Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М52TU

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 418
Регистриран на: 6.01.2011
Пол: Мъж
Кара: e39 528i 1996г.

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от georgi_1986 » 30 Юли 2018, 12:29

Колега wds върви на win10 но само с Internet Explorer. Aко пак не можеш да го подкараш в Google play ги има wds схемите и дори са по-удобни от тези на компютъра. https://play.google.com/store/apps/deta ... iewer.free

Потребител
Аватар
Мнения: 48
Регистриран на: 22.11.2015
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: е46 318и

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от niko8926 » 30 Юли 2018, 12:51

Djelebov написа:
niko8926 написа:Днес пуснах друг "+" до компютъра (сложих му 20А предпазител. Как мислите, дали е достатъчен?)
Оборотите не заиграват и сякаш върви по-добре, поне за сега ... хах
Остава да й изчистя адаптациите и да покарам, и ще се разбере дали от това е бил проблема при мене. :bchug:


Радвам се, колега :) Дай малко повече инфо, за да пробвам и аз- на кой пин на компа пусна външен +. Питам, щото с Win 10 нямам достъп до Wds диаграмите..

Edit: сега видях,че си с друг комп..

За достъп до www.bmw-planet.net, трябва да се влезе през iexplore, а преди това да се разреши достъпа до този сайт
Пуснах от силовия "+" (който е в двигателния отсек) до пин 7 на Х60001 (това е 9 пинова букса на ЕКУ-то, първата от страната на купето)
За жалост всяко чудо за два дни ... днес пак играят оборотите, но само с включени консуматори (фарове, халогени и климатик) при изкючването им и проблема изчезва, и тръгна на съединител като дизел :banghead:
Мисля да сменя реле-регулатора с оригинален на бош... и тогава ако не се оправи ще сменя о-пръстените на ванусите
Ако си с компютър ms42, ето распиновка
Pin assignments at plug connector X60001

Pin

1 A Terminal 15 Unloader relay terminal 15

2 Not used

3 Not used

4 M Ground Ground point

5 M Ground Ground connector

6 M Ground Ground connector

7 E Terminal 30 B+ terminal

8 E Voltage supply Fuse carrier, engine electronics

9 E Voltage supply Fuse carrier, engine electronics

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 30 Юли 2018, 13:03

Ще пробвам, мерси, колеги :)

niko8926 написа:...

Някъде по ела е проблема явно, днес ще говоря с един ел спец по коли да видим какво щекаже за захранването на екуто...там трябва да е проблемът, защото аз съм сменил всичко, от ванос рингове до маховик, всичко около и под колекторите .. всичко
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 344
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от stefan_suny » 30 Юли 2018, 16:25

Здравейте колеги, нямам проблем но ви следя темата от любопитство. Гледам че дублирате захранващи кабели, да ви дам един съвет - в двигателните компютри изпълнителните компоненти се управляват по минус/маса, което предполага че минуса е доста по натоварен от плюса, съответно по скоро проверете/дублирайте минуси към компютъра. От плюса обикновено се захранва самия компютър и няколко датчика, което предполага ниска консумация от само няколко ампера, а и там е стабилизирано напрежение на 5волта вътре в компютъра. Също както е споменал колегата по горе е възможно от нестабилно напрежение на генератора да има подобен проблем, но мисля това не влияе на компютъра, а по скоро на периферията- дюзи, ванос...Но най добре да се погледне на осцилоскоп 12волтовата линия

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 11 Авг 2018, 13:31

Малко ъп по темата - всичко по тоците беше проверено, диодите на алтернатора перфектни, захранването на компа също.. Проблемът: сигналът от компа към моторчето движещо дросела, гледан на осцилоскоп, на места приличаше на звукова вълна и после пак се оправяше. Дали това е следствие от прецакани писти на TPS-а или прецакан комп.. не знам, и двете съм сменял.. ..,но с втора ръка, другата седмица се надявам да се изясни..
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 48
Регистриран на: 22.11.2015
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: е46 318и

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от niko8926 » 11 Сеп 2018, 10:56

Здравейте
Аз си смених ''реле-регулатора'' с оригинален на бош (дано да е ... хаха) и вече две седмици нямам проблеми с играенето на оборотите :lalala:
Колега при тебе има ли развитие :?:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 17 Сеп 2018, 10:00

niko8926 написа:Здравейте
Аз си смених ''реле-регулатора'' с оригинален на бош (дано да е ... хаха) и вече две седмици нямам проблеми с играенето на оборотите :lalala:
Колега при тебе има ли развитие :?:


Радвам се колега :D при мен ...аз не съм се занимавал много с проблема, че правя домашни ремонти..., но преди седмица-две я гледахме на осцилоскоп и уж показа, че и трите диодабили ок, после пускахме +ове към компа, маси... и нищо..Сложих друг комп с по-палави настройки (7000RPM + мап за колектори без катализатори) но проблемът си остана, така, че комп и дросел ги отписвам окончателно..Тия дни може да го сменя реле-регулатора за проба ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 611
Регистриран на: 18.10.2008
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: 323ci M52tuB25
Мечтае да кара: ///M3 e30

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от luizov » 18 Сеп 2018, 7:26

Djelebov написа:Радвам се колега :D при мен ...аз не съм се занимавал много с проблема, че правя домашни ремонти..., но преди седмица-две я гледахме на осцилоскоп и уж показа, че и трите диодабили ок, после пускахме +ове към компа, маси... и нищо..Сложих друг комп с по-палави настройки (7000RPM + мап за колектори без катализатори) но проблемът си остана, така, че комп и дросел ги отписвам окончателно..Тия дни може да го сменя реле-регулатора за проба ;)


Извинявам се за офтопика! Колега имаш ли графики с резултати след ремапа? И аз карам 323ci и също съм сложил колектори от е36 без катализатори, също и генерация от 330 (2 тръби по 50мм от колекторите до края). Та от чисто любопитство се чудя какви резултати бих постигнал след един ремап и съответно струва ли си?
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 4.06.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 328CI

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Galineca » 03 Окт 2018, 16:15

Колеги и аз имам същия проблем, общо взето всичко съм сменил и аз... някой разбра ли къде може би е проблема...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 5.02.2009
Пол: Мъж
Кара: E46 330xi

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от skoklev » 04 Окт 2018, 8:39

Galineca написа:Колеги и аз имам същия проблем, общо взето всичко съм сменил и аз... някой разбра ли къде може би е проблема...


Същото :lol:
При мен се случва само 1-2пъти седмично, не постоянно :confused:

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 9.01.2018
Пол: Мъж

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Thekiler814 » 12 Мар 2019, 15:11

Здравейте колеги, мойто комбе m52tub20 също ги прави тези номера и си има собствено мнение по въпроса всеки ден. Но извода до който аз стигам особено при подаване на газ от ниски, е че всичко идва от преебан демпферен маховик. Теорията ми е че когато е в ниски обороти и му отворя дросела двигателя тръгва но понеже ми е заминал демпфера това води до подскачане -ритане и докато двигателя не набере мощност да превъзмогне тежестта на гумите няма оправия. След около 1500 оборота няма проблеми.

Sent from my EVA-AL10 using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 13 Мар 2019, 19:39

Мисля , че открихме проблемът и решението му, но преди да кажа какво открихме днес за проблемът искам да напомня какъв точно е той, щото доста често ми казват "и на мен някой път ми играят оборотите" - но проблемът е доста конкретен и не е свързан със паразитен въздух, кофти картерна вентилация, ваноси и другите детски болести, а именно:
Става дума за игра на обороти при товар на ниски обороти 800-1200 (когато няма товар, примерно празен ход, нямам проблем). Проблемът не е съпътстван от никакви грешки. Играта на обороти се увеличава/влошава с времето - примерно държите колата по баир на съединител и газ с 1000 оборота и задържате съединителя и газта в определено положение - оборотите почват да играят нагоре-надолу и амплитудата става все по-голяма докато не паднат толкова ниско, че колата да изгасне.
В реална ситуация се изразява, когато искате да подеглите на ниски обороти, давате полусъединител и газ, но изведнъж оборотите леко падат после се вдигат, а вие сте задържали педалите на съединителя и газта в положение като за плавно тръгване на 1000-1200 оборота.

Thekiler814 написа:извода до който аз стигам особено при подаване на газ от ниски, е че всичко идва от преебан демпферен маховик


Ако имаш същия проблем като моя (виж клипчето и обяснението), то той не е от маховика, а е от дросела - аз смених маховика с бездемпферен от м20, дори олекотен до 5.8кг и проблемът си остана. Доказателство, че е от дроселът ще видиш, като махнеш гофрето и запалиш без дебитомер (така ще може да наблюдаваш дросела в реално време): Колата пак ще го прави, ще отчита на диагностика, че дроселът ти е затворен, но визулно ще можеш да се убедиш, че той се мърда съвсем леко без причина и оборотите играят от него - смесите са идеални, няма грешки, но дроселът си играе без причина.
До сега смених 2 дросела втора ръка и проблемът остана, та смятах, че дроселът отпада като проблем, НО днес пак гледахме колата и извикахме две други "уж" работещи коли с такъв дросел:
И ДВЕТЕ ГО ПРАВЕХА - едната повече, другата по-малко (още не беше съвсем изхабен), но и двете го правеха, като това са 2 случайно подбрани коли. Ето защо и дроселите втора ръка, които купувам, пак са с тоя проблем, защото са изхабени (дроселът е с графитени писти), а такъв дросел на 30 000км няма. С цена от 1800лв за нов, не смятам, че ще намеря някой който го е сменял, за да ми го даде за проба, а аз нямам и намерение да го купувам, щото почти цялата кола смених в търсене на проблема....,

Затова, за мен, решенитето е само едно:

минавам на комп+колектор+инсталация+дросел от м54 - ЩЕ НАПРАВЯ М52TU -> М54
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 611
Регистриран на: 18.10.2008
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: 323ci M52tuB25
Мечтае да кара: ///M3 e30

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от luizov » 14 Мар 2019, 15:17

Djelebov написа:минавам на комп+колектор+инсталация+дросел от м54 - ЩЕ НАПРАВЯ М52TU -> М54


Kолега, ще ти е удобно ли след като направиш процедурата да я опишеш тук или в някоя друга тема. Аз лично имам намерение да правя същото нещо, но причината не е проблема, а подобрение (премахване на разликите между м52ту и м54). Дори съм пуснал тема в която питам за повечко информация, но няма никакви отговори.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 14 Мар 2019, 15:36

luizov написа:
Djelebov написа:минавам на комп+колектор+инсталация+дросел от м54 - ЩЕ НАПРАВЯ М52TU -> М54


Kолега, ще ти е удобно ли след като направиш процедурата да я опишеш тук или в някоя друга тема. Аз лично имам намерение да правя същото нещо, но причината не е проблема, а подобрение (премахване на разликите между м52ту и м54). Дори съм пуснал тема в която питам за повечко информация, но няма никакви отговори.


Няма проблеми, сега "пазаря" частите, после ще опиша всичко със списък на части и подмяна ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 19 Мар 2019, 11:59

Частите за м52ту -> М54 и край на проблемите с глупавия дросел с жило и мотор, май са набавени.. надявам се не съм пропуснал нещо:
- Колектори м54 (аз взех от б30)
- Дросел м54 (взех от б30)
- Картерна вентилация, диса, клапан за бензиновите пари от резервоара
- voltage regulator - м54 е с два вида в зависимост от динамото bosch/valeo
- педал нагазта (при м54 е с датчик)
- окабеляване от м54
- ECU от м54б25 мапнато за смукатели + дросел от б30, изпускатели, 7000rpm, с изключени следкатализаторни ламбди (с олекотения маховик очаквам поне 210кс... не е е това целта на заниманието, но си е плюс)

Няма да споделям разходи, но са доста по малко от нов дросел за м52ту, а стари вече си имам 2 броя..
Планирал съм в края на седмицата да си поиграя с колата, ще споделя резултатите после.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook