Bluetooth решения за Е46

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Bluetooth решения за Е46

Мнение от pazokolarov » 22 Яну 2010, 19:47

Това е доста интересна тема, по принцип, или да кажа, че по-скоро блутута е много полезен аксесоар в една кола.
За това ще си позволя да я възродя.
Причината е, че вече има доста афтъмаркет блутут-решения, като някои от тях имат възможност за пълно интегриране с упралвнието на разговорите от бутоните на волана, дори и възможност за гласов контрол.
Във форума има няколко теми, касаещи подобна тематика:
viewtopic.php?f=34&t=5831&start=45
viewtopic.php?f=34&t=49710&hilit=bluetooth
viewtopic.php?f=34&t=52046&hilit=bluetooth
viewtopic.php?f=34&t=84874&hilit=bluetooth
Има и още подобни теми, но лошото е, че колегите не дават подробности за решенията, а и няма кой-знае колко разнообразие.
Бих искал да дам началото на едни своеобразен "каталог" на варианти за придобиване на тази съвременна благинка в нашите колици. :lalala:

Ето първият вариант, за който се рових в нета да поразнищя за подробности:
Parrot CK 3000 Evolution
Кратко описание на възможностите на български
Необходимо е да се вземат:
- Parrot Bluetooth Steering Wheel Adapter - CTPPAR007 – около 60 евро.
http://www.connects2.com/c2search.aspx? ... &modID=529 и един от възможните дилъри:
http://www.lowcostcaraudio.co.uk/lcca/m ... id/7642231 - 65 паунда с доставката до България (мисля, че няма митнически такси, защото е от Еврозоната, но не съм сигурен);
- Car Kit Parrot CK 3000 Evolution
http://handybg.com/Car-Kit-Parrot-CK-30 ... id982.html - 179 лева, с 2 години гаранция.

В следващата тема има доста подробен DTY за монтирането на системата (има го и в темата E46 DIY или направи си сам.... ) :
http://bokchoys.com/differential/diy_pa ... etooth.htm
А в този форум го има почти същото
http://www.e46zone.com/forum/index.php? ... 2028&st=60
като авторът delmarko има и доста клипове в Youtube.com с демонстрация на действието на системата.
Само дето посочените цени за нас са малко по-различни :mhihi:

От изчетеното в нета за надежноста и функционалноста на Парота останах обнадежден, че е добра алтернатива на оригиналната БМВ блутут система, рядко има фабрични дефекти, софтуера се интегрира напълно и безпроблемно с този на колата и е далеч по-евтина. За сравнение, ОЕМ-варианта излиза над 2500 лева ако се търси на части от официалните дилъри. В допълнение SES-мидула за гласов контрол е над 1000 лева, а кото се прибавят и кабелаците става е**ти сумата :shock: . Описаният от мен вариант излиза около 330 лева и инсталацията е елементарна.
Недостатък е, че ако се инсталира този кит, почти 50% е сигурно, че няма съвнестимост със сходна система за MP3 през USB или с тази на Сonnects2 за iPod.

Като за начало - това е! Вски, който има инфо за други решения да споделя. :wave:
Изображение
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от pazokolarov » 13 Апр 2010, 9:39

pazokolarov написа:Недостатък е, че ако се инсталира този кит, почти 50% е сигурно, че няма съвнестимост със сходна система за MP3 през USB или с тази на Сonnects2 за iPod.

Tова мисля, че се отнася само до адапторите на Сonnects2, тъй като ползват заместител на 17-пиновия аудио конектор на ЦД-то на колата. Просто би станало голямо стълпоторение на кабели и букси зад радиото (вероятно няма да могат и да се съберат :mhihi: ), както и вероятност I-bus-а да не може да разграничи и управлява правилно сигналите и приоритета на заявките.
Други системи, ползващи само 10-пиновата букса за чейнджър (GROM или други подобни USB-адаптори) не трабва да имат проблем със съвместимостта.
Изображение
ИзображениеИзображение

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 5.11.2008
Местоположение: София

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от systoyanov » 13 Май 2010, 13:32

Мерси за инфото! :bchug:

Вчера инсталирах parrot+connect2 и работи наистина чудесно!

Филмчето добре илюстрира за какво става на въпрос, но ще споделя и аз преките ми впечатления:

-гласово набиране - Едно от най-добрите които съм виждал за тази цена. Разбира ме от първият път. Самото обучаване става като изпратиш от телефона през bluetooth номера за който искаш да добавиш voice tag. Когато го получи устройството те приканва да запишеш име с което да можеш да го избираш гласово. Добавянето на номер отнема около минута. Не съм провал с различни гласове как ще се справи. Ако не запишеш никакви voice tags ще работи с оригиналното на телефона(ако телефона го поддържа).

-звук и микрофон - Звукът в купето е чист и ясен, а хората от другата страна на слушалката не могат да направят разлика дали говоря през hands-free-то или през телефона си. Ехо за момента не се е получавало. Микрофонът е инсталиран при огледалото и е единственото ново нещо което е видимо в купето от всичките джаджи(при някой може да се скрие както е показано в DIY). При позвъняване съобщава името на човека който те търси, ако е записан voice tag за номера.

-интеграция - Всички кабели и модули се скриха зад таблото, само оригиналното Parrot управление го оставихме в жабката за да мога да навигирам менютата. Управлението от волана работи без проблем. При стартиране на разговор музиката която върви в момента се спира, за да може да се проведе разговора. След края на разговора, радиото се връща в първоначалният режим. При влизане в колата телефона и Parrot-a сами се pair-ват.

-монтаж - изцяло по DIY. Не съм го монтирал аз лично, но знам че не е имало проблеми с инсталацията.

В началото си мислех, това че не ми изписва на дисплея имената от телефонната книга е голям минус, но с доброто гласово набиране мисля, че няма да ми лиспва въобще.

-цена
При мен цифрите са следните(от eBay с включена доставка):
-$66.70 USD за Parrot 3000 evolution, refurbished от Израел
-£60.94 GBP за адаптера CTPPAR007, нов от UK

Доставиха ги до пощата в квартала за по-малко от седмица.

Ако човек има време и нерви да участва по търгове за самото hands-free може да го вземе и по-евтино. Адаптера не съм виждал да го предлагат на търг.

За момента оценката ми е 6+ :D
Когато събера повече впечатления и ако се различават с нещо от сегашните ми ще пиша пак.

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: смолян
Пол: Мъж
Кара: е46 320д, 07.2001г, двг М47, седан,
Детайли за колата: е46 320д, 07.2001г, двг М47, седан,vin cf62116

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от havata7 » 10 Юли 2010, 22:12

здравейте колеги, докато инсталирах мултиволана си , видях че имам инсталирана блутут система към бизнес сд - то Parrot не записах модела.малко по в дясно от мястото където се пъха ключа за палене имам изведена джаджа с червена и зелена слушалка за отговор и прекъсване на разговор.
въпроса ми е има ли някакъв начин да се направи така , че да се използват копчетата на мулти волана за отговор и прекъсване на разговор , а не тези копчета от джаджата с червената и зелената слушалка.
благодаря
е46 320д, 07.2001г, двг М47, седан,vin cf62116

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от pazokolarov » 29 Авг 2010, 20:23

:mhihi: Колега, тази тема е точно за това, закоето питаш, но ще трябва сам да си я прочетеш за съжаление.
Изображение
ИзображениеИзображение

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: смолян
Пол: Мъж
Кара: е46 320д, 07.2001г, двг М47, седан,
Детайли за колата: е46 320д, 07.2001г, двг М47, седан,vin cf62116

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от havata7 » 29 Авг 2010, 21:22

колега , точно за това за което аз питам няма нищо писано, вместо да се правиш на много навътре във форума, по добре ми дай отговор на въпроса
е46 320д, 07.2001г, двг М47, седан,vin cf62116

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от © » 29 Авг 2010, 21:28

нищо?
колега, не четеш
купуваш си един адаптер и действаш по схемата в първото мнение http://www.bokchoys.com/differential/di ... etooth.htm


между другото и мен ме изкушавал този вариант на блутут, но заради DICE май няма да успея да събера буксите отзад :oops:

п.с. pazokolarov наистина е доста "навътре" с обясненията за подобни джаджи, а и с всякаква техническа информация

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от pazokolarov » 30 Авг 2010, 8:49

Вероятно не съм обяснил добре в първия пост за какво става дума и за това колегата не е разбрал какво му трябва.

За да се управлява Парот-а от копчетата на волана или от тези на радиото (или на навигацията) е необходим Parrot Bluetooth Steering Wheel Adapter - CTPPAR007.
Изображение
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от pazokolarov » 30 Авг 2010, 15:43

Втори вариант - оригинална инсталация
(от салон на кабриолет)

Това е линк към тема за инсталиране на оригинална инсталация на БМВ-блутут система в Е46 320d 2005 cabrio.
(само тези цени дето ги пишат къде ги намират :cry: или само се дразнят с такива като нас :mhihi: )
http://www.mwstewart.co.uk/articles/e46btretrofit/

За любителите на ОЕМ оборудването ще е доста полезно да разберат какво представлява самта система, за да знаят какви части да търсят.

Аз обаче започвам първия вариант ;) при инвестиция от 169 (Парот) + 150 (адаптора) = 319 лева
Изображение
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 448
Регистриран на: 5.07.2007

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от Kickdown » 30 Авг 2010, 20:34

Браво за темата колеги!!!
Само да ви спомена че ако някой съжелява за ОЕМ системата, аз съм с нея + 16:9 нави и има някой недостатъци, понякога не спира музиката, звъни много гадно, не изкарва контактите при някой модели телефони, има ехо (а смених микрофонът с най новия модел на БМВ, който е за Х3 до 2010 година).
Така че това звучи доста добре.
Dension подготвят USB+Ipod+Bluetooth за Ibus БМВ-тата и ще е готово през есента на 2010, според сайтът им.
Очаквана цена - 400-500 лева в България.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 132
Регистриран на: 4.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 318i , 143hp
Детайли за колата: е46

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от jonybravo_bg » 31 Авг 2010, 10:38

един въпрос за уточняване, колата ми е е46 2002г. септември какъв кабел за комуникация с волана трябва да си купя?- CTPPAR007 или CTPPAR008, че се обърках

http://www.fitbluetooth.co.uk/pr/ctppar008-lead/

http://www.fitbluetooth.co.uk/pr/ctppar007-lead/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от pazokolarov » 31 Авг 2010, 16:06

007, който е 17-пинов (с кръглите дупки за пиновете)
Изображение
ИзображениеИзображение


Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 6.05.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Бързо
Мечтае да кара: М3 Е92

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от ludia » 02 Сеп 2010, 16:30

между другото и мен ме изкушавал този вариант на блутут, но заради DICE май няма да успея да събера буксите отзад :oops:


До колкото разбрах DICE и Grom трябва да нямат никакъв проблем с Патора понеже са само на 10-пиновия кабел за чейнджъра.
За буксите не съм сигорен дали ще се съберът. Ще направя едно предложение на Пацо за един тест и ще пиша.

Dension подготвят USB+Ipod+Bluetooth за Ibus БМВ-тата и ще е готово през есента на 2010, според сайтът им.
Очаквана цена - 400-500 лева в България.


Това е много интересно нещо но не ги предлагат за БМВ и нямат намерение да го правят. До колкото видях досега не са предлагали нищо за нашата любима марка.
Изображение
БМВ не е нито най-бързата кола, нито най-луксозната, сигурно не и най-красивата, тя е просто НАЙ-ДОБРАТА!


http://clip4e.com/play.php?id=45143

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от © » 03 Сеп 2010, 13:13

ludia написа:
между другото и мен ме изкушавал този вариант на блутут, но заради DICE май няма да успея да събера буксите отзад :oops:


До колкото разбрах DICE и Grom трябва да нямат никакъв проблем с Патора понеже са само на 10-пиновия кабел за чейнджъра.
За буксите не съм сигорен дали ще се съберът. Ще направя едно предложение на Пацо за един тест и ще пиша.

Dension подготвят USB+Ipod+Bluetooth за Ibus БМВ-тата и ще е готово през есента на 2010, според сайтът им.
Очаквана цена - 400-500 лева в България.


Това е много интересно нещо но не ги предлагат за БМВ и нямат намерение да го правят. До колкото видях досега не са предлагали нищо за нашата любима марка.

ако няма проблем с I-Bus може и да се пробвам, ще ги срежа и ще ги изнасям някъде зад жабката например :lol:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 858
Регистриран на: 11.04.2005
Местоположение: Варна
Кара: U.D.M.

Re: Bluetooth решения за Е46

Мнение от stilko » 03 Сеп 2010, 21:38

pazokolarov написа:Втори вариант - оригинална инсталация
(от салон на кабриолет)

Това е линк към тема за инсталиране на оригинална инсталация на БМВ-блутут система в Е46 320d 2005 cabrio.
(само тези цени дето ги пишат къде ги намират :cry: или само се дразнят с такива като нас :mhihi: )
http://www.mwstewart.co.uk/articles/e46btretrofit/

За любителите на ОЕМ оборудването ще е доста полезно да разберат какво представлява самта система, за да знаят какви части да търсят.

Аз обаче започвам първия вариант ;) при инвестиция от 169 (Парот) + 150 (адаптора) = 319 лева


Много скъпо! Оригинален ULF модул 150лв(морга) + антена 10лв(морга) или 30лв(нова). Какви са тези 319лв?

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook