Фатални грешки и ситуации при шофиране - как да ги избегнем?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 13 Окт 2011, 16:26

:yes:

С умно каране надали някога ще ви се наложи да ползвате вериги, дори с BMW с лека задница... аз лично никога не съм слагал :oops:
Същото се отнася за лопатката... но тя определено трябва да се мотае из багажника...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от (bubsa) » 17 Окт 2011, 15:04

DrivinGGoD написа::yes:

С умно каране надали някога ще ви се наложи да ползвате вериги, дори с BMW с лека задница... аз лично никога не съм слагал :oops:
Същото се отнася за лопатката... но тя определено трябва да се мотае из багажника...

Не е точно така ;) На мене ми се е случвало да застигна закъсали коли от които няма как да мина,а нали се сещаш като спреш на леда как се тръгва после в баира :confused:
Един съвет към всички за зимата!Много внимавайте на АМ Люлин :idea: Мостовете(не само там,а навсякъде)замръзват зверски и става голяма пързалка :idea: Снощи 4-5 коли имаше ударени,а бяха паднали 2 пръста сняг!Представям си зимата как ще е :roll:
И друго много важно.Никога не бъдете самонадеяни и не надценявайте възможностите си,както и тези на автомобила!!!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 17 Окт 2011, 15:13

(bubsa) написа:
DrivinGGoD написа::yes:

С умно каране надали някога ще ви се наложи да ползвате вериги, дори с BMW с лека задница... аз лично никога не съм слагал :oops:
Същото се отнася за лопатката... но тя определено трябва да се мотае из багажника...

Не е точно така ;) На мене ми се е случвало да застигна закъсали коли от които няма как да мина,а нали се сещаш като спреш на леда как се тръгва после в баира :confused:


На мен никога не ми се е случвало такова нещо... дори и от мястото, на което да съм спрял да не става, малко назад малко в снега отстрани и става... е, естествено има и изключения... наистина от леда няма спасение :(

(bubsa) написа:Един съвет към всички за зимата!Много внимавайте на АМ Люлин :idea: Мостовете(не само там,а навсякъде)замръзват зверски и става голяма пързалка :idea: Снощи 4-5 коли имаше ударени,а бяха паднали 2 пръста сняг!Представям си зимата как ще е :roll:
И друго много важно.Никога не бъдете самонадеяни и не надценявайте възможностите си,както и тези на автомобила!!!


:clap: :yes:
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 224
Регистриран на: 26.10.2009
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: BMW E 36 320i Touring
Мечтае да кара: Мазерати
Детайли за колата: Стар чук - сребристо комби Е36 от 96-та.

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от D.Stanev » 01 Юли 2012, 12:49

Малки грешки, които могат и да са фатални от моя опит:
- каране с джапанки - лоша идея, ако сте с джапанки поне карайте боси - заклиняване на джапанката между педалинте е доста кофти тръпка;
- зимно време (особено ако сте с обувки с едир грайфер) изтупвайте снега от обувки щателно, за да не ви се изплъзне педала на съединителя - особено неприятно в интензивен градски трафик при каране на полусъединител... може да се удари колатга отпред;
- допускане да ви вози жена с високи токове (тук използвайте въображението си какво може да се случи);
- проверявайте редовно преди да тръгнете на път положението на стелката си, особено ако не е оригиналната;
- когато времето не е толкова топло като за климатик, но все пак сте решили да си поотворите стъклото, внимавайте да не сте с разкопчана риза... Точно това бях направил, когато в колата влетя оса и директно в ризата... почна да ме бродира по гърба - принудих се да я смачкам като я притиснах силно в облегалката и се поразмърдах... при тежък трафик това може да е много опасно;
- внимавайте с товарни камиони и ПСМ - от тях могат да изпадат разни предмети (на мен ми подна една бака от бетон помпа) и не се опитвайте да ги заобикаляте рязко... въобще ситуацията е адски гадна особено в интензивен трафик;
- не изпреварвайте рязко намаляващ автомобил в градски условия - така се размазват пешеходци;
- не пресичайте прелез с бариери и не навлизайте в него след като сте чули сирената, на някои прелези бариерите падат почти веднага с воя на сирената - може бариерата да се стовари върху предния или задния ви джам...
Спирам, че се поувлякох :mrgreen:
BMW Crash master

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Nickelback » 01 Юли 2012, 20:12

Благодаря за ъп-а на темата, колега, бях я позабравил :mhihi: :yes:

От мен една грешка, или по-скоро липса на навик, към което се опитвам да привикна... Не гледам или много рядко гледам уредите като нялягане на маслото, температура, напрежение и т.н. А ако човек ги следи често може да предотврати ако не ПТП, то поне повреда на автомобила :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.05.2004
Местоположение: София

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от txl » 02 Юли 2012, 0:24

D.Stanev написа: - не изпреварвайте рязко намаляващ автомобил в градски условия - така се размазват пешеходци;


Не само рязко намаляващ автомобил в градски условия. При никакви условия не изпреварвайте намаляващ автомобил, преди да сте разбрали защо намалява и да сте абсолютно сигурни в това.

Никога не изпреварвайте на разклони. Не случайно е забранено. Да оставим настрана класическия ляв завой от изпреварвания, възможни са и други интересни ситуации. Например някой от разклона прави десен завой като се оглежда само наляво и се озовава челно срещу някой изпреварващ.

Прости правила, които много хора не разбират.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 360
Регистриран на: 9.12.2011
Мечтае да кара: SR-71 Blackbird

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от MonsteR » 17 Сеп 2012, 22:00

Ето една типична грешка, на шофьор, който самонадеяно подценява наклона и течащата вода по пътя!





При поява на такава рекица върху пътя скоростта трябва моментално да се намали до ниски стойности, защото иначе стават по страшни сакатлъци от този... при висока скорост водата действа като лед.. сааамо се хлъзгате по нея....


Ето и аквапланинг гадост...



Тва щото идва сезона на дъждовете де да си внимавате....
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2012, 22:19

Дам... И аз вчера карах след дъжда по прав равен път. Както си карах по сравнително сух път изведнъж пред мен се появи локва с голяма площ. Видя ми се плитка, подцених я и почти не намалих. Просто отпуснах газта и инстинктивно стиснах здраво волана. Минах с левите гуми през нея и доста ме дръпна наляво. Десните гуми бяха на сухото. Добре че съм с нови гуми и колата не поднесе, но ако бях със сликове сигурно щах да се завъртя :roll: А локвата я гледаш нищо и никаква :dunno: Това ще ми е за урок, още повече, че ситуацията беше несиметрична :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от pimpo » 17 Сеп 2012, 22:56

Не съм чел цялата тема, но от моя опит на пътя, най-честата грешка е несъобразяване с пътната обстановка, като в това включвам атмосферни условия, трафик, вид настилка, наклон и др. И за да не звуча като началника на КАТ ще дам няколко примера.
- Още при първите капки дъжд преди настилката да е изцяло мокра, сцеплението е дори по-слабо отколкото след 5 мин. дъжд. Просто праха и пясъка още не са отмити и невинните няколко капки дъжд всъщност са много по-коварни отколкото повечето хора на пътя си мислят.
- Силен дъжд - аквапланинг. Много банална тема, но за съжаление все така актуална. Аквапланинг може да стане дори при 60кмч. Въпреки това, извън града при дъжд половината водачи не намаляват скоростта освен ако дъжда не стане наистина силен. Винаги като пътувам по магистрала при дъжд виждам по една изхвърчала кола извън пътя. Веднъж пък беше в средната лента с предницата към мен и двама я оглеждаха от двете страни (т.е. в аварийната и в лявата лента :kuku: ).
- В момента в който стъпите от асфалт на павета, трябва да знаете, че спирачния път е поне 15% по дълъг. При мокро време разликата е дори още по-сериозна. Този факт в София явно е военна тайна, защото по жълтите павета си карат като на цариградско...
- Каране при сняг и лед - понеже близо до нас има едно малко баирче, имам удоволствието да гледам всяка зима как стават задръствания заради хора които не знаят как се кара при зимни условия. МАСОВО по баира нагоре хората дават газ до ламарината и въртят гуми, без колата да помръдне. Така само се заглажда леда под гумите и мисията става все по невъзможна.
- колкото е по натоварен трафика, толкова по-прецизно трябва да се правят изпреварванията и престрояването. За съжаление обаче, твърде често подобни маневри се правят необмислено разчитайки на правилната реакция на останалите шофьори. А те много често не реагират правилно.
Това е от мен.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 21.07.2010
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: Е34 520i vanus 94г.

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от CivilWarrior » 11 Окт 2012, 6:52

Този аквапланинг е много лош и на мен ми се случи веднъж.На магистралата със 160 влезнах в локва около 20м,добре че нямаше коли около мен че само се плъзнах от едното до другото платно ,локвата свърши и овладях колата. Мисля че в това положение е наи-добре само да си махнеш краката от педалите и да се опиташ да овладяваш колата ,подаването на гас и спирачка само биха влошили още повече контрола на колата който и без друго липсва.
Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 5.10.2012
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: '97, Е36 320i touring
Мечтае да кара: M5
Детайли за колата: techno violet metallic

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от a bmw driver » 11 Окт 2012, 8:28

Благодаря за хубавата тема, изчетох я на един дъх. Доста нови неща научих, а и си припомних някои. Бих добавил: колеги, важно е да не подценяваме различните ситуации(колкото и безобидни да изглеждат) и по-важно да не надценяваме шофьорските си умения и възможностите на автомобила- от там започват всички проблеми. Нека спазваме колегиалност и дисциплина на пътя. Е, баси, станах едва ли не проповедник. Както и да е.
Бих си позволил да добавя нещо на пръв поглед смешно, което до момента никой не споменава, но лично при мен ме е довеждало до критични ситуации:
- говоренето по ГСМ- телефонът звъни, поглеждам да го взема и естествено да видя кой ме търси; през тези 1-2-3 сек. погледът не е върху пътя и другите МПС-та и в определени моменти(законите на Мърфи- винаги става така) възниква критична ситуация (пешеходец на пътя, някой пред мен рязко спира и т.н) и реакцията ми е доста закъсняла или въобще липсва. Така че хендс фрии-то доста помага да се избегнат подобни ситуации- не губиш погледа си от пътя, двете ръце са на волана и др. А и когато говоря по телефона, особено нещо важно, съм забелязал, че съм концентриран върху разговора и не внимавам какво става около мен.

Поздрави.
BMW не може да се опише, трябва да се почувства.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 12 Окт 2012, 17:39

CivilWarrior написа:Този аквапланинг е много лош и на мен ми се случи веднъж.На магистралата със 160 влезнах в локва около 20м,добре че нямаше коли около мен че само се плъзнах от едното до другото платно ,локвата свърши и овладях колата. Мисля че в това положение е наи-добре само да си махнеш краката от педалите и да се опиташ да овладяваш колата ,подаването на гас и спирачка само биха влошили още повече контрола на колата който и без друго липсва.


Имал съм подобна случка - магистрала, дъжд, студено, със 120 някъде ми поднесе. Не знам дали беше аквапланинг, или просто гумите изтърваха (не бяха добри на мокро хич :mhihi: ) Пуснах газта и само контра с волана. Стана работата, ама беше страшничко. Не е добре обаче да се пуска газта, защото задницата олеква доста и става още по-зле. То това идва с опита де, човек обикновено инстинктивно си маха крака от педала. Карането на сняг е доста удобно, за да се усети точно тази реакция на колата. Поднасяш колата в завоя (естествено с ниска скорост). Един път пускаш газта и се опитваш да контрираш с волана, а другия продължаваш да подаваш газ, макар и не толкова много. Лично аз в първия случай се чувствам някак безпомощен; все едно нямам контрол върху колата (а реално я контрирам и изправям). При втория съм доста по-сигурен, въпреки че то е малко субективно, защото го правиш нарочно и знаеш какво точно искаш да постигнеш.
Един приятел, който е адски добър, ми разказва веднъж как влизал от една магистрала в друга. Било мокро и не преценил добре скоростта си, тъй като и колата не била негова, а гумите не били съвсем добри. Влязъл в завоя с към 150, колата леко поднесла, държал я така до излизането от завоя и качването на магистралата, и я изправил. Разговора ни тогава беше точно защо не трябва да пускаш газта.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Boyadjiev » 12 Окт 2012, 19:51

Газта се пуска точно преди да изправиш колата изцяло, че иначе такъв тупаник ще ти набие ако си с отворен диф и при висока скорост...
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от SpUd3r » 18 Окт 2012, 18:49

това е якото като махнеш едната пружина на шпера, като пуснеш газта и се изправя винаги :D
Tux0 Ca !
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 27.07.2012
Местоположение: грЕлинПелин
Пол: Мъж
Кара: 316 компакт

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от biser_316 » 25 Фев 2013, 9:04

моного хубава тема колеги.мисля ,че ако сме малко повече човеци на пътя също ще е от много голяма помощ.просто преди да теглим една ....... на колега на пътя се замислете за секунда,че и тои е човек нищо ,че е с лада или изгнил опел. :wave:

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook