Проблем AUX BMW Business CD

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 25 Юли 2016, 23:03

Здравейте колеги,

Моля за коментари и съдействие относно следния проблем:
Business CD 2003 г. с бутон MODE и надпис над копчето. Инсталирахме AUX кабел по схема на 8,9 и 4-ти ПИН. Кабела работеше, но след сваляне повече не стартира. Купих и този кабел
http://www.tme.eu/bg/details/aux-bmw.03-jack/signalni-vhodove-aux/4carmedia/ , но също не отключва AUX-са.
При включване на CD- то изписва за кратко DISABLED, след което работи единствено в режим CD и Радио.

Моля някой ако има идея защо се получава така да даде съвет. Ако има колега с работещ AUX ще съм много благодарен ако може да се видим да тестваме двата кабела върху колите.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от dreadx » 26 Юли 2016, 7:39

DISABLED май изписва, когато не може да си намери iBUS-а, обаче с какво ли кабелът да пречи на това?
- когато махнеш кабела не изписва DISABLED, така ли?
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 26 Юли 2016, 8:49

Не, изписва го при всяко първо включване на CD-то след като е бил изваден захранващия кабел. Изписва "Disabled" за по-малко от секунда само при първоначалното включване, след което не.

Има ли начин да съм изгорил нещо по Аукс входа, когато включвах и изключвах кабела?

Ако има някой колега с работещ кабел за проба където каже в София?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от dreadx » 26 Юли 2016, 19:42

А, май няма нищо общо с AUX-а.
Пробвай с повече килооми - някой беше писал, че му станало с 350 килоома, а с 300k не станало.
И виж версията на радиото и софтуера му, че някои не поддържат такъв кабел. - ама ако веднъж ти е тръгвал AUX-а, би трябвало да го поддържа.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 28 Юли 2016, 8:58

Да, тръгна веднъж и затова мисля, че е проблем в кабела.

Притеснявах се да не съм изгорил АУКС входа по някакъв начин при пробите.

Затова ако ти или някой друг колега има работещ кабел моля да направим една проба в удобно врема. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от dreadx » 28 Юли 2016, 22:57

Бих се радвал, ако можех да ти помогна за пробата, но нямам такова CD, нито такъв кабел. Обаче на кабела няма какво да му се обърка чак толкова.
- имаш една маса, отделно от другите неща. - и имаш две жици, които през кондензатори отиват на съответните пинове за ляв-десен канал. И един резистор между двата пина, за да разбере радиото, че има кабел.

Освен ако куплунгът който е откъм CD-то е от такъв вид, дето позволява обръщане - и да си го включил на обратно. (трябва да видиш от къде и как се броят пиновете и да се убедиш, че точно на тези пинове отиват жиците)

Друг вариант, за да не го намира е - нещо кабелът да е окъсил при запояването.

- (това са възможни проблеми - според зависи кой, как и до колко е способен да направи читав кабел.
Ако за пръв път хваща поялник, може и да обърка нещо или да не го направи добре. Не казвам, че при теб проблемът може да е такъв.)

Пак бих ти препоръчал да пробваш следното: - да махнеш всичките неща от кабела - и да запоиш на буксата към CD-то само резистора между двата пина за ляв и десен канал - за да видиш дали в менюто ще ти покаже AUX.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 01 Авг 2016, 8:48

Да, така ще пробвам. Иначе и аз не виждам какво може да се обърка толкова на кабела.
Пиновете са 4, 8 и 9 - и те трудно биха се объркали.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 01 Авг 2016, 9:14

Здравейте колеги,

Премерих съпротивлението на купения кабел и се окоза, че е 200kOhm, a не 300kOhm. Сиигурно затова не го разпознава. Ще купя ново и ще го презапоя.
А съпротивленията, които бях купил преди са по 300Ohm, сигурно затова не е тръгвал кабела, нали трябва да бъдат 300kOhm?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от dreadx » 09 Авг 2016, 9:14

"http://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1609000-HOW-TO-Build-your-own-AUX-in-for-Business-CD-(-NAV-DSP)"

- 300 килоома трябва да бъдат.

Не знам точно как го детектва и нямам такова CD, за да го разгледам, но попаднах на мнения в нет-а, че с по-малко е пробвано и не става - но пък с малко повече става.
Стандартните стойности на най-разпространените резистори са 300, 330, 360..

Ако в магазина няма точно 300k, пробвай със следващата по-голяма стойност - напр. 330k - пак трябва да стане.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 09 Авг 2016, 9:18

Здравейте колеги,

Оказа се че резисторите, с които съм пробвал са били само 300 Ohm. С правилните от 300 kOhm се получи.
Само че като свържа схемата през кондензаторите звука става тих, губи се баса.
Пробвам без кондензатори и когато свържа само леви или само десни звука от съответната страна няма разлика в силата от CD или радио, но като свържа и втората половина изчезва. С правилните кондензатори става ли по слаб звука?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от dreadx » 09 Авг 2016, 19:18

Провери и кажи какво точно пише на кондензаторите - да не са ти дали и там някоя грешна стойност.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 21.08.2012
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320d Touring 150 к.с.
Мечтае да кара: Самолет

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от niki_future » 12 Авг 2016, 10:35

Здравейте колеги,

Най-накрая снощи успях да подкарам АУКС с добро качество на звука.
РЕезистора измерих с мултицед дали е 300 kOhm точно. Пробвах и с 330 kOhm, като и в двата случая работи.
Кондензатори в магазина поисках точно 220 нанофарада на 63 волта (няма как да се премерят без специален мултицед).
Аукса работи добре, има бас, равномерно е и в двата канала.

Ако има някой колега, който иска да изпробваме при него - имам останали резистори и кабел с букса. Трябва само кондензатори да си купи и кабелче с накрайник.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от banan4i » 06 Дек 2018, 14:35

Стара тема, но да я поизтупаме..
Тествах два кабела, първият не работеше добре, беше много тих, стигнах до платката и дадох контакт на единия канал, тоест едновременно беше свързан към кондензатори/резистори и т.н., но имаше и честа връзка, без тях, звука се увеличи двойно на конкретния канал. След като пробвах същото на другия канал се прибрах и запоих едни жички които да “прескачат” кондензатора, но оставих и жиците, които минават през него. Свързах го и не тръгна, явно от топлината съм прецакал кондензаторите...
Поръчах друг кабел - от колега. Кабела тръгна веднага и звукът е по-силен и качествен от първия кабел, но отново по-тих от радиото и CD-то, видях, че някои радиа имат опция за AUX Gain, но моето няма или поне не открих. Радиото е Siemens Business CD, 09.2004, чете Mp3 и поддържа AUX, дайте акъл как да вдигна звука? :bowdown:
Благодаря!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Проблем AUX BMW Business CD

Мнение от banan4i » 02 Яну 2019, 12:25

banan4i написа:Стара тема, но да я поизтупаме..
Тествах два кабела, първият не работеше добре, беше много тих, стигнах до платката и дадох контакт на единия канал, тоест едновременно беше свързан към кондензатори/резистори и т.н., но имаше и честа връзка, без тях, звука се увеличи двойно на конкретния канал. След като пробвах същото на другия канал се прибрах и запоих едни жички които да “прескачат” кондензатора, но оставих и жиците, които минават през него. Свързах го и не тръгна, явно от топлината съм прецакал кондензаторите...
Поръчах друг кабел - от колега. Кабела тръгна веднага и звукът е по-силен и качествен от първия кабел, но отново по-тих от радиото и CD-то, видях, че някои радиа имат опция за AUX Gain, но моето няма или поне не открих. Радиото е Siemens Business CD, 09.2004, чете Mp3 и поддържа AUX, дайте акъл как да вдигна звука? :bowdown:
Благодаря!


Пиша с идеята да помогна на някого, който също се е лутал като мен...
Как си реших проблема - понеже се досетих, че сигурно моето радио просто не поддържа функцията AUX Gain, поразтърсих в нета и макар, че не открих информация в подкрепа на тази теза, не открих и обратното... Моментът съвпадна с пристигането на поръчка от алиекспреса - Mpow streambot mini Bluetooth към AUX, надявах се в машинката да има малък слушалков усилвател и за мое голямо учудване и радост, точно така се оказа, след свързване, не само имам възможност да пускам през Bluetooth, но и силата на звука се уеднакви с тази на CD-то. :lalala: :lalala: Пуснал съм кабела в шкафчето над пепелника, без да пробивам (просто не ме радва да променям цялостта на нещо по колата), стана перфектно, защото кабелът е тънък, има дупка до пантата и той от там минава. Към него, отново в шкафчето седи Mpow машинката, която е с размера на монета от 2лв, но с батерия достатъчна за едноседмично използване в колата (зарежда се около 1 час, и т.к. е в в шкафчето, запалката е близо и по не ми минават кабели през цялото купе). Машинката се самоизключва при 10 мин. неактивност, т.е. без проблем шкафчето е затворено и не си личи, че има каквото и да било.
Та затова пиша - ако някой има проблем със силата на звука и няма опцията AUX Gain --> 15лв Bluetooth към AUX от алиекспреса или ако търсите нещо по-качествено --> Bluetooth DAC FiiO за около 50лв, и двете имат функцията да усилват звука, така че давайте смело :ok:
ЧеНеГе на всички :wave:

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook