Почистване на MAF сензора (дебитомер)

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от pazokolarov » 03 Окт 2009, 19:13

В един от американските сайтове се натъкнах на това:
Изображение
Това е спрей за почистване на дебитомера. Пръска се 10 - 12 пъти върху активният елемент за почистване на му.
Някой правил лие подобна процедура?
Не знам до колко е оправдано изпозването на подобен спрей и до колко увеличава живота на дебитомера.
И някой виждал ли е в БГ да се продава подобен спрей?
Изображение
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 335
Регистриран на: 12.11.2007

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от kokakabana » 03 Окт 2009, 20:52

мисля че, обезмаслител ще свърши същата работа иначе ако държиш да пише на спрея че е за mass senzor. 100% вюрт ще го предлагат иначе не е лошо да се почиства

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от Zagy » 03 Окт 2009, 21:05

Чистил съм дебитомер на 320d и на Голф 1.9ТДИ с контактен спрей. Ефекта при голфа беше осезаем, при баварката не се усети (предполагам, че е бил нов или не е бил мръсен).
Si non confectus, non reficiat.

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от ///M_Martin » 03 Окт 2009, 21:14

Zagy написа:Чистил съм дебитомер на 320d и на Голф 1.9ТДИ с контактен спрей. Ефекта при голфа беше осезаем, при баварката не се усети (предполагам, че е бил нов или не е бил мръсен).

Къде се пръска точно :oops: за да стане ефекта "ууууаууу" :mhihi: ?

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от Zagy » 03 Окт 2009, 22:03

martin_g60 написа:
Zagy написа:Чистил съм дебитомер на 320d и на Голф 1.9ТДИ с контактен спрей. Ефекта при голфа беше осезаем, при баварката не се усети (предполагам, че е бил нов или не е бил мръсен).

Къде се пръска точно :oops: за да стане ефекта "ууууаууу" :mhihi: ?

Сваляш дебитомера и идва тънката част - на буксата има 2 болта с изчанчени глави - трябва да ги отвиеш (аз го направих с клещи). След това изваждаш същинския дебитомер и на върха има един отвор с няколко жички вътре - това го къпеш няколко пъти обилно. След това сглабяш по обратната процедура и стискаш палци ефекта УАУ да е налице :lol:
Si non confectus, non reficiat.


Аватар
Мнения: 1832
Регистриран на: 20.11.2008
Местоположение: Пловдив
Кара: Другите да му завиждат.....
Мечтае да кара: Самолет и Петролен танкер
Детайли за колата: MNOGO BARZA

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от milennyc » 04 Окт 2009, 6:14

Този спрей е за почистване а не да ти направи дебитомера нов. Аз съм чистил със точно такъв спрей но при мен дебитомера си бачкаше и нямаше грам разлика :confused: Иначе този спрей го има в БГ 10лв. е

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 12.10.2006

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от inferno » 04 Окт 2009, 7:39

А от къде може да се купи този спрей !? ??

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 6.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0d; E46 LCI 330i
Мечтае да кара: BMW

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от cfk » 12 Окт 2009, 15:32

Не намерих специалния спрей и пробвах с контактен, свърши много добра работа :D Дебитомера ми е сменян преди да взема колата и е на Бош, представлява пластмасов детайл с едно U телче на него. Като го извадих телчето беше сиво черно на цвят, напръсках го отблизо със силна струя, съвсем леко го тръкнах с едно парцалче и след още няколко пръсвания телчето стана сребристо бяло. Работата на двигателя се промени осезаемо, явно вече сместа се дозира по-точно и мотора стана много по-тих с по-малко вибрации и по-добро ускорение, за разход и пушене не съм обърнал внимание.
Изображение


Аватар
Мнения: 1832
Регистриран на: 20.11.2008
Местоположение: Пловдив
Кара: Другите да му завиждат.....
Мечтае да кара: Самолет и Петролен танкер
Детайли за колата: MNOGO BARZA

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от milennyc » 12 Окт 2009, 16:11

cfk написа:Не намерих специалния спрей и пробвах с контактен, свърши много добра работа :D Дебитомера ми е сменян преди да взема колата и е на Бош, представлява пластмасов детайл с едно U телче на него. Като го извадих телчето беше сиво черно на цвят, напръсках го отблизо със силна струя, съвсем леко го тръкнах с едно парцалче и след още няколко пръсвания телчето стана сребристо бяло. Работата на двигателя се промени осезаемо, явно вече сместа се дозира по-точно и мотора стана много по-тих с по-малко вибрации и по-добро ускорение, за разход и пушене не съм обърнал внимание.


Браво колега.... само каде това У образно телче е hot-wire :). Това не е сензора и там не се чисти с парцал(кадето е същноста на сензора) :roll: :mhihi: Почистил си нагреваемата жичка която се предполага да чисти насъбраната мрасотия. А чистенето с контактен спрей хич не е за препоръчване :nono:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 6.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0d; E46 LCI 330i
Мечтае да кара: BMW

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от cfk » 12 Окт 2009, 18:30

milennyc написа: това У образно телче е hot-wire :). Това не е сензора и там не се чисти с парцал(кадето е същноста на сензора) :roll: :mhihi: Почистил си нагреваемата жичка която се предполага да чисти насъбраната мрасотия. А чистенето с контактен спрей хич не е за препоръчване :nono:


Колега, може би говорим за различни видове дебитомери, U телчето наистина сe нарича Hot wire и беше насъбрало доста мръсотия, но при моя именно то е сензора, който се нагрява до червено а постъпващия въздух го охлажда, получава се промяна в съпротивлението и така се мери количеството въздух :D Плюс това е капсулован и ако ще се чисти няма какво друго, само жичката е отвън, ето какво представлява
Изображение
Изображение


Аватар
Мнения: 1832
Регистриран на: 20.11.2008
Местоположение: Пловдив
Кара: Другите да му завиждат.....
Мечтае да кара: Самолет и Петролен танкер
Детайли за колата: MNOGO BARZA

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от milennyc » 13 Окт 2009, 7:09

cfk написа:
milennyc написа: това У образно телче е hot-wire :). Това не е сензора и там не се чисти с парцал(кадето е същноста на сензора) :roll: :mhihi: Почистил си нагреваемата жичка която се предполага да чисти насъбраната мрасотия. А чистенето с контактен спрей хич не е за препоръчване :nono:


Колега, може би говорим за различни видове дебитомери, U телчето наистина сe нарича Hot wire и беше насъбрало доста мръсотия, но при моя именно то е сензора, който се нагрява до червено а постъпващия въздух го охлажда, получава се промяна в съпротивлението и така се мери количеството въздух :D Плюс това е капсулован и ако ще се чисти няма какво друго, само жичката е отвън, ето какво представлява
Изображение


Не колега не говорим за различни дебитомери!!!! Това си е hot wire..... Сензора на на Маф-а не е това :) :mhihi: . Той се намира най отпред като го завъртиш Маф-а ще видиш виътре където минава потока на въздух пак едно телче към 5-6мм дълго това е сензора :wave: :wave: :smoke: Все пак с това се занимавам !!! И не се обиждай колега казвам го просто за да не се подлъгва друг колега. А ти само може да се радваш че колата ти върви осезаемо по добре :yes:

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от Zagy » 13 Окт 2009, 7:52

milennyc написа:Не колега не говорим за различни дебитомери!!!! Това си е hot wire..... Сензора на на Маф-а не е това :) :mhihi: . Той се намира най отпред като го завъртиш Маф-а ще видиш виътре където минава потока на въздух пак едно телче към 5-6мм дълго това е сензора :wave: :wave: :smoke: Все пак с това се занимавам !!! И не се обиждай колега казвам го просто за да не се подлъгва друг колега. А ти само може да се радваш че колата ти върви осезаемо по добре :yes:

Абсолютно точно! И от мен - чистят се и двете места - U-образното телче и миниатюрната жичка на върха на дебитомера, само че с нея давай по-леко че е супер финна и лесно можеш да я скъсаш. Платинената жичка е скрита в една кухина на върха на дебитомера, малко трудно се вижда но ако си упорит ще се справиш.
Si non confectus, non reficiat.


Аватар
Мнения: 1832
Регистриран на: 20.11.2008
Местоположение: Пловдив
Кара: Другите да му завиждат.....
Мечтае да кара: Самолет и Петролен танкер
Детайли за колата: MNOGO BARZA

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от milennyc » 13 Окт 2009, 8:30

Браво на колегата Заги явно чел по чужди форуми за тази платинена жичка :yes: Та да обясня малко повече за тази жичка.... Тя е от платина и трепти от потока въздух така това трептене се предава до ....... и накрая стига сигнала до ЕКУ-то на колата. Но за съжаление тази платинена жичка с времето се захабява и не дава точната информация за потока въздух. Така че може и да изглежда чист ама сензора си е заминал частично или на цяло за това се нагала смяна :!: Няма нищо вечно колеги :winky:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от slitter » 13 Окт 2009, 9:11

Колега milennyc, понеже в темата става въпрос за дебитомери, мога ли да те попитам, след толкова време, поне сега няма ли да ми кажеш къде се бърка в GT1 DIS, за да се базика дебитомера? Ако искаш на ЛС! Толкова пъти те молих, разбери, че не съм майстор, не ми е това бизнеса. Отключвал съм на колеги борд компютрите, но на момчета от софия, и ако мога да се нарека конкуренция, то аз съм конкурент на ДАРУ, за да не ги бръснат там за тази елементарна процедура. Думата конкурент е много силна за мен, камо ли да ти бъда конкурент на тебе, защото си от пловдив! Работя съвсем друго, нямам сервиз, просто съм голям любител, обичам да се занимавам с различни видове техничарства, верно е че натрупах много знания от тоя форум, но искам просто да знам. Експериментирал съм върху своята кола какво ли не от ДИС, но това не го знам, помогни де, моля те!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 6.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0d; E46 LCI 330i
Мечтае да кара: BMW

Re: Почистване на MAF сензора (дебитомер)

Мнение от cfk » 13 Окт 2009, 10:46

milennyc написа: Сензора на на Маф-а не е това :) :mhihi: . Той се намира най отпред като го завъртиш Маф-а ще видиш виътре където минава потока на въздух пак едно телче към 5-6мм дълго това е сензора :wave: :wave: :smoke: Все пак с това се занимавам !!! И не се обиждай колега казвам го просто за да не се подлъгва друг колега. А ти само може да се радваш че колата ти върви осезаемо по добре :yes:


Ок, напълно съгласен :yes: Ще пробвам и нея да почистя и ако успея да я прецакам вече изобщо няма да се чудя за нов :D 8)
Изображение

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook