Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 353
Регистриран на: 22.08.2016
Пол: Мъж
Кара: E46 330d, Е90 320d, E61 530d
Мечтае да кара: M5 E60,F90

Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от iNfoster` » 24 Апр 2017, 9:52

Здравейте някой запознат ли е как точно се процедира ако искам да си монтирам Harman Kardon. Интересува ме трябва ли да се преправят разни схеми, има ли оставени допълнителни кабели или трябва да се пускат нови. Трябва ли да се кодира нещо?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 28.04.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: с Adaptive Drive
Мечтае да кара: F06 с B58

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от 100imenov » 24 Апр 2017, 11:31

Инсталацията е друга, има заготовки за говорители, но като цяло трябва да си разглобиш целия интериор, ако искаш да стане както оригиналното. Съответно трябва да си сметнеш и разходите за всичко и дали си заслужава да е H/K или нещо автърмаркет, което за същите пари ще е по-добро.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 204
Регистриран на: 15.01.2011
Пол: Мъж
Кара: 745Li

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от Atanas328 » 30 Апр 2017, 2:30

До 1000 ++ лв няма как да е по -добро от хармана ,нещо си от технополис. Не мога да ти помогна със слагането,но действай,заслужава си. На 15+ години продължава да свири много детайлно и плътно,без да криви,пращи или прекъсва,буфера прави доволен бас
И като прибавим,че оригиналната навигация го спъва като плеър и еквалайзер ,слагайки нещо оем андроид примерно avinusa си става топ. Доста по различен звук от този със селско плеърче payner

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 265
Регистриран на: 23.06.2012
Местоположение: Каварна
Пол: Мъж
Кара: E46 330dА '02
Мечтае да кара: 330d G20

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от Stanimir330 » 30 Апр 2017, 23:14

Заалужава си, аз имам H/K и си е доста добре, спрямо нормалната музика. Само гледай усилвателя да е здрав, че моя е за смяна, защото не ми работят колоните на задната кора и като стой повече време усилено, почва да пръщи...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 353
Регистриран на: 22.08.2016
Пол: Мъж
Кара: E46 330d, Е90 320d, E61 530d
Мечтае да кара: M5 E60,F90

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от iNfoster` » 07 Май 2017, 16:58

Ами аз честно казано обичам силната музика и ми доставя кеф като е слушам. Предишната ми кола имаше доста хубава музика, CD-та, усилватели, бас каси. Всичко както си му е реда, дето се вика. Но сега тази е с оригиналната Навигация и музика и честно казано не ми харесва изобщо как свири. Нито е силно, нито е качествено нито бас има. Точно за това съм се ориентирал към Harman Kardon, защото гледам че ги продават между 250- 300 лв комплекта.
Но проблема идва след като го закупя. Първото което е говорителите които са на корите, няма къде да ги сложа, защото моите кори нямат "дупки" там. Другото което е зад кората не знам дали има оставен кабел за този говорител да се върже там. Точно за това питам как стоят нещата и има ли евентуално някой който ще може да ми ги свърже, ако е нещо по-сложно.

А и честно казано с тази навигация и само тези аудио дискове е самоубийство. Като знам преди какво ми беше добре с флашката и аукс кабел-а. Някой не знае ли как може да си изкарам аукс на MK3?

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от Lenco » 07 Май 2017, 18:34

Е то с 300лв няма как да очакваш нещо върховно, а и голяма част от ХК са вече с проблемни говорители.
Слагаш един Yatour на мястото на чейнджъра, един усилвател 2+1 (2х60+150Вт), един тънък бас на ски сака (има модели дебели 10см) и едни качествени говорители на мястото на оригиналните отзад.
Излиза малко над 300-400лв, като усилвателя може да се купи качествен втора употреба с гаранция.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 288
Регистриран на: 16.12.2010
Пол: Мъж

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от гумата » 12 Май 2017, 5:51

Здравей колега,
Харман Кардон е най- високия клас от трите монтирани системи за е46. Схемата на кабелите и колоните я има в риъл оем, електрическата схема я има в аутодата. Разглобява се салона и се прокарва. Системата е с повече тон колони и изисква внимателна подготовка. Първо виж схемата, а после внимателно си избери система, защото после разглобяването на пластмасовите елементи струва много нерви, а ако има недостатък някой от елементите става горчиво преживяване. Мисля, че за силна аудио система в колата трябва да помислиш за втори акумулатор заради усилвателя.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от stony1 » 12 Май 2017, 7:25

гумата написа:Здравей колега,
Харман Кардон е най- високия клас от трите монтирани системи за е46. Схемата на кабелите и колоните я има в риъл оем, електрическата схема я има в аутодата. Разглобява се салона и се прокарва. Системата е с повече тон колони и изисква внимателна подготовка. Първо виж схемата, а после внимателно си избери система, защото после разглобяването на пластмасовите елементи струва много нерви, а ако има недостатък някой от елементите става горчиво преживяване. Мисля, че за силна аудио система в колата трябва да помислиш за втори акумулатор заради усилвателя.

Аз не бих заложил на Аутодата, за BMW си има WDS.

Окабеляването за Н/К не е сложно и е добре да се подготви предварително. След това само се полага в колата. Самата подготовка отнема малко повече време, но след това е по-лесно. Вторият акумулатор е абсолютно излишен, но е добре да се провери състоянието на алтернатора, както и какво е предвидил производителя при автомобилите с повече консуматори на ел. енергия.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 120
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 1.9 316i / F36 440xi

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от danielgenov » 01 Юни 2017, 23:09

Аз си инсталирах HK преди около месец и като цяло си е занимавка. Първо има значение дали колата е седан/комби/купе и дали има навигация или не. В моя случай е седан без навигация. Също така е много важно да се вземе целия комплект с окабеляването, иначе са доста повече разправиите. Другата особеност е, относно окабеляването, има значение преди и след фейса,както и ляв-десен волан. Моята е преди фейса с ляв волан, а окабеляването беше от кола фейслифт и с десен волан. Ще опиша накратко основните особености за монтажа, за моят конкретен случай:
Поставяне на HK от кола с фейслифт (2002), седан, десен волан, без навигация, със CD-changer в кола преди фейса (1999), седан, ляв волан, без навигация, без CD-changer.
Относно монтажа на говорителите и усилвателя:
1. Всички говорители са напълно съвместими независимо от дирекция, дали е фейслифт и т.н.
2. Съществуващите 4 говорителя (на предните врати и задната кора) и 2 пищялки се заменят без модификации с новите от HK.
3. На 4-те врати се пробиват отвори за поставяне на нови 4 говорителя. След като се махне кората на вратата отзад много ясно е очертано къде да се изреже. След като се изреже, говорителите пасват идеално и изобщо не си личи, че са слагани в последствие.
4. 2-та суббуфера се монтират отзад в тавана на багажника. Суббуфера, който има малък усилвател към него стои от ляво. За монтажа им е необходимо да се закупят общо 6 щипки за винтове и 6 винта (по 3 за суббуфер) + 2 фиксиращи щипки, като тези за корите на вратите. На ламарината си има подготвени отвори.
5. За монтажа на усилвателя има два варианта. Когато колата няма CD-changer и навигация, усилвателя се монтира на собствена стойка. Стойката се монтира посредством 4 метални щипки и 4 болта към купето, зад лявата кора в багажника. Когато колата има CD-changer и/или навигация усилвателя се монтира към самата стойка на CD-changer-a. В моя случай, комплекта който закупих вървеше със стойка за CD-changer. И ако исках да я ползвам, трябваше да взема кора с капаче + легена за предемети отляво, който при кола със CD-changer е по-малък. Затова си закупих индивидуалнта стойка за усилвателя (около 30 лв от ДаруКар) и си останаха с фабричните Кора и леген.
Относно окабеляването:
1. Трябва да се обърне внимание на буксата за антената в радиото, защото са два стандарта - нов и стар. Окабеляването, което взех, беше със новия тип букса за антената, пък моето радио (Business CD 1999) e със стария тип. Проблема го реших, като си запазих стария кабел за радиоантената :) Поради тази причина, при несъответствие в буксите, при премахването на старото окабеляване, трябва да се запази само кабела за антента. Аз си монтирах и новия кабел, та в бъдеще ако сменя касетофона, ще мога да сложа и такъв с новия стандарт букса за анетаната :)
2. Съществуващото окабеляване трябва да се замени с новото, тоест старото да се извади. При старото, кабелите от касетофона директно отиват към говорителите. При това на HК, кабелите от касетофона отиват първо в усилвателя и от усилвателя се разпределят към говорителите.
Окабеляване до буксите на вратите на кола без HK.
3. Окабеляването върви по следния начин: Тръгва зад радиокасетофона, където са: Голямата 17-пинова букса за касетофона, 8-пинова букса за захранването, Букса за антената и евентуално букса за CD-changer. Буксите за касетофона са еднакви, без значение от фейс и т.н., същото важи и за буксата за захранването и CD-changer. Разлика може да има само за буксата на антената, която съм описал по-горе. След това надясно, под корпуса на радиатора на парното и изпарителя, се отделят кабелите за дясната предна врата. Минават зад жабката и от там към буксата на вратата. Другите кабели минават зад климатроника, пепелника, тръгват назад и минават отляво на скоростния лост и около скоростния лост тръгват надясно под мокета пред шофьорската седалка и след това тръгват назад под левия праг на колата. Преди гредата между двете врати се отделят кабелите за предна лява врата, които минават под левия праг напред и след това към буксата на вратата. След това останалите кабели в левия прак тръгват нагоре зад лявата облегалка на задните седалки и в горния край на облегалката се разделят. В отвор зад облегалката в багажника отиваt кабел/кабели за маса и евентиално 2 кабела с букси за CD-changer. Зад облегалката към модула на антената, който е зад левия заден пилон с плафона (C-pillar) отиват 2 кабела с букси. Един тънък бял и един дебел черен, като черния е именно за самата антена. Остават само кабелите за говорителите, които минват под здната кора, като в предния ляв ъгъл се отклонява кабел с букса за левия говорител, а другия минва по ръба на кората, после под въздуховода до задното стъкло и после към десния говорител.
4. Аз лично не премахнах изцяло кабелите за дясната врата, като оставих на място труднодостъпните парчета, като все пак им изолирах краищата, за всеки случай.
Окабеляване до буксите на вратите на HK.
1. Окабеляването върви по същия начин, както на това на стандартното озвучаване, като има следните новости:
2. Отляво и отдясно се отделят кабели и за задните врати.
3. Кабелите за маса са повече, но пак отиват в багажника на същото място.
4. В багажника отива и (разбира се) буксата за усилвателя.
5. Под задната кора освен кабелите за двата говорителя минават и снопа кабели за суббуферите, които са 2. Един с малка букса за десния суббуфер и един сноп с голяма букса за левия суббуфер. През два отвора кабелите влизат в багажника и там вече в буксите на суббуферите. Отворите си ги има.
6. За да не прекарвам кабелите под радиатора на парното и жабката, аз направих следното изменение. Отделих от основния сноп снопа кабели за десните врати. И след това ги прекарах под предния ръб на задна кора, след това зад дясната облегалка на задните седалки, и след това под десния праг.
Окабеляване за вратите.
1. По принцип окабеляването за HK върви с цели кабелни снопове с букси за всяка врата. Аз не можех да ги ползвам, най-малкото защото буксите за airbag имаха разлика. Затова най-добре е, да се отделят само кабелите за говоирителите и да се наредят в съществуващите букси на вратите.
2. Задните букси на вратите се махат доста по-трудно от предните. Имат фиксиращ болт за ключе 8. С най-малката тресчетока от комплекта, който имам, няма възможност да се развият. Затова трябва с обикновен гаечен ключ размер 8. Развиват се много лесно, но след това си е играчка да се извади уплътнението и двете части на буксата. Веднъж извадени се нареждат кабелите от основния сноп към буксата на купето, и след това кабелите за вратите към частта на буксата за вратата.
3. Болтовете на предните букси са доста по удобни и с тресчотка и камък 8 много лесно се развиват. Самите букси са доста по удобни за достъп и да се разглобят, наредят новите кабели и сглобят наново.
Бутон в централната конзола
Бутона в централнта конзола или бутона с говорителчето включва и изключва "пространствен звуков ефект" на аудио системата. Въпросния ефект е по-подразбиране включен. Поради тази причина не монтирах бутона, за да си спестя главоболията, които са следните:Трябва да се превържат нови, кабели за този бутон. Отделно има разлика в централнта конзола. Бутона който взех беше монтиран в общ модул с бутони, пък моята кола беше с версия на централната конзола с единични бутони.

Еми това е съвсем накратко, описал съм специфични неща, който занапред реши да слага HK, да има малко бонусчета за монтажа :) Ако има въпроси, задавайте :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 7.04.2012
Местоположение: Плевен
Кара: пил
Мечтае да кара: пил и да стигне жив
Детайли за колата: мътни

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от EH0260BB » 06 Юни 2017, 13:46

danielgenov написа:Бутон в централната конзола
Бутона в централнта конзола или бутона с говорителчето включва и изключва "пространствен звуков ефект" на аудио системата. Въпросния ефект е по-подразбиране включен. Поради тази причина не монтирах бутона, за да си спестя главоболията, които са следните:Трябва да се превържат нови, кабели за този бутон. Отделно има разлика в централнта конзола. Бутона който взех беше монтиран в общ модул с бутони, пък моята кола беше с версия на централната конзола с единични бутони.


Сигурен ли си, че без бутона този "пространствен звуков ефект" е включен?
Моята кола е с цялата конзола и след като разкача буксите й, "ехото" на звука е изключено.
40345

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 120
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 1.9 316i / F36 440xi

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от danielgenov » 07 Юни 2017, 20:10

От два независими източника получих тази информация. Веднъж от "английски" форум, и втори път от един колега от форума. Не мога да кажа, че съм сигурен, но мога да кажа, че звука без инсталирането на бутона е доста добър, като това беше потвърдено от приятел, който се занимава професионално с музика. Е, не е върховно качество, но е в пъти по-добро от заводската инсталация :) Иначе, след като е изключено "ехото", както го наричаш, по-добър ли е звука или не?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 7.04.2012
Местоположение: Плевен
Кара: пил
Мечтае да кара: пил и да стигне жив
Детайли за колата: мътни

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от EH0260BB » 07 Юни 2017, 21:08

Ами с изключен бутон на Н/К (лампичката не свети), звукът е "по-плосък" - като стерео.

А при включен, не можеш да определиш откъде точно идват различните звуци - все едно си в зала. Звукът е много по-плътен.
Копчето се използва при лош сигнал от радиото - поне така пише в упътването на колата:
Capture.PNG


Намери единичния бутон и го свържи за да видиш, че наистина има разлика. И пак ти казвам, при мен с откачена от буксите конзола с бутони, системата е изключена.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
40345

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 120
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 1.9 316i / F36 440xi

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от danielgenov » 07 Юни 2017, 22:14

Доколкото разчитам диаграмата на бутона, и на мнението на един колега, все пак ефекта е активиран по подразбиране. Както се вижда от диаграмата, при подаване на напрежение от бушон 7, за да се затвори веригата на лампичката за индикация на ефекта, се прекъсва напрежението подавано към усилвателя.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 7.04.2012
Местоположение: Плевен
Кара: пил
Мечтае да кара: пил и да стигне жив
Детайли за колата: мътни

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от EH0260BB » 08 Юни 2017, 10:10

Схемата показва начина за свързване на бутона, а не начина му на работа вътре в него. Това не е прост прекъсвач - по-скоро е като модулите. И цената му нов е като за такъв: 61318363679 - 241.79 BGN. Може и да греша и затова приемам критики :mhihi: .
pic.jpg

765754_x800.jpg


Ако имаш възможност, сравни една и съща песен в твоята кола и в друга (също седан с 12говорителя) с фабрично Н/К и сподели резултата.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
40345

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 120
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 1.9 316i / F36 440xi

Re: Инсталиране на озвучителна система Harman Kardon?!

Мнение от danielgenov » 09 Юни 2017, 1:48

Знам колко струва бутона и поради тази причина сериозно потърсих как работи системата :) Защото цената му е прекалено висока, а и втора ръка не може да се намери. Иначе не е модул, има платка просто защото се използват електронни компоненти за превключване, вместо големи релета и контакти :) Схемата, която съм показал не е схема на свързване, защото ако забелязваш, няма посочени номерата на пиновете :) Това е т.нар. заместваща електрическа диаграма, която опростено показва основните компоненти. За да е по ясно, давам пример с нещо по-просто и лесно разбираемо, а именно централния плафон. Там ще видиш, че схемата напълно отговаря на функциите и устройството на плафона :) Забележи аналогията на компонентие в схемата за бутона на HK. Другото което е, нека да осмислим инструкциите в от книжката на БМВ за функцията на бутона. Първо: акцентира се, че звуковия ефект увеличава качеството на музиката, което предразполага този ефект да е включен по подразбиране. Тук идва въпроса, е защо тогава ни трябва бутон да го изключваме. И тук идва обяснението, дадено в последния абзац: "When reception is weak, the system frequently switches between stereo and mono operation. Switch it off". В по-нова книжка от 2004 абзаца е по-добре обяснен и гласи следното: "The system responds to poor reception conditions by repeatedly alternating between the stereo and monophonic modes. You should then switch the system
off." Иначе казано, при слаб сигнал на радиото звуковия ефект може да има отрицателен резултат, което да влоши качеството на музиката и поради тази причина е сложен бутона, за да можем да го изключим. Като това е силно подчертано в новата книжка използвайки модалния глагол "should". Голям анализ стана :D

Иначе абсолютно си прав, че е най-добре да се сравни с кола с инсталиран бутон, но просто не познавам човек в околността, който да има HK, за да направя сравнението :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook