Е46 320и - играят оборотите и гасне?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 02 Юни 2013, 18:08

Здравейте!
Изчетох много теми с подобни проблеми, но всичките са при студен мотор, а при мен се случва при топъл.
Преди 2 месеца закупих въпросния автомобил (Е46 320и 150к.с.), Отидох до гр.София, където му направих и първото обслужване (в DSC Performance) филтри, масло, антифриз. Не излезе нищо сериозно, само 1 термостат, който бе сменен с оригинален такъв и разместен ванус, който беше зацепен при повторното ми ходене до сервиза, като междувременно беше сменена и гарнитурата на капака и почистен дебитомера. След зацепването на вануса се появи 1 проблем, а именно, че когато колата загрее и подавам газ в диапазона на ниските обороти, 1200-1400, оборотите не се стабилизират, а играят и понякога даже гасне, а когато маневрирам на полусъединител е просто ужасно да се случва това. ( примерен клип - http://www.youtube.com/watch?v=utZ9w4OKvTI ) Имах и проблем с прехълцване около 1600-1800 оборота, но той бе решен като смених датчика за температурата на входящия въздух с нов, оригинален такъв. Пробвах и с друг, работещ дебитомер, не е от него. Също е почистена и дроселовата клапа и стъпковото моторче. Тази седмица ще отворим да видим и диса клапата, но проблема не вярвам да е от нея.
Пред мен остават няколко решения, да е от О-ринговете на вануса, да е от датчика на разпределителния вал, да е ламбда сонда?
Моля, за вашето мнение по моя проблем, защото не понасям нещо да не е наред!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от zvetiko » 02 Юни 2013, 19:49

Колега, доколкото разбирам проблема се е появил след презацепването на ваноса. Най-напред защо са решили, че не е зацепен правилно и са го презацепвали- имаше ли някаква реална причина или просто така са решили? По принцип зацепването може да се провери като се закачат на осцилоскоп датчика на коляновият и разпределителният вал и се види дали работят в синхрон. За нещата, в които се съмняваш, една диагностика направена както трябва ще определи дали си прав или не.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 02 Юни 2013, 22:24

Презацепваха го, защото тракаше и имаше 2-3 градуса отклонение. Ванката (@Dimitroff) го диагностицира този проблем, но след като Васко я зацепи, мисля че не е включвана на компютър.
Утре или други ден ще я закачаме пак на компютър, за какво трябва да се гледа по конкретно, за да изключа някое от предположенията си?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 300
Регистриран на: 20.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от koziak » 02 Юни 2013, 22:45

Колега, ваноса спря ли да притраква след презацепването?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 02 Юни 2013, 22:48

koziak написа:Колега, ваноса спря ли да притраква след презацепването?

Да, по-тих е вече. Преди процедурата си стържеше като се подаде газ, сега работи нормално, но си мисля, че гумичките са за смяна... и ще ги сменя след време, дори и в момента проблема да не ми е от тях.

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 21.10.2012
Местоположение: London
Пол: Мъж
Кара: E46 320i
Детайли за колата: Седан, '99 година ,бензин

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от borkata84 » 03 Юни 2013, 15:04

Колега,имам същия двгател и имах същите симптоми,та веднага си помислих че дарпа въздух.направих smoke test и се окоза един от маркучите,така наречения ccv или нещо такова :) ,три маркуча мисля дето се свързват кам филтера за маслени изпарения,та след като го смених всичко се оправи...дано съм бил полезен :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 03 Юни 2013, 16:07

Извинявам се за второто поредно мнение!
Днес гледах напрежението и точните обороти от скритото меню. Като дам на контакт има напрежение 12-12.1 , а като запаля става 14-14.1. Оборотите са 720-730 при работна температура и 980-1010, докато вдигне градус, като стрелката на оборотите не помръдва.
Няма ли някой да се включи и да удари 1 рамо с някоя идея? :dunno: :( Сряда ще се включва колата пак на компютър, но последния път с БМВ скенер не изкара никаква грешка (освен повреда в предна, лява, сигнална светлина, но мигача го оправих :mhihi: )

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 268
Регистриран на: 13.03.2013
Пол: Мъж

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от a1n » 04 Юли 2013, 15:36

Burnar написа:Извинявам се за второто поредно мнение!
Днес гледах напрежението и точните обороти от скритото меню. Като дам на контакт има напрежение 12-12.1 , а като запаля става 14-14.1. Оборотите са 720-730 при работна температура и 980-1010, докато вдигне градус, като стрелката на оборотите не помръдва.
Няма ли някой да се включи и да удари 1 рамо с някоя идея? :dunno: :( Сряда ще се включва колата пак на компютър, но последния път с БМВ скенер не изкара никаква грешка (освен повреда в предна, лява, сигнална светлина, но мигача го оправих :mhihi: )


Колега, някакво развитие по темата? Аз имам сходен проблем моята на празен ход и пропадат оборотите понякога и гасне, та ще ми интересно дали си отсранил проблема и как.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 05 Юли 2013, 12:17

a1n написа:
Burnar написа:Извинявам се за второто поредно мнение!
Днес гледах напрежението и точните обороти от скритото меню. Като дам на контакт има напрежение 12-12.1 , а като запаля става 14-14.1. Оборотите са 720-730 при работна температура и 980-1010, докато вдигне градус, като стрелката на оборотите не помръдва.
Няма ли някой да се включи и да удари 1 рамо с някоя идея? :dunno: :( Сряда ще се включва колата пак на компютър, но последния път с БМВ скенер не изкара никаква грешка (освен повреда в предна, лява, сигнална светлина, но мигача го оправих :mhihi: )


Колега, някакво развитие по темата? Аз имам сходен проблем моята на празен ход и пропадат оборотите понякога и гасне, та ще ми интересно дали си отсранил проблема и как.

Проблема си го имам все още. Смених и датчик разпределителен вал - всмукателен и свещи, проверени са и ламбда сондите, не е от тях. Проблема при мен е само като загрее и накрая ще излезе, че е някой маркуч около клапана за картерни газове или бобина. Тези дни ще се обадя на 1 колега, който ми гледа колата с инпа, за да погледнем бобините. Ако не е и от тях ще оставям колата да се разглоби и да се проверят всички маркучи, защото на 6 цилиндровите тия маркучи са много забутани и не ми се занимава да разглабям толкова.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: София/Свиленград
Кара: с удоволствие
Мечтае да кара: по хубави пътища
Детайли за колата: G30 520 xDrive 2017

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от g_mihalev » 08 Юли 2013, 9:53

Колега имах същия проблем на моята кола преди половин година. Иаз като теб смених доста неща (някои от които доста скъпи ). Проблема беше същия - при подаване леко на газ в диапазона 1000-1500 оборотите се заиграваха и понякога гансеше. Грешки никакви. Тъй като колата има газ започна да ми го прави пъров на газ, а на бензин го правеше много рядко ( грешки нямаше). Поради липса на време не го отстраних веднага а си продължих да карам на бензин градско, за да не гасне. В даден момент взе да го прави супер често и на бензин. Тогава се появи грешка за пренапрежение в ASC модула - оказа се че алтернатора (който бях рециклирал уж основно) ми прави мизерии. Смених релерегулатора и всичко заспа.
Проблема с гасненето бил защото този релерегулатор избивал и и от пренапрежението ошашквал всички датчици и колата гаснеше.

Лесен начин да го тестваш - палиш колата да загрее (при мен го правеше основно загряла), после гасиш,откачаш алтернатора, палиш колата само на акумулатор и се опитваш да я загасиш с леко подаване на газ, ако не загасне знаеш от какво е :)

Успех :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 08 Юли 2013, 13:04

g_mihalev написа:Колега имах същия проблем на моята кола преди половин година. Иаз като теб смених доста неща (някои от които доста скъпи ). Проблема беше същия - при подаване леко на газ в диапазона 1000-1500 оборотите се заиграваха и понякога гансеше. Грешки никакви. Тъй като колата има газ започна да ми го прави пъров на газ, а на бензин го правеше много рядко ( грешки нямаше). Поради липса на време не го отстраних веднага а си продължих да карам на бензин градско, за да не гасне. В даден момент взе да го прави супер често и на бензин. Тогава се появи грешка за пренапрежение в ASC модула - оказа се че алтернатора (който бях рециклирал уж основно) ми прави мизерии. Смених релерегулатора и всичко заспа.
Проблема с гасненето бил защото този релерегулатор избивал и и от пренапрежението ошашквал всички датчици и колата гаснеше.

Лесен начин да го тестваш - палиш колата да загрее (при мен го правеше основно загряла), после гасиш,откачаш алтернатора, палиш колата само на акумулатор и се опитваш да я загасиш с леко подаване на газ, ако не загасне знаеш от какво е :)

Успех :yes:

Благодаря за съвета! Ще я пробвам тази процедура.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 28.09.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW Е60 530д

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Milen83 » 11 Юли 2013, 11:02

Генератор 100 % и при мен беше така при старата ми кола .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 13.11.2011
Местоположение: Schweiz
Пол: Мъж
Кара: F11 M550D LCI
Детайли за колата: Champagner quarz metallic

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Burnar » 12 Юли 2013, 11:54

Milen83 написа:Генератор 100 % и при мен беше така при старата ми кола .

Алтернатора ли имаш предвид колега?
Още не съм направил теста, защото, мисля че имам някоя бобина за смяна, а в момента нямам възможност да закача колата и да сменям, но веднага щом извърша тази интервенция ще пробвам с алтернатора.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 28.09.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW Е60 530д

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от Milen83 » 12 Юли 2013, 13:26

то ако е бобина трябва да ти излезне на диагностика като е закачиш , това е точно алтернатора 2 години си загубих времето с тоя проблем.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 8.02.2011
Местоположение: гр.София
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330d
Мечтае да кара: BMW Alpina B7

Re: Е46 320и - играят оборотите и гасне?

Мнение от PavelPavlov » 12 Юли 2013, 13:33

Здравейте,

Ако наистина има проблем с алтернатора, няма ли да излезе грешка свързана с напрежението в някой от модулите(нещо over voltage)? Не трябва ли на живите данни да види стойност извън нормата за напрежението?

Поздрави, Павел

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook