Коригиране на разхода по БК.

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1421
Регистриран на: 3.03.2011
Пол: Мъж
Кара: 330хд

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от JTD » 23 Яну 2013, 16:24

ивайло81 написа:Прав си. Мисълта ми е зануляваш и караш 100 км градско или извънградско,гледаш и ти показва точно колко е разхода.А хората които пускат теми го зануляват веднъж месечно или може би никога и казва на борд е 8л, а реално 9.5....

Пак няма логика в думите ти. Защото реално те интересува колко ти харчи колата градско. Това става като засечеш възможно най-големия пробег от вида на засичане - градско, извънградско. Едно засичане от 100км нищо не ти показва, защото статистическата грешка е голяма. За това като минеш 20к километра само градско и дръпнеш чертата, това ти е реалния разход.
Иначе по твоята логика ако затворят супер много улици заради папата и се набуташ 2 дни в мега задръствания, то разхода ти е огромен, или обратното, ако маршрута ти се окаже по някакви стечения на обстоятелствата много разтоварен, тогава ще се хвалиш с нисък разход.
Статистика му се вика на тази наука, която явно пренебрегваш.
Трябва да си богат, за да караш BMW!
Трябва да си много богат, за да караш старо BMW!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1421
Регистриран на: 3.03.2011
Пол: Мъж
Кара: 330хд

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от JTD » 15 Сеп 2013, 22:47

JTD написа:Нещо от зимата и последните 3-4 резервоара пак нещо съм в изходна позиция.
Ето сега последния резервоар - разход по борд = 6.4, реален разход = 7,3.
Това са си пак 0.9 литра разлика.
А бе :kuku: работа

В тази тема май прекалено много се самоцитирам. :D

Та след последните ми настройки на софтуера на ЕКУ-то, така както на мен да ми харесва, това повлия още повече на разликата между разхода по колонка и по БК.
Разликата е винаги около 1.7 литра.
Или като пример за последните 5 резервоара (БК / реален):
5,3 / 6,95
5,4 / 7,15
5,4 / 7,12
5,5 / 7,32
6,1 / 7,51

Вече винаги към БК добавам +1,7 и познавам колко ми харчи с колата обикновено с точност +-0.1 литра. :lol:

п.п. Или да се похваля, че средния градски разход за лятото (от Април месец до сега) ми възлиза на 7,21/100 :wave:
Трябва да си богат, за да караш BMW!
Трябва да си много богат, за да караш старо BMW!

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 6.09.2012
Местоположение: ПЛОВДИВ
Пол: Мъж
Кара: E46 318d 2003 г

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от hristozov_bg » 16 Сеп 2013, 12:00

А как стои въпросът с DDE3.0. Никъде не намерих в DIS-а тази корекция.
ONLY GOD DIES YOUNG !

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: Насам-натам
Пол: Мъж
Кара: BMW E92 335xi
Мечтае да кара: BMW E92 M3 / BMW M2 Competition

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от dpopov » 18 Сеп 2014, 11:36

Колеги,

аз да ви се похваля, че моята разлика по борд/реален разход в градски условия е 2.4 л. п(оказва 7.6, а иначе гълта 11). А извънградско разликата е 1.1. Не знам, защо е различно..

Виждам, че темата е от 2013г., но ако някой е успял да оправи или поне да се доближи до реалния разход и по борд да пише как го е постигнал. Пък ако му се занимава да барника и моя биймър, ще черпя по една бира..
Understeer is when you hit the wall with the front of the car,
Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall,
Torque is how far you take the wall with you.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1151
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E46 320Cd. `04 Kawasaki z1000 `11

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от Maxmadness » 05 Окт 2017, 5:59

Някой нещо ново успя ли да измисли колеги?
"The Lion does not need the whole world to fear him, only those nearest where he roams"
A.J DARKHOLME

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 28.02.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 325DА touring

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от kkrumov » 05 Окт 2017, 9:41

Maxmadness написа:Някой нещо ново успя ли да измисли колеги?


Аз го коригирам с DIS. правя му максимална корекция, минавам 1000 км и отново му правя корекция. До момента успях да го доближа, като преди време имах разлика от 4 литра, а сега е около 1,5 литра. След този резервоар ще правя отново тази процедура и се надявам да се доближи до реалното.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1207
Регистриран на: 12.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '00 E46 323ci & 12' F30 335i

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от taba4ko » 09 Юни 2018, 22:47

Привет колеги!
Нека и аз да споделя.
Като за начало ми се стори, че само един колега с бензинов двигател, е коментирал колко му е разликата в показанията по борд и по колонка.
Моята кола е бензинова и няма газ. Никога не съм коригирал каквито и да е параметри по еку-то. Занулявам борда само когато сипвам гориво. Зареждам винаги догоре, а до бензиностанцията стигам винаги на изпарения. Сега разликата ми винаги е 0.8 л. в повече от показанията на борд компа. Интересното е, че беше доста по-голяма в началото, когато купих колата. Разликата стигаше до 1.3-1.4 литра в повече. Забелязах, че това става когато ми дозаредят гориво, след като пистолета сам е изключил. Обикновено досипват около от литър, който би променил действителния разход с не повече от 0.2 литра разлика. На практика обаче, разликата ставаше повече от 2 пъти ~0.5 която прибавям към 0.8 и става 1.3 литра. От както казвам да не се долива, след като изключи пистолета, разликата ми стана 0.8 литра. Не знам дали сте пробвали така да зареждате, но при мен това оказва ефект.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от AvoyzeN » 27 Ное 2018, 0:10

Някой колега който е коригирал разхода с Ncs Expert. В AKMB модула на таблото намирам TANK_SICHERHEITSFAKTOR с параметър 1.3 мисля че е това, но не знам допустимите стойности min и max.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 120
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 1.9 316i / F36 440xi

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от danielgenov » 30 Ное 2018, 23:01

Според мен не е това функцията. Поне според кодировката на моето табло (KMB, E46 '99) имам функция "KALIBRIERFAKTOR_VERBRAUCH - FUEL CONSUMPTION CALIBRATION FACTOR", която има стойност "03E8",което е в Шестнайсетична бройна система. Като превърнем стойността в десетична става "1000". И като направим аналогия с цифрите от настройката при е39 това е точно коефициента за корекция, който в случая е 0% или 1. Въпросната функция има само 1 параметър и дефактно по стандартния начин не може да се променя стойността. Обаче може ръчно да добавим нов параметър, който да кодираме. Това съм го пробвал при функцията "WARNUNG_GESCHW_LIMIT - SPEED LIMIT WARNING [CCM,EKM,KMB_E32,LCM ? SPEED_KM/H=DATA+50 : SPEED_KM/H=DATA]" или предупрежедението за скорост от 120 км/h. Добавих нов параметър и му зададох стойност 143 км/ч, и наистина при тази скорост ми даде таблото звукова сигнализация и започна да премигва стойността 143 km/h на таблото. Обобщено според мен трябва да се направи следното.
Пълниш резервора до горе и караш по обичайния си начин, и предварително зануляваш средния разход. Като светне резервата пак пълниш до горе и записваш колко литра си изразходил и колко е показанието на борда за среден разход. Изчисляваш реалния разход и го делиш на този по борда. Например реално си получил 7.5 а на борда пише 7. Делиш 7.5/7 и получаваш 1,071, което го умножаваш по 1000 и получаваш 1071. СЕга тази стойност превръщаш в Шестнайсетична бройна система и от 1071 става "042F". След това добавяш нов параметър на функцията KALIBRIERFAKTOR_VERBRAUCH и му задаваш стойността в следния формат "04,2F". След това кодираш.
На последната снимка се вижда, че след като съм добавил новия параметър, той вече е достъпен за избор при кодиране. (по погрешка му сложих wert_03 вместо wert_02, ама това няма никакво значение, важното е човек сам да знае какво означава :) )
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 6.05.2017
Местоположение: Хасково/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 330i M Sport
Мечтае да кара: със софийска регистрация

Re: Коригиране на разхода по БК.

Мнение от AvoyzeN » 30 Ное 2018, 23:58

Мерси за информацията колега, не бях отворил AKMB модула с Ncs Dummy и затова на посоки предположих че е тази функция, иначе всичко ми стана ясно, наскоро сменях интервала на маслото от 30.000км на 15.000км и от там разбрах как се работи с шестнайсетична бройна система, а минималните и максималните стойности който таблото приема, да не ги знаеш случайно.
Изображение

Предишна

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook