12:47

И аз не препоръчвам да се зарежда на място, а и никакъв проблем няма, ако откачиш акумлатора :ok: Рано или късно се подменя с нов колега и тогава с 2 акумлатора ли ще караш, само и само да не махаш стария :mhihi:
ШЕСТАКА СИ Е ШЕСТАК ;) [OO==[|][|]==OO] ;)
Продавам E39 523I на части viewtopic.php?f=15&t=206351&p=2266070#p2266070

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 3.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от niksana » 02 Яну 2010, 13:27

Има изкаран + (плюс) отпред при двигателя и аз от там го зареждам без да свалям акумулатора .


Аватар
Мнения: 761
Регистриран на: 29.08.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e39 M52 газов котлон
Мечтае да кара: колело на кило ракия

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от dbanchev » 02 Яну 2010, 13:31

Колеги сега по празниците като ми падна стария акумулатор го зареждах 3 пъти докато отворят магазините да зема нов 3 пъти го свалях от колата иго качвах, за колата няма проблеми махането и слагането според мен поне на мойта нищо и няма.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от tsb_bg » 02 Яну 2010, 13:46

Няма проблем да се зарежда акумулатора без да се изклюва от инсталацията
Факт е, че BMW предвижда като оборудване на колите за скандинавските страни и Канада контакт за дозареждане на акумулатора на паркинг, както и аксесоар - слънчев панел за дозареждане който се включва в запалката.

Проблема е в изпаренията при зареждане (трябва да се зарежда навън или в проветриво помещение), както и опасността от "кипене" при дефектирал (окъсени плочи) акумулатор.
При съвременните "сухи" батерии опасностите от тези проблеми са намалени до минимум

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1200
Регистриран на: 26.09.2006
Местоположение: NEW YORK-Empire state
Пол: Мъж
Кара: X5 2003 e39 540

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от sadex5 » 02 Яну 2010, 19:09

Никакъв проблем колега, ние новите БМВ та,който са изложени отпред в салона, ги зареждаме винаги постоянно .Както каза колегата към плюса отпред.Няма какво да се повреди,не се притеснявай :D До колегата от предния пост,БМВ не предлага подобни екстри,там всеки си плаща за Вебасто,или най-малкото отоплението на седалките е стандарт само за предните седалки :mhihi: За отзад-пара искат.Контактите са за нагревател на водната риза,ама БМВ не го предлагат.То просто пали :mhihi: Или идва БМВ-роад ассистанс :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от tsb_bg » 02 Яну 2010, 20:09

sadex5 написа:....Контактите са за нагревател на водната риза,ама БМВ не го предлагат.То просто пали :mhihi: Или идва БМВ-роад ассистанс :mhihi:

Не говоря за нагревателите (те само подпомагат студения старт като се предполага, че акумулатора си върти) а за дозареждане на батерията . Виждал съм го в Торонто на паркинга на летището където колите остават по-дълго време ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 177
Регистриран на: 10.08.2009
Кара: 520i - e39 - 97 г.

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от mandorg » 03 Яну 2010, 1:21

Явно че може което е хубаво а това за вренето само - аз като съм зареждал несух акумолатор винаги отварям капачките леко да може да издиша - след 5-6 час като погледна вътре наистина има балончета и си кипи. Не знаех че гърмят просто още баща ми ми е казал да го отварям така. Сега по новите може и да не се налага не знам

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 139
Регистриран на: 23.07.2008
Пол: Мъж
Кара: m20b20 turbo, E38 725tds

Re: ЗАРЕЖДАНЕ НА АКУМУЛАГОР

Мнение от plboy » 03 Яну 2010, 2:15

krasi76 написа:ЧЕСТИТА НОВА 2010 ГОДИНА, Колеги!

Имам следния въпрос:
Може ли да пусна акумулаторът да се зарежда със зарядно, без да се сваля от колата и без изобщо да се разкачват клемите дори? Понеже знам, че ако махна акумалатора, може да имам проблеми след това... а ми се иска да го заредя, понеже известно време няма да се движи колата. :confused:
И трябва ли някакво по специално зарядно за зареждане на т. нар. "сух" акумулатор, или всички стават? :)


За много години Колеги !!!
Зареждаи го когато падне под 11в./но не го чакай да падне под 10,5в./ при ненатоварен. Но при зареждане имай извпредвид, че кипи така, че да е на отворен капак и капачки на него.
За да го съхраниш сигурно по добре го сваляй и прибираи някаде на топло. На студеното се разрежда киселината а пак падне ли под 1,16 се съсипва
King Regards, 0888 750 222

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 4.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '99 BMW 525 TDS

Re: Зареждане на акумулатор

Мнение от krasi76 » 03 Яну 2010, 23:14

Много благодаря на всички колеги за бързите отговори!
Ами ще взема да го сваля и тогава да го залеждам, че стана доста студено навън.
Пък дано не стане нещо с бордовия компютър след това... :)
525 TDS

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3330
Регистриран на: 29.03.2007
Местоположение: Pleven
Пол: Мъж
Кара: E60 530D F07 530D
Мечтае да кара: и да не приближава сервиза :)
Детайли за колата: трошляче някакво :)

Re: Зареждане на акумулатор

Мнение от spacepl » 04 Яну 2010, 0:20

За много години колеги :)
Незнам колко от вас са връзвали волтметър докато зареждат акомолатор, но напрежението без проблем стига 17-18 волта към края на зареждането (не съм мерил новите "хубави" зареждачки, става въпрос за старо зарядно тип "трансформатор") и после отчита грешка "overvoltage protection" - не че на колата и имаше нещо, но повече не съм я зареждал със включен към колата акомолтор и не съветвам никой да го прави защото не се знае кога някои модул ще изтрещи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1200
Регистриран на: 26.09.2006
Местоположение: NEW YORK-Empire state
Пол: Мъж
Кара: X5 2003 e39 540

Re: Зареждане на акумулатор

Мнение от sadex5 » 04 Яну 2010, 2:19

Aко пробий през трансформатора само тогава, то и по голяма бела става, на тези малките зареждащи устройства, имат малък трансформатор и дават голямо напрежение на празен ход, когато го натовариш, има пад на ЕДН. Към края на заряда, зарядния ток пада, съответно ако е китайско, се вдига напрежението да кажем и до 16,5 В. Е те това е опасно.Ако е стабилизиран хубав изправител,то компа на БМВ не може да познае дали да кажем е 14,6 волта от генератора, дали е старт от съседен автомобил да кажем, или от зарядно :mhihi: Високото зарядно напрежение е доста вредно за АБ.Била тя суха или киселинна.Абе ей сега гледам,БМВ 5 новото директно го зареждат ама не е на контакт само....

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook