Полезни съвети за зимата...

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

драфтаджия
Аватар
Мнения: 2793
Регистриран на: 9.04.2006
Местоположение: София
Кара: '93 316ix Touring
Мечтае да кара: далеч
Детайли за колата: Хубавица =)

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от bigmurzi » 19 Окт 2012, 14:48

купи си нови гуми за първата зима...пък после си ги карай колкото искаш :mhihi:
Изображение
Е30 на десен завой бензин НЯМА!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 630
Регистриран на: 30.07.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e87 1.8d / e60 530d LCI
Мечтае да кара: BMW M6 F13

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Tsureto » 19 Окт 2012, 14:54

Първа зима ми е,но имам опит с дрифта,позднавам колата и т.н. От преди време съм запознат със задното предаване,но зимата ще ми е първа със BMW.Прочетох темата,но малко ръзхвърляна работа ии за това питам за конкретни съвети :) Иначе,колата си я взех с 15ки,4 зимни,MICHELIN pilot ... почти като нови,с метални джанти,който седят в гаража и чакат.Така че гуми имам :)
Who needs antidepressants when you can drive an BMW.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Окт 2012, 5:33

Щом имаш опит с дрифта не виждам от какво се притесняваш. На мен 2010 ми беше първата зима, като преди това имах опит към 2-2500км. Заваля снега, изчаках да направи хубава покривка :mhihi: и отидох на един полигон. По пътя щях 2 пъти да спра в един човек пред мен, така че бързо осъзнах колко по-рано трябва да се планира спирането. На полигончето първия ми завой завърши със завъртане и също толкова бързо научих, че трябва да си по-фин с маневрите на сняг. После едни камшици потренирах и така. Цяла зима съм си обикалял с колата из града, и за миг не съм усетил притеснение или затруднение. Човек щом си усеща автомобила почти мигновено свиква с реакциите му по хлъзгавата настилка. Но винаги трябва да се има едно на ум и да се внимава, защото неведнъж ми се е случвало да ме засекат и да трябва да реагирам... и е стряскащо малко или много. Така че добра дистанция и повишено внимание, и змата ще е приятна за всички :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 630
Регистриран на: 30.07.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e87 1.8d / e60 530d LCI
Мечтае да кара: BMW M6 F13

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Tsureto » 20 Окт 2012, 10:16

Мен не ме притеснява въртенето и т.н. А това,че всеки ми казва,че като навали сняг,няма да мога да мръдна от паркинга,защото съм със задно .... :paranoid:
Who needs antidepressants when you can drive an BMW.

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от SpUd3r » 20 Окт 2012, 12:04

Споко тва ще ти го повтарят всяка година, но като видиш как стоят нещата, ще им се смееш като ти го говорят след време ;)
Иначе при първия сняг намираш полигон и започваш да си опознаваш колата
Tux0 Ca !
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Окт 2012, 14:52

Ми и аз така си мислех, и затова ринах сняг 2ч. После като излязох от паркинга и на улицата имаше една педя :mhihi: Оказа се, че колата си върви без ядове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 504
Регистриран на: 1.06.2010
Местоположение: София/Русе
Пол: Мъж

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от rhase » 20 Окт 2012, 16:45

Хубави гуми и акъл (поне през повечето време) :yes: Аз миналата зима спирах на един павиран баир и си мислех че ще трябва да спирам в съседния квартал където има равен път, но уви...нови гуми и повечето от съветите описани в тази тема и не съм имал проблеми. Спирал съм няколко пъти да бутам хонди и рена и после си тръгвам, а съм без шпер и доста нисък. Друг е въпроса че повечето са на принципа "аз съм с предно - газта до долу и въртя волана" :dunno:
И все пак неволята е най-добрия учител, така че внимателно и полека с дрифта :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 31.03.2009
Пол: Мъж
Кара: го по тъч линията на живота..

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от M3 E92 » 23 Окт 2012, 22:39

Cvetun написа:Мен не ме притеснява въртенето и т.н. А това,че всеки ми казва,че като навали сняг,няма да мога да мръдна от паркинга,защото съм със задно .... :paranoid:

Зимата за спиране си използвай предавките, че тия спирачки какви кръгове въртят :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 599
Регистриран на: 3.04.2011
Пол: Мъж
Кара: ше Е36 Cupe
Мечтае да кара: М5 Комби

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от ozBMW » 02 Ное 2012, 22:42

Първа зима ще ми е със задно и то автоматик :confused: :lol: Не знам как ще е,изобщо дали ще си изкарам колата от гаража че живея на една стръмна улица :kuku: Даваите съвети :confused:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от acho.rs » 03 Ное 2012, 0:59

ozBMW написа:Първа зима ще ми е със задно и то автоматик :confused: :lol: Не знам как ще е,изобщо дали ще си изкарам колата от гаража че живея на една стръмна улица :kuku: Даваите съвети :confused:

Автоматика ти потегля на 2ра , което е добре . Не спирай тракшъна , 3 торбета по 20кг пясък (много са компактни) при резервната гума и колкото се може по-често пълен резервоар . В смисъл гледай да не падаш под 3/4 . Така ще имаш едни допълнителни 100кг тегло , точно където ти трябват :)

Потребител
Аватар
Мнения: 32
Регистриран на: 10.08.2011
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: служебна кола ;)

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от jorove » 03 Ное 2012, 9:06

ozBMW написа:Първа зима ще ми е със задно и то автоматик :confused: :lol: Не знам как ще е,изобщо дали ще си изкарам колата от гаража че живея на една стръмна улица :kuku: Даваите съвети :confused:



Едно бордюрче в багажника и караш, аз така я карах, ще свикнеш, но да знаеш че не е като кола с предно. Поздрави ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 31.03.2009
Пол: Мъж
Кара: го по тъч линията на живота..

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от M3 E92 » 05 Ное 2012, 1:23

ozBMW написа:Първа зима ще ми е със задно и то автоматик :confused: :lol: Не знам как ще е,изобщо дали ще си изкарам колата от гаража че живея на една стръмна улица :kuku: Даваите съвети :confused:

Зимата си нося в багажника лопата и текстилни вериги, 2-3 якета допълнително и ръкавици. Понякога, когато не мога да изляза от някое заснежено място, качвам една предавка с перцата (става и със скоростния лост, буташ в DS, оттам надолу и гледаш да си на М3) и подавам леко газ и излизам. Също така при излизане може да си спираш системите, че в някои случаи повече пречат, отколкото да помагат. А когато слизаш по баир, буташ в DS и не докосваш газта, оставяш на моторната спирачка да ти контролира движението. Когато ти се наложи непредвидено спиране, пак буташ лоста в DS и оттам с предавките, но внимавай, че тръгва с вратите :bchug:


Аватар
Мнения: 61
Регистриран на: 1.10.2012
Пол: Мъж

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от F3P » 05 Ное 2012, 9:48

Cvetun написа:Първа зима ми е,но имам опит с дрифта,позднавам колата и т.н. ...


Що ли си мисля, че ще си поредният дето ще се метне в канавката при първият сняг понеже "има опит с дрифта" ;) Нищо лично, ама преките ми наблюдения водят до този извод.

Един жокер само: Поведението на колата през зимата НЯМА НИЩО ОБЩО с това на сух асфалт. По-лесно тръгва с вратите, ама и по-трудно после се изправя. Тоест забравяш това, че имаш "опит" и караш внимателно както подобава на някой който за първи път ще кара задно през зимата. След като покараш на сняг, лед и киша и почнеш да си усещаш колата при тези условия- тогава може да почнеш да си припомняш какво знаеш за дрифта.

Както казах- нищо лично. Ама всяка зима като падне снега имам поне по 10 ситуации в които такива шофьори (дето са за първа зима със задно, но се мислят за можещи) ми изправят косите, а някои успяват и да ми сгънат тенекиите.

Cvetun написа:... всеки ми казва,че като навали сняг,няма да мога да мръдна от паркинга,защото съм със задно .... :paranoid:


Спокойно- с хубави гуми и малко акъл ще излизаш от паркинга без грижи. Стига разбира се колата да не е много ниска.
Има и забавна част зимата- поне 60% от тея с предно (дето ти казват, че няма да излезеш) няма да могат да се измъкнат от паркинга докато ти кротко и с леко буксуване се изнизваш. Масовият шофьор на кола с предно си мисли "За какво са ми хубави зимни гуми бе- това предно няма спиране. То за какво изобщо са ми зимни гуми- ще шпоря из снега с летните" + редовният номер е да стъпче педала на газта и да чака тая кола сама да излезе :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 558
Регистриран на: 8.04.2008
Местоположение: кестен сити
Пол: Мъж
Кара: 545i
Мечтае да кара: 6 series 650i Gran Coupe

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Wierdo » 05 Ное 2012, 16:48

Зимата си требе сичко:
тезност за чистачки
антифриз
хубави гуми
здрав разум
пълен резервоар
топли дрехи
внимателство
прочее
...

Всяко иначе дребно изглеждащо нещо, проблемче, зимъска може да дойде доста нангорно.
Ако иначе едни запушени от котлен камък пръскалки летуска (сипваше се само чешмяна вода :)) са нищо работа - цигарка време, игла, оцет, то едни замръзнали пръскалки поради липса на зимна течност, при -15, умерен към силен вятър, мокър път, мазен от химикалите - са изпитание !
Това като елементарен пример :mhihi:

:OT:
Малко лични впечатления от моята първа зима:

Купих си 4 нови Гудрич гуми, рибена кост шарка ;) 195/65/15. След летните 225/50/16 ми се струваха ебаси балоните (те не че не са). Това до първия сняг.
А именно, колата се усеща стабилна. Без резки движения, много газ и ниски предавки всичко е ОК. Стане ли нещо неочаквано си е малко шанс, има ли ледове, няма спасение.
Разликата с Авенсиса на баща ми примерно е огромна. Оная "печка с педали" (цитирам, ма не помня кой колега) е доста по-трудна за управление: първо даваш газ, въртят се предни гуми => колата ходи където си иска; второ - на задните колела освен с ръчна или крайна спирачка (НЕпрепоръчително) не можеш да повлияеш.

Като резултат:
за първата си шофьорска зима нямах нито 1 завъртане или сериозна ситуация, с изключение на двата пича, които ме удариха в един и същи ден, с 15 мин разлика в багажника ;)
Карах си внимателно и бавно, обичам да се забавлявам като няма трафик и е заснежено ;)
Излизах и сравнително лесно от паркинга, без газ, 95% от случайте без чужда помощ.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 599
Регистриран на: 3.04.2011
Пол: Мъж
Кара: ше Е36 Cupe
Мечтае да кара: М5 Комби

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от ozBMW » 05 Ное 2012, 18:24

M3 E92 написа:
ozBMW написа:Първа зима ще ми е със задно и то автоматик :confused: :lol: Не знам как ще е,изобщо дали ще си изкарам колата от гаража че живея на една стръмна улица :kuku: Даваите съвети :confused:

Зимата си нося в багажника лопата и текстилни вериги, 2-3 якета допълнително и ръкавици. Понякога, когато не мога да изляза от някое заснежено място, качвам една предавка с перцата (става и със скоростния лост, буташ в DS, оттам надолу и гледаш да си на М3) и подавам леко газ и излизам. Също така при излизане може да си спираш системите, че в някои случаи повече пречат, отколкото да помагат. А когато слизаш по баир, буташ в DS и не докосваш газта, оставяш на моторната спирачка да ти контролира движението. Когато ти се наложи непредвидено спиране, пак буташ лоста в DS и оттам с предавките, но внимавай, че тръгва с вратите :bchug:

Супер вече ще съм подготвен,като си зема и аз М3 :lol: :yes:

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook