Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

Потребител
Аватар
Мнения: 20
Регистриран на: 17.01.2013
Пол: Мъж

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от dzproof » 26 Фев 2013, 14:03

Много възрастни шофьори са ми казвали за този "метод". Като ги питам защо "така е по-добре за колата". Имал съм възможноста да карам доста коли(предимно служебни) и понякога, особено в студено време има разлика ако директно се включи задна скорост. Но според мен няма значение дали преди това си включил първа или някоя друга скорост, важно е да има някакво движение на скоростната кутия. Особена разлика се усеща при колите с хидравличен съединител, където износването на помпите малко или много оказва влияние. В такъв случай е достатъчно да натиснеш съединителя 2-3 пъти преди да включиш скорост.
Това важи не само за задна.
Дали го правя винаги? Не, само ако задна не влиза с лекота, цъкам някоя друга скорост и всичко е ок. На 15-20 годишна кола е нормално да има затруднения, задната скорост винаги е била слабо място на всички скоростни кутии. Поне 20-30% от случаите, когато наблюдавам някой случаен шофьор, светването на белите задни светлини е съпроводено с лекичко "кр" а понякога и цяло кръчетало :mhihi: . Много рядко съм чувал и някой да сменя масло на скоростна кутия, пък за добавки да не говорим.

Накратко - при стари, особено неподържани автомобили, "раздвижването" на скоростната кутия помага за включването на задна скорост.
Нуждата от такова "раздвижване" показва че машинката си има нужда от сервизация, било то смяна на масло или помпи на съединител и т.н.

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от DrivinGGoD » 26 Фев 2013, 15:01

Всъщност проблема с включването на скорост, или по-точно оправянето му с това, че натискаш и отпускаш няколко пъти съединителя далеч не е свързано с помпите ;) Когато натиснем съединителя на място, вътре в скоростната кутия всичко спира да се върти, а съответно когато палим колата (в повечето случаи с натиснат съединител) след продължителен покой в нея всичко е неподвижно. Това е така докато не изключим от скорост и не пуснем съединителя, като в следствие от това вътре всичко започва да се върти и по този начин позволява на синхронизаторите да си свършат работата при селектиране на предавката. Т.е. раздвижването вътре в кутията се получава при отпуснат, а не при натискане на съединителя ;) . Хъркането, което си чул от повечето автомобили при превключване на задна се дължи не толкова на износване, колкото на факта, че на огромен процент от автомобилите, особено по-евтините и с предно предаване задната предавка не е синхронизирана и дори при ниска скорост на движение много трудно влиза без да изхърка :yes:
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.05.2004
Местоположение: София

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от txl » 26 Фев 2013, 20:24

DrivinGGoD написа:Хъркането, което си чул от повечето автомобили при превключване на задна се дължи не толкова на износване, колкото на факта, че на огромен процент от автомобилите, особено по-евтините и с предно предаване задната предавка не е синхронизирана и дори при ниска скорост на движение много трудно влиза без да изхърка :yes:

И също така, при престой на място и зацепен съединител, първичният вал на кутията се върти, а вторичният - не. При натискане на съединител, първичният вал продължава да се върти от инерцията (в зависимост и от температурата на маслото) и при опит за включване на задна, преди първичният вал да е спрял, има хъркане. Ако преди това се включи друга предавка, синхронизаторите й спират въртенето на първичния вал. След това няма да изхърка задната.

gangstera
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 6.07.2010
Местоположение: MY HOUSE
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E46///M3 Е92///M3 E39///M5 E60///M5 F10///M5 F90///M5 COMPETITION

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от ryan83 » 28 Фев 2013, 16:27

Ми на мене вуйчо ми ми беше казал че първо трябва да включиш на първа и после на задна веднъж, което много ме учуди :shock: но баща ми никога не ми го е казвал това а и той не го правеше. Пък е много по-добър шофьор от вуйчо ми :mhihi:
Ако имаш каквото е необходимо...
можеш да имаш всичко

Изображение Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 29.03.2013
Пол: Мъж

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от MrMadness » 03 Апр 2013, 18:01

Еми аз винаги преди да тръгна на зад включвам първа тръгвам леко на пред и после ръгам задна и така просто от баща ми съм го видял и винаги така правя 8)

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 19.01.2013

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от velikov16 » 11 Май 2013, 21:17

Здравейте,
Нов съм във форума и съм голям фен на BMW и на немските автомобили, по принцип :)

Темата мисля, че е интересна, защото включва както градски легенди, така и технически познания. Аз лично включва задна и газ...и се надявам да не съм вкарал 1, че на жената Ибизата скоростната кутия са една до друга :))

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1044
Регистриран на: 27.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 24 Клапанова гад!!!
Мечтае да кара: М3 Е36 3.2

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от delas_328 » 11 Юни 2013, 22:17

И аз го правя и не виждам какво пречи да си тръгнеш първо напред :driving:
По-добре известен пияч, отколкото анонимен алкохолик!

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 7.12.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW e60 520i 2004

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от fena3000 » 12 Юни 2013, 22:49

И аз имам навика първо на първа леко напред и после задна и си ходя където си ми трябва :D Като цяло ми е останало като навик от баща ми, по-скоро защото той ми е казал че така е по-добре за колата, но при новите модели май наистина няма особенно значение.

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 12.02.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от Zlatanov99 » 16 Юни 2013, 23:20

Това се прави само от суеверие. Доста см говорил по тази тема с хора които разбират много и всички те бяха единодушни, че няма никакво значение, а това че задна влизала по лесно след първа е самовнушение.. !! :kuku: :)

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 25.05.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Compact e36
Мечтае да кара: ///M3,5,6
Детайли за колата: за момента е с м43б16

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от gergo_9203 » 19 Юни 2013, 11:48

biser_316 написа:аз винаги първо включвам на първа после задна.ама дали от навик или суеверие незнам :dunno:

И аз съм така :) :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 25.05.2013
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: кракомобил
Мечтае да кара: 760i

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от packa » 21 Юни 2013, 23:02

Аз пък мразя да паркирам напред и винаги се стремя на паркирам назад. След това при потегляне естествено тръгвам напреде. ;)
При паралелното ако ме затворят отпред си давам на задна и излизам. 8)
А и никога не съм се возил при по опитен водач които първо вкарва на 1-ва скорост и после на задна скорост.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 269
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: e46 320Ci '01

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от fancooler » 25 Юни 2013, 15:55

Колеги, според вас има ли значение как тръгваме, когато колата е с автоматична скоростна кутия?

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 19.05.2013
Пол: Мъж

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от azoth » 07 Юли 2013, 18:27

Доста интересна тема, бтв, защото вуйчо ми така учи цялото си семейство (децата, жената), т.е. да тръгват напред и после да дават задна. Даже веднъж каза "Дори на ръба на пропаст да си, пак един милиметър напред ще пуснеш!". Иначе на мен никой не ми е казвал това и го питах какво е поверието, и той ми каза, че преди е било желателно да го правиш, заради самите скоростни кутии, а сега е суеверие...нещо като "Да ти върви винаги напред!". Аз все пак не го вярвам де и не го спазвам, но когато съм покрай него и мога да го направя, го правя, като знак, че съм отбелязал неговото мнение.

Това е тръгнало в семейството от дядо ми, който беше професионален шофьор (партиен :D ) и той никога не е имал катастрофа, та имаше някакъв "списък" от правила (освен това с "Винаги напред..."), които са много елементарни, но се оказват адски значителни. Като например: "На стоп се спира, а на ляв завой се чака!". Може да ви звучи смешно, но ще се учудите колко съвременни катастрофи стават, щото няма кой да изпълни това :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 198
Регистриран на: 18.11.2011
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 3.2i CSL '03

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от Дидо85 » 08 Юли 2013, 10:10

Повечето пъти и аз тръгвам леко на първа, но често се случва и директно на задна да дам. Преди ми правеше проблеми понякога, ако тръгна директно на задна, но откакто смених маслото на скоростите няма никакъв проблем и така да тръгвам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Тръгвате ли на първа преди да включите задна?

Мнение от bmw325tds » 26 Юли 2013, 10:07

Лично аз го правя от суеверие. Защото:
DrivinGGoD написа:Всъщност проблема с включването на скорост, или по-точно оправянето му с това, че натискаш и отпускаш няколко пъти съединителя далеч не е свързано с помпите ;) Когато натиснем съединителя на място, вътре в скоростната кутия всичко спира да се върти, а съответно когато палим колата (в повечето случаи с натиснат съединител) след продължителен покой в нея всичко е неподвижно.
Точно така. Елементите в ск. кутия не се движат ако си на скорост без значение на коя и съединителя е натиснат, и колата е в покой.
DrivinGGoD написа:Това е така докато не изключим от скорост и не пуснем съединителя, като в следствие от това вътре всичко започва да се върти и по този начин позволява на синхронизаторите да си свършат работата при селектиране на предавката.
Точно така. Всички зъбни двойки в ск. кутия са зацепени винаги и независимо на коя скорост се кара всички зъбни колела се движат, както и принадлежащите им синхронизатори. При включване на някоя скорот просто се зацепват челни съединители, които свързват някой от валовете с някое зъбно колело.
DrivinGGoD написа:Т.е. раздвижването вътре в кутията се получава при отпуснат, а не при натискане на съединителя ;) . Хъркането, което си чул от повечето автомобили при превключване на задна се дължи не толкова на износване, колкото на факта, че на огромен процент от автомобилите, особено по-евтините и с предно предаване задната предавка не е синхронизирана и дори при ниска скорост на движение много трудно влиза без да изхърка :yes:
Абсолютно вярно.

Надявам се на всички да им е станало вече ясно, че това с тръгването на пред преди да се включи задна се прави от суеверие, за ск. кутия тази гимнастика няма никакво значение.
И винаги, когото някой ви каже, че нещо се прави еди как си Вие трябва да попитате "Защо?". Ако няма отговор или отговора е "така се прави, 'щото така" Вие сами трябва да си направите съответните изводи.
Мисля, че темата е изчерпана.

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook