Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М52TU

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М52TU

Мнение от Djelebov » 21 Фев 2018, 21:57

Проблемът е изяснен на страница 3 и решен на страница 4 ;)

Здравейте, колеги,

Проблемът е от доста време и пиша, защото не е съпътстван с грешка при диагностика:

Проблемът е при товар на ниски обороти (700-1500). Представете си, че потегляте бавно по лек наклон - отпускате бавно съединителя с подаване леко на газ и колата тръгва бавно, бавно като мравка, а през това време оборотите си ги държите постоянни към 1000, щото не се качвате за пръв път в кола с ръчни скорости ...Но при мен, ако се опитам да тръгна така, се получава все едно за пръв път виждам ръчна кутия: съединителят и педала на газта са постоянни, но оборотите заиграват.. Когато съединителя не участва вече, а подам газ пак към 1000 оборота, оборотите пак заиграват и се получава все едно леко си играя с газта .. И заиграват прогресивно - ако съединителя и газта са в константно положение, то амплитудата на варирането в оборотите расте:

/на видеото колата е на ръчна спирачка - за теста, педалите на съединителя и газта са фиксирани в едно положение, да го наречем лек полусъединител като за бавно потегляне (лек товар), а оборотие заиграват прогресивно - в последните секунди на видеото натискам съединител, за да не изгасне/

https://youtu.be/-1V4XEnh8JM

Проблемът е само в посочение условия, а именно ниски обороти + товар над мотора, иначе оборотите не мърдат.

Какво е сменяно/проверявано без да има промяна:

-CCV, картерната вентилация - сменен 2 пъти, един път със Swag (вътре в кутията е febi), втори път с оригинален bmw + оригинални тръбички
-вакуми, двата гофрирани маркуча, уплътненията на смукателния колектор (колекторът махнат и всичко под него подновено)
-дросел - сменен, но в посочената ситуация той и без това не участва, освен когато оборотите заиграят до под 400 и тогава помага
-свещи (NGK по каталог 2 пъти вече)
-бобини с лули - тест с работещи
-Vanos рингове (от Beisan + anti rattle кит)/ всичко перфектно на живи данни
-Демпферен маховик - вече съм с едномасов 5.8кг от М20
-моторче празен ход сменено, чистено, гледано на живи данни...
-центровка (със съответната плочка за ваносите, не на око ;) )
-софтуер - последния оригинален за DME-то (благодариние на MadChicken ;) )
-дюзи: колата има газово, и на газ е същата работа, за което също отпада и бензиновата помпа като вариант..


След всичко изброено проблемът си остана...

Няма грешки, гледана е с всичко от BMWhat до ISTA, няма данни извън допустимите стойности. Току що направих и автоматичната диагностика по живи данни на ISTA и дори и програмката си каза, че всички показатели са в нормите..

Някой ако има идеи да казва, защото моите идеи се поизчерпаха и вече мисля да тествам с друго еку :help:
Последна промяна Djelebov на 24 Мар 2019, 23:36, променена общо 3 пъти
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 611
Регистриран на: 18.10.2008
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: 323ci M52tuB25
Мечтае да кара: ///M3 e30

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от luizov » 21 Фев 2018, 22:32

Моята го правеше абсолютно същият номер. Дори когато беше студена при фиксирано положение на газта с ниска скорост и на сравнително ниски обороти започваше да хлюца и не се оправяше докато не и подам газ по-сериозно. CCV-то ми беше сменено с чисто ново оригинално, но мембраната му се скъса - вкара ме в голям филм, вкара голямо кличество масло директно в колектора - от ауспуха чак течеше масло. Това няма голямо значенеие, въпросът е, че след като го смених за втори път, проблема с оборотите ми изчезна. Също като теб колега и аз съм си правил ваносите, сменял съм свещи и съм чистил моторчето за празен ход и проблема си го имах. П.С. и аз съм със същият мотор.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 21 Фев 2018, 22:39

luizov написа:Моята го правеше абсолютно същият номер. Дори когато беше студена при фиксирано положение на газта с ниска скорост и на сравнително ниски обороти започваше да хлюца и не се оправяше докато не и подам газ по-сериозно. CCV-то ми беше сменено с чисто ново оригинално, но мембраната му се скъса - вкара ме в голям филм, вкара голямо кличество масло директно в колектора - от ауспуха чак течеше масло. Това няма голямо значенеие, въпросът е, че след като го смених за втори път, проблема с оборотите ми изчезна. Също като теб колега и аз съм си правил ваносите, сменял съм свещи и съм чистил моторчето за празен ход и проблема си го имах. П.С. и аз съм със същият мотор.


Мерси, колега, по спомен CCV-то беше SWAG, дано да е там проблема ;)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 23.11.2014
Местоположение: гр. София
Кара: be em we
Детайли за колата: 330ci e46

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от mu6a4 » 22 Фев 2018, 2:16

CCV-то + прилежащите му маркучи са едни от нещата, които са препоръчителни да се сменят само с оргиналдъ! Успех!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 20 Мар 2018, 19:53

Днес сглобих колата след смяна на клапана за картерната вентилация (ccv) с оригинален + оригиналните му маркучи. Докато чаках доставката демондирах газовото и възстанових инсталацията в оригинален вид...
..но накрая ефект НИКАКЪВ :cry:
Май единственото, което остана е да взема един комп от кола на части за проба... Май отхвърлих всички други възможности..
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 23.11.2014
Местоположение: гр. София
Кара: be em we
Детайли за колата: 330ci e46

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от mu6a4 » 20 Мар 2018, 20:34

M52TU Имаше DISA нали? От нея евентуално?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 20 Мар 2018, 21:10

mu6a4 написа:M52TU Имаше DISA нали? От нея евентуално?


Мембраната я смених, че беше закъсана, после тест че дисата държи вакуум : ОК
Докато бях разглобил, за да сменя мембраната, тествах с фиксирана клапа в отворено и в затворено положение, просто за да видя дали проблемът ще се промени или изчезне... но не е в DISA-та проблемът.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от stefan_suny » 20 Мар 2018, 23:20

Гледани ли са ламбда сондите да не са прекалено лагави? Те може да си вдигат напрежение, но ако това става прекалено бавно ще се бърка смесообразуването.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 20 Мар 2018, 23:58

stefan_suny написа:Гледани ли са ламбда сондите да не са прекалено лагави? Те може да си вдигат напрежение, но ако това става прекалено бавно ще се бърка смесообразуването.

До сега доста хора са я гледнали на живи данни... и макар очевидно да има проблем, всеки път уж всичко било ОК на живи данни. Аз имам ISTA, но честно казано не знам как да разбера дали са лагави данните, но едно нещо се сетих да направя - разкачих всички ламбди от буксите и я запалих без ламбди - проблемът си остана.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 6.01.2011
Пол: Мъж
Кара: e39 528i 1996г.

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от georgi_1986 » 21 Мар 2018, 8:10

Пробва ли с разкачен дебитомер? Ако алтернатора ти е валео пробвай без него т.е. с откачен ремък или разкачен силов кабел отзад на алтернатора.
Последна промяна georgi_1986 на 21 Мар 2018, 15:28, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от bioz » 21 Мар 2018, 9:07

Колега покажи какви са ти лонг и шорт тримовете на празен ход.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 21 Мар 2018, 15:15

georgi_1986 написа:Пробва ли с разкачен дебитомер? Ако алтернатора ти е валео пробва без него т.е. с откачен ремък или разкачен силов кабел отзад на алтернатора.


Колега, при първа възможност ще пробвам, че не съм в града, където ми е гаражчето ;)

bioz написа:Колега покажи какви са ти лонг и шорт тримовете на празен ход.


Вечерта ще я закача с Istaта и ще постна клипче ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 6.01.2011
Пол: Мъж
Кара: e39 528i 1996г.

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от georgi_1986 » 21 Мар 2018, 15:31

Djelebov написа:
georgi_1986 написа:Пробва ли с разкачен дебитомер? Ако алтернатора ти е валео пробва без него т.е. с откачен ремък или разкачен силов кабел отзад на алтернатора.


Колега, при първа възможност ще пробвам, че не съм в града, където ми е гаражчето ;)

bioz написа:Колега покажи какви са ти лонг и шорт тримовете на празен ход.


Вечерта ще я закача с Istaта и ще постна клипче ;)

Само, че първо закачи на ista да видиш тримовете и след това разкачай дебитомера, защото като се разкачи буксата му и запише грешка се нулират тримовете.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 30.01.2008
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: е46 325ci кабрио - М3 реплика
Мечтае да кара: Mercedes S Class Coupe/Convertible

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от Djelebov » 22 Мар 2018, 14:12

Ето ги тримовете:

https://youtu.be/QGAp8Z89qps

Утре ще махна ремъците да видя как ще реагира колата, че днес няма да мога да скоча до гаража - извън града е..
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Игра на обороти при потегляне / товар в ниски обороти М5

Мнение от bioz » 22 Мар 2018, 14:47

Djelebov написа:Ето ги тримовете:

https://youtu.be/QGAp8Z89qps

Утре ще махна ремъците да видя как ще реагира колата, че днес няма да мога да скоча до гаража - извън града е..



Чесно да си кажа аз нищо не виждам от тоя клип.

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook