Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от slitter » 02 Окт 2010, 11:40

Колеги, докато се ровех из ДИСа, случайно попаднах на това, че може май да се ъпдейтне софта на двигателя. В случая аз съм с обикновен 318 (М43Б19) двигател. Като се стигне стъпка по стъпка до самото кодиране, непосредствено преди старта на кодирането излиза следното съобщение:
DME.JPG

Това съобщение го разбирам така, че за този електронен блок има нови нива на програмата и данните, демек според мен подобрения, ъпдейт. Засърбя ме да натисна надясно и да продължа, ама ме хвана шубето! :) Някой правил ли го е това? Знае ли се кави са подобренията след тва? Какво се случва? Страх ме е да не се омаже нещо! И не е ли това същото, което преди време Дару кар предлагаха като оферта за ъпдейт на софта н колата!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 448
Регистриран на: 5.07.2007

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от Kickdown » 02 Окт 2010, 12:58

Аз съм правил, такова нещо на М47N мотор 320d facelift, има малка разлика мотора работи, по добре малко и свали леко разхода...
Аз обаче го правих в Дару Кар...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от pazokolarov » 02 Окт 2010, 13:26

A изкарва ли някаква информация за текущата версия на софуера и за тази, която смята да запише?
Изображение
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от slitter » 02 Окт 2010, 17:24

Значи да го разбираме, че нямаме човек с индивидуален опит в това нещо! :) Мисля, че в мен ще узрее смелостта да щтракна десния бутон и да продължа тука тия дни, само дано не се окаже така, че после да треа да търса нов комп :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от Е.Димитров » 02 Окт 2010, 18:53

slitter написа:Значи да го разбираме, че нямаме човек с индивидуален опит в това нещо! :) Мисля, че в мен ще узрее смелостта да щтракна десния бутон и да продължа тука тия дни, само дано не се окаже така, че после да треа да търса нов комп :)

купуваш карта за градският траспорт и натискаш копчето за ъпдейт

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от slitter » 03 Окт 2010, 1:17

Е, рискувах, и още преди да съм си купил карта за градския транспорт слязох в колата и ъпдейтнах софта. Сега конкретика: няма нищо страшно в това, всичко става елементарно - значи модула може да се програмира общо 15 пъти, един в завода е програмиран и остават още 14, а след сегашния ъпдейт още 13 пъти; вкарваш вина на колата, вкарваш общите километри, както е там той ДИСа ти казва кво да правиш и инсталацията тръгва; тя минава в два етапа - първо се инсталира програмата после данните за автомобила; процедурата трае около 10-12 мин, то зависи от компа на колата, ама то и това си го пише; след като приключи всичко се прави синхронизация с ЕВС-ДДЕ/ДМЕ, след тва се изтриват настройките, за да захапе сама наново нови такива, след тва се влиза в диагностиката, за да изтриеш всички натрупали се по време на програмирането грешки комуникационни за КАН сигнала от контролерите, които се влияят от него - демек тест на всичко и дел на всичко и тва е!

Сега за ефекта: ефектът е че имам усещането, че май върви по-добре, по-добре работи двигателя, поне при 318 като че ли се усеща повече мощност в по-ниските обороти. Би трябвало сега и да харчи по-малко. Защо го казвам - ами позачетох се в чуждите форуми и там хората споменават какви са преимуществата на новите неща и това е другото, освен малкото повече мощ, а именно по-оптимална работа на двг и по-малко вредни емисии на СО. Споменава се обаче, че това нещо е хубаво да се направи при смяната на на катализатора. Разбира се аз съм с махнат такъв! Имам просто среден резонатор и тва е. Дали ще харчи по-малко, предстои да разбера. След манипулацията минах около 55-60 км. и средния разход по борд е 9.1 в момента при общо извървяни 110 от нулиране на компа. Но да не забравяме, че все пак беше вечер и задръствания нямаше, но пък я ръчках доста до прекъсвач. По принцип средно ми дава 10.3 - 10.5 - 10.8... и всичко под това е добре дошло! Който се навие да си го направи вече знае за каво иде реч. А ако някой иска да му го направя знаете ми телефона тези, които ме познавате.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от pazokolarov » 03 Окт 2010, 8:14

Браво, Жоро!
Питах дали ти дава някаква информация за версиите на софта - текущия в колата и новия, който ще се инсталира?
Защо питам? Когато докарах колата в БГ минах първо през Бош за гиагностика на двигателя. Там, обаче, не можеха да свалят данните за работата на дюзите (комънрейл двигател). След като минах през Дару за полагащото се обслужване и им казах за този проблем, ми обясниха че са ъпдейтнали софтуера на ДДЕ-то и сега всички параметри си излизат коректно.
При ССС-а знам че има вариант да се тегли през интернет най-новата възможна версия, докато в ДИС-а (нашите) разполагаш само с това, което си има. И предполагам, че там версиите са поне от преди 3 години ( не че зашите бангии се е пръкнало нещо ново през 2010 :mhihi: ).
Изображение
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от slitter » 03 Окт 2010, 10:15

Ами според мен можеш да провериш и сам какво са направили - влизаш в диагностиката, тестваш двг-то и влизаш в идентификация на двг, т.е. там където изписва грешките, знаеш, има опция идентификация. Версията на софта ще я видиш във вид на код (номер), който не знам дали би ти говорил нещо, но това само за проверка дали е ъпдейтнат, щото изписва данни за дата на програмирането. След тва отиваш в програмиране на ДДЕ и то е задължително да се прочетат старите данни от еку-то преди преинсталацията, където програмата съблюдава текущата версия и казва има ли по-нова. Поне при мен беше така, предполгам и при теб ще е така. Според мен, ако са направили ъпдейт и тази версия е нова ще изпише, че може да я преинсталираш само, а че няма да има нови неща, стига версията, вградена в диса да е същата или по-ниска. Но не дава инфо коя е по-нова и коя е по-стара или поне при мен не изписа. Нищо не пречи да провериш сам, без да е необходимо да ъпдейтваш, просто да видиш какво ще ти каже диса.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 27.06.2009
Местоположение: sofiq
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 coupe 323ci
Детайли за колата: Някво купе 2.5

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от marto853. » 03 Окт 2010, 10:39

Ахааа искам и аз.
новият ми номер: 0877787835

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от ///M_Martin » 03 Окт 2010, 14:46

Звучи доста примамливо ама и мен ме е страх с копчето :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от slitter » 04 Окт 2010, 9:41

Е нали Ви обясних, че няма нищо страшно! :) Действайте!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2049
Регистриран на: 30.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318i 98
Мечтае да кара: Електромобил...

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от vavilon » 04 Окт 2010, 11:27

И сега кво, нащи 318-ки стават изтребители :mhihi: Браво за риска, явно ще го правим тоя ъпдейт :yes:

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от © » 04 Окт 2010, 11:46

... действайте, но ако закъсаме по някое време в радиус от 100км няма кой да помогне :mhihi:
след като приключи всичко се прави синхронизация с ЕВС-ДДЕ/ДМЕ

това как става? сложно ли е?

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от Zagy » 04 Окт 2010, 12:11

Самия firmware си го има в ДИСа или го сваля от нета?
Si non confectus, non reficiat.

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Update на софтуера на DME/DDE (в случая на DME)

Мнение от © » 04 Окт 2010, 12:21

ДИС си го има, то ако започнем да сваляме на 99 процента ще омажем нещата

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook