Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е61 530 Д/ Е34 525 тдс
Мечтае да кара: M6 разбира се

Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от Gancho » 11 Юни 2015, 16:18

Здравейте колеги.От известно време имам следния проблем.Когато запаля колата сутрин студена започва да цвърчи някъде отпред при ремъците и то само за около 2-3мин и след това спира.Когато е топла не се чува,или пък като подам малко обороти пак изчезва.Изключвам ролката на климатика(нова е) защото му откачам ремъка и го има неприятния звук.Сменени са нов ремък(конти 6рк2090),нова демпферна шайба и нова паразитна ролка(ИНА).Остава ми само обтяжната ролка с механизма да сменя ама немога да разбера как се сменя защото нищо не се вижда.Като гледам се намира под помпата за високо налягане ама откъде се бърка да се развие ролката и обтягащия механизъм.Моля който е сменял такова нещо да сподели.Слагам и схема-номер 2.
http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-T ... lternator/
Колата е 320д 2002г. 150кс.
А може ли този звук да го има от тръгнал лагер на генератора?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 3.10.2010
Местоположение: паралел 42 на голямата вода
Пол: Мъж
Кара: предимно служебни кошници
Мечтае да кара: без да се ядосва
Детайли за колата: M47N

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от MORSKIa » 11 Юни 2015, 19:11

Аз смених всичко (само INA и Conti) и пак прискърцваше при палене и гасене (за по-малко от секунда). Дразнеше ме и отидох на вариант ОЕМ ремък. Смених го и всичко заспа (уж пак Conti) а явно друг чешит Conti....
И по-спомен (не съм сигурен) ама ремъка не беше ли 2080.
Самият обтегач се сменя по-шибано, зад хидравличната помпа е, че май и динамото пречеше, не помня вече, но си смени и една втулка която се набива в блока и през нея минава лоста на самата обтяжка.
Не понасям тарикатите на пътя във всичките им проявления пък били те и с нашта марка

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е61 530 Д/ Е34 525 тдс
Мечтае да кара: M6 разбира се

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от Gancho » 14 Юни 2015, 11:26

Да се маха генератора де се стигне до обтегача наистина е много тъпо.Дали има някакъв друг вариянт?Ремъка на мен ми е 2090 защото колата е преди септември 2002.След тази дата е 2080.При мене ме съмнява че може и да е от тази втулка,ти откъде си я поръча и има ли я само да се продава отделно?Но първо трябва да развия ролката а незнам от къде да бръкна.Моля колеги помагайте че това цвърчене ми се наби в главата :banghead:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 3.10.2010
Местоположение: паралел 42 на голямата вода
Пол: Мъж
Кара: предимно служебни кошници
Мечтае да кара: без да се ядосва
Детайли за колата: M47N

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от MORSKIa » 14 Юни 2015, 21:51

Gancho написа:Да се маха генератора де се стигне до обтегача наистина е много тъпо.Дали има някакъв друг вариянт?Ремъка на мен ми е 2090 защото колата е преди септември 2002.След тази дата е 2080.При мене ме съмнява че може и да е от тази втулка,ти откъде си я поръча и има ли я само да се продава отделно?Но първо трябва да развия ролката а незнам от къде да бръкна.Моля колеги помагайте че това цвърчене ми се наби в главата :banghead:


Самата ролка на обтегача (номер 4 от схемата) се сменя елементарно отпред (държиш си само контра). За обтегача (номер 2) вече се бърка отзад и отдолу под хидравликата и до динамото и филма там :bang:


http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=11_3316

Вулката се продава отделно, но странно, че я няма в тази схема. Има я тук http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=11_5178 отбелязана като М
Не понасям тарикатите на пътя във всичките им проявления пък били те и с нашта марка

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е61 530 Д/ Е34 525 тдс
Мечтае да кара: M6 разбира се

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от Gancho » 15 Юни 2015, 10:55

Колега от кой магазин си я поръча тази втулка че ме съмнява че се е поизносила вече и от там идва цвърченето.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 3.10.2010
Местоположение: паралел 42 на голямата вода
Пол: Мъж
Кара: предимно служебни кошници
Мечтае да кара: без да се ядосва
Детайли за колата: M47N

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от MORSKIa » 16 Юни 2015, 13:33

Аз комбито го карам в сервиз, имам си познати на които имам доверие. Та ако не са ОЕМ части, той поръчва и въпросната втулка той я поръча...нз откъде. Звънях му, ама не вдига да каже дали помни от къде е поръчвана.
Ако може някой друг да помага.....
Не понасям тарикатите на пътя във всичките им проявления пък били те и с нашта марка

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от nikola59 » 17 Юни 2015, 0:24

Gancho написа:Колега от кой магазин си я поръча тази втулка че ме съмнява че се е поизносила вече и от там идва цвърченето.

Колега ако имаш впредвид 64557788089 ВТУЛКА ОБТЕГАЧ Ед.цена (с ДДС) : 8.38 BGN цена в Дару. Когато сменявах комплект всичко я взимах от колега от форума. Старата дори не беше износена. Може да я вземеш от който и да е дилър. Тази втулка едва ли ти е проблема с цвърченето. В първият си пост пишеш че си елиминирал климатичната ролка, а тази втулка е там в комплекта. И двата ли обтегача смени? Остават лагерите на генератора и хидравличната помпа да са причината. И понеже питаше как се сменява обтегача (не този на климатика) - сменява се отгоре - разхлабва се хидравличната помпа ( мисля че и генератора) и се бърка отзад. Поне при мен така процедираха когато го сменяваха.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е61 530 Д/ Е34 525 тдс
Мечтае да кара: M6 разбира се

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от Gancho » 18 Юни 2015, 14:09

nikola59 написа:
Gancho написа:Колега от кой магазин си я поръча тази втулка че ме съмнява че се е поизносила вече и от там идва цвърченето.

Колега ако имаш впредвид 64557788089 ВТУЛКА ОБТЕГАЧ Ед.цена (с ДДС) : 8.38 BGN цена в Дару. Когато сменявах комплект всичко я взимах от колега от форума. Старата дори не беше износена. Може да я вземеш от който и да е дилър. Тази втулка едва ли ти е проблема с цвърченето. В първият си пост пишеш че си елиминирал климатичната ролка, а тази втулка е там в комплекта. И двата ли обтегача смени? Остават лагерите на генератора и хидравличната помпа да са причината. И понеже питаше как се сменява обтегача (не този на климатика) - сменява се отгоре - разхлабва се хидравличната помпа ( мисля че и генератора) и се бърка отзад. Поне при мен така процедираха когато го сменяваха.

Ролката на климатика я елиминирам защото като откача малкия ремък(климатичния) пак го има това цвърчене.Интересното е че го има само сутрин когато калата е изтинала напълно и то за 2-3 мин на празен ход.Подам ли малко газ веднага изчезва.Като махна големия ремък,на пипане няма нищо необичайно в генератора или хидравликата.Ще пробвам тези дни да разглобя обтегача на ролката и да видя данеби той нещо да е клеясъл.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 3.10.2010
Местоположение: паралел 42 на голямата вода
Пол: Мъж
Кара: предимно служебни кошници
Мечтае да кара: без да се ядосва
Детайли за колата: M47N

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от MORSKIa » 18 Юни 2015, 23:05

Gancho написа:[.Ще пробвам тези дни да разглобя обтегача на ролката и да видя данеби той нещо да е клеясъл.

Капсулован е, к'во ше му гледаш, ако не си го сменял до този момент - не му мисли, поръчвай нов и слагай, за да елиминираш едно по едно причините, а и да си спокоен.
По скоро има по-голям луфт и не може да обере ремъка
Не понасям тарикатите на пътя във всичките им проявления пък били те и с нашта марка

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 26.07.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от killyou » 18 Юни 2015, 23:36

И аз имах леко цвърчене и накрая се оказа водната помпа, беше много разбита.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от nikola59 » 19 Юни 2015, 0:23

Прав е колегата @MORSKIa ако не си сменявал обтегача го направи. Не случайно питах за него. Вътре е пружина и ако има "умора" на материала може да има недостатъчно натягане и да просвирва. От генератора и хидравликата също е възможно, а с пипане няма как да се разбере за тръгнал лагер. Насочи се първо към обтегача. Успех.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1421
Регистриран на: 3.03.2011
Пол: Мъж
Кара: 330хд

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от JTD » 19 Юни 2015, 9:20

Проблема на обтегача не е в пружината, а в това, че се износва самия отвор и защото пръчката е една такава дълга до ролката отпред, то това износване в отвора започва да подвежда ролката в малко крива позиция. От там може да идва и свиренето.
Трябва да си богат, за да караш BMW!
Трябва да си много богат, за да караш старо BMW!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е61 530 Д/ Е34 525 тдс
Мечтае да кара: M6 разбира се

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от Gancho » 19 Юни 2015, 22:05

killyou написа:И аз имах леко цвърчене и накрая се оказа водната помпа, беше много разбита.

Колега при теб кога се появяваше цвърченето,защото при мен го има само на студен двигател и то само са 2-3мин.Чудно ми е само едно нещо-как като поработи двигателя малко и няма помен от този звук?Утре ще направя клип сутринта и ще го пусна да видите и вие.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е61 530 Д/ Е34 525 тдс
Мечтае да кара: M6 разбира се

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от Gancho » 20 Юни 2015, 14:52

killyou написа:И аз имах леко цвърчене и накрая се оказа водната помпа, беше много разбита.

Мерси на колегата който написа този коментар. :clap: Днес на студен двигател махнах големия ремък и започнах да опипвам всички движещи се наща на ремъка и видях че водната ми помпа(оригинална с щампа БМВ 2002г.-202000хил. км.) има луфт(аксиален и радиален) и на завъртане рязко с ръка се чува това цвърчене.Предстои ми смяна естествено на помпата и съм поръчал на фирма-Долц.Какво мислите за тази марка?Дали са добри?След смяната и имам едно питане как се обезвъздушава после,защото преди това съм имал ТДС а при него се обезвъздушаваше сама.Благодаря на всички които изразиха мнение по темата.След смяната и другата седмица ще пиша резултата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 139
Регистриран на: 28.04.2012
Пол: Мъж
Кара: E46 320d 2003 , E60 530d 2006

Re: Смяна на обтегачна ролка 320д 150кс.

Мнение от drunk » 21 Юни 2015, 16:32

и аз смених всички ремци,р0лки,демпфер , при палене и при мен се чува цвърчене ( сам0 при палене) :) нз защ0 така

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook