E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.07.2011

E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от бим » 14 Юли 2011, 8:17

Привет, наскоро гледах тема тук за поставянето на допълнителен аудио вход, за съжаление не беше за моя модел.. Загубих доста време да налучкам правилните ходове, и реших че някому може да спести доста време и нерви:P

За начало:
- Отнася се за касетофон Alpine C33, с интеграла TDA 7318. Ако модела ви е друг, съжалявам :roll: Вероятно бих могъл да помогна ако само интегралата е друга но само снимки не вършат работа - платките са двустранно фолирани и по фото само е абсурд да се проследят пътечките.
- губите касетофона - ако това ви е приоритет, ще трябва да търсите друг начин (ако имате CD changer, може да се открадне неговия вход, така или иначе губите един от входовете, за да имате AUX)
- необходими части:
1. поялник с много малка човка, ако не сте хващали досега такова чудо, сте в голям риск и по добре помолете момчето на комшиите:)
2. екраниран стерео кабел около 20 см (от стерео слушалки е идеален)
3. 2 резервни конда – ако бракувате оригиналните. Не забравяйте че на алуминиевите (като тези на платката) е маркиран минуса, а на танталовите (като тези на снимка 3)– плюса!

Входовете от касетофона са на крака 10 (десен) и 14 (ляв). Намирате кондензаторите свързани с тях, ом-метър е много полезен да гарантира че сте налучкали правилно - едната проба към крака на интегралата, другата - към това което мислите че е спойката на конда, трябва да покаже 0 съпротивление. Трябва да са по 2.2 микро фарада - снимка 1 ( !! при мен този на крак 14 беше сбъркан, друг цвят, друг капацитет, все пак се оказа този който ми трябва)
Разпоявате ги и ги изваждате. Който иска, може да опита да отпои само външното краче (не откъм интегралата) но риска да се бракува конда е близо 100% ;).
Запояват се проводниците на кабела ! откъм ! страната на интегралата (снимка 1). Масата/оплетката изрязва от този край да не пречи и да не даде паразитен контакт.
Огъва се кабела да не пречи на касетофона (снимка 2) и се извежда до задния край (ако искате, може и директно на лицевия панел) . Аз съм ползвал RCA изходи, очевидно може и 3.5 жак.
Запоявате минуса! на конд 2.2 МФ за активните краища на изходните букси и плюса! за другия край на кабела (който води към интегралата). Оплетката се запоява (снимка 3) за масите на 2-та изхода -те трябва да имат добър контакт с масата.

Това е, приятно слушане - кристален звук:)

От друга страна, ще съм благодарен ако някой може да даде съвет какво е нужно за да се сложи на БМВ Е39 регулатор сигнала на сензорите като тези от газовите уредби, тези дето които пречат на компютъра да преобогатява горивната смес. Не мисля да слагам газаова уредба а ННО генератор (водород/кислород), проблема е че компютъра решава че сместа е бедна, почва да подава повече и икономията отива на кино... така че ми трябва някакъв контролер като от газовите уредби.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 3.03.2006
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: Каквото запали

Re: E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от NAPSTERS » 14 Юли 2011, 22:06

добре си го направил кокега :yes: , но щеше да е по поравилно да постнеш резултата в съществувашата вече тема , за да не се разпокъсва информацията. хубаво ще е да съберем всички модели и тяхните интервенции, на едно място ;)
когато умен човек спори с глупак, спорят двама глупаци.
http://www.vbox7.com/play:a44cbadb
Изображение
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.07.2011

Re: E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от бим » 15 Юли 2011, 5:23

Да, мислех за нещо такова но май нишката която гледах беше стара.. Както и да е, може би наистихна ще е добре ако модераторите преместят постинга.

М/у другото, пропуснах нещо важно: за да работи касетофона без касетка, само се маха пружинката която се вижда най отгоре след това се избутва (еднократо) лоста който тя държи. Механиката включва и заключва (без касеттка) - дори да натиснете 'eject' бутона, щраква няколко пъти, но остава в режим 'касета'. след това само се сменя режима от предния панел - радио, касетофон..

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 20.06.2011
Местоположение: SOFIA
Пол: Мъж
Кара: 530D

Re: E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от ZIPERR » 25 Юли 2011, 16:22

колега здравей и при мене е така но ми исписва теип ерор и автоматично се превключва на радио.ако можеш помогни.благодаря.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.07.2011

Re: E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от бим » 30 Юни 2013, 19:22

ZIPERR написа:колега здравей и при мене е така но ми исписва теип ерор и автоматично се превключва на радио.ако можеш помогни.благодаря.


Здравей, съжалявам за късния отговор, доста време не съм влизал..
Нямам представа защо конкретно дава тази грешка, но допускам че може би двигателното колело не се върти свободно. На твое място бих опитал да обездвижа касетната механика (и) по друг начин, може би механиката се натяга от нещо в твоя касетофон?
Със сигурност ще помогне ако можеш да проиграеш ситуацията с отворен касетофон и наблюдаваш внимателно какво става, ако да - качи снимки (видео?)..
М/у другото скоро имам пак да го отварям, ако се видя нещо по въпроса - ще обадя.
Късмет

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от gentata » 01 Юли 2013, 18:42

Ха таз тема от две години бре :mhihi:
бим написа:...
- губите касетофона - ако това ви е приоритет, ще трябва да търсите друг начин (ако имате CD changer, може да се открадне неговия вход, така или иначе губите един от входовете, за да имате AUX)
....

Има как да се направи без да се губят функциите (входове) на касетофона/CD changer-а. В другата тема съм описал как :yes:

niki81vd написа:Схема на въпросния селектор: TDA 7318
CD00000150.pdf


Така като гледам има 4 входа. 3 се използват
1. Радио
2. Касетофон
3. CD

Трябва да има свободен AUX

Дали ще го разпознае и ще го изпише на дисплея и по какъв начин, е въпрос на проверка и тест.

ТДА-то се управлява от I2C шина и всичките им функции зависят от контролера на радиото т.е. от командите подавани от процесора към TDA7318. Самия чип TDA7318 не може да разпознае дали има нещо свързано към входовете му или не.

Потребител
Аватар
Мнения: 22
Регистриран на: 3.06.2012
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: GranTurismo

Re: E39 - допълнителен аудио вход (AUX) за външен плеър

Мнение от northern » 18 Сеп 2014, 12:27

здравейте колеги, моля ви да опитате да ми помогнете, с заводското радио съм ( Becker Bussines RDS) прилагам снимки, поне ме насочете малко.

http://vasilzarkov.snimka.bg/automobile ... 047138.big

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook