Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 342
Регистриран на: 4.07.2009
Пол: Мъж
Кара: ше E46 320D
Мечтае да кара: 850

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от el lobo » 10 Ное 2010, 10:20

не се чува много явно е някъде 50-60% , сваля температурата след малко , но понеже малкия термостат ми е за смяна почти сигурно и се чудя ако той беше наред дали щеше да мърда стрелката към синъото след като пусна перката :?:

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Dimitroff » 10 Ное 2010, 10:25

След като пуснеш - не.
Обаче ако я забравиш за дълго време в града - да.
Ако излезеш на магистралата - над 80км/ч перката не се включва - сметнато е, че при тази скорост, ако караш нормално въздушното охлаждане е достатъчно, за да държи охладителната течност в работна температура.
Ако обаче караш екстремно - ниска предавка (3/4) и високи обороти - макар да караш със 100 или 150 - пак може да се включи, заради голямаото натоварване на мотора и висока външна температура примерно :yes:

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Zagy » 11 Ное 2010, 12:49

Лек ъпдейт след масивно издирване в нета и из чуждите форуми:

Перката при Е46 върти в диапазона 10% - 90% - в останалия диапазон данните се ползват от ЕКУ-то само за да отчита дали перката е изправна или не. В случая перката върти на 100%, което е или температурния датчик, или последното стъпало. В първия случай операцията е лесна - смяна на сензора (ще потърся един за проба). Във втория случай се налага отварянето на контролния модул на перката и да се смени крайното стъпало - цената му като елемент е някакви левчета.

В момента си набявам необходимите инструменти и викенда или другата седмица ще слагам престилката :mrgreen:

Ще проверя и бушон 37 - според чужбинските светила от време на време проблема е в него.

Я някой да каже къде аджеба е тоя скапан датчик за температурата, че аз явно съм кьорав като къртица... :conf:
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1893
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Miami
Кара: 330ci/X5 3.5i
Мечтае да кара: трезвен

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от S7 » 11 Ное 2010, 13:45

Да разбирам ли че мога да си оправя само управлението на перката без да я сменям цялата?

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Zagy » 11 Ное 2010, 13:55

S7 написа:Да разбирам ли че мога да си оправя само управлението на перката без да я сменям цялата?

Аз със сигурност ще се опитам :mrgreen:

Ванката (Dimitroff) ми е обещал един дефектен модул - ще опитам да го отворя без да го потроша и ще видя кой елемент е дал фира. После ще намеря същия от някой магазин за електроника и компоненти, ще го презапоя и ще видим дали ще се окажа с работещ блок :mrgreen:
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 342
Регистриран на: 4.07.2009
Пол: Мъж
Кара: ше E46 320D
Мечтае да кара: 850

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от el lobo » 11 Ное 2010, 17:50

Zagy написа:
S7 написа:Да разбирам ли че мога да си оправя само управлението на перката без да я сменям цялата?

Аз със сигурност ще се опитам :mrgreen:

Ванката (Dimitroff) ми е обещал един дефектен модул - ще опитам да го отворя без да го потроша и ще видя кой елемент е дал фира. После ще намеря същия от някой магазин за електроника и компоненти, ще го презапоя и ще видим дали ще се окажа с работещ блок :mrgreen:


е това е доста оптимистично , то ако стане..... :bowdown:

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Dimitroff » 11 Ное 2010, 17:57

Zagy написа:
S7 написа:Да разбирам ли че мога да си оправя само управлението на перката без да я сменям цялата?

Аз със сигурност ще се опитам :mrgreen:

Ванката (Dimitroff) ми е обещал един дефектен модул - ще опитам да го отворя без да го потроша и ще видя кой елемент е дал фира. После ще намеря същия от някой магазин за електроника и компоненти, ще го презапоя и ще видим дали ще се окажа с работещ блок :mrgreen:


Ама ше се карам вече с тебе! :mhihi:

Къде бил датчика ? - номер 6 от схемата:

Изображение


Датчика - аз го смених моя...не е от него - 24 лева е оригинален в Дару кар - 30-тина лева е смяната.
Направо ти го подарявам моя (стария) - здрав си е :yes:

Моето управление, което ще ти дам - (от китайска перка е) отваряно е вече и му еба*а майката - но ще видиш какво представлява поне...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 1.03.2009
Пол: Мъж
Кара: bmw 330d, 318is
Детайли за колата: BMW FOREVER

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от BOBO BAVARIA » 14 Ное 2010, 18:08

И НА МЕН МИ БЕ6Е СТАНАЛО ТАКА СМЕНИХ МОТОР4ЕТО НА ПЕРКАТА И СЕ ОПРАВИ РАБОТАТА
бмв-то е болест за която няма лек

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 342
Регистриран на: 4.07.2009
Пол: Мъж
Кара: ше E46 320D
Мечтае да кара: 850

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от el lobo » 14 Ное 2010, 19:49

колега как си сменил само моторчето на перката , не се ли продава цялото в комплект с нея ?

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Dimitroff » 14 Ное 2010, 20:36

BOBO BAVARIA написа:И НА МЕН МИ БЕ6Е СТАНАЛО ТАКА СМЕНИХ МОТОР4ЕТО НА ПЕРКАТА И СЕ ОПРАВИ РАБОТАТА


Писането само с главни букви...не е желателно!
Прави разлика между управление и мотор на перката. :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1893
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Miami
Кара: 330ci/X5 3.5i
Мечтае да кара: трезвен

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от S7 » 15 Ное 2010, 12:34

Някой не им ли намери цаката на тези управления вече,как може да го няма като отделна част :bang:

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Zagy » 16 Ное 2010, 16:27

Такаааа... днес с Ванката (Dimitroff) проверихме каква е работата при мен. Оказа се перката - хвърлила е топа. Взех от него втора ръка хубава перка - колата е чук, перката се включва когато трябва. Следобеда я монтирах и се заех да разкостя ел. блока на старата ми перка.

Целия блок е полят със силикон - от тоя прозрачния. След 1 час чистене и чоплене платката с елементите лъсна. Обаче проблем - хваната е откъм гърба и няма вадене. Прежалих я и й еб@х мамата - демек я изкъртих, като преди това се постарах да я освободя от каквито пречки имаше - за целта ползвах дремел (за тия, които не знаят - това е малка високооборотна бормашинка с адски много приставки - аз ползвах една, която представлява като колело на циркуляр за дърва - реже всичко!). След упорита борба платката и принадлежащата й карантия бяха свободни от игото на силикона и предпазната кутия. И изненадааа - веднага видях кое е дало фира. В единия край на платката има запоени 4 мощни транзистора - единия направо беше експлоадирал! Извадих го на парченца. Аз си го обяснявам така: тези 4 транзистора са залепени с топлопроводна паста (същата като за процесори) към една оребрена пластинка, която им служи да ги охлажда. Да, ама след толкова години предполагам, че пастата вече не си върши работата както трябва, транзисторите се разлепят и почват лека-полека да прегряват, докато един прекрасен ден някой от тях се пръсне от жегата... един друг от тая великолепна четворка след изваждането се разлепи и той, но поне не изглеждаше толкова зловещо като първия.

Ще пусна и снимки, но чакам брат ми да се появи щото фотоапарата е негов и не знам как се работи с него - седя и го гледам като крокодил-теменужка... :oops:

Всички други елементи изглеждат добре, без видими следи от изгаряне или потъмняване.

Искам да помоля някой колега, който има прецакана перка, да ми я даде да опитам да я възстановя - не съм ги проверявал, но тея транзистори не са повече от 2-3 лева бройката.


ПП: Ванка - хиляди благодарности за перката и изгубеното ти време... :bchug: :bchug: :bchug:
Si non confectus, non reficiat.

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Dimitroff » 16 Ное 2010, 20:00

Важен е крайния резултат, друже!

Никакво време не си ми отнел - винаги ми е било приятно да си побърборя с колега от форума, а ако междувременно успея да помогна с нещо - бонус удоволствие за мен! :yes:

Аз съм човека, който трябва да ти се извини защото сумати време ти държах комплекта за сваляне на дебитомера в мен ... :oops:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1893
Регистриран на: 5.02.2008
Местоположение: Miami
Кара: 330ci/X5 3.5i
Мечтае да кара: трезвен

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от S7 » 16 Ное 2010, 21:04

Аз пък ще чакам някой да си прежали управлението и колегата Zagy като им намери цаката ще съм първия възползвал се :roll: Иначе какви пари върви перка втора ръка?

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Перката на радиатора не спира да върти !!!!!!!!

Мнение от Zagy » 16 Ное 2010, 21:09

Зависи - между 250 и 300 лева са.
Si non confectus, non reficiat.

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook