Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 470
Регистриран на: 4.04.2011
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: 4.0 TFSI

Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от surfboard » 28 Мар 2014, 15:54

Здравейте. Предложението ми е всеки да сподели най-фрапантните, опасни и тежки климатични и пътни условия, в които му се е налагало да шофира през някакъв етап от живота си. Наред с това, ако прецени за необходимо, може да посочи как точно е овладял създалата се ситуация и до какви последствия е довела последната, както и на какво го е научила.
Като автор на темата, привеждам един подобен пример:
1. Преди няколко години, през декември, падна първият за сезона зимен сняг. Както обикновено, снегът отново свари почистващите фирми неподготвени. В този момент ми се наложи да се прибера от София към Дупница. Часът беше около 21:00ч. През деня беше студено и валеше дъжд. Вечерта обаче температурите се понижиха още повече и дъждът бързо премина в сняг. Когато тръгнах от София забелязах, че препръсква сняг и започва сериозно да го задържа по шосето, но прецених, че ще стигна преди да е натрупало по-сериозно, защото се пътува не повече от 40 минути. Още след първите 5-6 километра, изминати по магистрала Люлин /една усойна, коварна и подценявана магистрала/, забелязах, че количеството на натрупания сняг вече е значително, а колата ми е нестабилна повече, отколкото се очаква. Загледах се внимателно в пътя, пуснах дългите и забелязах, че карам по чист лед, покрит с около 10 сантиметра сняг. Колата се пързаляше и при всяко подаване на газ занасяше. По равното се справяше горе-долу добре, но като стигнах един от баирите, бях на косъм от закъсване. Имаше много завъртени напряко тирове, закъсали микробуси, леки коли с предно предаване и т.н. За да ги заобиколя, се наложи да убия предварително набраната скорост и инерция и скоростта ми падна от 40 км/ч на около 7-8 км/ч. Въпреки това, с много носене и лашкане, успях да изкача баира /който беше последния стръмен, северен и усоен баир от магистралата/, след което дойде равният участък. Карах с около 30 км/ч и така докато стигна града. Като допълнителна екстра към достатъчно усложнената обстановка се появи и мъгла, а през цялото време имаше и обилен снеговалеж. Не ми се мисли какво са преживяли колегите, които са тръгнали половин час след мен. Така и не видях някой да почиства магистралата.
Този случай ме научи, че когато е възможно, не трябва да се губи вече набраната скорост и инерция, особено преди баир. Да се проверява дали се кара по сняг, или отдолу под снега има и лед. Да се кара равномерно, с минимално използване на спирачки и да се старая да спирам само на скорост. Да се спазва голяма дистанция и да се предвиждат ситуациите. Да имам достатъчно гориво, защото ако бях закъсал, със сигурност щях да си замръзна. Беше минус 13 градуса. Да имам въже, лопата, зареден мобилен телефон и достатъчно зимна течност за чистачки. Едно спиране заради замърсено стъкло може да ви коства оставането на същото място, защото не бихте могли да тръгнете, ако е много заледено, а и ще блокирате хората зад вас /както се случва с тировете/.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 338
Регистриран на: 27.07.2010
Пол: Мъж
Кара: лимузина

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от bat_gosho » 28 Мар 2014, 16:01

София...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от dan-dam » 28 Мар 2014, 16:06

Почти всяка седмица петък-неделя през Петрохан и зиме и лете. Лятото съм по горите и карам джиБка по какви ли не пътища и пътечки.

Миналата година помня с Паджерото(Пинин :mhihi: )
Страничен наклон и ужасна кал. Джипа шейна. Не помага ни грайфер, блокаж. Заминава си дето иска. На слизане джипа тръгна да се хлъзга на страни. Малко остана да се таваня, ама с всичката газ в точния момент издрапах по ръба, че надолу имаше да се премятам някой друг метър :mrgreen:
Последна промяна dan-dam на 28 Мар 2014, 16:13, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от ивчо » 28 Мар 2014, 16:07

Когато три пъти за два дни ходих до Варна и обратно до София и ме валя дъжд през всички пътувания ... Тогава за първи път усетих явлението "аквапланинг" :paranoid:
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 22.02.2013

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от taratora » 28 Мар 2014, 16:43

Все на дъжд и все в чужбина и все на една и съща магистрала :mhihi:

Веднъж на път за Чехия преди около 3-4г. по унгарската магистрала се изля толкова пороен дъжд, че всичко живо спря в аварийната лента и изчакахме да поспре. Направо усещах как водната маса мачка колата :shock: Такъв дъжд никога и никъде другаде не съм виждал :dunno:

Другия път, като ходих с едни джамбази келеши да си "вкарвам" кола от Германия преди много години, 7-8 някъде. Не знам пътя нали и ми казват ще следиш червената астра, че най-бавно карала. То хубаво ама под бавно са имали в предвид 160 и нагоре. За капак и телефон нямах, че тъкмо бях сменил картата, а роуминга се пускаше след 3-тия месец :mhihi: Та като запраска пак един такъв дъжд, толкова интензивен, че чистачките не смогваха на най-висока скорост. И нощно време караме :mhihi: Ориентирах се само по светлините на колите пред мен. Нито маркировка нито нищо не виждах. Цяло чудо беше, че не стана някой фал с такива скорости и такова време. И всичко пак на унгарската магистрала.

Иначе имаше и един път, къде пътувах след прясно навалял сняг предната вечер от Варна към София. Точно след новогодишните празници. Да, ама пръскалките нещо не се харесаха с течността за чистачки и карах почти целия път без чистачки :mhihi: . Спирах поне 10-на пъти за да пръсна с вода и още няколко да долея по малко гореща вода в казанчето от различните бензиностанции :mhihi: "Отпушиха" се едва на някаква бензиностанция преди първите тунели за София :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от Dirty M5 driveR » 28 Мар 2014, 18:33

Тая зима януари месец, като беше станала поледица. Едва се караше със 30... Няма завиване, няма спиране. Но пък се накефих много, защото обичам да усещам как контролирам автомобила в условия, в които не всеки умее да шофира. (прозвуча самохвално :mhihi: )


Аватар
Мнения: 627
Регистриран на: 4.03.2005
Местоположение: София-Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E90 330xd
Детайли за колата: Черен фолиран седан.

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от body » 29 Май 2014, 21:06

Помня пътя за Чудните мостове,почти никой не се бе качвал натам.Аз съм с нови зимни гуми и карам смело в снега.Пред мен закъсала кола с 1 момче и 3 момичета,колата на сантиметри от пропастта.Спирам,слизам да помогна.Дърпам ръчна без да гася двигателя.Само виждам как колата ми започва да се плъзга към пропастта-отдолу всичко лед.5 човека на ръце удържахме колата на пътя.

320ci
320ci
Аватар
Мнения: 572
Регистриран на: 26.05.2006
Местоположение: СА
Пол: Мъж
Детайли за колата: M52B20TU

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от mumford » 21 Юни 2014, 16:26

В Смерч, направо си *** майката. Чистачките на макс и абсолютно нищо не се вижда, все едно някой изсипва кофа с вода през 1 сек. , а колата я карам с 20км/ч и усещам как плува :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 59
Регистриран на: 10.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530d
Мечтае да кара: на 1.20 лв/л нафта :(
Детайли за колата: италианка на реални 120 000 км.

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от cerber_91 » 25 Юни 2014, 20:56

Тръгваме към Самоков от София за един 8-ми декември, 2012 година. Сборен пункт ТУ, тръгнахме точно като почна да вали снежеца. Ще минаваме през Бистрица-Железница, ама докато стигнем до околовръстното, вече всичко беше лед и един камион беше закъсал на бистришко шосе на 700-800 метра от околовръстното. Минахме по Самоковско шосе, група от 4 коли, в една прилична колона. Пътя никой не го почисти. После от Самоков до Говедарци една от колите замалко да се паркира в канавката покрай пътя, ама колегата овладя колата много умело. А аз с джипа си врътках задницата на всеки завой и се кефех на макс :)

И не веднъж в планината, офроуд с една УАЗка, я в кал, я в сняг...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 175
Регистриран на: 15.11.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E61
Мечтае да кара: BMW E39 M5

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от Batov » 17 Юни 2015, 7:07

Януари 2014 на път за Франция в 23:00 в съседна Сърбия (Ниш) заваля брутален сняг и така до границата с Хърватия. Около 30см сняг на магистралата и нито един снегорин. Чудесно беше :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: Кои са най-суровите пътни условия, в които сте шофирали?

Мнение от stocky » 17 Юни 2015, 9:26

Същото изпитах декември 2014 в обратната посока. След като изпреварих снегорините на магистралата останах съвсем сам. Страшно красиво беше през деня - голо поле, цялото застлано на вълни със сняг заради вятъра и само една мантинела се повдигаше 10-ина см над снега. Като започна да мръква след Ниш стана доста кофти ситуацията + някакво чистене на пътя BG стил + леко заледяване. Комбинацията xDrive + чисто нови гуми Continental се представи блестящо!

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook