Стрелката на резервоара лъже

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 289
Регистриран на: 18.07.2011
Местоположение: Плевен , Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E60 530XI
Мечтае да кара: M5 f10

Стрелката на резервоара лъже

Мнение от Achkata_ci » 24 Авг 2012, 1:23

Първо не и обръщах внимание , но започна да го прави често.. Като изгася колата и я запаля на др ден (не винаги) ми показва все едно имам повере бензин. грубо около 6-7 литара нагоре показва.. и до 10 мин в движение се стабилизира :dunno:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от dido0o``` » 24 Авг 2012, 8:00

Achkata_ci написа:Първо не и обръщах внимание , но започна да го прави често.. Като изгася колата и я запаля на др ден (не винаги) ми показва все едно имам повере бензин. грубо около 6-7 литара нагоре показва.. и до 10 мин в движение се стабилизира :dunno:

Да не я спираш на баир или под наклон (ляво/дясно) ? :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 250
Регистриран на: 9.05.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е38 725tds

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от emo_ch » 24 Авг 2012, 9:24

Един от нивомерите в резервоара може да е заминал. От скритите менюта отиваш на Тест 6. Това ще ти покаже данните от нивомерите в резервоара. При пълен резервоар ако един от нивомерите показва 0 значи се е развалил. Резервоарът, обаче трябва да е пълен догоре иначе може и двата нивомера да показват някакви показания, но да не са верни. Всъщност нивомерите са потенциометри, чието съпротивление се мени в някакви граници. С течение на времето граничните стойности на съпротивлението почват да се изменят и на таблото стрелката за горивото почва да показва все по-неточни данни. При мен с единия нивомер беше станало така. Свалях го, чистих го - нищо не стана. Докато не го смених не се оправи. Проблемът е, че трудно се намира читав нивомер втора ръка. Трябва да се въоръжиш с един мултицет и като отиваш да гледаш някой нивомер да му мериш какво съпротивление дава, когато поплавъкът е в най-горно и най-долно положение. Показанията трябва да са както следва:

Десен нивомер
Празен резервоар-- 70.0 +-1.2 ома
Пълен резервоар-- 394.5 +-4.5 ома

Ляв нивомер
Празен резервоар -- 70.0 +-1.2
Пълен резервоар-- 310.2 +-3.6

Иначе като напишеш в google "bmw e46 fuel level sensor" излизат доста неща.
На този линк се обсъжда подобен проблем http://forums.bimmerforums.com/forum/sh ... ?t=1105718

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от dido0o``` » 24 Авг 2012, 10:44

Всичко добре си го описал, но как ще обясниш това, че след като минат 10мин откакто я е запалил стойностите се нормализират?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 1.02.2010
Пол: Мъж
Кара: F34 320d, E46 318i
Мечтае да кара: F30 M3
Детайли за колата: 320d GT '13 N47T
318i '98 M43TUB19

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от mistyrain » 24 Авг 2012, 11:47

И при мен се случва от време на време и съм забелязал че се случва в жегите иначе не.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 289
Регистриран на: 18.07.2011
Местоположение: Плевен , Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E60 530XI
Мечтае да кара: M5 f10

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от Achkata_ci » 24 Авг 2012, 12:03

Не я спирам на баир .. и наистина май само в жегите става сега като се замисля

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 250
Регистриран на: 9.05.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е38 725tds

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от emo_ch » 24 Авг 2012, 17:39

Щом само в жегите става, най вероятно като се нагрее резервоарът налягането на въздуха в него се повишава и някак повишава нивото на горивото. Когато се запали колата нивомерите показват повече гориво. Стрелката на таблото отчита реалното ниво малко по-късно - действа така, че да не отчита малки резки промени в нивото (иначе щеше да мърда всеки път когато колата изкачва или спуска по наклон или ускорява). Може би трябва да се пробва да се отвори замалко капачката на резервоара преди да се запали колата, за да може да се изравни налягането в резервоара. Доколкото знам в резервоарите на автомобилите има специална система която поддържа налягането на въздуха малко по-ниско от атмосферното, така че бензиновите пари да не могат да излизат от него (затова като спрете на бензиностанция и отворите капачката на резервоара се чува едно всмукване). При спряло положение системата на резервоара трябва да е напълно херметична и май че има накакъв клапан за тая работа. Ако нещо в херметизирането не работи може да се получават такива ефекти с новото на горивото.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 571
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: София-Сандански
Пол: Мъж
Кара: E61 530dA '04

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от koleto_78 » 26 Авг 2012, 23:36

А помпата вътре която прехвърля от единия резервоар в другия отписахте ли я?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 762
Регистриран на: 4.01.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: M62B46

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от Retrofit » 29 Авг 2012, 23:19

Проблема ти е в някои от поплавъците(може би левия), когато запалиш, помпата в резервоара прехвърля горивото от лявата половина в дясната, а когато загасиш, част от горивото в дясната част се самопрелива в левия край, от там при проблемен поплавък идва разликата в показанията.
Влез в скритото меню и ще видиш какво се случва.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 22.11.2007
Местоположение: Варна

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от BMW_TO » 30 Авг 2012, 12:55

И при мен е така от 3-4 месеца. В началото си мислех, че е от наклоните но не е. И на равно да я спра пак понякога ми показва, че има поне с 10-15 л.повече. Но странното е че след известно време и каране се оправя.

*** Колега, само могат да ни завиждат, че без да даваме кинти резервоарите ни се пълнят ! :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 289
Регистриран на: 18.07.2011
Местоположение: Плевен , Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E60 530XI
Мечтае да кара: M5 f10

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от Achkata_ci » 30 Авг 2012, 14:45

ето, жегите паднаха и откакто е по хладно не е ставало така :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 358
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: лоша F30-ка

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от kozela » 02 Сеп 2012, 16:29

И при мен имаше същия проблем - етоя темата - viewtopic.php?f=34&t=261089
Проверявах всичко, рестартирах таблото, разглобих помпа, нивомери - нищо не показваше проблем и накрая се ядосах, налях няколко пъти догоре (съвсем догоре) и с по-дълго каране по магистралата нещата постепенно се оправиха..повторих някъде около 3-4 пъти!
Оттогава повечето пъти наливам догоре или доливам и вече близо година не е правило подобни проблеми (да чукаме на дърво! :mhihi: )
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 15.11.2012
Пол: Мъж

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от gatuzo » 15 Ное 2012, 16:39

колеги, при мен е следното, както си карам и горивото се увеличава, дори като я загася и пак я запаля и тръгна то си продължава, но понякога след като запаля стрелката остава долу и показва, че няма гориво и оставащите километри са занулени. Така за малко и пак започва да се вдига по малко. Днес дори колата беше запалена на място и стрелката и цифрите се местеха като полудели между 60км и 120км. Моля помогнете!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 270
Регистриран на: 17.01.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: '07 E91 320d
Мечтае да кара: Ferrari
Детайли за колата: M47D20 6MT

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от NeRoX » 27 Апр 2018, 10:21

Здравейте! Да я вдигна малко тая тема от праха, за да не отварям нова. Така и така ПОЛЗВАХ търсачката. :lol: Та... Дали някой тук успя да реши проблема и може ли да сподели какъв се оказа той? Прочетох няколко коментара с описание на различни, но подобни проблеми, но решение не видях. На мен онзи ден ми се случи за пръв път от както карам колата. Сутринта я запалих и стрелката отиде доста по-нагоре от колкото реално имаше гориво. Отидох на работа и като си тръгвах стрелката беше на абсолютната 0. Борда не отчиташе никакви километри (----). Почнах да я карам и взе бавно и по-малко да се вдига. Вече на трети ден стига до горе долу нормални стойности. :dunno: За пръв път заредих нафта от Shell точно преди да се случи. Не знам дали може да има общо. :lol: Та, ако някой има повече информация или се е сблъскал и решил проблема вече - нека сподели. :idea:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Стрелката на резервоара лъже

Мнение от NGneer4eto » 14 Май 2018, 12:09

NeRoX написа:Здравейте! Да я вдигна малко тая тема от праха, за да не отварям нова. Така и така ПОЛЗВАХ търсачката. :lol: Та... Дали някой тук успя да реши проблема и може ли да сподели какъв се оказа той? Прочетох няколко коментара с описание на различни, но подобни проблеми, но решение не видях. На мен онзи ден ми се случи за пръв път от както карам колата. Сутринта я запалих и стрелката отиде доста по-нагоре от колкото реално имаше гориво. Отидох на работа и като си тръгвах стрелката беше на абсолютната 0. Борда не отчиташе никакви километри (----). Почнах да я карам и взе бавно и по-малко да се вдига. Вече на трети ден стига до горе долу нормални стойности. :dunno: За пръв път заредих нафта от Shell точно преди да се случи. Не знам дали може да има общо. :lol: Та, ако някой има повече информация или се е сблъскал и решил проблема вече - нека сподели. :idea:


Едва ли въпросната нафта е причината, въпреки, че е преди години имах една Астра бензин, която с едно зареждане на В-пауър 95 започна да се прецаква. Като за начало защо не използваш 6.1 скрито меню и да понаблюдаваш показанията на литрите в резервоара и да сравняваш с това дали съответстват на стрелката.

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook