Смяна на разширителен съд?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 16.05.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 318i N42

Смяна на разширителен съд?

Мнение от Mariga » 31 Мар 2012, 14:24

Колеги, разширителния съд за антифриза се е спукал леко и при оптимално загряване на колата започва да пръска с много, много тънка струйка. До колкото разбвах никакво лепене няма да помогне(поради налягането), макар че дупчицата е миниатюрна, дали не си струва да опитам?
Намерих съд 2ра ръка от колега от форума, но е от Е46 318и 99г, моята е също 318и но е с новия мотор N42 2003г, дали е същия? в RealOEM проверих и номерата са им същите с изключение на последната цифра, на вид също са 1:1. Искам да попитам 2 неща:
1. Дали ще стане този съд за моята?
2. Дали ще мога да го сменя сам на канал и с необходимите инструменти, в смисъл има ли нещо по-специфично относно монтаж-демонтажа му, сложно ли е?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2048
Регистриран на: 30.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318i 98
Мечтае да кара: Електромобил...

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от vavilon » 31 Мар 2012, 15:51

Преди фейса не ти трябват инструменти. На скоби е всичко! На фейса, предполагам е почити същото захващане.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 16.05.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 318i N42

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Mariga » 31 Мар 2012, 18:10

А някой има ли представа дали съда е един и същ?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от slitter » 31 Мар 2012, 19:23

Един и същи е, слагай го и карай, макар да е добре такива части да се купуват нови и за предпочитане оригинални, защото в пластмасата има стареене и от налягането в системата се пука, демек и този скоро може да се спука, а това означава, че не може да се кара така, камо ли на път, просто защото антифриза изчезва целия за няколко минути само. Също така спукан разширителен съд е индикация да си провериш перката на охлаждането, която е 6 скоростна и има вероятност някоя от по-високите скорости да не бачка, което да е предизвикало и по-високото налягане в системата, дори и стрелката да не е мърдала от средата, защото тя седи там до 115 градуса целзий. По принцип перките на фесовете не се трошат толкова лесно, но за твое спокойствие я провери с оглед напближаващите все по-високи температури. Перката се проверява с ДИС тестер, който има специален тест за нея и проверява всички скорости като ги включва поетапно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 16.05.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 318i N42

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Mariga » 31 Мар 2012, 20:36

slitter написа:Един и същи е, слагай го и карай, макар да е добре такива части да се купуват нови и за предпочитане оригинални, защото в пластмасата има стареене и от налягането в системата се пука, демек и този скоро може да се спука, а това означава, че не може да се кара така, камо ли на път, просто защото антифриза изчезва целия за няколко минути само. Също така спукан разширителен съд е индикация да си провериш перката на охлаждането, която е 6 скоростна и има вероятност някоя от по-високите скорости да не бачка, което да е предизвикало и по-високото налягане в системата, дори и стрелката да не е мърдала от средата, защото тя седи там до 115 градуса целзий. По принцип перките на фесовете не се трошат толкова лесно, но за твое спокойствие я провери с оглед напближаващите все по-високи температури. Перката се проверява с ДИС тестер, който има специален тест за нея и проверява всички скорости като ги включва поетапно.

Знам, че ще е по-добре нов но.....
Колега, аз често я следя на скритото меню(мога ли да му имам доверие, що се касае за налягането в системата) и повече от 105 градуса не вдига, в смисъл стигне 105-106 и веднага бута на 104, извън града даржи 102. Обаче друго забелязох, карам извън града ОК е на 102 градуса, влизам в града 5 мин да се прибера до вкъщи и пада на 82-85, докато спра да отворя вратите на гаража и пак над 90 тръгва нагоре. И през това време съм чувал някога перката да е включена, в смисъл да работи на високи обороти, но ства супер рядко. На какво може да се дължи това падане на температурата, въздух в сисмата?(макар да я обезвъздуших, уж)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 288
Регистриран на: 16.12.2010
Пол: Мъж

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от гумата » 02 Апр 2012, 17:34

Разширителен съд се сменя с голяма мъка. Радиаторът също се е разширявал и вече е неудобно за работа. Новият не влиза в отвора лесно, а старият не става за нищо. По принцип трябва само да се нахлузи, но новият е тесен за отвора,който стърчи. Затова разширителният съд се сменя заедно с радиатора.
После дълго време- поне 30 минути трябва бавно да се обезвъздушава радиатора и то много внимателно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 16.05.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 318i N42

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Mariga » 02 Апр 2012, 18:01

гумата написа:Разширителен съд се сменя с голяма мъка. Радиаторът също се е разширявал и вече е неудобно за работа. Новият не влиза в отвора лесно, а старият не става за нищо. По принцип трябва само да се нахлузи, но новият е тесен за отвора,който стърчи. Затова разширителният съд се сменя заедно с радиатора.
После дълго време- поне 30 минути трябва бавно да се обезвъздушава радиатора и то много внимателно.

Е, колега наистина ли е така :(
Аз съм си поръчал само разширителния съд, нима всички на които се е пукал(защото това е дста често срещан проблем при Е46) е сменял с разширителния съд и радиатора.
Утре смятах да го монтирам :|
Някой друг сменял съда да изкаже мнение?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2048
Регистриран на: 30.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318i 98
Мечтае да кара: Електромобил...

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от vavilon » 02 Апр 2012, 20:02

Или ще го сложиш или няма да го сложиш! :mhihi:
Приказките свършиха, остана работата... :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 398
Регистриран на: 17.05.2010
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: Е46 /316i

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от IKN » 02 Апр 2012, 20:57

Mariga написа:Аз съм си поръчал само разширителния съд, нима всички на които се е пукал(защото това е дста често срещан проблем при Е46) е сменял с разширителния съд и радиатора.
Утре смятах да го монтирам :|
Някой друг сменял съда да изкаже мнение?

Първо аз бих си купил нов съд и нова капачка ,но това е личен избор.
Не е нужно да сменяш радиатора ,ако е здрав ,но все пак го огледай много
внимателно да не е издут в долната си част .
Иначе самия съд стои на една монтажна планка ,има два винта за развиване
ще ти трябва торкс /Т-25/ ,и по лесно ще работиш ако имаш достъп и отдолу
под колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 10.09.2009
Местоположение: Pleven (Bulgaria)
Кара: E46 330Ci M2 PACK CABRIO

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Rosendo » 02 Апр 2012, 21:12

Здравейте Колеги,
и при мен днес се спука разширителният съд. В началото се притесних, защото причините това да се случи са свързани със доста солидни ремонти( термостат, перка, гарнитура глава) но след доста четене видях че това е често срещан проблем при Е46, Даже попаднах на този клип
http://www.youtube.com/watch?v=LgTIQyigLxQ
На всички снимки и видео които гледах пукнатината е на едно и също място, така че мисля че проблема е в остаряването на материала. Именно за това утре поръчвам нов.
Успех

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 16.05.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 318i N42

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Mariga » 02 Апр 2012, 21:23

Колега и при мен пукнатината е същата, на ръба.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 288
Регистриран на: 16.12.2010
Пол: Мъж

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от гумата » 04 Апр 2012, 14:47

При висока температура разширителният съд се раздува, а когато изстине материалът се свива, затова лепенето не винаги върши работа. Смяната на разширителния съд като цяло има проблем само на мястото на снаждане на съда с радиатора. Ако има разширение на съда и на мястото, където се снажда с радиатора има проблем с набиването в радиатора. Затова пиша, че беше мъка. Ако може да вкарате разширителния съд в гърлото на радиатора по-лесно- пишете, за да знаят всички. При мен имаше разширяване на гърлото на радиатора , а и на самия радиатор. Затова смених изцяло радиатора със съда. На клипчето от тубата не се видя монтаж на разширителния съд точно как стана.
После обърнете много внимание на обезвъздушаването на радиатора!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 10.09.2009
Местоположение: Pleven (Bulgaria)
Кара: E46 330Ci M2 PACK CABRIO

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Rosendo » 04 Апр 2012, 15:28

Здравейте,
днес смених въпросният разширителен съд. Процедурата не е сложна, но ако е за първи път има малко притеснения :D
Поръчах разширителен съд на “мейле“ за 69,90лв.
За монтажа е необходимо да се свали кората под мотора и кутията на въздушният филтър.(говоря за бензинов мотор) След това с отвертка внимателно се махат скобите една по една и се изваждат маркучите(разбира се антифриза който ще изтече трябва да се събере в някакъв съд). Тук ваденето трябва да стане внимателно за да не се счупи нещо, защото има доста гърловини, а и самият датчик на температурата, които трябва да се прехвърлят на новата част, защото идва необорудвана.След тази процедура аз лично подмазах със веро отворите на новият съд и поставих маркучите по обратният ред.
За обезвъздушаването няма да обяснявам, има доста писано тук във форума.
Препоръчвам два три дни след тази интервенция да се кара колата без кората под мотора за да може евентуално да се види дали има теч, и също така да се следи темпетатурата в скритото меню на БК.
Поздрави

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 16.05.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 318i N42

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от Mariga » 05 Апр 2012, 18:59

slitter написа:Един и същи е, слагай го и карай

Колега, не е един и същ. Вече мога да ти кажа от личен опит.
Купих го втора ръка, на вид са еднакви само, че:
Изображение095.jpg

Моето я има е тая "пишка", а другото не т.е. един маркуч в повече. Иначе на вид са 1:1
Много кофти, че се доверих насляпо, но понякога се получават тия преебавки.

Извод: Съд от Е46 318 99г. не става за 318 от 2003.
Евтиното излиза скъпо! :!:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 283
Регистриран на: 6.09.2008
Местоположение: София, Стара Загора

Re: Смяна на разширителен съд?

Мнение от zmeyan » 08 Апр 2012, 11:04

Наскоро и аз сменях...
пукнатина по ръба.
Наистина са различни казанчетата - даже тези за 318 преди фейса са различни...
разликата не е само в допълнителния маркуч, а и в местоположените на обичайния - долу или отстрани.

Казанчето се сменя и без да се сваля кората, но с повече сръчност. При мен беше сменян радиаторът стана сравнително лесно - държи се на 2 места за радиатора!!!
Маркучите обаче също бяха поизядени и се наложи да ги сменя и тях.

Цени:
112лв - италиански, модел с пробка отстрани преди фейса, 318/316
119лв - италиански, модел с пробка отдолу преди фейса 318/316
156лв - оригинален БМВ (само цената ми казаха, не и модела)

Като сменяте казанчето, задължително огледайте маркуча, който влиза в него - ако е оригиналния 10-13 годишен сигурно и той заминава.

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook