Car care - tips&tricks

Извадка на най-добрите теми от форумите на BMWPower-BG.net. Форумът е само за четене!

Модератор: cww

ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 17.01.2002

Car care - tips&tricks

Мнение от fxmaker » 28 Юли 2003, 17:37

От извесно време ми се върти в главата, че може би ще е интересно да обменим опит по въпросите с подържането на вътрешния и външния вид на любимия автомобил. Предполагам че има хора, които сами се грижат (почистват, полират и т.н) за него. Та ако може да споделят какви препарати използват, на кои фирми, от къде си ги набавят и т.н.

Аз лично използвам главно някои от БМВ препаратите за почистване на интериора и съм доволен доста, но ми е интересно как са и другите продукти на пазара

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 542
Регистриран на: 27.06.2002
Местоположение: София

Мнение от july`s » 28 Юли 2003, 21:12

напоследък ме навиват за препарат за пране...

технологията била лесна и ефективна, но още не съм го пробвал и за да не прозвучи като реклама (от няколко места вече ми споделиха, че ефекта е доста добър), чак когато го изтествам ще споделя впечатление..


п.с. става въпрос за пране на салона: мокет, таван, седалки...
с препарата ще стане по-евтино и по-бързо отколкото на автомивка (а и ще остане от него доста:), но най-важното е че няма да се налага да се оставя колата за един ден или нощ на автомивка....

иначе за полиране, съм ползвал сонакс, ефекта е много добър, но ако се спазват указанията:) конкретно за моя препарат, трябваше да се изкъпе със шампоан и да се търка със специална гъба... аз пропуснах някои стъпки, но въпреки това останах доволен (препоръчвам да се прави с компания и бира:):):)
<br>
br

автомобилен поклонник
Аватар
Мнения: 4969
Регистриран на: 17.02.2002
Пол: Мъж

Мнение от Turturelo » 28 Юли 2003, 22:21

В AвтоБилд (бг издание) имаше интересна статиика на темата, нямаше кой знае какви новости поне за мен, но иначе е любопитно как в Германия обръщат внимание на автомобилите си...
Аз ползвам предимно Sonax и TurtleWax.
TurtleWax имат една пяна като спрей с четка отгоре на флакона, зелен на цват продават го по бензиностанциите - когато напръскате тапицерията, след малко изчакване избива пяната и тя вече е черна. След неколко кратно третиране на седалки и тапицерии - стават като нови!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 350
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: BMW E34 520i Touring 95'
Мечтае да кара: BMW E34 M5 Touring

Мнение от Momcho » 28 Юли 2003, 23:21

Между другото и аз ползвам TurtleWax,същия зелен флакон и наистина съм доволен от ефекта.Купих си го от Метро-Русе.Може ли да ми дадете съвет каква полир-паста да ползвам за колата си- тя е с акрилна боя.Мерси :!: :!: :!:
Изображение
89' E30 316i; 91' E36 320i; 95' E34 520i Touring

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 27.01.2003

TurtleWax

Мнение от Cult Society » 29 Юли 2003, 9:59

Аз ползвам само продукти на тази фирма - вярно е, че са по -скъпи, но качеството и ефекта са супер.... :P

Имат и шампоан за автомобили с цвят, което е супер - при по-стара боя възстановява цвета....

Червената опаковка паста - TurtleWax Rubbing Compound - е просто супер за драскотини, направо ги заличава...

От зелената - която си е за пастиране - по-добър ефект не съм постигал с никой друг продукт - и се работи особено лесно с него.

Шампоана на Сонакс - прозрачния - също е много добър.....

Петко ///M големия
Аватар
Мнения: 2369
Регистриран на: 1.12.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 330xd / Mini Cooper S

Мнение от BMW///M-ma6inata » 29 Юли 2003, 11:38

Трбваше някой да отвори такава тема 8) На мен това ми е хоби-то,занимавам се с поддръжка на автомобила.Въпреки че използвам Turtle Wax ,с ръка на сърцето мога да си призная че са боклуци :x Ползвам тази марка защото избора на такива в България е прекалено малък.И Сонакс не са перфектни но поне като си полираш колата ,ефекта не е 2 измивания като при Turtle.
Относно въпросния спрей за тапицерия на Търтъл,не е лош но има ефект при по-леко зацапани повърхности,аз използвам такъв на Shell(Без четка е)и съм много доволен.
Търтъл Вакс не ме кефят понеже,повечето им препарати имат страшно малък период на действие :shock: Продукта им който най не понасям е шампоана :x Zip Wax :x (той е вече стар и рядко се среща на пазара)НИКОГА НЕ СИ ГО КУПУВАЙТЕ :!: :!: :!: Ефекта след нанасянето му е все едно използваш вместо гъба шкурка Р50.По добрия техен шампоан е Extreme Wax в един зелен флакон,но пак не е като тоя прозрачния на Sonaks.
Sonax са една много прилична марка(само дето са спонсори на Ferrari :evil: )
Доста съм доволен от тяхната полир-паста X-treme polish.

За табло Arexons нямат равни ,имамсъщо и един техен препарат за почистване и предпазване на гуми(не гланц)
Понеже салона ни е светло бежов много често трябва да се чистят пласмасите-за тях използвам Johnson,просто нямат грешка,обаче тук ще ви кажа и една друга оферта :wink: -В магазина на ОТО топ(вносителите на Turtle Wax)в една от първите преки на Симеон,като идвате от опълченска продават някакъв български препарат за почистване на пластмаси на литър,с който се постига същият ефекта като при Джонсън-а :o 8)
В момента използвам шампоан MA-FRA и съм много доволен от него.

За гланц за гуми ползвам някакъв италиански препарат,купих си го от METRO,беше май нещо Star...
Като тръгвате да си купувате полирпаста,от списъка веднага зачеркнете фирмата MOTIP,веднъж тръгнах да полирам с такава,но след като я нанесох не можах да я изтъркам :oops: ,хубавото беше че полирахме колата на един приятел :twisted:

Обаче от всички полирпасти които съм имал не съм остигал такъв ефект освен с една професионална на 3М,един приятел на баща ми ми я донесе от някъде(не ми се мисли обаче каква цифра е ).Откакто съм я полирал с не преди 4 месеца почти не е мръднала

Отскоро очнах работа на автомивка и сега постеенно научавам чалъмите,като насъбера овече опит ще ви кажа на какво трябва да обръщате внимание като си давате колата на автомивката,щото понякога я изолзват като опитна мишка :x ,пръскт с някакви гадни разтворители за да махнат мухите,после ако има останали ги отстранват с Корисилин :x :shock: :evil:

Следва продължение...

шПерко
Аватар
Мнения: 7623
Регистриран на: 25.04.2003
Местоположение: Банкя/София/Перник
Пол: Мъж
Кара: '90 BMW 316i
Мечтае да кара: Платноходка
Детайли за колата: Шпер 4.27 Точка! :)

Мнение от Иво » 29 Юли 2003, 13:19

Да кажеш чалъмите на миенето, че мойта красавица се сдоби с лична пароструйка и сега се къпем редовно :) Само където не мога да разбера как след 1 час миене и търкане ми остават леки петна някъде. Може би защото я мия с веро за съдове :) Знам само, че не трябва да се изполвза гъба, защото задържа песъчинки и ако това се случи боята се преебава. Също така из на някакъв сайт четох, че не е хубаво да се остава колата да съхне на слънце, защото отново не е добре за боята. Май и с мощната струя съм разбил предния фар, който в момента се клати и чака да бъде ремонтиран ;) Защо направо не напишеш една статия за чалъмите в миенето и този вид подръжка. М/у другото какви са цените на тези шампоанчета и полирпасти? :)
Изображение
Изображение

Петко ///M големия
Аватар
Мнения: 2369
Регистриран на: 1.12.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 330xd / Mini Cooper S

Мнение от BMW///M-ma6inata » 29 Юли 2003, 14:45

Всичко е до тренировки :) Да ти кажа честно,не трябва да си чак толкова доволен че си се сдобил с пароструйка,защото колкото е удобно за миене,толкова е вредно за боята,с тази силна струя падат всякакви защитни слоеве на боята(било от полир-паста или самият лак),достатъчно е да имаш някакво леко олюпване на лака от камъче за да тръгне от там голямата тесла.Ако на човек му се занимава най-разумното миене на колата е с маркуч с течаща вода.
Обаче перфектен начин на миене няма и сега ще ти кажа защо:
1.Пароструйка-горе ти обясних
2.С маркуч-аз така съм свикнал да мия,но проблема е там че като тръгнеш да отстраняваш мръсотията с гъбата,дори и да си я намокрил преди това пак драскаш боята със самите прашинки който се търкат в боята
3.Безконтактно-това е доста нашумялото миене по автомивките с което първо пръскат цялата кола с някакви разтворители за да разтворят мръсотията,за да се отмие лесно с пароструйката.Това миене е с цел да не се драска боята като се търка с гъбата.Обаче помисли какви ли не препарати има в тая смес и със сигурност не действат съвсем безобидно на боята.
Избирайте :)

Винаги трябва да си подсушаваш колата,щото някои хора си викат:
"-Сега няма да я подсушавам с гюдерията,само ще замажа всичко,по добре да я оставя на слънцето да си изсъхне естествено."
Да ама знаеш ли кога :nono: .Тя е станала на капки вече като си отсранил шампоана и като изсъхне става на петна там където са били капките. :1:
Но първо за да искаш добър ефект след подсушаването трябва първо гюдерията или парцала да са перфекно чисти,и не трябва да си оставил петна никъде
А тея номера с верото или праха за пране никога повече не ги прави :!: :!: :!: :nono:
Шампоана който сега използвам е MA-FRA и си го купих от Mr.Bricolage само за 3.50 а изобщо не съм очаквал такъв добър ефект.
Верото Е 1 лев за около 400мл. а шампоана 3.50 за 1л. помисли си струва ли си икономията :?: А да не ти разправям какво си причиняваш на боята :cry:

Попринцип иначе повечето таки
ва шампоани и полир-пасти са до 10 лева...

шПерко
Аватар
Мнения: 7623
Регистриран на: 25.04.2003
Местоположение: Банкя/София/Перник
Пол: Мъж
Кара: '90 BMW 316i
Мечтае да кара: Платноходка
Детайли за колата: Шпер 4.27 Точка! :)

Мнение от Иво » 29 Юли 2003, 14:57

Мерси за изчерпателния отговор. Определено ме налпаши здраво за пароструйката, но аз гледам да го давам с по слаба струя с нея, а само на фаровете приложих по-силна и гледай каква стана. Не очаквах шампоана да е толкова малко и още утре мисля да се сдобия с такъв :) Аз лично не използвам гъба, а такава четка, която се закача на края на маркуч и през нея непрекъснато тече вода. Най-малкото мисля, че тя не задържа песъчинки или поне не толкова много, но кой знае пък какви лoши изненади крие :? Досега я оставях да съхне сама в гаража, но вече ще си я забърсвам и там. В този Mr. Bricolage продават ли хубави парцалки, които да не оставят власинки, че аз лично на такъв не съм случвал и това ме разубеждава на забърсвам много много. И след като я измия една от тъпите ми котки нахлуе в гаража и докато я хвана направи цялата кола на стъпки :evil: :evil: :evil: Ще се радвам да ми кажете някой магазин с уреди за изтезаване на гореспоменатите животни :twisted:
Изображение
Изображение

Sooooo many times
Аватар
Мнения: 2750
Регистриран на: 25.03.2003
Местоположение: Майна сити

Мнение от pAbLo » 29 Юли 2003, 14:59

BMW///M-ma6inata аз преди време миех служебната само БЕЗконтактно :arrow: Ми да ти кажа не и личеше да има проблеми с боята :arrow: е тя че още си беше нова беше но това с парцалите и гъбите не ми се нрави :nono: То и на другото миене ако попаднеш на МУНДАРИ :maad: ще те направят все едно излизаш от оф роуд състезание така че всичко е относително :arrow: А на автомивка с ЧЕТКИ забога братя и сестри НЕ ОТИВАЙТЕ там :!: Настръхвам при спомена за Шелската мивка :no:
Иво тея КОТКИ са за трепане еййй :arrow: една нощ в подземния гараж и на сутринта гледаш как са се суркали по стъклото по капака :evil: :evil: но немога да я видя тая гад и да и покажа как обичам котки :!: :!:

Петко ///M големия
Аватар
Мнения: 2369
Регистриран на: 1.12.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 330xd / Mini Cooper S

Мнение от BMW///M-ma6inata » 29 Юли 2003, 15:09

Аз мислех че дейтваш с гъба бе :shock: С четка се действа само зимата и то само за под калниците,ако знаеш четките как драскат боята :cry:
А гюдерията е точно за това,да не оставя власинки,там продават само попитай някой от персонала
=====================================
Пабло,то нали знаеш че отведнъж не става,просто при такова периодично миене боята се изтощава много :oops:

шПерко
Аватар
Мнения: 7623
Регистриран на: 25.04.2003
Местоположение: Банкя/София/Перник
Пол: Мъж
Кара: '90 BMW 316i
Мечтае да кара: Платноходка
Детайли за колата: Шпер 4.27 Точка! :)

Мнение от Иво » 29 Юли 2003, 15:11

Тя четката е много нежничка такава и уж е специално за тия неща. Доста съм я наблюдавал как действа и май не прави бели. Определено научих още доста неща. Ще се ходи на пазар. Извинявам се, че пускам ново мнение. Мерси за инфото :!: :D
Изображение
Изображение

Петко ///M големия
Аватар
Мнения: 2369
Регистриран на: 1.12.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 330xd / Mini Cooper S

Мнение от BMW///M-ma6inata » 29 Юли 2003, 15:15

После кажи какво си напазарувал,води се горе-долу по първият ми пост горе 8)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 100
Регистриран на: 6.01.2003
Местоположение: Lovech

отг.

Мнение от Bobby » 29 Юли 2003, 20:44

Значи, ползвал съм почти всички продукти на фирмата МА-ФРА, като съм най-доволен от шампоана, препарата за мухичките, шпрея за броните и пластмасови детайли, пастите за полирване също са добри. Единствените неща от които крайно съм разочарован е течноста за вътрешно почистване, ароматизаторите и течноста за чистачките. Оставя следи и трудно се премахват. Мисля че, на Сонакс същата течност е малко по-скъпа, но е перфектна.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 368
Регистриран на: 20.04.2002
Местоположение: USA & BG
Кара: BMW/ Mercedes
Мечтае да кара: Porsche

Мнение от 3C » 07 Авг 2003, 4:46

Малко лични тip's :

- nai хубаво е да се мие с ръкавица от овча кожа (разбира се с вълната навън :lol: ) - (гъба е добре но ако падне песъчинка дращи, относно четка е хубаво но обикновенно са с твърд косъм който след време при употреба замъгляват гланца / безцветният лак).

- лесно се маха изсъхнала паста за пастиране около орнаментите (емблеми и.т.н.) без драскане на боята, с клечка за зъби (от дърво, а не пластмасова).

- ако боята е с безцветно лаково покритие пастира се надлъжно а не с кръгови движения както при старите без лаково покритие бои-коли по този начин по трудно се виждат леките драскотинки .
(аз използвам паста за пастиране Zymol, - но тази паста не трае дълго защото е полимер, тука са се побъркали по една компания казва се Zaino , лично не съм я пробвал и не знам как е но за нея се чуват само добри неща. (btw za кожата използвам почистител и крем Lexol).

- пастираите си и джантите, по този начин прахта от спирачките пада по лесно дори само от струята на водата а и също пастата предпазва да не се запича прахта за боята.



е...това е квото се сещам за сега от "домашната кухня (гараж) "
...... лъскайте Баварците само сутрин и на сянка :D



btw eto nqkoi links :

www.meguiars.com
www.griotsgarage.com

Следваща

Назад към Полезна информация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook