Играене на обороти на празен ход е46 330d

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от NGneer4eto » 05 Яну 2016, 0:02

Banner Power Bull, Duracell Advanced, Exide Premium - все са добри.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 13.03.2013
Местоположение: СA
Пол: Мъж
Кара: 330 d ,204 h.p.
Детайли за колата: e46 330d touring ,manual 6 speed,204 h.p.

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от philipz » 05 Яну 2016, 19:34

Сложих нов акумулатор - 100 аh , 840 стартов ток , 36 месеца гаранция. Стартера върти доста по-чевръсто :D :D

Относно лампите - не присветват при палене както преди.

Оборотите обаче си играят , играят при незагрял мотор , като колата достигне 88 градуса , играенето престава . Това ме навежда на мисълта , че може би точно въпросната ел.печка е проблема (то не знам дали това е проблем или нормално , нека големите капацитети във форума да кажат :yes: ). Към нея ходят доста дебели захранващи кабели , което значи ,че си е голям товар. Забелязвам обаче,че играенето е някакси по-слабо изразено , може и да ми се струва. Просто се надявах с новия акумулатор всички проблеми да си реша :D :D Да ,ама не.

Сега въпроса е - ако и разкача кабела на печката ще е проблем ли след това да си заработи след като го закача ,смисъл според мен ще се запише грешка в моторната електроника и след това няма да си тръгне автоматично ,ами ще иска чистене на грешката. Прав ли съм или не ? :roll:

Ето какво намерих като информация за въпросния ел.нагревател :

Electric Auxiliary Heater DDE 4.0 (E46 only)

The electric auxiliary heater heats the coolant with electric heating elements to compensate for the slight heat loss at high degrees of engine efficiency. Depending on the vehicle equipment, the heating request is sent either from the air conditioning system (IHKA) or from the heating control to the DDE control unit.

The heating elements only cut in when there are sufficient electrical power reserves. To determine the available power reserves, the alternator sends a pulse duty factor signal corresponding to the current alternator load to the DDE control unit. Depending on the permitted additional alternator load, the DDE control unit activates the auxiliary heater with a square-wave signal with pulse duty factors (= variable pulse widths) between 5 and 95%, thus controlling various heating power stages.

The idle speed is increased to 850 rpm when the auxiliary heater is activated.


Cutout conditions

The auxiliary heater is switched off under the following operating conditions:
•Battery voltage < 12 V (ON hysteresis 12.8 V)

•Engine speed < 710 rpm (ON hysteresis 730 rpm)

•Time after engine start < 10 s


•Coolant temperature
The coolant temperature threshold that must be exceeded for the auxiliary heater to cut out is determined with the measured ambient temperature from a characteristic curve. Characteristic curve data:






Ambient temperature [°C]

Coolant temperature threshold [°C]


-10.0

86.0


-5.0

86.0


10.0

50.0


20.0

17.0


Important: A fixed coolant temperature threshold of 86°C applies if no outside temperature sensor is fitted.

The outside temperature sensor is fitted in the following E46 models:
•On all models with 6-cylinder engines

•On models with 4-cylinder engines only with on-board computer or air conditioning.



The auxiliary heater is also switched off when one of the following fault codes is stored:
•0115, ”Coolant temperature sensor”

•1A04, ”Electric auxiliary heater”

•1A0E, ”Alternator load signal”


Troubleshooting

The activation function is monitored for short-circuit and open circuit.

As from DDE software version B1 (phase-in 07/2000) the auxiliary heater will be monitored for overheating.

Fault code 1A04 ”electric auxiliary heater” is stored if a defect occurs.

Consequence: Poor heating capacity at low temperatures

If the alternator indicates a load signal of 0 %, fault code 1A0E ”Alternator load signal” is stored.

Consequence: Auxiliary heater is switched off

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 201
Регистриран на: 11.06.2015
Пол: Мъж
Кара: Е46 330д

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от hitar_potar » 05 Яну 2016, 23:03

Тъй като си говорите за игра на обороти, да се включа и аз със запитване: колата е 330д, 204 коня. При освобождаване от скорост, например при приближаване къмм светофар, двигателя си отива към обороти на празен ход, но вместо да се закотви на 700 (или там колкото е точно), за момент стрелката отива на 500-550 и след това се оправя. От време на време го прави, но мисля и че по топлите месеци го правеше. В тоя момент съвсем лекичко притриса двигателя и след това си мърка. На старата кола - Форд Ескорт 96' 1.8тид го имах същия проблем, но така и не му намерих решението - само че Форда се оказа бойна машина и изтърпя много големи изгъзици в продължение на почти 6 години, пък и си е евтиничък. БМВ-то го взех преди има-няма половин година, не е толкова евтина кола и обръщам внимание на такива дреболии. Мнения и съвети? :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 13.03.2013
Местоположение: СA
Пол: Мъж
Кара: 330 d ,204 h.p.
Детайли за колата: e46 330d touring ,manual 6 speed,204 h.p.

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от philipz » 06 Яну 2016, 0:25

Пробвай с натиснат съединител да видиш ,че няма да го направи . Аз също го имам този феномен. :D Ама имам и други феномени с оборотите де ( описани в началото на темата :D ).

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 17.04.2015

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от donvesss » 06 Яну 2016, 7:49

hitar_potar написа:Тъй като си говорите за игра на обороти, да се включа и аз със запитване: колата е 330д, 204 коня. При освобождаване от скорост, например при приближаване къмм светофар, двигателя си отива към обороти на празен ход, но вместо да се закотви на 700 (или там колкото е точно), за момент стрелката отива на 500-550 и след това се оправя. От време на време го прави, но мисля и че по топлите месеци го правеше. В тоя момент съвсем лекичко притриса двигателя и след това си мърка. На старата кола - Форд Ескорт 96' 1.8тид го имах същия проблем, но така и не му намерих решението - само че Форда се оказа бойна машина и изтърпя много големи изгъзици в продължение на почти 6 години, пък и си е евтиничък. БМВ-то го взех преди има-няма половин година, не е толкова евтина кола и обръщам внимание на такива дреболии. Мнения и съвети? :)


Аз съм с 320д 150 коня и имам абсолютно същия проблем и не мога да намеря решение. Пиши ако разбереш от какво е ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 21.02.2005
Пол: Мъж
Кара: Е46, Е91
Детайли за колата: БМВ 320д '02
БМВ 320д '07
БМВ 318и '09

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от cgm » 06 Яну 2016, 9:13

hitar_potar написа:Тъй като си говорите за игра на обороти, да се включа и аз със запитване: колата е 330д, 204 коня. При освобождаване от скорост, например при приближаване къмм светофар, двигателя си отива към обороти на празен ход, но вместо да се закотви на 700 (или там колкото е точно), за момент стрелката отива на 500-550 и след това се оправя. От време на време го прави, но мисля и че по топлите месеци го правеше. В тоя момент съвсем лекичко притриса двигателя и след това си мърка. На старата кола - Форд Ескорт 96' 1.8тид го имах същия проблем, но така и не му намерих решението - само че Форда се оказа бойна машина и изтърпя много големи изгъзици в продължение на почти 6 години, пък и си е евтиничък. БМВ-то го взех преди има-няма половин година, не е толкова евтина кола и обръщам внимание на такива дреболии. Мнения и съвети? :)


philipz написа:Пробвай с натиснат съединител да видиш ,че няма да го направи . Аз също го имам този феномен. :D Ама имам и други феномени с оборотите де ( описани в началото на темата :D ).


Колега и при мен е така - т.е. при натиснат това "лашкане" на оборотите спира.

Искам да те попитам дали си сменял съединител, че аз предполагам че е от него?

Иначе на диагностика не излиза нищо.
Пробвах да вдигна оборотите на празен ход - пак същата работа.
Пробвах да намаля работата на ЕГР-а - пак същата работа.
Изчистих адаптаацията на дебитомера - пак същата работа.

При мен е комбинирано с притрисане сутрин при тръгване когато е студена колата, но не всеки път.


Поздрави,
Последна промяна cgm на 06 Яну 2016, 10:41, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 288
Регистриран на: 16.12.2010
Пол: Мъж

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от гумата » 06 Яну 2016, 10:27

След като се запали дизела алтернатор няма ли?
Тези обороти може да падат и по друга причина, а не заради акумулатора, който дава стартов ток и после при запален двигател, ток идва от алтернатора..Свещите са подгревни не знам защо мислите, че акумулатора не е в ред? Ако пали колата стига.
При дизел не би трябвало да падат оборотите. Виж алтернатора дали е с изхабени четки и какъв му е тока? Другото може да е реле на парното, което да е за почистване или за смяна.
No. Description Supp. Qty From Up To Part Number Price Notes
i For vehicles with
Air conditioning
and
Automatic air conditioning
and
Preparation autom.air conditioning
S530A=No

S534A=No

S857A=No
01 Relay, make contact, white green 1 61368373700

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 13.03.2013
Местоположение: СA
Пол: Мъж
Кара: 330 d ,204 h.p.
Детайли за колата: e46 330d touring ,manual 6 speed,204 h.p.

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от philipz » 06 Яну 2016, 11:09

cgm написа:
hitar_potar написа:Тъй като си говорите за игра на обороти, да се включа и аз със запитване: колата е 330д, 204 коня. При освобождаване от скорост, например при приближаване къмм светофар, двигателя си отива към обороти на празен ход, но вместо да се закотви на 700 (или там колкото е точно), за момент стрелката отива на 500-550 и след това се оправя. От време на време го прави, но мисля и че по топлите месеци го правеше. В тоя момент съвсем лекичко притриса двигателя и след това си мърка. На старата кола - Форд Ескорт 96' 1.8тид го имах същия проблем, но така и не му намерих решението - само че Форда се оказа бойна машина и изтърпя много големи изгъзици в продължение на почти 6 години, пък и си е евтиничък. БМВ-то го взех преди има-няма половин година, не е толкова евтина кола и обръщам внимание на такива дреболии. Мнения и съвети? :)


philipz написа:Пробвай с натиснат съединител да видиш ,че няма да го направи . Аз също го имам този феномен. :D Ама имам и други феномени с оборотите де ( описани в началото на темата :D ).


Колега и при мен е така - т.е. при натиснат това "лашкане" на оборотите спира.

Искам да те попитам дали си сменял съединител, че аз предполагам че е от него?

Иначе на диагностика не излиза нищо.
Пробвах да вдигна оборотите на празен ход - пак същата работа.
Пробвах да намаля работата на ЕГР-а - пак същата работа.
Изчистих адаптаацията на дебитомера - пак същата работа.

При мен е комбинирано с притрисане сутрин при тръгване когато е студена колата, но не всеки път.


Поздрави,



Маховик и съединител сменени с чисто нови на ЛУК . Частите бяха със старите 1:1 . Не е от тях ,защото и преди да ги сменя си го имаше. Дебитомера работи нормално.Дюзите съм ги качвал на стенд. Абе какво ли не съм пипал , това претрисане си го има .

Сега се появи зимата и при пуснато парно игра на оборотите . Филма е пълен :conf:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 21.02.2005
Пол: Мъж
Кара: Е46, Е91
Детайли за колата: БМВ 320д '02
БМВ 320д '07
БМВ 318и '09

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от cgm » 06 Яну 2016, 11:38

Здравей колега,

Значи аз говоря за подскачането на оборотите при изключване от скорост и движение на колата по инерция.
Тогава при разколебаване на оборотите при натискане на съединителя се заковават на 830.

А другото, за което говорите - на място малко колебаене на оборотите, може би 1мм стрелката нагоре - надолу.
Мисля че е от работата на ел. нагревател. Поне при мен е така.
Пусна ли парното се получава това леко мърдане.


Мен ме интересува повече първият проблем, че той се усеща по-осезаемо в колата :)
При теб изчезна ли след смяната на съединител+маховик?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 13.03.2013
Местоположение: СA
Пол: Мъж
Кара: 330 d ,204 h.p.
Детайли за колата: e46 330d touring ,manual 6 speed,204 h.p.

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от philipz » 06 Яну 2016, 11:48

И двата проблема са си налични при мен , като този ,който те интересува , ми е от купуването на колата колега .
Този ,който е предполагаемо от нагревателя е от 10-тина дни.

Със смяната на маховик и съединител - никаква разлика :banghead:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: Насам-натам
Пол: Мъж
Кара: BMW E92 335xi
Мечтае да кара: BMW E92 M3 / BMW M2 Competition

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от dpopov » 06 Яну 2016, 12:31

Абонирам се към темата!
Understeer is when you hit the wall with the front of the car,
Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall,
Torque is how far you take the wall with you.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 13.03.2013
Местоположение: СA
Пол: Мъж
Кара: 330 d ,204 h.p.
Детайли за колата: e46 330d touring ,manual 6 speed,204 h.p.

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от philipz » 06 Яну 2016, 15:18

Преди малко си направих продължителен експеримент - натоварих колата със всички консуматори , единствено проблема се проявява само с включено парно , работещо над половината скорост , като проблема се проявява при температура на антифриз около 75 градуса ( 1-вата бяла чертичка на термостата) .
Колата е запалена в гараж , на температура 8 градуса , като оборотите в началото не са били завишени , а са си 750. Демек печката не работи. Излизам на 0 градуса и оборотите са си все 750. Пипам печката и тези неща над нея , не са загряти повече от антифриза.

Като колата преди е стояла отвън , паля на 850 оборота ( кокал студена кола ) . Тогава се усеща ,че печката е осезаемо по-топла от тръбите на антифриза , демек работи.

Направих снимки на ел.печката и клипчета със всички сценарии , като този път са показани и оборотите от скритото меню.

Ето и линк да разгледате , именувал съм всяко клипче според ситуацията : https://www.dropbox.com/sh/q4yiu6m8luoc ... Qb7ba?dl=0

При клипчетата с игра на оборотите , единствено работи парното на максимална сила и градуси. Две минути по-късно проблема вече не съществуваше.
Другото странно нещо е ,че с включен климатик оборотите не се вдигат :paranoid:
Страшно се озадачих :conf: :conf: :conf: :conf:
Филма е пълен колеги , помагайте :help: :help: :help: :help: :help: :help:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 21.02.2005
Пол: Мъж
Кара: Е46, Е91
Детайли за колата: БМВ 320д '02
БМВ 320д '07
БМВ 318и '09

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от cgm » 06 Яну 2016, 15:32

Колега,

При мен обороитете не се вдигат при пускане на парното или климатика.
Стоят си 830 и това си е.
Незнам дали е нормално, но при мен е така.

Е46 320д 150кс ръчка

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 288
Регистриран на: 16.12.2010
Пол: Мъж

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от гумата » 06 Яну 2016, 15:33

Какво мислиш за релето на парното и второ, какво мислиш за алтернатора?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 13.03.2013
Местоположение: СA
Пол: Мъж
Кара: 330 d ,204 h.p.
Детайли за колата: e46 330d touring ,manual 6 speed,204 h.p.

Re: Играене на обороти на празен ход е46 330d

Мнение от philipz » 06 Яну 2016, 15:38

cgm написа:Колега,

При мен обороитете не се вдигат при пускане на парното или климатика.
Стоят си 830 и това си е.
Незнам дали е нормално, но при мен е така.

Е46 320д 150кс ръчка


Твоя мотор е по-малък , нашите са по-големи, не би трябвало да се товарят толкова лесно . Нека по-запознатите колеги да кажат.

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook