SMG скоростна трансмисия при 330ci

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Dream_BMW » 09 Ное 2014, 14:55

mad_presley написа:Да изровя тази стара тема от прахта и аз :D

Купих си Е46 330ci 2002г с SMG или SSG (доста спорове по върпоса има и така и не разбрах :mhihi: ) и понеже свалих двигателя за пълен ребилд, защото смятам да му метна един чарджър, още не съм я карал тая кола, та въпросът ми е, има ли лънч контрол тази кутия (виж атача)?

Иначе съм голям фен на SMG-то, особено като покарах така...около 300км извънградско М6 по родните проходи :driving:

Надявам се ,че ще бъдем допуснати по-близо до изпълнението на идеята с чарджера в някоя тема тук ( в съответния раздел разбира се).Сигурен съм,че ще бъде интересно за много от нас.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2643
Регистриран на: 22.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Kris » 09 Ное 2014, 21:54

Не съм много сигурен, че се задържат и двата педала. По спонем наистина трябва да е с изключено DSC и да е в спортен режим, но мисля че се държеше спирачката и "вкарваш" (бутваш) лоста да включи първа и го задържаш. След това би трябвало колата сама да си подаде газ до оборотите с най много нютони и като пуснеш спирачката колата да се изтреля. Разбира се трябва и като пуснеш спирачката да натиснеш после газта иначе ще тръгне и след секунда две ще пусне.

P.S.
Ако искаш питай Sharo да ти каже как беше при М3 и дали не знае как е при теб.

P.S.2
А иначе за SMG/SSG спора е че SMG е само на М3, а за 330-ските и 325-ците е SSG. И между другото до колкото и аз знам Е36 М3 -> SMG І; E46 M3 SMG ІІ и после нещо незнам как става, че се намесват М5 и се обърках.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от mad_presley » 09 Ное 2014, 23:40

Kris написа:
P.S.
Ако искаш питай Sharo да ти каже как беше при М3 и дали не знае как е при теб.

P.S.2
А иначе за SMG/SSG спора е че SMG е само на М3, а за 330-ските и 325-ците е SSG. И между другото до колкото и аз знам Е36 М3 -> SMG І; E46 M3 SMG ІІ и после нещо незнам как става, че се намесват М5 и се обърках.

Аз знам как е на М3 и М6, натискаш спирачката, натискаш и задържаш за повече от 4сек DSC, газта на кикдаун, пускаш спирачката и нещата се случват...причключват, когато върнеш газта. Въпросът е, че когато си има програма в компа за лънч контрол, не ти пуска сединителя и съответно няма опасност от запалването му. При SMG2 съм сигурен, че работи. Моята обаче е SMG1 и не съм сигурен, дали има програма за лънч. Проблема е, че опитам ли, ще трябва да сменям съединител, ако няма лънч опция.
Днес си четох книжката, която е на немски и не разбрах много за какво става на въпрос, но май си е същото, като при SMG2.

330-ки с такива кутии са доста голяма рядкост и доста скъпи в Германия. Едва ли има повече от 2-3 такива коли в БГ (според мен де) и явно аз ще съм лаболаторната мишка :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Dream_BMW » 10 Ное 2014, 0:20

Преди няма и седмица изпуснах един седан с такава кутия от една автокъща във Варна. Може варненски фен да я е купил.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 54
Регистриран на: 18.06.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е 60 530d Manual
Мечтае да кара: BMW M 550d

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от crank666 » 07 Яну 2015, 2:08

Има лаунч контрол, но от опит знам, че задържиш ли повечко спирачката пали съединителят. В момента съм с чисто нов съединител комплект, но кутията трябва да се ресетне и адаптира, защото е изпаднала в някакъв режим/сейф моуд/
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от mad_presley » 07 Яну 2015, 9:33

Установих го и аз, че има лънч контрол.
След смяна на съединител, задължително трябва адаптация, в противен случай се усеща преплъзване на съединителя.
И м/у другото, ако не си сменил маховика, няма да усетиш много разликата от новия съединител.
Аз смених първо феродов и притискател, но потеглянето на 2-ра пак беше с леко затрисане. Смених и маховика и сега просто не мога да спра да се кефя на тази кутия.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 54
Регистриран на: 18.06.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е 60 530d Manual
Мечтае да кара: BMW M 550d

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от crank666 » 09 Яну 2015, 22:45

Каква цифра ти излезе маховика ? Как е по - добре за кутията да се гаси двигателя - на N и да сложиш на скорост или директно на C? Аз гася на N и вкл. на 1-ва след гаснене на мотора и на светофарите не я държа на C (уж да не товаря кутията), но не знам дали е правилно ?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4438
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Варна
Кара: E39 M5

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от mad_presley » 09 Яну 2015, 23:13

crank666 написа:Каква цифра ти излезе маховика ? Как е по - добре за кутията да се гаси двигателя - на N и да сложиш на скорост или директно на C? Аз гася на N и вкл. на 1-ва след гаснене на мотора и на светофарите не я държа на C (уж да не товаря кутията), но не знам дали е правилно ?

Няма значение как я гасиш, така или иначе дали е на N или на 1-ва, съединителя е натиснат. Аз лично я гася на скорост и след това бутвам на N, за да не барам нищо, докато я паля. На светофар си я държа на 1-ва, не изключвам от скорост, защото май няма смисъл.
Маховика 900лв оригинал с отстъпка. Със сигурност може да има и по-евтин вариант, но опита ме е научил да не рискувам, защото евтиното винаги излиза по-скъпо от оригинала.

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 27.12.2014
Пол: Мъж
Кара: E92 330d
Мечтае да кара: BMW M850i

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Deurond » 11 Яну 2015, 23:16

За англоговорящата част от вас ето това видео - https://www.youtube.com/watch?v=ch14vj832T0 Мисля, че ще ви отговори на всичките въпроси. Човека показва как работи и всичките и режими. Пък тези, които не разбират то и от самото видео много неща са видни. Поздрави! :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 8.10.2010
Местоположение: София/Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Продаде колата
Мечтае да кара: Бързо, голямо и черно BMW

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от sshtskv » 06 Фев 2015, 13:38

Няколко години по-късно пред подобна дилема...
Възможна ли е подмяната на SMG с ръчна скоростна кутия, какво е нужно и ориентировъчна цена? Идеята ми е, ако се стигне до скъп ремонт, дали не е по-изгодно да се сложи ръчна кутия, ако това е възможно и не особено трудно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Dream_BMW » 06 Фев 2015, 14:57

Вълк написа:Няколко години по-късно пред подобна дилема...
Възможна ли е подмяната на SMG с ръчна скоростна кутия, какво е нужно и ориентировъчна цена? Идеята ми е, ако се стигне до скъп ремонт, дали не е по-изгодно да се сложи ръчна кутия, ако това е възможно и не особено трудно.

Няма да е толкова сложно и трудно да се премине към ръчна,ма SMG-то дори маховика и съединителя му са същите,за кардана не съм сигурен,щото не знам има ли разлика в дължината между SMG и ръчката. Но ако ще слагаш 6-скорости ръчна,то тогава несъмнено ще трябва да ползваш и предната част на кардана от донора чийто кутия ще слагаш.Ще е нужно и софтуерна манипулация,за да се премахне комуникацията между компа и кутията.
Общо взето по-скъпите части които според потребители от чужди форуми дават проблем са актуатора за смяна на предавките(№1 от схемата),цилиндърчето което натиска съединителя(№8 от схемата) и помпата която нагнетява хидр.масло(№5 от по-долната схема).
Цилиндърчето за съединителя в една чужда тема показват как да се отрремонтира ако протече,не е нужно да се сменя цялото,просто сменят гумичките му с ремонтен комплект.

http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-S ... _sensoren/

http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-S ... tank_pump/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 8.10.2010
Местоположение: София/Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Продаде колата
Мечтае да кара: Бързо, голямо и черно BMW

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от sshtskv » 06 Фев 2015, 15:58

Харесвам такива отговори.
Жив и здрав колега! :yes:

Dream_BMW написа:
Вълк написа:Няколко години по-късно пред подобна дилема...
Възможна ли е подмяната на SMG с ръчна скоростна кутия, какво е нужно и ориентировъчна цена? Идеята ми е, ако се стигне до скъп ремонт, дали не е по-изгодно да се сложи ръчна кутия, ако това е възможно и не особено трудно.

Няма да е толкова сложно и трудно да се премине към ръчна,ма SMG-то дори маховика и съединителя му са същите,за кардана не съм сигурен,щото не знам има ли разлика в дължината между SMG и ръчката. Но ако ще слагаш 6-скорости ръчна,то тогава несъмнено ще трябва да ползваш и предната част на кардана от донора чийто кутия ще слагаш.Ще е нужно и софтуерна манипулация,за да се премахне комуникацията между компа и кутията.
Общо взето по-скъпите части които според потребители от чужди форуми дават проблем са актуатора за смяна на предавките(№1 от схемата),цилиндърчето което натиска съединителя(№8 от схемата) и помпата която нагнетява хидр.масло(№5 от по-долната схема).
Цилиндърчето за съединителя в една чужда тема показват как да се отрремонтира ако протече,не е нужно да се сменя цялото,просто сменят гумичките му с ремонтен комплект.

http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-S ... _sensoren/

http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-S ... tank_pump/
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 350
Регистриран на: 8.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 318ci е46'01

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Manuel » 14 Фев 2015, 17:25

Колеги извинявам се може ли да попитам тук да не отварям нова тема. Скоростна кутия от 318 1.9 118 коня ще стане ли на 325? Искам да минавам на 2.5 и да знам дали и скоростна кутия да търся или ще ме издържи известно време?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 443
Регистриран на: 9.02.2011
Кара: Кон

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от axel.folu » 07 Апр 2015, 12:24

Колеги държи ли на чип тунинг кутията

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Dream_BMW » 07 Апр 2015, 20:06

axel.folu написа:Колеги държи ли на чип тунинг кутията

Препоръчвам ти да изчетеш цялата тема и ще можеш да си отговориш на този и не само на този въпрос.Доста от инфото е за М3 SMG кутиите,но доста от нещата съвпадат и за SMG-тата при 330i. Само ще ти загатна,че 330i SMG- кутията си е механична кутия с роботизирано превключване на ZF,така че трябва да я сравняваш по механична здравина с механичните кутии вграждани в модела,които също са ZF.Съединителя е същия,маховика е същия.От към надежност се наблюдават случаи да се дънят обслужващите им агрегати. Имат разлики SMG-тата преди 03.2003-а и след 03.2003-а ,вторите са 6 скорости и имат разлика както самата кутия,така и периферията и.Не става да вземеш например хидр.помпа от кутия преди 03.2003-а и да я сложиш на такава след 03.2003-а.
Чипосвай смело.

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook