Проблем ванос/датчик разпр. вал

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от sente99 » 15 Яну 2020, 17:31

Здравейте.
Автомобила е 320ci m52b20tu.
От 2 дни имам загуба на мощност. Грешката, която ми изписва при четене с bmw scanner е на снимката. С обд донгъл е p1520. При първо стартиране няма шум от ваносите, няма колебаене на обороти. Мотора работи нормално и плавно. Понякога усещам ваносите след 5000об/мин. Когато извадя буксата на левия клапан на ваноса гледан централно (за изпускателя), от пасажерската страна, при свободен ход, нищо не се случва. Ако извадя буксата на датчика на разпр. вал от същата страна, пак нищо не се случва.
Може ли насоки, от къде да започна? За момента съм извадил и почистил буксите, утре следва демонтаж на датчик разпр. вал за преглед на марка и състояние. Изображение

Изпратено от моят MI 8 Lite с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от zvetiko » 16 Яну 2020, 7:54

Диагностика с bmw scanner няма практическа стойност- доказателство е и безсмислената грешка, която е изписана. Не виждам как с оглед ще разбереш състоянието на датчика- гледат се ъглите на положение на разпределителните валове и от стойностите им се разбира дали е проблемен съответният датчик, дали неправилно е зацепен двигателя и др. Като насоки за започване- ISTA-D и да се научиш да работиш с програмата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от sente99 » 16 Яну 2020, 14:27

С оглед ще разбера има ли пукнатини по корпуса и съответно има ли навлязло масло в тялото. Също и марката ме интересува, ако не е ОЕМ директно го сменям.
Не ми беше на разположение inpa кабела, днес ще я закача. Ще инсталирам и ista-D.
Лошото е, че спря да записва грешка. Грешката с код p1520 е масова (извън България), но никой не е намерил решение до момента, или поне не е писано. Получава се масово след ремонт на ваноси, но при мен това не се е случвало.

Изпратено от моят MI 8 Lite с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от sente99 » 16 Яну 2020, 23:23

Прочетено и с inpa.Изображение
Последна промяна sente99 на 18 Яну 2020, 20:16, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: е36 328/е46 330i/e46325i/е91 330xd+

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от m.dimitrov1992 » 18 Яну 2020, 19:45

Диагностиката ти е скапана. Закачи я на инста! Но подозирам че ваносите са ти за ревизиране(аз взех от олх за 40лв комплекта и сьм доволен вече 30хил км без проблем) и може би датчика ти е за смяна. Датчик разпределителен вал е най скьпия датчик в м52/м54 моторите и за сьжаление електрониката не сработва адекватно с различен от VDO. Пробвал сьм още 3 марки квалитетни марки датчици и четене на живи данни. Преди струваше 150лв но от бмв го спряха от производство и го замениха с друг който струва 260лв :wave: Кофти трьпка, но няма друг начин.
След ревизия на ваноса и смяна на датчика колата ми падна от 16 газ градско на 12 газ и започна да дьрпа още от 2хил оборота 8)
Ако на студен мотор ти играят оборотите и нямаш ряз в ниските, най вероятно е това причината :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от sente99 » 18 Яну 2020, 20:14

m.dimitrov1992 написа:Диагностиката ти е скапана. Закачи я на инста! Но подозирам че ваносите са ти за ревизиране(аз взех от олх за 40лв комплекта и сьм доволен вече 30хил км без проблем) и може би датчика ти е за смяна. Датчик разпределителен вал е най скьпия датчик в м52/м54 моторите и за сьжаление електрониката не сработва адекватно с различен от VDO. Пробвал сьм още 3 марки квалитетни марки датчици и четене на живи данни. Преди струваше 150лв но от бмв го спряха от производство и го замениха с друг който струва 260лв :wave: Кофти трьпка, но няма друг начин.
След ревизия на ваноса и смяна на датчика колата ми падна от 16 газ градско на 12 газ и започна да дьрпа още от 2хил оборота 8)
Ако на студен мотор ти играят оборотите и нямаш ряз в ниските, най вероятно е това причината :yes:
На студен мотор оборотите не мърдат, в ниските точно е мудна, разпределението на мощността понякога сякаш не е плавно. Датчика е малко под 200лв оригинален. SWAG дали е пробван?
Какво да търся в ista, кои данни да наблюдавам? Какви са границите и стойностите на здрав и дефектирал датчик?
Смятам аз да си ревизирам ваноса, смяна на О пръстени, тефлонови, "шайбите" над лагерите. Нещо друго специфично?

Изпратено от моят MI 8 Lite с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от sente99 » 03 Фев 2020, 22:26

m.dimitrov1992 написа:Диагностиката ти е скапана. Закачи я на инста! Но подозирам че ваносите са ти за ревизиране(аз взех от олх за 40лв комплекта и сьм доволен вече 30хил км без проблем) и може би датчика ти е за смяна. Датчик разпределителен вал е най скьпия датчик в м52/м54 моторите и за сьжаление електрониката не сработва адекватно с различен от VDO. Пробвал сьм още 3 марки квалитетни марки датчици и четене на живи данни. Преди струваше 150лв но от бмв го спряха от производство и го замениха с друг който струва 260лв :wave: Кофти трьпка, но няма друг начин.
След ревизия на ваноса и смяна на датчика колата ми падна от 16 газ градско на 12 газ и започна да дьрпа още от 2хил оборота 8)
Ако на студен мотор ти играят оборотите и нямаш ряз в ниските, най вероятно е това причината :yes:
Можеш ли да пратиш линк или име на продавача, от който си купил комплекта? Гарнитурите искам и тях да ги сменя (тези които са между ваносите и общото тяло), в olx не се предлагат, ти старите ли сложи?
Ратъл комплект сменя ли?
А за датчика открих, че някой майстор е заоблил шестограма, но тъкмо като сваля ваноса ще му набия торкс и ще сменя и него.

Изпратено от моят MI 8 Lite с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 13.08.2019
Пол: Мъж

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от sente99 » 04 Мар 2020, 14:08

Ревизирах ваносите с нови О пръстени, оем болтове и капачки, ратъл комплекта заменен, без луфтове. Дебитомер друг, датчик разпр. вал изходящ 2бр оем, клапаните на ваноса тествани, работят с еднакво изместване, разменени един с друг, диса клапа ревизирана, свещи нови по каталог.
Продължава да вади същата грешка. Нови идеи?

Изпратено от моят MI 8 Lite с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 17.06.2021

Re: Проблем ванос/датчик разпр. вал

Мнение от martin.dikov » 02 Авг 2021, 17:45

Здравейте колеги,да съживя темата.Колата е 320 ci 150 M52tub20.Колата е доста тромава,закачихме я на INPA и показа грешка Signal Exhaust-camshaft Sensor P1397 и P0340 Смених и двата датчика с втора употреба ОЕМ за входящ и изходящ въздух и се махна грешката,но си остана тромава колата,стария датчик за изходящия въздих имаше масло в буксата.Закачихме я и на LAUNCH диагностика,ваносите не променяха стойностите си при подаване на газ,INPA-та не успя да тества соленойдите и затова проверихме буксите на кабелите им с мултицет и пак при подаване на газ нямаше промяна в стойностите на мултицета.Възможно ли е ваноса да е блокирал и заради това въобще да не работи?

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook