Е46 320и - играят оборотите и гасне?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 28.09.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW Е60 530д

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Milen83 » 12 Юли 2013, 14:46

ами в този случай не изкарва грешка , то и за това не могат много хора да разберат че е от него тгаваози проблем и се заблуждават и търсят причината другаде , при мен беше така и един ден ми изгоря диодния блок на алтернатора и след смяна с нов ОРИГИНАЛЕН от БМВ дилър всиечко се оправи и тогава стана ясно , проблема е че алтернатора не може да стабилизира напрежение на ниските обороти по точно реле- регулатора и от там колата почва и да гасне пуснете от скритото меню напрежението и гледай те какво става като отнемете газста на свободна и почва едно заиграване и напрежението пада много и понякога гасне ......

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 430
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: х5 4.6is
Детайли за колата: трака..на 8 цилиндъра

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Батман » 12 Юли 2013, 16:15

Milen83 написа:то ако е бобина трябва да ти излезне на диагностика като е закачиш , това е точно алтернатора 2 години си загубих времето с тоя проблем.


Малко в страни, но каква грешка ще излиза от бобина?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 8.02.2011
Местоположение: гр.София
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330d
Мечтае да кара: BMW Alpina B7

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от PavelPavlov » 12 Юли 2013, 16:42

Батман написа:
Малко в страни, но каква грешка ще излиза от бобина?


Здрасти,

нека колегите да потвърдят, но предполагам че ще има misfire грешки. Напр.
Код: Избери целия код
C274E - Missfire detection,checksum failure
C2742 - Missfire detection, cylinder1
C2753 - Monitoring ignition coil 1


Поздрави, Павел

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 12 Юли 2013, 18:11

Ако е от алтернатора, къде могат да ми го рециклират кадърно, защото цената на нов е умопомрачаваща?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1848
Регистриран на: 11.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i и Карбонова М-ка с педали!
Мечтае да кара: M3

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от dr.peshev » 12 Юли 2013, 18:42

Да потвърдя думите на колегата Milen83
След дългогодишно лутане с този проблем и благодарение на него , сега колата ми е без клатене на обороти!
Дадох 350лв за двукратно рециклиране на алтернатора и пак играеха оборотите!Бях се видял в чудо и мислех , че не е от него , но Milen83 настояваше , че няма от какво друго да е и изводът:
-Никога алтернатор Валео или рециклирането му
-Търси се Бош , втора ръко 90А от англичанка!
Успех , дано съм бил полезен
Поздрави и благодарности на Milen83 :bchug:
ЕДИНСТВЕНОТО ПО-ХУБАВО НЕЩО ОТ ШВЕДСКАТА ТРОЙКА Е БАВАРСКАТА! :winky:

Оригинални BMW дискове и накладки F10/F11 Цък :yes:
Оригинални BMW якета - Промоция Цък :yes:

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 12 Юли 2013, 18:46

Значи, ако моят е Бош, бих могъл и да го рециклирам? Или направо да си търся 2-ра ръка бош? Тази вечер ще пусна скритото меню и ще видя как зарежда в този диапазон на обороти, при студен и топъл мотор.

П.с: Тази вечер пробвах какво напрежение има ( гледах от скритото меню ).
Докато колата е студена стойностите при връщането на газта от 4000 об. ( примерно ) до 720 об. са 14.2 като падат до 13.7/8, когато паднат под 1500 об., но клатене на оборотите няма. Като се заиграя подавайки газ до 1200/1400 об. пак падат до същото положение (13.7/8) и пак не играят оборотите, но когато колата загрее и подавам газ до 1200/1400 об. напрежението пада на моменти до 12.7, като оборотите падат и играят успоредно с напрежението.
Предполагам това значи, че имам същите симптоми и алтернатора ми прави номера?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 28.09.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW Е60 530д

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Milen83 » 13 Юли 2013, 18:21

точно за това става въпрост колега проблема ти е същия като моя Алтернатора , така се получава когато е студена алтернатора не е загрял и не внася отклонения в напрежението но когато загрее почва да изкревя напрежението и най вече тока в определени обороти на двигателя тоез ниските това съм го тествал на стенд за Алтернатори от там се получва клатенето на обороти което в определени моменти води да гаснене понеже падат под критичните за колата и не може да ги стабилизира и гасне . Сменяй го най хубаво , но имай предвид че три Алтернатора смених и най накрая от трите си направих един нешата се оправиха , само оригинални иначе не става , автърмаркет части за генератори се обидих за 2 години че за БМВ не могат да правят тия измислени фирми пример : Франзискъп и т.н...........

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 14 Юли 2013, 15:29

Така като гледам, моя алтернатор зарежда перфектно, но проблемът идва от реле-регулатора. Мисля да купя реле-регулатор на бош и да го сменя, но това ако алтернатора ми е бош. В противен случай ще си купя алтернатор бош, който е втора употреба.
Благодаря за насоките колеги, след като имам възможност и извърша процедурите ще пиша какъв е резултата. :bowdown:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 28.09.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW Е60 530д

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Milen83 » 14 Юли 2013, 16:28

добре ама ако са износени медните писти и нов реле - регулатор да сложиш пак ще е същата работа , ше трябва и ротора да смениш , а пък тои оригинален не се предлага и става един фулм в който аз две години се мотах , а пък за да смениш ротора трябва много добре да се центрова за да няма после биене в статора и странични щумове . Най добре го свали и иди при някои кадърен техник който се занимава с Алтернатори да го отвори и да види какво му е износено да ли четки , ротор, лагери , може да има и някой диод който да е тръгнал да избива в изправителя и от там да изкревя и т.н .... успех

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 20 Юли 2013, 20:05

Днес свалихме алтернатора, прегледа го най-кадърния автомобилен ел.техник в гр. Хасково и каза, че всичко е наред. Сменихме само регулатора с такъв на "mobiletron" и в ниските обороти вече няма колебание при заряда, но оборотите продължават да си правят номерата.
Идната седмица ще ходя да ми гледат бобините, защото се появи едно прекъсване когато и дам по сериозен напор на колата ( само когато е на газ ) и си мисля, а и момчетата който ми слагаха газта казаха, че най-вероятно имам бобина, която е тръгнала, но трудно ще се хване, защото на бензин няма проблем. До колкото съм чел, има възможност това клатене да е и от бобина, така че продължавам с търсенето и дано скоро намеря болежката. :kuku:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 430
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: х5 4.6is
Детайли за колата: трака..на 8 цилиндъра

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Батман » 20 Юли 2013, 21:05

Burnar написа:...


Свали си капака над бобините, покарай я вечер и като започне да прекъсва - излез на тъмно и гледай бобините (без да пипаш) ..започват да прескачат искри в основата на металният пръстен.. ако няма искри (трябва да има някой друг с теб) да подаде газ..100% ако е от бобините ще започнат да прехвърчат.(свещите предполагам, че си ги сменил).Но на дали мененото на обороти е от бобините, те започват да правят проблеми, когато двигателя с загрял и има голям товар (изкачване на наклон с пълна газ при ниски обороти) тогава газта създава голямо съпротивление .. и тоците си показват рогата...

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 26.11.2010

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Jinx » 21 Юли 2013, 18:58

Здравейте колеги, имам много сходен или може би същия проблем с моята е46 320i (2000г.) и се надявам Burnar да не се разсърди, че го търся помощ в неговата тема.
В моят случай с времето и няколко интервенции с цел намиране на решение, проблемът претърпя лека метаморфоза, за което ще споделя, защото може да е от значение.

В начало, при студена кола (напр. при първото палене за деня винаги се случваше), оборотите заставаха за кратко на около 1200-1300 и след последващ около 30-60 секунден период на колебания се успокояваха и стабилизираха на нормалните за на празен ход обороти. Никога обаче не е гаснеше. Казаха ми да не се занимавам ако е само това и не ми пречи, защото тръгна ли да разследвам и оправям, има опасност да се вкарам в скъп и продължителен филм. Оставих го така, докато... един ден не светна лампата за акумулатора в червено.

Добутах я как да е до майстор веднага и се оказа, че нещо по алтернатора е тотално заминало. Рециклираха го и нещата уж заспаха. Да, ама НЕ.
Известно време сякаш всичко беше "наред", малко или много по-старо му, с което бях свикнал и не обръщах внимание. Постепенно обаче започна да губи мощност, колебанията в началото при студен двигател зачестиха, докато един ден просто започна да гасне сама малко след палене.
Този път се оказа клапан/вентил (или както е точно да се нарича) за картерни газове, плюс проблемни маркучи (въздуховоди) по цялата верига от въздушния филтър нататък. Смених всичко с ново - нов вентил, нови маркучи и т.н., ...всичко което ми каза майстора. Профилактираха ми също и машинката за празен ход и смених свещи.

Нещата с колебанието при първоначално палена и студена кола се решиха. И се появи проблемът с играене на ниските оборотите на празен ход след загряване.
Например: паля и отивам на работа. Всичко е бетон и няма проблем докато не изключа.. Т.е. покарам ли я извесно време (напр. 15-20км) и изключа, при следващото палене се случва някое от следните неща:
- пали лесно, но веднага след подаване на газ, гасне. Имам предвид, че само да докосна педала на газта и оборотите падат до нула и загасва.
- пали лесно, но ако не подавам рязко газ - гасне. Т.е. съществува нещо като дупка първите 5-10мм от хода на педала за газ, която се преодолява с бързо натискане. Плавно подаване на газ води до падане на обороти и гаснене. Това е нещо като по-лек вариант на горната ситуация. Също така няма мощност и трудно вдига обороти на 1-ва, 2-ра и т.н.
- пали трудно (т.е. върти много), но нещата изглеждат наред. Проблема от горните точки го няма, но се появява друг. След рязко спиране (по-точно намаляне), например на светофар, започва игра на оборотите и ако не поддържам изкуствено оборотите - ще изгасне. Също така изчезва мощността и едва успявам да потегля на 1-ва.

"Решението", което съм намерил за момента е просто така да си организирам маршрута, че след като запаля един път (първия за деня път) да не гася, докато не стигна. Т.е. без междинни спирки, защото става лошо.

Освен това има голяма игра на обороти и спад в мощността с всяко включване на консуматор. Фарове, климатик, дори вдигане и/или сваляна прозорец води игра на обороти и опасност от гаснене. Парното/студеното също духа на талази.

Съжалявам за дългия пост и дано някой да го прочете целия и даде някакви насоки за решение. Ще го изтрия ако мислите, че няма връзка с проблема на автора или ако той ме помоли.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 22 Юли 2013, 22:00

Колега, @Jinx, най-вероятно проблемът ти е комплексен, като изброените 3 точки за мен е "Camshaft position sensor" или сензор на разпределителния вал (всмукателен/изпускателен), а за това за което си обяснил в края на темата и аз все още търся решение.
При мен също, след като включа някой консуматор, оборотите започват да играят или като подавам газ в диапазона на ниските обороти. Имам и прекъсване, само на газ, ако нямаш газ е възможно да не го усещаш, както и аз преди да газифицирам колата, но проблема може и да е от там. Предполагам, че някоя бобина прави отечка. Сряда имам час за проверка на запалителната система (бобини,кабели,лули) и ще пиша какъв е резултата.
Тъй като съм с алтернатор на БОШ и след смяна на регулатора, вече няма колебание на напрежението в ниските обороти съм го зачеркнал от списъка с възможни причнители.

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 26.11.2010

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Jinx » 23 Юли 2013, 9:44

Благодаря Burnar. Тези дни ще ходя в сервиза за смяна накладките на ръчната и ще се поискам да го диагностицират този датчик. Гледах клипчета, че има начини да го направят с голяма точност.

Принципно аз съм изключително технически неграмотен и разчитам 100% на "компетентните органи" в такива ситуации. Опитвайки се все пак да разсъждавам (почти винаги безрезултатно :D), също достигам до извода, че в случая си имам работа с проблемен датчик.

И то би трябвало да е с такъв датчик, който отчита (или подава на компютъра) стойност еднократно при стартиране (инициализиране) на системата. Ако стойността е в норми, всичко по системата (колата) работи без проблем. И така до следващото отчитане на стойност, което се случва отново при първоначално инициализиране на системата в следствие на гасене - палене.

Но ако не е така или пък си имам(е) работа с някакъв електрически или механичен проблем, ми се струва логично проблемите да се появят, останат и дори влошат (поне при мен) веднага след като се изпълни условието: промяна на работната среда (загряване) --> влошаване на физическите (респективно - промяна на електрическите) параметри на частта.

Не знам дали в по-горното има някакъв смисъл и дали не си дрънкам глупости :D Но както и да е, все на някъде трябва да се продължи "да се копае". Ще пиша какво се е случило ако сменя въпросния датчик.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 09 Авг 2013, 11:38

Днес ми откриха проблемна лула и отново беше сцепена свещта, бобините бяха наред. Сега нямам проблем с прекъсването, но клатенето на оборотите остава. Майстора, който ми оправи колата днес, отново ме върна на това, че от някъде може да влиза въздух или стъпковото моторче, след като загрее прави номера, но колата е проверявана 2 пъти и уш не дърпа въздух от никъде, а стъпковия мотор е профилактиран.
Остана последната възможност и това са гумичките на ваноса или е зацепен неправилно. След четене по чужди форуми и гледане на 1 куп клипове в нета, стигнах до извода, че е именно от гумичките, а и проблема ми се появи след зацепване на вануса, вероятно гумичките са били износени и при отварянето са дали фира.
След морето ще се извърши процедурата по смяната им и ще пиша какъв е резултата, а ако някой има някакви други идеи нека сподели, защото всичко за което казаха или се сетих е сменено или проверено.
Остава 1 въпрос, къде има майстор в гр. Хасково или някъде наоколо (гр.Пловдив, гр.Стара Загора), който да може да смени гумичките и после да зацепи вануса както трябва?

П.п. - Смених и диодния блок на алтернатора, така че може да се каже, че е ревизиран напълно.

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook