как се сменя антифриз???

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от ildivvy » 29 Окт 2010, 20:19

Момчета,както писахме и в другата тема в Е36-подфорума: "синия" BMW-антифриз е с качествата на "червения" в магазинната мрежа.Т.е. ако не се купува БМВ-антифриз,то трябва да се вземе "червен".Това,че някои са с чугунен блок и глава не пречи по никакъв начин.Мисля,че това е правилния отговор.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 75
Регистриран на: 3.04.2008

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от alexbg77 » 29 Окт 2010, 21:23

Някой може ли да каже БМВ антифриза на колко години се сменява?
Ако отговаря на качествата на ЧЕРВЕНИЯ значи би трябвало на 5 години, на мен специално никак не ми се вярва БМВ да си позволят да нарушът стандартите и да продават антифриз със СИН цвят с качествата и съставките на ЧЕРВЕН. :conf:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 857
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: с кеф...
Мечтае да кара: МИГ29
Детайли за колата: Е90 бензин 129 к.с. 2007.

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от katronski_br » 31 Окт 2010, 2:37

а какви са съставките и качествата на синия и какви са тези на червения???
или май и двата са направени да не замръзват и да са добри в топлообмена
чел съм на опаковката на тубата с антифриз че '' с цел улесняването на нашите клиенти, продукта ни е с леснозабелязващ се цвят благодарение на което своевременно се забелязват евентуални течове, естествено ако уважаемите клиенти предпочитат безцветна охладителна течност,ние предлагаме такава без никаква друга разлика в топлообена''
хайде де
В началото бе самолетен двигател..... и Господ каза: ''Нека бъде BMW''

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 481
Регистриран на: 29.09.2010
Пол: Мъж
Кара: му се на вода

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от frizzante » 05 Ное 2010, 18:10

Днес смених и аз антифриза заедно с двата термостата, колата по книжка я дават че събира 8,5 лт, (320д 136 к.с.). Първо отвихме пробката на радиатора, след това и тази прословутата на блока, малко трудно се отвива и завива че е на много кофти място, а без лампа е невъзможно да я видиш... Трябва да кажа че от тази на блока излезе повече от тази на радиатора. Всичко на всичко изтече не повече от 7 лт. Антифриза беше червен, за това и си взех пак червен на феби-билщайн, исках да налея БМВ антифриз, но както вече всички разбрахме той е син и не исках да ги смесвам. Не знам преди кой и кога го е сменял, но антифриза който излезе беше адски чист, никакви замърсявания...После наляхме 4,5 лт концентрат и останалото след това дестилирана вода. После се почна едно обезвъздушаване до посиняване, чакахме да загрее да отвори всичко и тн. Около час играчка си е. Утре сутрин на студен двигател ще видя дали няма да иска още малко да се долее. Поне стрелката не температурата си застана на 12 ч и не помръдна... :mhihi: :mhihi: :mhihi: от кой термостат е било не знам и двата са нови в момента. Надявам се като застудее пак така да стой на 12 ч. :lalala: :lalala:
Никой да не се качва на автобуса преди да е дошъл!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 857
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: с кеф...
Мечтае да кара: МИГ29
Детайли за колата: Е90 бензин 129 к.с. 2007.

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от katronski_br » 09 Ное 2010, 18:38

ще си стои колега
моята не беше обезвъздушена и си стоеше на 12 ч.
иначе на другата сутрин искаше още литър.
В началото бе самолетен двигател..... и Господ каза: ''Нека бъде BMW''

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 481
Регистриран на: 29.09.2010
Пол: Мъж
Кара: му се на вода

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от frizzante » 09 Ное 2010, 18:55

katronski_br написа:ще си стои колега
моята не беше обезвъздушена и си стоеше на 12 ч.
иначе на другата сутрин искаше още литър.


Ами аз вече няколко сутрини проверявам на студен двигател нивото и си е наред, няма нужда от доливане и мисля че явно сме я обезвъздушили добре...все пак ще проверя още няколко пъти! Загряването е 6 точки иначе :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Никой да не се качва на автобуса преди да е дошъл!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 708
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от DoesNot » 09 Ное 2010, 19:21

frizzante написа:Днес смених и аз антифриза заедно с двата термостата, колата по книжка я дават че събира 8,5 лт, (320д 136 к.с.). Първо отвихме пробката на радиатора, след това и тази прословутата на блока, малко трудно се отвива и завива че е на много кофти място, а без лампа е невъзможно да я видиш... Трябва да кажа че от тази на блока излезе повече от тази на радиатора. Всичко на всичко изтече не повече от 7 лт. Антифриза беше червен, за това и си взех пак червен на феби-билщайн, исках да налея БМВ антифриз, но както вече всички разбрахме той е син и не исках да ги смесвам. Не знам преди кой и кога го е сменял, но антифриза който излезе беше адски чист, никакви замърсявания...После наляхме 4,5 лт концентрат и останалото след това дестилирана вода. После се почна едно обезвъздушаване до посиняване, чакахме да загрее да отвори всичко и тн. Около час играчка си е. Утре сутрин на студен двигател ще видя дали няма да иска още малко да се долее. Поне стрелката не температурата си застана на 12 ч и не помръдна... :mhihi: :mhihi: :mhihi: от кой термостат е било не знам и двата са нови в момента. Надявам се като застудее пак така да стой на 12 ч. :lalala: :lalala:

Колега по книжка М47 събира точно 7л. Ти къде ги побра тея 8,5 :shock:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 857
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: с кеф...
Мечтае да кара: МИГ29
Детайли за колата: Е90 бензин 129 к.с. 2007.

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от katronski_br » 09 Ное 2010, 19:29

да не би да сме с различни радиатори?
или с различни климатици?
или такива с печка и такива без печка.
явно има нещо заради което да събират различни количества.
В началото бе самолетен двигател..... и Господ каза: ''Нека бъде BMW''

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 481
Регистриран на: 29.09.2010
Пол: Мъж
Кара: му се на вода

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от frizzante » 09 Ное 2010, 19:35

Ами колеги имам една книжка с колата, на нея има опоменати доста данни за гуми, за двигател и тн. Има и количествата на различните течности, по тази книжка охладителната система е написана 8,5 литра. Човека от който взех частите пък ми каза че е 9 литра... :roll: :roll: :roll: нямам печка ако това е от значение знам ли...
Никой да не се качва на автобуса преди да е дошъл!

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от K_Ilkov » 10 Ное 2010, 11:45

zoti написа:Oще съвсем малко :D Моя го пробвах още като купих колата преди 1 година и нещо.В камерата не замръзна.Не съм го сменял,та питам -на колко време се сменя антифриз,ако продължава де НЕ замръзва във фризрера?


в камерата/фризера не става -20, а и по охладителната система има места
където е тясно и охладителнатоа течност е малко > вероятноста да замръзне е по-голяма
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 75
Регистриран на: 3.04.2008

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от alexbg77 » 11 Ное 2010, 12:25

BMW 316i, 318i - 7 litra
BMW 318d, 320i, 325i, 325xi, 330i,330xi - 8.4 litra
BMW 320d - 9.3 litra
BMW 330d, 330xd - 10.2 litra

K_Ilkov написа:
zoti написа:Oще съвсем малко :D Моя го пробвах още като купих колата преди 1 година и нещо.В камерата не замръзна.Не съм го сменял,та питам -на колко време се сменя антифриз,ако продължава де НЕ замръзва във фризрера?


в камерата/фризера не става -20, а и по охладителната система има места
където е тясно и охладителнатоа течност е малко > вероятноста да замръзне е по-голяма


Значи, антифриза трябва да се сменя периодично не защото ще започне да замръзва, а защото смазочната му способност се изчерпва. Т.е. ако не сменяте антифриза периодично, в системата започвате да си имате незамръзваща вода и ще започне да се получава ръжда по отделните компоненти. Жълтият и синия антифриз трябва да се сменят на около 2 години, а червеният на около 5.

В моя фризер на хладилника е точно -23 градуса. Вчера смесих антифриз-вода в съотношение 65% - 35% а т.е. до -22 градуса. Пропорцийте ги направих със спринцовка, така че общото количество стана около 20-30 грама. Резултата беше - желе, не лед а желе което няма да ви спука блока или радиатора т.е. антифриза по критерий на замръзване е добър дори в такова малко количество. :yes:

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от K_Ilkov » 11 Ное 2010, 15:26

alexbg77 написа:...

:clap: полезна информация и експеримент

мислех, че в камерите не е повече от -10, но явно съм в грешка :dunno:

иначе за мазането спор няма - после се почват помпи и т.н.
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от Zagy » 11 Ное 2010, 15:39

Само да вметна за "желето" - дори да разредите цялата течност в системата да речем до -10, а навън стане -15 или дори -20 охладителната течност няма да замръзне. Ще стане точно на такова желе - т.е. ще остане полутечна. Това не е вредно за двигателя, но е вредно за помпата - тя може да се скапе много бързо.

Даже съм чувал, че едно време камиони и разни големи машини така са ги оставяли за зимата - примерно праснат едно шише концентрат на 10-15 л. вода и си карат така...
Si non confectus, non reficiat.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1207
Регистриран на: 12.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '00 E46 323ci & 12' F30 335i

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от taba4ko » 11 Ное 2010, 17:45

аз пък знам че антифризите (син зелен) може да се смесват щото са на една и съща основа и съставки - етиленгликол, пропиленгликол, глицерин, алкохол - тези неща не се влияят от цвета на антифриза. колкото до това за въпросните добавки в антифризите - ами те са само инхибитори за да се предотврати корозиращото действие на етиленгликола върху МЕТАЛИТЕ, а не върху гумените съединения и уплътнения. уцветяването на антифриза в СИН цвят значи, че е отровна течност (в други държави тези цветове са ЗЕЛЕН, ЧЕРВЕН). за България синьото е цвета значещо това. останалите цветове антифризи са внесени от "чужбината" и са правени за "чужбината". антифризите могат да се смесват.
П.П. забравих да спомена че е желателно да се разрежда концентрата с дестилирана вода. това го знаете предполагам :winky:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1207
Регистриран на: 12.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '00 E46 323ci & 12' F30 335i

Re: как се сменя антифриз???

Мнение от taba4ko » 11 Ное 2010, 17:52

alexbg77 написа: Значи, антифриза трябва да се сменя периодично не защото ще започне да замръзва, а защото смазочната му способност се изчерпва. Т.е. ако не сменяте антифриза периодично, в системата започвате да си имате незамръзваща вода и ще започне да се получава ръжда по отделните компоненти. Жълтият и синия антифриз трябва да се сменят на около 2 години, а червеният на около 5.

всички антифризи се сменят на период от 5 години, а не на изминати километри. това се прави заради изпаряващият се етиленгликол и намаляване на качествата на антифриза. ама да си говорим истината - ако редовно се следи с ариометър и се долива концентрат преди всяка зима (колкото трябва) може да искара и повече време.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook