Вентилация багажник

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 22.08.2005
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: на бензин
Мечтае да кара: всичко

Вентилация багажник

Мнение от mavrut » 07 Мар 2018, 17:39

Здравейте, проблема е ,че в багажника се събира вода, и по точно в пластмасовото панерче зад левия стоп.Всички канали за оттичане са проверени и изчистени. Като запаля колата и задния прозорец се изпотява на момента, даже таблото и огледалото вътре се изпотява.Отпред съм сменил няколко пъти филтъра за купето и съм изпръскал най малко 5 спрея за почистване.Всичко което може да задържа вода е проверено, но проблема си остава. Дайте някакъв съвет къде да търся проблема, има ли някакви клапи които може да са останали затворени, в багажника или отпреде.........бмв-то е купе, ако има значение.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 580
Регистриран на: 20.12.2011
Пол: Мъж
Детайли за колата: ARKTISSILBER METALLIC (309)

Re: Вентилация багажник

Мнение от red_bull92 » 07 Мар 2018, 22:38

Сложи на един вестник смляно кафе да попие влагата. Иначе някой друг да каже от къде може да влиза водата.
Кола с предно предаване е като жена с малки цици, върши работа, но не доставя удоволствие!
BMW E36 318is (m42b18) на части -> http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 5#p3958725

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 120
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 1.9 316i / F36 440xi

Re: Вентилация багажник

Мнение от danielgenov » 08 Мар 2018, 0:58

Относно водата, имах подобен проблем, само че при седан. През уплътнението на багажника (където минават кабелите) влизаше вода и се събираше в панерчето отдясно. При мен акумулатора е отпред.
И то бая вода се събираше и въпреки това, не съм имал проблем със запотяване на задния прозорец, което ме навежда на мисълта, че е възможно да имаш два различни проблема.
Относно водата, провери следното:
1) Уплътнението на кабелите към багажника: да не би при купето да има някаква конструктивна особеност и от дясно водата по ламарината да преминва вляво и от там да се стича в лявото панерче.
2) Уплътнението на задния ляв стоп;
3) Вентилационната клапа отляво (прикачил съм снимка на вентилационнта клапа, същата има и от дясно) По принцип клапата дори да е с липсващи гумени клапи и да е отворена към атмосферата, то тя е зад подкалника, и трудно през нея би влизало толкова вода, че чак да пълни панерчето, отделно че и тя е зад кората от вътрешното пространство на багажника:

Относно запотяването:
Вентилационнта система на е46 е накратко следната:
1) Притока на въздух постъпва през филтъра на купето, засмукван от вентилатора на парното и влиза в кутията (т.нар. прасе) на климатичната система. От там се разпределя към въздуховодите;
2) Излишния (замърсения) въздух напуска купето през въздуховода точно на ръба на задния прозорец, от там постъпва в багажника и от там през вентилационните клапи (които са вид обратен клапан) към атмосфера.
Запотяването в купето се причинява от лоша циркулация на въздуха, което може да е причинено от следното:
1) Постоянно затворени клапи за рециркулацията (клапите се намират от двете страни на капака пред вентилатора на парното). Не се виждат директно и трябва разглабане за да се стигне до тях; Общо взето ако външни миризми ти влизат в купето (например от пушек), то клапата е отворена (така можеш да тестваш);
2) Задръстени изпускателни въздуховоди: този под задното стъкло и/или вентилационните клапи от двете страни в багажника;
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 22.08.2005
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: на бензин
Мечтае да кара: всичко

Re: Вентилация багажник

Мнение от mavrut » 08 Мар 2018, 10:35

Първо благодаря за изчерпателните отговори.
Сноповете за стоповете са проверени, всичко е сухо, абсолютно всичко уплътнения са проверени и каналите за оттичане.
Относно циркулацията, никога не пускам да върти в купето, и винаги си усещам миризмите от канализации и изгорели газове :D
Мисля да проверя тези клапи в багажника и евентуално да им разширя отворите , ще проверя и тези изпускателни въздуховоди.....то общо взето това остана не проверено. И ако нищо не помогне на лято ще се разглобява всичко отпреде да се чисти,защото пък лятото има гадна миризма от климатика :| ......мерси още 1 път !

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Вентилация багажник

Мнение от NGneer4eto » 10 Мар 2018, 10:18

mavrut написа:Здравейте, проблема е ,че в багажника се събира вода, и по точно в пластмасовото панерче зад левия стоп.Всички канали за оттичане са проверени и изчистени. Като запаля колата и задния прозорец се изпотява на момента, даже таблото и огледалото вътре се изпотява.Отпред съм сменил няколко пъти филтъра за купето и съм изпръскал най малко 5 спрея за почистване.Всичко което може да задържа вода е проверено, но проблема си остава. Дайте някакъв съвет къде да търся проблема, има ли някакви клапи които може да са останали затворени, в багажника или отпреде.........бмв-то е купе, ако има значение.


Колега, тъй като не знаем историята на колата ти, аз почвам да гадая. Обикновено такива течове се появяват след ПТП и поправка в "читав" сервиз. На две служебни коли са оправяни задниците - един седан и един хечбек. И двете събират вода в багажника. По ламарините гледаш всичко изглежда наред и не виждаш откъде, ама иначе си мокри. ВЪзможно е от предишна щета с времето някаква шпакловка да е остаряла и напукала и оттам да започне да пропуска. По принцип и уплътненията правят бели, но там обикновено проблемът се вижда.
Моят съвет е - намери някой разбирач на тенекии и го накарай хубаво да провери ламарините - кое е сменяно, китосвано, къде има шевове и т.н. Оттам може да се тръгне.
След като си проверил за запушени отвори не виждам какво друго може да бъде. Автомобил без ПТП в много редки случаи протича в багажника, ако изключим запушен отвор за отичане.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 22.08.2005
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: на бензин
Мечтае да кара: всичко

Re: Вентилация багажник

Мнение от mavrut » 11 Мар 2018, 7:07

Колата не е удряна, разглобих целия багажник, нямаше грам забележка.
Проверих клапите, и всичко си беше наред с тях.....Остава да проверя отпред, понеже няма нищо нередно отзад....другата седмица имам среща с "разбирко" от тази област, да видим какво, ще направи и той.

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 9.01.2014
Пол: Мъж
Кара: E46 318 CI

Re: Вентилация багажник

Мнение от bar0na » 16 Мар 2018, 16:19

Имаше такъв случай с купе, оказа се че влиза вода през задните стопове и малко през вентилационните клапи - бяха се разпаднали. Най-лесно е някой да влезе в багажника и друг да сипва вода на затоворения багажник и веднага се разбира откъде е. Извади черните пластмаси, под които се събира водата и гледайте. Имаше и няколко черни кръгли тапи там някъде и ако са скъсани и от тях влиза.

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook