Смяна изпарител на климатика

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 439
Регистриран на: 2.07.2009
Пол: Мъж
Кара: 320d '03
Мечтае да кара: E90 V10 Hartge

Смяна изпарител на климатика

Мнение от adko001 » 14 Юли 2023, 23:29

Здравейте колеги,

Онзи ден бях в сервис и надухме климатичната система, бълваше въздух от централните духалки
и човека, който тестваше каза, че за него е 100% изпарителя, има ли как обаче да е проблема в някоя тръба от
тези в двигателния отсек и мога ли някак да ги тествам без да се пали колата (просто вече всичко е откачено и
таблото е пред вадене).

И другия ми въпрос - ако все пак не е тръба, а изпарителя (радиатора) си е за смяна, източва ли се задължително
охладителната течност, понеже за да се свали нали корубата където е изпарителя се откачват и тръбите на парното?

И трето - може ли да дадете съвет за добра марка изпарител за Е46 320 дизел, че цената за оригиналния е 1/4 цената
на колата ?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от The Heartlistener » 15 Юли 2023, 10:52

Щом въздухът е излизал от духалките, пробивът е вътре в климатичното тяло, в самия изпарител. А част от тръбите (до връзките с клапана) вървят с изпарителя:
Изображение
Трябва да свалиш цялото климатично тяло - "прасето". В нет-а има клипове, просто напиши "Е46 evaporator replacement".
Не е нужно да източваш водната система. Водните маркучи за отоплителя са високо, каквото загубиш накрая ще го долееш и ще обезвъздушиш.
Относно самия изпарител, ето добра марка с невисока цена:
https://www.autodoc.bg/nissens/1992621
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 439
Регистриран на: 2.07.2009
Пол: Мъж
Кара: 320d '03
Мечтае да кара: E90 V10 Hartge

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от adko001 » 15 Юли 2023, 11:53

The Heartlistener написа:Щом въздухът е излизал от духалките, пробивът е вътре в климатичното тяло, в самия изпарител. А част от тръбите (до връзките с клапана) вървят с изпарителя:
Изображение
Трябва да свалиш цялото климатично тяло - "прасето". В нет-а има клипове, просто напиши "Е46 evaporator replacement".
Не е нужно да източваш водната система. Водните маркучи за отоплителя са високо, каквото загубиш накрая ще го долееш и ще обезвъздушиш.
Относно самия изпарител, ето добра марка с невисока цена:
https://www.autodoc.bg/nissens/1992621



Благодаря ти за мнението ! И аз се чудех между тази марка, Делфи и NRF, майсторчетата масово слагат китайчета NRF и казват, че са надеждни.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от zvetiko » 15 Юли 2023, 13:46

NISSENS не е това, което беше, пълно е с рекламации. Така, че майсторчетата може и да са прави, но ти по-добре знаеш. Вече почти всичко, което не е оригинално е рисковано, качеството падна драстично.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 700
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от DoesNot » 15 Юли 2023, 19:00

zvetiko написа:NISSENS не е това, което беше, пълно е с рекламации. Така, че майсторчетата може и да са прави, но ти по-добре знаеш. Вече почти всичко, което не е оригинално е рисковано, качеството падна драстично.

Съгласен съм с колегата, насочи се към Mahle-Behr.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 439
Регистриран на: 2.07.2009
Пол: Мъж
Кара: 320d '03
Мечтае да кара: E90 V10 Hartge

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от adko001 » 15 Юли 2023, 19:05

Късно е колеги, вече поръчах NRF, ами надявам се да е читаво и 3-4 години да издържи, цената го оправдава.
Но определено веднъж минавано през тая процедура по сваляне и качване, втори път ще е далеч по-лесно.
Но дет се вика да сме живи и здрави и да слушкат тея коли, не са първа младост, но като какъвто кеф ми оставя
тази стара кола - Е46, в друг автомобил трудно мога да изпитам такава емоция :bchug:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 439
Регистриран на: 2.07.2009
Пол: Мъж
Кара: 320d '03
Мечтае да кара: E90 V10 Hartge

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от adko001 » 20 Юли 2023, 14:38

Здравейте пичове,
Стигнах до заветния момент, където да сменя старото протекло оригинално изпарителче, НО!
афтърмаркет радиатора е чувствително по тесен и не ляга перфектно в пластмасовото корито.
Въпроса ми към вас е как сте решили този проблем, предполагам, че в дупки и неравности ще
треска яко от там, аз си мислех за варианта да го уплътня още по хубаво с двойно лепяща лепенка.
Какво мислите?

viber_image_2023-07-20_15-34-39-505.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от PaLMaL » 20 Юли 2023, 22:10

adko001 написа:Здравейте пичове,
Стигнах до заветния момент, където да сменя старото протекло оригинално изпарителче, НО!
афтърмаркет радиатора е чувствително по тесен и не ляга перфектно в пластмасовото корито.
Въпроса ми към вас е как сте решили този проблем, предполагам, че в дупки и неравности ще
треска яко от там, аз си мислех за варианта да го уплътня още по хубаво с двойно лепяща лепенка.
Какво мислите?

viber_image_2023-07-20_15-34-39-505.jpg


Монтажна пяна :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от ildivvy » 21 Юли 2023, 12:55

100% го 'фиксирай' с нещо! Освен това, ако съм на твое място, бих огледал много внимателно и под лупа и радиаторчето за парното! Тъкмо е пред теб... Ако нещо дори и минимално не ми хареса, бих сменил и него!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 439
Регистриран на: 2.07.2009
Пол: Мъж
Кара: 320d '03
Мечтае да кара: E90 V10 Hartge

Re: Смяна изпарител на климатика

Мнение от adko001 » 21 Юли 2023, 19:57

Благодаря за мненията, колеги, фиксирах го с яка двойнолепяща лента, постарах се,
още преди да монтирам капака, който го притиска беше бетон, да се надяваме, че ще
държи :bchug: :bchug: :bchug:
Изображение

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook