Проблем с тресене

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Проблем с тресене

Мнение от PaLMaL » 10 Мар 2018, 17:27

Колеги , имам огромен проблем с тресения във волана.Пробвал съм какви ли не гуми и джанти , прави като конец и идеално балансирани , но след 100км волана започва да шава наляво-надясно. Мистерията е там , че не тресе постоянно , а само когато захапе гладък и прав асфалт.
Сменил съл абсолютно всичко по предницата , без тампони на стаб щанга.От скоро съм и с рециклирана рейка,която донякъде оправи проблема , но не нацяло. От 95 до 110 си вибрира волана и това е. Насочете ме накъде да търся проблема. :kuku:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 194
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Варна

Re: Проблем с тресене

Мнение от vangelov » 10 Мар 2018, 20:03

Амортисьори?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Проблем с тресене

Мнение от Benord » 10 Мар 2018, 21:22

Спирачни дискове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Проблем с тресене

Мнение от PaLMaL » 11 Мар 2018, 10:21

Амортисьорите са нови , дисковете са износени , но пък няма ли да тресе само при спирачка от тях ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Проблем с тресене

Мнение от NGneer4eto » 11 Мар 2018, 10:39

PaLMaL написа:Амортисьорите са нови , дисковете са износени , но пък няма ли да тресе само при спирачка от тях ?


Не се занимавай с дисковете! Не е от тях. Особено ако не ти вибрира при натискане на спирачка не ги пипай! Смених предните дискове поради вибрация при спиране и тя се оправи, но вибрацията при движение - не. Съветът ми е - провери също задницата. ВОланът може да вибрира от проблемна задна гума или джанта. Също така и полуоска. Мини заден и преден мост! Аз също имам подобен проблем, който се появява между 140 и 160 км/ч, но не всеки път. При мен има 4 полуоски и съм почти сигурен, че е нещо от тях. Интересно, че когато си купих новите летни гуми, я изпънах на магистралата и до 180 никакви проблеми, а след 1000 км се почна пак старата вибрация между 140 и 160. Не знам какво да си мисля. Обикновено когато отида на баланс винаги показва някакви грамове, дори и предишното балансиране да е било преди 200 км.
Също така може да е нещо по кардана, но там повече се проявява вибрация при подаване на газ.
Имай предвид също, че гладък асфалт е много субективно понятие. Аз за такъв имах магистралата - лявата лента разбира се, но като покарах няколко служебни коли там се оказа, че на всички им вибрира волана. Значи може и пътят да не е такъв какъвто изглежда.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Проблем с тресене

Мнение от Dirty M5 driveR » 11 Мар 2018, 12:27

И аз силно се съмнявам да е от дисковете и в интерес на истината никога не съм попадал на такъв случай. Надявам се под "проверени гуми и джанти" да визираш и задните, защото при тези скорости точно от тях тресе. И има един друг фактор - колко често си караш колата и дълго време ли се случва да седи на едно място. Моята не я бях изкарвал извънградско 3 месеца и онзи ден по пътя за Варна докато се кача на магистралата и се почна тресене 140-160, дори се чуваше в купето... И след 15ина километра намаля на сигурно 90%. После свалих всички гуми и имаше общо към 20ина грама дебаланс.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Проблем с тресене

Мнение от NGneer4eto » 11 Мар 2018, 13:20

Dirty M5 driveR написа:И аз силно се съмнявам да е от дисковете и в интерес на истината никога не съм попадал на такъв случай. Надявам се под "проверени гуми и джанти" да визираш и задните, защото при тези скорости точно от тях тресе. И има един друг фактор - колко често си караш колата и дълго време ли се случва да седи на едно място. Моята не я бях изкарвал извънградско 3 месеца и онзи ден по пътя за Варна докато се кача на магистралата и се почна тресене 140-160, дори се чуваше в купето... И след 15ина километра намаля на сигурно 90%. После свалих всички гуми и имаше общо към 20ина грама дебаланс.

Дълго седене на място винаги се отразява на гумите. Особено се усеща при автомобилите, които киснат по автокъщите. Но аз примерно карам почти всеки ден и съм сигурен, че проблемът не е от седене, а по-скоро от каране - може би по-бързичкото по завоите :dunno: . Казвали са ми, че при зимните гуми повече се усеща, понеже са по-меки и се деформират по-лесно. И при мен със зимните гуми проблемът е по-осезаем, но го имаше и когато бяха нови.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Проблем с тресене

Мнение от Dirty M5 driveR » 11 Мар 2018, 14:02

Е и аз я карам всеки ден, обаче факт - на връщане дори мисля че тресенето липсваше на 100% при скорости до 200. На шефчето колата е същата, ама той наистина я държи по 10ина дни неподвижна и после ходи най-често извън града някъде.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Проблем с тресене

Мнение от PaLMaL » 11 Мар 2018, 22:56

Отпред карам с мишлен , отзад с гудиар , имах проблем с гумите (купих 2 дейтъна , но единия беше крив , гаранцията не ми го призна и като цяло филм) , сложих гудиара и задницата се успокои , но тресенето във волана пак си остана лекичко. А съм пробвал всякакви гуми и джанти и всички са изправяни и проверявани на различни машини.
Попринцип имам едно чукане от кормилната система като на загасен двигател въртя рязко и бързо наляво-надясно.Накрайниците и рейката(на 2 месеца рециклирана и впоследствие вече 4-та) , са здрави и проверени.

Всички тези проблеми ми се появиха , след като сложих 4 джанти 17-ки и всичките бяха ужасно криви , наложи ми се да пътувам 300км и нямах избор. Възможно ли е да има проблем в карето на кормилния прът ? Не съм го проверявал него , но от многото вибрации да се е разбило вече

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Проблем с тресене

Мнение от NGneer4eto » 11 Мар 2018, 23:14

PaLMaL написа:Отпред карам с мишлен , отзад с гудиар , имах проблем с гумите (купих 2 дейтъна , но единия беше крив , гаранцията не ми го призна и като цяло филм) , сложих гудиара и задницата се успокои , но тресенето във волана пак си остана лекичко. А съм пробвал всякакви гуми и джанти и всички са изправяни и проверявани на различни машини.
Попринцип имам едно чукане от кормилната система като на загасен двигател въртя рязко и бързо наляво-надясно.Накрайниците и рейката(на 2 месеца рециклирана и впоследствие вече 4-та) , са здрави и проверени.

Всички тези проблеми ми се появиха , след като сложих 4 джанти 17-ки и всичките бяха ужасно криви , наложи ми се да пътувам 300км и нямах избор. Възможно ли е да има проблем в карето на кормилния прът ? Не съм го проверявал него , но от многото вибрации да се е разбило вече


Странно как при пускане на тема винаги не се споменават най-съществените неща в началото, а трябва нужната информацията да се вади с клизма.
Карето на кормилния път ако не се лъжа е гумено и е създадено да обира вибрации и едва ли те може да са причина за неговата повреда, но не е изключено да е повредено.
Един съвет: Защо не пуснеш един хубав пост с качествена история от началото на проблема и това което си творил в последствие с възможно най много детайли, а после да може някой да даде някакво смислено предположение от къде може да идва проблема! Така ще бъде по-леко за всички и може и да се постигне резултат.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Проблем с тресене

Мнение от PaLMaL » 13 Мар 2018, 22:01

Добре айде да уточня всичко накратко.
Днес си вдигнах колата на подемник и започнах всичко от-до.

Предни амортисьори + тампони - сменяни и здрави , като изключим факта , че забелязах пружината и на двата леко да се е завъртяла доло от мястото й.
Предни носачи - здрави , със сменяни шарнири от E36 , задните тампони на тези носачи са съвсем леко омекнали , но нищо фрапантно. На 1 година са.
Биалетки - нови и стегнати , но тампоните на стаб щанга не съм ги сменял.
Рейка - рециклирана със сменени втулки.
Кормилен прът - лек луфт в гуменото каре , предстои смяна .Закупил съм цял прът и ще правя процедурата заедно.
Проверих и моста - стегнат е.

Кардан - гуменото каре към скоростите е здраво , висящия лагер има лек луфт обаче , минимален но има. Като хвана кардана и го шавам леко нагоре-надоло се усеща.
Полуоски и карета - без луфтове. Масло на кутия и диф - на максимума.

Тампони на задни носачи - здрави , с изключене на горните - тези които се захващат към купето най-горе.При бутане със щанга , гумата играе леко напред назад.

Джантите са с централен отвор за Е39 , но карам с втулки по размер. Изправени и балансирани с хубави гуми.
Зимните са ми са за Е46 15-ки и те са конец , както и гумите , но с тях също има такава вибрация , по лека но същата.

И да уточня за вибрацията като цяло -
Колата до 80км няма проблем , говоря на 5-та скорост.Обаче нагоре започва леко волана да ми вибрира а и с него се усеща по цялата кола. След 120 честотата на вибрацията се усилва и не прави толкова впечатление.
Забелязах обаче също и че когато си тръгвам на пълна газ - 1ва , 2-ра ,3-та и вече съм на 120км , няма никакви проблеми.
Което ме довежда до мисълта дали диференциала пък може да има също намеса. От него пък има едно виене на 5-та при 40-70км.

Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен и моля за някакъв съвет, защото така колата не може да се кара нормално...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Проблем с тресене

Мнение от PaLMaL » 13 Мар 2018, 22:33

PaLMaL написа:Добре айде да уточня всичко накратко.
Днес си вдигнах колата на подемник и започнах всичко от-до.

Предни амортисьори + тампони - сменяни и здрави , като изключим факта , че забелязах пружината и на двата леко да се е завъртяла доло от мястото й.
Предни носачи - здрави , със сменяни шарнири от E36 , задните тампони на тези носачи са съвсем леко омекнали , но нищо фрапантно. На 1 година са.
Биалетки - нови и стегнати , но тампоните на стаб щанга не съм ги сменял.
Рейка - рециклирана със сменени втулки.
Кормилен прът - лек луфт в гуменото каре , предстои смяна .Закупил съм цял прът и ще правя процедурата заедно.
Проверих и моста - стегнат е.

Кардан - гуменото каре към скоростите е здраво , висящия лагер има лек луфт обаче , минимален но има. Като хвана кардана и го шавам леко нагоре-надоло се усеща.
Полуоски и карета - без луфтове. Масло на кутия и диф - на максимума.

Тампони на задни носачи - здрави , с изключене на горните - тези които се захващат към купето най-горе.При бутане със щанга , гумата играе леко напред назад.

Джантите са с централен отвор за Е39 , но карам с втулки по размер. Изправени и балансирани с хубави гуми. Днес ги завъртях предни със задни , но разлика няма.
Зимните са ми са за Е46 15-ки и те са конец , както и гумите , но с тях също има такава вибрация , по лека но същата.

И да уточня за вибрацията като цяло -
Колата до 80км няма проблем , говоря на 5-та скорост.Обаче нагоре започва леко волана да ми вибрира а и с него се усеща по цялата кола. След 120 честотата на вибрацията се усилва и не прави толкова впечатление.
Забелязах обаче също и че когато си тръгвам на пълна газ - 1ва , 2-ра ,3-та и вече съм на 120км , няма никакви проблеми.
Което ме довежда до мисълта дали диференциала пък може да има също намеса. От него пък има едно виене на 5-та при 40-70км.

Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен и моля за някакъв съвет, защото така колата не може да се кара нормално...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Проблем с тресене

Мнение от NGneer4eto » 14 Мар 2018, 21:48

PaLMaL написа:
И да уточня за вибрацията като цяло -
Колата до 80км няма проблем , говоря на 5-та скорост.Обаче нагоре започва леко волана да ми вибрира а и с него се усеща по цялата кола. След 120 честотата на вибрацията се усилва и не прави толкова впечатление.
Забелязах обаче също и че когато си тръгвам на пълна газ - 1ва , 2-ра ,3-та и вече съм на 120км , няма никакви проблеми.
Което ме довежда до мисълта дали диференциала пък може да има също намеса. От него пък има едно виене на 5-та при 40-70км.

Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен и моля за някакъв съвет, защото така колата не може да се кара нормално...


Човек, не знам колко мислиш, че си изчерпателен, но в първите 2 изречения нищо не разбрах.
Само на 5-та ли ти вибрира, че на 80 караш на 5-та? На 4-та прави ли нещо? Това за честотата над 120км/ч няма никаква логика. Приемам, че не си си проверил писаното. Каква пълна газ? Последно кога вибрира, при даване на газ или при движение равномерно? При малко газ повече ли вибрира? Това са съществените неща, които трябва да кажеш. А това, че ти вие дифа няма да коментирам. Оттам трябваше да почнеш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 3.03.2016
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 Touring 320d 04'

Re: Проблем с тресене

Мнение от PaLMaL » 14 Мар 2018, 23:41

Повярвай ми , ако можех да доловя какво точно прави отдавна да съм решил проблема. Вече съм пробвал какво ли не и резултат няма. Под пълна газ какво да имам впредвид - тръгваш си бързо 1,2,3-та да пълни оборотомера и вибрации нямам тогава , успокоя ли я на 5-та започва , един вид когато подавам газ и то само във високите обороти нямам тресене. Съмнявам се за кардана и висящия лагер , защото някои преди мен гледам го е развивал , болтовете са леко наранени и не знам как са нещата с баланса му.Така или иначе ще сменям висящия лагер , най-вероятно ще го закарам и да го балансират (кардана) след това.

Съжалявам , че не ме разбиращ , но вече съм се побъркал с тая кола.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 8.04.2016
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320da
Детайли за колата: e46 320da 150hp touring

Re: Проблем с тресене

Мнение от slavi7575 » 15 Мар 2018, 7:26

Никъде не се спомена с каква кутия е колегата. При тези описания предполагам, че е автомат и торка е пътник.

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook