Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размисли

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размисли

Мнение от ivan_krilov » 08 Юли 2018, 11:54

Здравейте! Както шофирах вчера, изведнъж светнаха лампите за ДСЦ и ръчна ( в жълто) и съответно ДСЦ-то не работи. Нямаше никакви симптоми преди това, винаги е работило изрядно. При светването се чу и предупредителен гонг. Проверих колата, оказа се, че датчика за завиване на волана, сензорите по колелата и въобще всичко, което мога да проверя, работи. Единственото, което се оказва, че причиниява светенето на лампите, е датчика за завъртане ( YAW sensor). Сега към въпроса: Какъв е шансът, точно този датчки да се е повредил? Цената на нов не е много приятна, а и четох доста по чужди форуми и обикновено проблемът не е в него. Намирал се под седалката. Моля, някой ако е имал подобен опит, нека сподели! Другото, което ме съмнява е, че след като смених предни носачи, тампони и амортисьори с тампони, не направих реглаж на предницата. Реших да сменя и кормилните накрайници и после да се регулира, но това се проточи във времето и километрите, около 1800км, за да сме по-точни. Сега и другият въпрос :) Чета, че е възможно влизане в авариен режим на ДСЦ-то при продължително шофиране с нерегулирана предница, обаче какви грешки записва тогава? Не би трябвало да е за неработещ yaw sensor, предполагам :dunno: Всякаква помощ ще е от полза, че се чудя, откъде да започна! Не ми се купува датчик за 400-500$, само за да пробвам :)
Последна промяна ivan_krilov на 10 Юли 2018, 11:57, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 23.03.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от streetracing12 » 08 Юли 2018, 16:28

Направи реглаж и ще се оправи.Смених тампони на носачите карах около 50км и ми светна DSC лампа за ръчна и тн.
След реглаж се оправи от самосебе си.Ако не ходи да ти калибрират волана

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от ivan_krilov » 08 Юли 2018, 17:22

Мерси за отговора! И аз на това се надявам. Само не ми е ясно, като отчита, че при леко завит волан, колата върви направо, защо не го отчита като такава грешка, а като ел.проблем?! Всъщност, грешките са 2. Едната е sensor cluster internal failure, а другата yaw rate sensor electrical failure. Според моята логика, би трябвало да има ел.проблем по сензора, ама... Мисля първо реглаж да направя, а после да махам седалката и да видим какво зайче ще изкочи оттам :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от vvasilev1 » 09 Юли 2018, 1:19

ivan_krilov написа:Мерси за отговора! И аз на това се надявам. Само не ми е ясно, като отчита, че при леко завит волан, колата върви направо, защо не го отчита като такава грешка, а като ел.проблем?! Всъщност, грешките са 2. Едната е sensor cluster internal failure, а другата yaw rate sensor electrical failure. Според моята логика, би трябвало да има ел.проблем по сензора, ама... Мисля първо реглаж да направя, а после да махам седалката и да видим какво зайче ще изкочи оттам :)
Имай предвид, че това се случва и при спад на напрежението. Ако акумулатора е слаб.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от ivan_krilov » 09 Юли 2018, 11:45

Да, четох за подобен сценарий. Акумулаторът е на 6 месеца, а стойностите на напрежението на празен ход и покой са нормални, затова съм го изключил засега. Днес по- късно съм на реглаж, та да видим какво ще излезе после.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 23.03.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от streetracing12 » 09 Юли 2018, 13:07

ivan_krilov написа:Да, четох за подобен сценарий. Акумулаторът е на 6 месеца, а стойностите на напрежението на празен ход и покой са нормални, затова съм го изключил засега. Днес по- късно съм на реглаж, та да видим какво ще излезе после.




Като минеш реглажа покарай около 15,20 км.Изгаси колата запали я 1,2 пъти и би трябвало всичко да е наред.При мен беше така.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от ivan_krilov » 10 Юли 2018, 11:46

Реглажът мина. Сега всичко изглежда наред. Минал съм не повече от 20 км, щото доста работа излезе за вършене и не остава време. Смятам да купя и един сензор, но заминавам и се налага да го отложа за края на седмицата. Да попитам, при теб, като светеха лампите поради нерегулирана предница, имаше ли някакво видимо дърпане, отклонение или завъртане на волана? Щото при мен вървеше абсолютно направо, само воланът стоеше съвсем леко на една страна. Малко ме съмнява да се оправи само, затова ще се подсигуря с още един датчик, пък да видим :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 23.03.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от streetracing12 » 10 Юли 2018, 13:56

Волана стоеше накриво леко и в движение направо отиваше надясно

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Неработещо DSC, ъгъл на завъртане и други размисли

Мнение от vvasilev1 » 10 Юли 2018, 17:00

ivan_krilov написа:Реглажът мина. Сега всичко изглежда наред. Минал съм не повече от 20 км, щото доста работа излезе за вършене и не остава време. Смятам да купя и един сензор, но заминавам и се налага да го отложа за края на седмицата. Да попитам, при теб, като светеха лампите поради нерегулирана предница, имаше ли някакво видимо дърпане, отклонение или завъртане на волана? Щото при мен вървеше абсолютно направо, само воланът стоеше съвсем леко на една страна. Малко ме съмнява да се оправи само, затова ще се подсигуря с още един датчик, пък да видим :)


Колега, преди да си даваш парите за нов датчик, отиди да ти направят една нова калибровка на датчика за ъгъла на завиване.
Няма да загубиш много.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от ivan_krilov » 11 Юли 2018, 7:36

Датчика за положението на волана беше първия заподозрян. Там проблеми няма, обаче. Оказва се, че този sensorcluster, събира в себе си 2-та датчика- laterial и yaw sensor. Пиша ги без превод, че доста обърквания стават иначе. Сега, при освободен датчик от купето, но подвързан към инсталацията, при мърдането му, laterial acceleration-а се променя адекватно, докато yaw rate sensor-а ту се движи пропорционално с него, ту забива в някой край. Определено има проблем в стойностите на този датчик. Остава въпросът, дали е повреден или има прекъсващ спорадично кабел? Трайно прекъсване няма, не го хваща и диагностиката. При почукване по купето, стойностите понякога се променят, но това може да е от пренасящите се вибрации. Първо ще сменя сензора, а пък после ще видим. Лошото е, че точно сега нямам никакво време, вчера ходих да ровя из колата по тъмно като къртица и не знам кога ще успея да купя сензор. Ще ви държа в течение, че може да е от полза и на други колеги.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от ivan_krilov » 12 Юли 2018, 7:31

Привет! Датчикът е подменен и всичко си дойде на място. През цялото време имах усещането, че няма да е това проблема, най-вече защото не е особено популярен, а масово се скапва датчика за завиване. Все пак, оказа се, че Инпа-та знае по- добре от моето предчувствие какъв е проблема :mhihi: При закачане на новия датчик, аварийната сигнализация угасна, дори и без да се изтрият грешките. А каква е причината за повредата, поне за мен остава неясно. Масово имат проблем колегите с кабриолети, когато ги навали дъжда при свален таван и долу всичко стане във вода, но при мен?! Отдолу, под мокета, всичко изглежда като ново, както купето, изолацията, така и опроводяването. И как се повреди от нищото, не зная. Дано "новият" датчик изкара повече :mhihi: Пиша това, за да се проверява и този евентуален виновник, при светещи лампи за ДСЦ и Ръчна спирачка. Мерси за помощта, колеги!

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 13.03.2017
Пол: Мъж

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от inikolow » 14 Юли 2018, 14:20

при мен датчиците ми казаха, че са ми наред, отчитали и 4те датчика.. на моменти е, ту светва, ту всичко си е наред.. не знам къде да ида в Пловдив за да ми го оправят. Казаха ми, че сигурно е самия модул, ама знам ли..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 7.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от ivan_krilov » 16 Юли 2018, 8:43

inikolow написа:при мен датчиците ми казаха, че са ми наред, отчитали и 4те датчика.. на моменти е, ту светва, ту всичко си е наред.. не знам къде да ида в Пловдив за да ми го оправят. Казаха ми, че сигурно е самия модул, ама знам ли..

Колега, датчиците, които описвам са различни от тези на 4-те колелата, за които са ти казали, че работят. Така или иначе, при премигването, би трябвало да записва причината за това. Струва ми се, че диагностиците не знаят много какво да гледат, мое мнение :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 13.03.2017
Пол: Мъж

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от inikolow » 16 Юли 2018, 20:52

колеги да ви се похваля, минах стенд и ми се оправи проблема, един път да имам късмет и аз... :D

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 10.10.2013
Пол: Мъж

Re: Неработещо DSC, датчик напречно ускорение и други размис

Мнение от ceci_v » 10 Сеп 2018, 20:19

Колеги помагайте. Днес както си карах и ми светнаха двете лампи на тракшън контрола и ръчната в жълто. След като я закачих на коммпа и ми показа, грешка ''вътрешен датчик волан'' което програмата ми не знам дали най-правилно го превежда, ползвам ''delphi'' ,след като я изтрия веднага ми излиза пак .Излезе ми опция за поправка, да калибрирам ъгъла на завиване,като имаше описание какво да направя а именно да поставя колата на равна повърхност и да изправя волана. След като направих написаното, програмата тръгва да калибрира но спира и излиза че е неуспешно, опитах няколко пъти, но не става .Та въпроса ми е къде да търся проблема. Да уточня че цялото окачване е сменено преди 3000 км. и съм минал реглаж на предна и задна ос. АБС също работи.

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook