BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 9.02.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан

BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от emoph » 20 Мар 2017, 22:44

Здравейте колеги,
скоро купих колата и ми е първият досег с дизела. Ремонтирах турбото и автомобилът тръгна прилично. Направих му 1500км., в които продължаваше да припушва черно при пълна газ, но не му отдавах значение. И съвсем скоро на връщане от Благоевград по магистралата дадох кик даун, но колата изведнъж спря да върви и започна да пуши от под предния капак. Аз веднага спрях и тя загасна преди аз да успея да я загася. Вдигнах капака и действително имаше силен пушек от мястото точно пред волана. Миришеше на феродо или бакелит (или и двете). Трудно ми е да определя. Като миризмата може да е била и от по-рязкото спиране през целия път. Пушека се разнесе за 2 минути, аз се качих, запалих я и тя започна да тресе. Прибрах се с нея до София и днес я закарах на майстор. Както става обикновено попътно се оправи и докато стигна до него вече работеше равномерно. Преди да я изкарам на дълъг път и бях сипал една добавка от ОМВ "Стоп пушек". Възможно ли е проблемът да е само от добавката? На мен ми изглежда невъзможно, но не мога да си обясня какво е?
Ще се радвам да чуя мнение от по-опитните...
BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан, 2001

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от Kurtov » 22 Мар 2017, 17:25

Какво ти е казал майстора ?
Не я ли закачихте на диагностика ?
Един съвет от мен, купувай добавки само на доказани производители.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от NGneer4eto » 23 Мар 2017, 20:09

emoph написа:Здравейте колеги,
скоро купих колата и ми е първият досег с дизела. Ремонтирах турбото и автомобилът тръгна прилично. Направих му 1500км., в които продължаваше да припушва черно при пълна газ, но не му отдавах значение. И съвсем скоро на връщане от Благоевград по магистралата дадох кик даун, но колата изведнъж спря да върви и започна да пуши от под предния капак. Аз веднага спрях и тя загасна преди аз да успея да я загася. Вдигнах капака и действително имаше силен пушек от мястото точно пред волана. Миришеше на феродо или бакелит (или и двете). Трудно ми е да определя. Като миризмата може да е била и от по-рязкото спиране през целия път. Пушека се разнесе за 2 минути, аз се качих, запалих я и тя започна да тресе. Прибрах се с нея до София и днес я закарах на майстор. Както става обикновено попътно се оправи и докато стигна до него вече работеше равномерно. Преди да я изкарам на дълъг път и бях сипал една добавка от ОМВ "Стоп пушек". Възможно ли е проблемът да е само от добавката? На мен ми изглежда невъзможно, но не мога да си обясня какво е?
Ще се радвам да чуя мнение от по-опитните...


Някой май не се е подготвил за покупката на дизелово БМВ.
1. Махна ли пеперудите?
2. Провери ли на диагностика работа и корекции на дюзите?
3. Смени ли филтъра на картерните газове?
4. ЕГР чистен ли е?
5. Не изключвай вероятността да е от турбото. Това, че е рециклирано, не значи, че е направено качествено.
Добре е да пишеш точно какъв ти е автомобила, за да се знае какви съвети да се дават.
Последна промяна NGneer4eto на 23 Мар 2017, 21:30, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 23.06.2012
Местоположение: Каварна
Пол: Мъж
Кара: E46 330dА '02
Мечтае да кара: 330d G20

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от Stanimir330 » 23 Мар 2017, 20:35

Първо и направете диагностика. Ако беше паднала пеперудка в мотора щеше да стане мазало, но щом си я закарал до София едва ли е това. Може да са дюзи, вижте и датчика на комън рейла. Ако е заминал на диагностиката ще покаже. Моята така лятото един път изгасна в движение, а и един път както си карах, дадох газ и изведнъж умря, спря да върви и като я загасих, едвам запали и тресеше мотора. Оказа се скъсано кабелче на буксата на датчика на рейла.

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 9.02.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от emoph » 28 Мар 2017, 17:35

Направих посочените стъпки без пеперудите. Тях сега ще ги слагам, зашото се оказа, че колектора се е спукал и завихрящите клапи са се прецакали. Според вас има ли проблем с това, че ще махна завихрящите клапи?
BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан, 2001

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от Kurtov » 29 Мар 2017, 18:37

Точно тия пеперудки са завихрящите клапи, ако греша да ме поправят колегите.
Задължително ги махни и какво значи прецакали са се ?
Може би наистина проблема на двигателя е от тях.
Погледни тази тема - viewtopic.php?f=34&t=195055&hilit=%D0%BF%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B8

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от NGneer4eto » 29 Мар 2017, 19:05

emoph написа:Направих посочените стъпки без пеперудите. Тях сега ще ги слагам, зашото се оказа, че колектора се е спукал и завихрящите клапи са се прецакали. Според вас има ли проблем с това, че ще махна завихрящите клапи?


Ето нагледно какво се случва, ако не си махнал вихровите клапи (пеперудите) и двигателя започне да прави туп,туп, туп, туп(или чат, чат, чат - не знам точно). ГЛедай след 2-ра 3-та минута:
https://www.youtube.com/watch?v=QJ89WrSVxeQ

Очевидно не е майтап и трябва да се вземат мерки.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от Kurtov » 29 Мар 2017, 19:55

204 коня мотора е ясно, че има пеперуди, както и 184 с автоматична скоростна кутия, а 184-коньовата 30-ка с ръчна скоростна кутия има ли такива пеперуди, че аз не съм махал нищо ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от NGneer4eto » 29 Мар 2017, 21:55

Kurtov написа:204 коня мотора е ясно, че има пеперуди, както и 184 с автоматична скоростна кутия, а 184-коньовата 30-ка с ръчна скоростна кутия има ли такива пеперуди, че аз не съм махал нищо ?

Не виждам причина автоматичната да има, а ръчната да няма пеперуди. Между другото сега се заслушах внимателно какво казва братушката в клипа. Един от щифтовете, които държат пеперудката е паднал и леко е направил това, което се вижда. Даже и не се бях заслушал.

Потребител
Аватар
Мнения: 47
Регистриран на: 14.09.2015
Пол: Мъж

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от navseal » 30 Мар 2017, 15:43

При 2926cc - 184 к.с, автоматите имат, докато ръчките нямат, за разлика от 2993cc - 204 к.с, където и ръчката и автомата имат.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 23.06.2012
Местоположение: Каварна
Пол: Мъж
Кара: E46 330dА '02
Мечтае да кара: 330d G20

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от Stanimir330 » 30 Мар 2017, 18:22

И при ръчките с 184 коня се намират някои да имат пеперуди в колектора. Един приятел има 330d ръчка 2000год. и имаше пеперуди, които махна естествено.

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 9.02.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от emoph » 31 Мар 2017, 11:18

Привет колеги,

действително пеперудки явно се наричат самите завихрящи клапи. При мен са счупени и явно са попаднали в мотора и това е причинило проблемът, за който съм писал по-горе. Моя грешка е, че не съм ги махнал преждевременно.

Въпросът ми обаче е според вас сега като колата от време на време чатка и иначе си работи нормално да отварям ли мотора или тази пласмаса може да бъде изгорена при нормално каране? Въобще има ли някаква алтернатива?

Също така според вас възможно ли е да е увредена само галавата без буталата и блока? Защото ако е само главата бих я обслужил.

Въобще съвети преди да направя още някоя глупост. :)

Мерси!
BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан, 2001

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от NGneer4eto » 02 Апр 2017, 15:12

emoph написа:Привет колеги,

действително пеперудки явно се наричат самите завихрящи клапи. При мен са счупени и явно са попаднали в мотора и това е причинило проблемът, за който съм писал по-горе. Моя грешка е, че не съм ги махнал преждевременно.

Въпросът ми обаче е според вас сега като колата от време на време чатка и иначе си работи нормално да отварям ли мотора или тази пласмаса може да бъде изгорена при нормално каране? Въобще има ли някаква алтернатива?

Също така според вас възможно ли е да е увредена само галавата без буталата и блока? Защото ако е само главата бих я обслужил.

Въобще съвети преди да направя още някоя глупост. :)

Мерси!


Колега, очевидно не си гледал видеото, затова го пускам пак. ТО дава отговори на всичките ти въпроси:
https://www.youtube.com/watch?v=QJ89WrSVxeQ
Уважавай колегите и чети постовете, иначе никой няма да ти отговаря!
Къде прочете за пластмаса? И пеперудата е от метал и щифтът е от метал. Което и да е попаднало, явно си е свършило работата. Пластмасови са на новите модели - мисля, че N двигателите. Ако имаш късмет като руснака на клипа, няма да имаш деруги по цилиндъра и може да се отървеш без нов двигател. Като гледам обаче, май си я караш така и вече може би цилиндърът е станал на мармалад.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от Kurtov » 02 Апр 2017, 19:00

Не че нещо, ама от писане във форума колата няма да се оправи сама :) .
Ще ти кажа аз ако съм на твое място какво бих направил.
Карам колата при кадърни и проверени майстори, но в никакъв случай на собствен ход и там се отваря двигателя и се диагностицира проблема. Като знаеш точно какво е на колата тогава и мислиш, дали да я правиш, дали да я даваш за скрап, какви части да купуваш и така. Във форума никой не може да ти каже точно какво е станало, само предполагаме, може и да не е от вихровите клапи, знае ли човек :dunno: .
Успех и не отлагай, защото ако караш може да стане много по-зле.

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 9.02.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан

Re: BMW E46 330XD Странен проблем - Съвети?

Мнение от emoph » 02 Апр 2017, 20:25

Здравейте колеги,

много бавно ми одобряват отговорите иначе пиша веднага. Отнема 3-4 дни.
От модератор:Одобряват ти се до 24h ! Това мнение е от 20.25h на 3 Април НЕДЕЛЯ , одобрено е в 9h 4-ти Април!

Иначе гледах видеото и ми заприлича на пластмаса. Не разбирам руски. Истината е, че се надявам да не точно това. Колата не е карана откакто се прибрах и я оставих в сервиз. Там е от 2 седмици. Чакам да ми кажат повече и ще споделя.

При полжение, че липсват клапите ми обясниха, че няма какво друго да се е случило освен това. За мен просто е странно, че след проблема се прибрах (около 70км.) със 140 без много газ, оставих я и като я закарах след 2 дена в сервиза двигателя не чаткаше. Сега обаче има някакво чаткане от него.

Според вас трябва да сменя сервиза ли?
BMW 330 XD 184 к.с., автомат, седан, 2001

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook