SMG скоростна трансмисия при 330ci

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 8.10.2010
Местоположение: София/Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Продаде колата
Мечтае да кара: Бързо, голямо и черно BMW

SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от sshtskv » 15 Сеп 2012, 14:33

Здравейте,

на скоро си продадох колата и след много търсене на коли ми изпада една 330ci със SMG скорости. Отворих търсачката, зачетох се, но нищо конкретно. Едни казват "страшна е!", други казват "боклук е!". От всичко прочетено не ми бе отговорен на нито един въпрос.

Нека да преговориме и всеки да каже, каквото знае, а аз от своя страна да направя преценка дали да я взимам.
1 - Обслужване на SMG?
2 - Надеждност на SMG?
3 - Ако се строши, възможна ли е конверсията към 6 скоростна ръчна трансмисия и как?
4 - Какво изобщо е SMG и как по дяволите се кара с това чудо?

Поздрави и благодаря!

ПП: Забравих да спомена, че колата е на 185000км.
Last check19.06.2012
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Горна Оряховица
Пол: Мъж

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Nafarforii_89 » 15 Сеп 2012, 16:03

SMG кутията е ръчна с подредени предавки (секвенционална).При нея съеденителя се използва само при тръгване.Предимствата са по-бързо и точно превключване.Тези кутии като цяло са за писта и не са много подходящи за градско каране.До колкото знам се монтират само на по новите м3 и м5.Така че това което си гледал може да е автомат с пера на волана.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Nickelback » 15 Сеп 2012, 19:05

Тука има някакви "вафлички и храсти", ако не си мернал тая тема...
viewtopic.php?f=104&t=292451&hilit=smg
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 8.10.2010
Местоположение: София/Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Продаде колата
Мечтае да кара: Бързо, голямо и черно BMW

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от sshtskv » 15 Сеп 2012, 21:57

Nickelback написа:Тука има някакви "вафлички и храсти", ако не си мернал тая тема...
viewtopic.php?f=104&t=292451&hilit=smg


Това е четено колега. Нищо конкретно.

Nafarforii_89 написа:SMG кутията е ръчна с подредени предавки (секвенционална).При нея съеденителя се използва само при тръгване.Предимствата са по-бързо и точно превключване.Тези кутии като цяло са за писта и не са много подходящи за градско каране.До колкото знам се монтират само на по новите м3 и м5.Така че това което си гледал може да е автомат с пера на волана.


Колега, попаднах на няколко обяви на 330-ки със SMG трансмисия.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2643
Регистриран на: 22.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Kris » 15 Сеп 2012, 22:11

Nafarforii_89 написа:SMG кутията е ръчна с подредени предавки (секвенционална).При нея съеденителя се използва само при тръгване.Предимствата са по-бързо и точно превключване.Тези кутии като цяло са за писта и не са много подходящи за градско каране.До колкото знам се монтират само на по новите м3 и м5.Така че това което си гледал може да е автомат с пера на волана.


Нещо май си се объркал, или не си чел от правилното място.

Нито можеш да ползваш съединителя ( крачно) , кутията като цяло е за улиците и после и за писти ( за там има други кутии :mhihi: ), пък и я има и в доста други БМВ-та освен при ///М моделите, нито само на по-новите модели.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1242
Регистриран на: 28.04.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: с Adaptive Drive
Мечтае да кара: F06 с B58

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от 100imenov » 15 Сеп 2012, 23:56

За пояснение SMG на ///М и на 330 нямат много общо.Колегата _BoBI_ може да ти даде преки пвечътления от 3.0 :wave:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 8.10.2010
Местоположение: София/Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Продаде колата
Мечтае да кара: Бързо, голямо и черно BMW

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от sshtskv » 16 Сеп 2012, 9:40

Чесно казано не ми вдъхва доверие това творение на баварските инженери. Не ме разбирайте погрешно, то е хубаво, но да си го карам аз 10 години. Мога ли да знам, преди мене как е скубана тая трансмисия :dunno:

Както и да е. За сега съм се ориентирал към 330ci. Намерих една, но е чак в Испания. Нямам идея, как мога да я докарам... :conf:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 10.09.2009
Местоположение: Pleven (Bulgaria)
Кара: E46 330Ci M2 PACK CABRIO

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Rosendo » 16 Сеп 2012, 10:02

Sasho Tsukev написа:Както и да е. За сега съм се ориентирал към 330ci. Намерих една, но е чак в Испания. Нямам идея, как мога да я докарам... :conf:


От личен опит (Докарване на същата кола/мотор от Испания на ход) докарването е около 450 евро (гориво и пътни такси).
Ако мога да помогна с нещо (информация за пътя или превод на кореспонденция с испанския продавач) пиши.
Поздрави и успех!!!

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Zagy » 16 Сеп 2012, 10:26

100imenov написа:За пояснение SMG на ///М и на 330 нямат много общо.Колегата _BoBI_ може да ти даде преки пвечътления от 3.0 :wave:

То май точно неговата кола сме гледали всички (сиво 330ци със SMG) :mhihi:
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 8.10.2010
Местоположение: София/Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Продаде колата
Мечтае да кара: Бързо, голямо и черно BMW

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от sshtskv » 16 Сеп 2012, 22:35

ros1977 написа:
Sasho Tsukev написа:Както и да е. За сега съм се ориентирал към 330ci. Намерих една, но е чак в Испания. Нямам идея, как мога да я докарам... :conf:


От личен опит (Докарване на същата кола/мотор от Испания на ход) докарването е около 450 евро (гориво и пътни такси).
Ако мога да помогна с нещо (информация за пътя или превод на кореспонденция с испанския продавач) пиши.
Поздрави и успех!!!


Благодаря за отзивчивостта колега! За сега съм се спрял на една от Швейцария, водиме преговори в момента, пък да видиме. Ако имам въпроси ще ти пратя ЛС.

По темата, ако има някой да казва нещо, което може да е полезно и информативно, да казва. Ако не, моля за ключ на темата та дори и да се изтрие, че няма никаква полза от нея за момента. Благодаря.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 115
Регистриран на: 16.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Всичко с гуми !
Мечтае да кара: постояно с пълен резервоар !
Детайли за колата: Vw passat,
Audi a3,
Bmw e36,
Bmw e60,
Mitsubishi Evo X
Everyday S204 C220 :(

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Ranchev » 17 Сеп 2012, 0:43

И аз гледам СМГ в момента и това което прочетох от тук и по чуждите форуми е че. СМГ всъщност е само при М3 на 330и(ци) е ССГ и има 2-ве разновидности но пак му викат СМГ . Tъка те са СМГ-1 и СМГ-2 (много много рядко се слага и при 325и при м54)
СМГ-1 - го водят по-надежно по-здраво но сменя скоростите горе долу колкото един добър Driver и е 5 скорости
СМГ-2 - го водят по-чупливо сменя доста доста по-бързо от СМГ-1 и е 6 скорости
И двете имат Lunch Control като не съм сигурен за следващото беше малко неразбираемо написано но май може да се ползва по 1 път на час и съединителя издържа около 25-30 Lunch-a
Като цяло СМГ е ръчна кутия като движенито на ръката и кракът,което извършваш е роботизирано и всъщност с натискането на "бутон" било то перата или лоста извършва дадено движение има го и при Алфа Ромео но там се нарича Selespeed . А самата технология е от Формула 1 преди много години :)
Проблемите най-често са с помпата която не знам но мисля че не е кои знае колко скъпа. (Да ти имам хидравличната помпа колко пари да е ? )
Инверсията към ръчна е главоболие ама не е невъзможно захващането към мотора е същото евентуално кардан механизма към лоста и лоста и с компа ще има някаква хватка 100% или да се смени или ако има отделен да се махне или и 2-те.
Забравих да кажа че навсякаде пише че не сменя предавките плавно като автоматика а ако не връщаш педала между предавките ефекта е като при ръчната и пускане на съединителя рязко ритала яко и понякога гъза и се подмятал (предполагам без ДСЦ) за това навсякаде казват че не ставала за града и тъка нататък.
Ако ти хареса колата зимай ! Аз лично мисля да направя точно тъка. Навсякаде пише дори и тези които плюят кутията че няма такъв кеф като СМГ.
Задължително тестваш защото проблема главно е да забие на някоя предавка :) от време на време :)
Съжалявам за километричните постове :mrgreen:

"не съм богат ,за да купувам евтино"


SKYPE

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2643
Регистриран на: 22.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Kris » 17 Сеп 2012, 1:10

Ranchev написа:И аз гледам СМГ в момента и това което прочетох от тук и по чуждите форуми е че. СМГ всъщност е само при М3 на 330и(ци) е ССГ и има 2-ве разновидности но пак му викат СМГ . Tъка те са СМГ-1 и СМГ-2 (много много рядко се слага и при 325и при м54)
СМГ-1 - го водят по-надежно по-здраво но сменя скоростите горе долу колкото един добър Driver и е 5 скорости
СМГ-2 - го водят по-чупливо сменя доста доста по-бързо от СМГ-1 и е 6 скорости
.......



1997 BMW E36 M3[2] (SMG)
BMW E46 M3 (SMG II)
BMW E85 Z4 (Optional SMG II)
BMW E60 M5 (SMG III)
BMW E63/64 M6 (SMG III)
и т.н

Така че при Е46 само SMG II

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от b00st » 17 Сеп 2012, 1:32

SSG са я наричали през 2002-ра после от 2003-та я преименуват на SMG. 2те неща са едно и също. И има 325 и 330-ки оборудвани с SMG. Колкото дали ще ти хареса вместо нормален автоматик със стептроник примерно, трябва да покараш в града и да си направиш сам изводите. Не всеки му допада, все пак е поръчково оборудване и общо взето е технология от F1.

М3 Пристрастен
Аватар
Мнения: 1272
Регистриран на: 11.04.2007
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: E38 735i

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от Веселин|Василев » 17 Сеп 2012, 7:21

Преди месец и нещо карах Ауди А6 3.0 ТДИ 2004 година със секвенциална кутия и това за връщането на педала на газта и удрянето го няма! Не знам може само при BMW да е проблема :conf:
Живота е прекалено кратък за лоша музика, грозни жени, бавни коли и проблемни връзки!!!

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: SMG скоростна трансмисия при 330ci

Мнение от rve » 17 Сеп 2012, 10:51

Аз лично не намирам ударната смяна за проблем. Смяната може да стане адски мазна ако само леко се върне педала на газта. Не съм запознат с кутията на 330-ката, но СМГ 2 на М-ката хич не е чуплива, да чукна на дърво. Аз вече много пъти съм го казвал в М раздела, че препоръчвам СМГ за Е46 М3. Вчера повозих колегата Петър Дончев на Калояново и после той мен (неговата е ръчка) и коментарът му беше - минал съм се с тази ръчка, няма такава смяна на предавките! Или както каза Явор (Мирафиори) - СМГ-то е за каране било то бързо и динамично било то ежедневен комфорт. Предполагам, че при 330 ще е същото - СМГ в сравнение с ръчката или чистия автомат.

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook