Масло за Е46

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Каква марка масло използвате

Кастрол
705
38%
БМВ
600
32%
Мотул
176
9%
Лики Моли
43
2%
Мобил
77
4%
Елф
15
1%
Селения
7
0%
Друго
242
13%
 
Общо гласове : 1865
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 26.07.2006
Местоположение: Plovdiv
Кара: M4 (F83)

Re: Масло за Е46

Мнение от terorero » 16 Авг 2018, 8:56

ildivvy написа:
terorero написа:Добре де, аз не мога да разбера пък какво налага смяна на 8 или дори на 6к км ? Как така се е предало маслото при положение, че предполагам повечето карате с качествено такова. Карам с БМВ 5w30, оригинално или не, едва ли някой тук може да даде гаранция, сменям го на 12к км, карам предимно градско и на къси разстояния на М54 "маслояд" и за този пробег си заминават около 500мл., няма тракане или каквото и да било.


Ами колегата казва,че след този пробег,двигателя му започва да работи по-шумно и т.н. Принципно,всеки си познава мотора и може да разбере,когато започне да работи по-различно! Т.е., той си е избрал маслото,познава си двигателя и преценя,че трябва да го смени по някое време! Мисля,че така е по-добре,отколкото да чака да направи някакви други километри,защото 6-8х.км били малко! Нека пробва и с други масла,но усети ли разлика,да не се чуди,а да си го сменя,ако държи на колата си! Същото става и с вас! Изкарва 12х.км - добре! Защо да го сменяте по-рано? Но ако изкара 8х.км и усетите разлика в работата,ще го смените ли или ще чакате още 4х.км?


Да абсолютно е така, всеки си познава колата и решава как най-добре да я обслужи. Просто ми стана любопитно как може хубаво масло да започне да намалява качествата си за такъв пробег, макар че играят наистина много фактори. Разбира се аз бих го сменил и по-рано ако се налага...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Масло за Е46

Мнение от host » 16 Авг 2018, 9:03

terorero написа:
ildivvy написа:
terorero написа:Добре де, аз не мога да разбера пък какво налага смяна на 8 или дори на 6к км ? Как така се е предало маслото при положение, че предполагам повечето карате с качествено такова. Карам с БМВ 5w30, оригинално или не, едва ли някой тук може да даде гаранция, сменям го на 12к км, карам предимно градско и на къси разстояния на М54 "маслояд" и за този пробег си заминават около 500мл., няма тракане или каквото и да било.


Ами колегата казва,че след този пробег,двигателя му започва да работи по-шумно и т.н. Принципно,всеки си познава мотора и може да разбере,когато започне да работи по-различно! Т.е., той си е избрал маслото,познава си двигателя и преценя,че трябва да го смени по някое време! Мисля,че така е по-добре,отколкото да чака да направи някакви други километри,защото 6-8х.км били малко! Нека пробва и с други масла,но усети ли разлика,да не се чуди,а да си го сменя,ако държи на колата си! Същото става и с вас! Изкарва 12х.км - добре! Защо да го сменяте по-рано? Но ако изкара 8х.км и усетите разлика в работата,ще го смените ли или ще чакате още 4х.км?


Да абсолютно е така, всеки си познава колата и решава как най-добре да я обслужи. Просто ми стана любопитно как може хубаво масло да започне да намалява качествата си за такъв пробег, макар че играят наистина много фактори. Разбира се аз бих го сменил и по-рано ако се налага...


колега аз поне говоря за масовите масла които са хидрокрек , пак казвам ако са пълни синтетики сигурно е друго положението и не бива да си мислят колегите, че всяко масло след 6-7хил км е за смяна ... пък и не на всяка кола , моята е с голям пробег и това също оказва влияние

_________________________

друга марка какво предписание дават - при БМВ все още интервалите ги дават големи на по 20-30хил км
honda bate.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Масло за Е46

Мнение от Kurtov » 16 Авг 2018, 20:18

Някой слагал ли е 5w50 на дизел ?
На Mobil 1 5w50 гледах анализ от 2016 година и доста ми допадна.
Може да пробвам другия път.


Ето анализа - http://www.oil-club.ru/forum/topic/2581 ... 0-svezhee/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Масло за Е46

Мнение от vvasilev1 » 18 Авг 2018, 7:01

Kurtov написа:Някой слагал ли е 5w50 на дизел ?
На Mobil 1 5w50 гледах анализ от 2016 година и доста ми допадна.
Може да пробвам другия път.


Ето анализа - http://www.oil-club.ru/forum/topic/2581 ... 0-svezhee/
Какъв е смисъла от тая дивотия. W50???

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Масло за Е46

Мнение от Kurtov » 18 Авг 2018, 19:04

:lol:
Еми не знам, като видях да пише на тубата BMW high performance diesel oil и веднага са сетих за моя дизел със 184 пръхтящи коня :mhihi: .
Четох в друг форум, че в Германия го слагали това масло на разни дизели, защото просто 5w30/40 не издържало на техните магистрали.
Знам, че това е български форум, но ми е любопитно, дали някой е пробвал.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 629
Регистриран на: 28.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46XI

Re: Масло за Е46

Мнение от Драгослав » 20 Авг 2018, 9:32

Последните 50 х км слагам масло yacco 5w40 , като си го поръчвам директно от вносителя. От миналата година видях ,че имат 5w50 и ги попитах за мнение и отзиви, но ми казаха ,че още нямат отзиви от клиенти , защото е ново в гамата им масла. Мисля си ,че 5w50 трябва да е добре за мотори работещи на по-висока температура както е М54.
това е инфото от сйата:
100 % синтетично масло за състезания.

Предназначение: 100% синтетично масло създадено с полиалфаолефини (PAO) и естери осигуряващо максимално смазване при екстремални условия. Предназначено за извънредно мощни и високо натоварени спортни или GT (Grand Touring) двигатели на писта. Първоначално разработено за бензинови двигатели, турбокомпресорни (или не), многоклапанни (или не), Galaxie GT 5W-50 е също подходящо и за двигатели на газ (LPG) и дизелови двигатели. Също така за всеки друг двигател, когато производителя изисква използването на масло в комбинацията от вискозитетен клас SAE 5W-50 и упоменатите по-долу спецификации.

Свойства и предимства:
● Отличната стабилност от "срязване" поддържа плътнен маслен филм осигуряващ непрекъснато смазване при високи температури дори и при екстремални условия.
● Вискозитетния клас SAE 5W и 100 % синтетична формула осигуряват лесно стартиране на двигателя и неговата отлична защита при ниски температури.
● Формула с подсилена термична стабилност предотвратяваща формирането на депозити.
● Много ниска изпаряемост намаляваща консумацията на масло.
● Изключителни детергентни (миещи) и диспергиращи (предотвратяващи натрупването на отлагания) свойства запазващи двигателя чист.

Спецификации:
API SN/CF (надвишава изискванията на API SG, SH, SJ, SL и SM)
ACEA A3/B3-10 & ACEA A3/B4-07
MB 229.3 ; VW 502.00/ 505.00

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Масло за Е46

Мнение от vvasilev1 » 21 Авг 2018, 7:25

Kurtov написа:
Еми не знам, като видях да пише на тубата BMW high performance diesel oil и веднага са сетих за моя дизел със 184 пръхтящи коня :mhihi: .
Четох в друг форум, че в Германия го слагали това масло на разни дизели, защото просто 5w30/40 не издържало на техните магистрали.
Знам, че това е български форум, но ми е любопитно, дали някой е пробвал.
Как точно не издържа, като там първо е по хладно и освен това на 140-150 ако е наред охлаждането, мотора работи на 90-92 градуса? Вече ако ще въртиш на писта?

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Масло за Е46

Мнение от Kurtov » 21 Авг 2018, 7:44

Според мен малко са хората, където карат със 140 км/ч на немска магистрала.
При 200 км/ч постоянна скорост не вярвам температурата на маслото да е под 120 градуса на коя да е е46-ца.
Пак казвам, аз съм в България, просто го споменах, че много немци го ползват това масло в дизели, на теория. :lol:
Маслото специално на Мобил ми хареса от анализа му, който мисля че съм качил по-горе.
Иначе едва ли ще го налея точно, заради вискозитета.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Масло за Е46

Мнение от host » 21 Авг 2018, 8:15

маслото с визкозитет над максималния посочен от производителя може да повиши съпротивленията вътре в мотора = по-висока температура

добре би било да се взема предвид налягането на системата с дадени масла и колко добре би го въртяла маслената помпа, също само нюанс

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 851
Регистриран на: 11.11.2010
Местоположение: Пловдив
Кара: E92 330D

Re: Масло за Е46

Мнение от HackeD » 21 Авг 2018, 11:37

host написа:маслото с визкозитет над максималния посочен от производителя може да повиши съпротивленията вътре в мотора = по-висока температура

добре би било да се взема предвид налягането на системата с дадени масла и колко добре би го въртяла маслената помпа, също само нюанс


Добре но след 20г. работа на този мотор и 360к км. ( конкретно за моя говоря), дали няма да има хлабини на лагери, валове, бутала и тн... и не мисля, че малко по-гъсто масло от това което е посочил проиводителя ще е проблем.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Масло за Е46

Мнение от host » 21 Авг 2018, 11:50

казах ти колега, м52 на 300к км с 5w30 го карах до преди няколко месеца - точно за да видя дали ще течне като лейка - всеки си преценя, хубаво си работеше с 5w30, ако карах яко извънградско щях с него да си карам

масло износен мотор НЕ лекува ;) питай колкото искаш патили , ако са честни пред себе си , ще ти кажат, че в никакъв случай не решава проблеми това повишаване на визкозитета (виж, качеството на маслото е друго нещо)

_____________________

иначе за температурата го споменах защото и високата температура също скапва присадките/качествата на маслото , както и студения старт и т.н. ... та примерно да минеш 10хил км извънрадско със средна 80км/ч със 10w60 , не е същото като да ги минеш с 5w30 и т.н. ... всичко е доста относително и многопластово, въпреки, че има много доволни колеги които си карат целогодишно или поне лятото спокойно стрийт колите с 10w60 (което пък беше сочено като голям виновник за износванията в някои "М" мотори преди години + екстремно малките толеранси вътре в моторите)

всеки сам решава, нищо не му пречи да пробва ... единствено на някакъв брутален ментак ако попадне човек вече може да отива към основен ремонт

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Масло за Е46

Мнение от vvasilev1 » 21 Авг 2018, 12:06

Извинете колега, но бил ли сте в Германия? Кви 200 километра? Хората си карат нормално, освен това не навсякъде е без ограничения за скорост.
Kurtov написа:Според мен малко са хората, където карат със 140 км/ч на немска магистрала.
При 200 км/ч постоянна скорост не вярвам температурата на маслото да е под 120 градуса на коя да е е46-ца.
Пак казвам, аз съм в България, просто го споменах, че много немци го ползват това масло в дизели, на теория.
Маслото специално на Мобил ми хареса от анализа му, който мисля че съм качил по-горе.
Иначе едва ли ще го налея точно, заради вискозитета.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 23.03.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Масло за Е46

Мнение от streetracing12 » 29 Авг 2018, 2:25

Колеги за е46 330д 204кс кое се гледаше от двете:

BMW LL-04 или BMW Longlife-01

В момента карам с 5в40 Motul X-Clean .След около месец ми предстой смяна.

Задължително 5в30 ще сложа понеже вече ще застудява.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Масло за Е46

Мнение от vvasilev1 » 29 Авг 2018, 7:40

streetracing12 написа:Колеги за е46 330д 204кс кое се гледаше от двете:

BMW LL-04 или BMW Longlife-01

В момента карам с 5в40 Motul X-Clean .След около месец ми предстой смяна.

Задължително 5в30 ще сложа понеже вече ще застудява.
Принципно е LL01. Но и 04 да сложиш, няма проблем. Чел съм коментари, че 01 масло съдържа повече добавки против износване. Така или иначе нашите коли вече са на по 300-400 или дори повече километра и най доброто, което може да направим е да сменяме редовно маслото и да слагаме масло отговарящо на спецификацията.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 19.12.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и BMW 320d e46 facelift 150HP 330N
Мечтае да кара: ламборджини

Re: Масло за Е46

Мнение от metero » 29 Авг 2018, 10:11

E46 150 к.с дизел
Първите два пъти слагах BMW LL04 , обаче двигателя работеше някак си по-твърдо с него. Имам приятел, който има магазин за авточасти и сподели, че ШЕЛ вече е доста кирилизирана компания с филиали в Румъния, препоръча ми COMMA. А, викам си, ква кома бе, КАСТРОЛ! Поръчах си от интернет кастрол титаниум GLX за свет пари, като го отвори майстора в сервиза, показа ми как лепенката на тубата е частично отлепена и каза,че обикновено така се гепи истинското масло и се налива някакво мента. Понеже бяхме източили маслото, наляхме ментето. След 2000 км го смених с CОММА 5W30 BMW synerZ и от тогава карам само с него, никакви кастроли :D . Приятеля с магазин за авточасти ми го намира за около 150 лв 6л с филтрите, твърди, че още няма ментета от него. Сменям го на всеки 10 000 км, практически не доливам, всеки път остава по половин литър. Обикновено карам от Обеля до летището по северната тангента, нарушавайки леко скоростта (не повече от 40-50). Навъртам около 10000 за 3 месеца.
Не е важно с колко може да се вземе един завой. Важно е с колко не може.

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook