Проблем с климатроника- е46 320D

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1047
Регистриран на: 2.03.2004
Мечтае да кара: М-ка деснячка с газова уредба Mimgas :D

Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от PIONEER » 14 Авг 2015, 13:45

Привет на всички!

Започвам директно.Имам от известно време проблем с климатроника на 320Д 136к.с.Миналата седмица ми направи впечатление,че не духа достатъчно студено,а на моменти сякаш компресора вкл./изкл. сам.Смених си филтъра на купето и си взех един ваучер от грабо за профилактика на системата.Отидох в сервиза там източиха 610гр. фреон,повериха системата за пропуски и сипаха ново масло,върнаха фреона и доляха още 130 грама.Общо ми казаха,че системата трябва да има 740 грама в нея.Веднага се усети разлика.Само на машината ми направи впечатление,че като се подаде газ и оборотите се вдигнат налягането в системата се вдига.Питах ги защо е така,нещо ми мънкаха,че радиатора имал боклуци...пък можело и степените на перката(били 3)нещо да не работели всички.Казаха да дойда някой ден да свалят бронята и да почистят радиатора.Заминах си.по пътя колата си имаше убийствен климатик без никакви проблеми.
И така вчера и днес се получава следното.Паля колата,пускам климатроника-НИКОЙ.Карам си - не идва и не идва.Пускам от копчето,спирам от копчето...НИЩО.По някое време след някъде 10-15км. каране си идва.Започва да си духа нормално студено,но компресора го усещам особено на светофарите как се пуска и спира през 10 секунди.Усеща се и на духалките как изстудявакато спре леко стопля,пуска се - изстудява и после пак стопля.Измих радиатора,макар че не бе мръсен и отново колата си имаше от мивката до вкъщи непрекъснат студен поток от духалките без помен от проблема.Днес пак 10-15км. не се включи.По едно време се пусна и пак старата песен.
Не съм се връщал в сервиза,защото не съм много наясно с климатичните системи и искам да се консултирам преди това.Почвам да им нямам много доверие,защото откакто пипаха проблемът сякаш зачести и се задълбочи.
Моля за съвет от препатили да ме насочат на какво се дължи проблема и как да се реши.
:)
Изображение
8.32

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 698
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от DoesNot » 14 Авг 2015, 13:56

Най-вероятно не работят високите степени на перката (5 или 6 бяха). Провери я на диагностика. Перка от фейслифт решава този проблем :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1047
Регистриран на: 2.03.2004
Мечтае да кара: М-ка деснячка с газова уредба Mimgas :D

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от PIONEER » 14 Авг 2015, 14:03

Аз пък се разрових сега из гугъл и ми излиза,че 320Д събира 680 грама,а не 740.......740 дават за 320и.
Смятам още сега да се върна да си я направят на 680 грама.Това са си 60 грама отгоре... :dummy:
Изображение
8.32

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1047
Регистриран на: 2.03.2004
Мечтае да кара: М-ка деснячка с газова уредба Mimgas :D

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от PIONEER » 14 Авг 2015, 19:48

Така.Върнах се и имахме малко спор,че на колата пишело 740гр.,а не 680гр. и не било проблем ако е малко отгоре.Мен това не ми харесва никак и си настоявах да се направи на 680гр. точно.Единият служител малко нервно и с недоверие седна и провери в аутодата и за свое учудване откри,че наистина за 320д се дават 680гр +/- 10гр.Моето обяснение е,че може би колата е удряна или нещо друго се е случило и капака е сменен с такъв от бензиново и затова е с друга лепенка,но това няма значение.Закачиха я на машината,мина отново източване-проверка-зареждане и вече имам климатик без такива спонтанни включвания и изключвания както и тръгване когато му скимне.Поне на връщане от сервиза.Ще видим утре как ще е в жегите.
Казаха ми,че между двата радиатора се били натрупвали боклуците,а не челно,защото на високи обороти пак налягането се повишавало.Задължително да съм се върнел да свалят водния радиатор,да почистели добре,но това мога да си го направя и сам в гаража тези дни.Важното е,че системата не вкл./изкл.,което е признак,че си в границите на нормалното работно налягане. :)
Изображение
8.32

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1047
Регистриран на: 2.03.2004
Мечтае да кара: М-ка деснячка с газова уредба Mimgas :D

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от PIONEER » 28 Сеп 2015, 23:16

Отново проблеми.
Пак се появи тоя проблем с вкл./изкл. на компресора докато съвсем не отказа преди 2-3 седмици.Колата е без климатик...
Закачихме я с приятел на Делфи диагностика и показа някакви грешки...едната бе за АУК сензора,което няма връзка с работата на климатика.Другото не мога да се сетя какво беше,но ги изчистихме и климатик нямаше,а и не си ги хвана за 10-15 мин. работа.Иначе налягане в системата даде 8 бара,че има,което нямам представа дали е достатъчно,но предполагам,че не е изфъщял фреона и е ОК...надали налягането трябва да е 80 бара.
Мой приятел с БМВ ми сподели,че на е46 климатроника отказвал поради дефект на някакъв управляващ блок на ел.перката (онзи,за който съм писал по-горе) спирал да работи климатроника.Не бил с 3 ами с 6 степени дочух.Дайте идея къде да търся проблема наистина.Идва зима и няма да е нужен,но не искам колата да остава така с развален климатроник. :|
Изображение
8.32

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от oci » 29 Сеп 2015, 16:20

PIONEER написа:Отново проблеми.
Пак се появи тоя проблем с вкл./изкл. на компресора докато съвсем не отказа преди 2-3 седмици.Колата е без климатик...
Закачихме я с приятел на Делфи диагностика и показа някакви грешки...едната бе за АУК сензора,което няма връзка с работата на климатика.Другото не мога да се сетя какво беше,но ги изчистихме и климатик нямаше,а и не си ги хвана за 10-15 мин. работа.Иначе налягане в системата даде 8 бара,че има,което нямам представа дали е достатъчно,но предполагам,че не е изфъщял фреона и е ОК...надали налягането трябва да е 80 бара.
Мой приятел с БМВ ми сподели,че на е46 климатроника отказвал поради дефект на някакъв управляващ блок на ел.перката (онзи,за който съм писал по-горе) спирал да работи климатроника.Не бил с 3 ами с 6 степени дочух.Дайте идея къде да търся проблема наистина.Идва зима и няма да е нужен,но не искам колата да остава така с развален климатроник. :|


за зимата няма да ти трябава да работи системата със фреона, а другата така, че ако ти е само за това не го мисли сега компресора, ако искаш да го оправиш при нормално заредена система при около 25 градуса външна температура високото налягане на системата е 16-18 бара, ниското около 2-4 бара.
За да изключва често компресора сега може да е нормално понеже е студено и той бързо достига 16 градуса в купето и 5 градуса на изпарителя и се гаси компресора.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1047
Регистриран на: 2.03.2004
Мечтае да кара: М-ка деснячка с газова уредба Mimgas :D

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от PIONEER » 29 Сеп 2015, 22:06

Не колега.Той изключваше в августовските жеги.Накрая въобще не се пускаше и изкарахме лятото без климатроник "плувайки" в кожения салон...
Иначе съм наясно,че като е студено може и да не включи въобще заради околоната температура.Тия дни го дават пак да се затопли и искам просто колата да си е оправена преди приятелката ми да превърти и да й пусне обявата,защото за нея това е катастрофа и основателна причина за "развод" с иначе хубавата кола :)
Изображение
8.32

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от NGneer4eto » 29 Сеп 2015, 23:03

В жегите климатика изключва обикновено когато прегрява. Това се случва, когато не работи охлаждащата перка (или някоя нейна степен). На старото ми TDI така не включваше перката изобщо и особено на място доста често изключваше климатика - усещаш миризмата на влажен въздух. На извън градско си работеше. Беше се скапало управлението на вентилаторите. Чувал съм, че не е хубаво да се кара дълго така, въпреки, че на моята ѝ работеше безупречно климатика още 6-7 години след поправката. Не знам при Е46 принципа на управление на вентилатора, но почти сигурно проблемът трябва да е или в перката или в управлението ѝ. Това, което казваш, че накрая изобщо не е искал да се пуска клинатика не е много добра новина, но при всички случаи трябва да се прегледа от някой компетентен. А за количеството на фреона някой с 320д да каже колко трябва да е. При мен (330д мисля е 680г, но трябва да провяря).

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от oci » 30 Сеп 2015, 10:55

При е46 както и при други бмв-та перката се управява посредством широко импулсна модулация от еку-то.
Ако е високо налягането и прегрява фреона значи има проблем с охлаждането и трябва да се пусне тест на перката, ако обаче не върти и компресора и перката може проблема да е в пресостата, бубината на компресора, реле или кабелен проблем.
Щом не си наясно най-добре пиши от кой град си да те насочим да ти погледнат колата или пък направо я карай някъде където знаят какво да гледат.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1047
Регистриран на: 2.03.2004
Мечтае да кара: М-ка деснячка с газова уредба Mimgas :D

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от PIONEER » 30 Сеп 2015, 16:45

От Бургас съм.Наистина ако ме насочите къде да ида и да не ми говорят глупости,а да ми кажат конкретно за какво става дума ще съм благодарен.С всичко друго сам се оправям и в сервиз не стъпвам по принцип,но от климатици и климатроници не разбирам и ще се наложи чужда помощ при диагностицирането на проблема поне...
Изображение
8.32

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от oci » 01 Окт 2015, 21:45

PIONEER написа:От Бургас съм.Наистина ако ме насочите къде да ида и да не ми говорят глупости,а да ми кажат конкретно за какво става дума ще съм благодарен.С всичко друго сам се оправям и в сервиз не стъпвам по принцип,но от климатици и климатроници не разбирам и ще се наложи чужда помощ при диагностицирането на проблема поне...

Е в Бургас аз :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от c7aH4eB » 03 Окт 2015, 20:38

Попринцип не съм от Бургас, веднъж съм ползвал услуги на ATG (AutoBox) пети километър на изхода за София ако не си чул нещо лошо за тях можеш да идеш там, също на Пети километър имаше някакъв Митко даже тук във форума се коментираше неговия сервиз, че предимно с БМВ-та се занимавал, но да се вредиш трудно(както и да е има ли желание, има и начин). Има и още едно момче дето познати са му карали коли във ФрийЗоната под моста след Автогара Запад посока Созопол ако си заинтересован ще те насоча по-точно. И от познат с по-нови мерници, дори и аз съм ходил и съм виждал кво става в сервиза, пък и има много коли из Бургас с табелки, Бош Сервиза в Несебър. Там имах чувството, че с поглед знае кво им има, но да не го прехвалвам понеже лично не съм ползвал услуги, а само съм оставял кола там, но май и ценичките са му добри :driving:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 20.02.2017
Пол: Мъж

Re: Проблем с климатроника- е46 320D

Мнение от yzbecistan » 02 Юли 2018, 17:29

Здравейте, имам проблем с моя климатроник ... случва се същото което е описал колегата !
Така и не разбрах какво е решението на проблем (моето е 320ци м54б22)

Съвети ?

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook